Uncategorized

Arnold Schwarzenegger Otel Kabul Etmeyince Dışarıda Sokakta Uyudu

Bugün medya ve haberler başlıklı bir yazı yazmak geldi içimden. Ancak yazı sıkıcı olmasın diye yorumsuz olarak medyada çıkan bir haberi paylaşarak, hikayenin arkasındaki gerçekleri ortaya koymak ve böylece ahkam kesmeden bir tespit yapmaya çalıştım. Değerlendirmeyi ise tamamen sizlere bıraktım.

HABER ŞUYDU: Arnold Schwarzenegger Otel Dışında Yerde Sokakta Uyuyor!

Haberinin altındaki kısa mesaj da şuydu:

Sonsuza kadar sürecek hiçbir şey yoktur – Arnold Schwarzenegger ABD’de bir otel tarafından kabul edilmeyince kimsesizler gibi otelin önünde sokakta uyudu.

Diğer sosyal medya haberleri hikayeyi biraz daha detaylı olarak aynen şöyle vermişti:

————————————————

Ünlü aktör Arnold Schwarzenegger, kendi ünlü bronz heykelinin altında sokakta uyuyan bir fotoğrafını yayınladı ve fotoğrafının altına üzücü bir şekilde “Zaman şartları nasıl değiştiriyor görün” yazdı… İfadeyi bu şekilde yazmasının nedeni sadece yaşlanması değil, aynı zamanda California Valisi olduğu dönemde, bu otelin önüne kendi heykelini diken otel için açılışı bizzat kendisinin yapmış olmasıydı.

Açılış sonrası Otel yönetimi gelip kendisine “tüm zamanlar için kendisi için özel bir odanın ayrılmış olduğunu” söylemişlerdi. Ancak Arnold California Valiliği pozisyonundan ayrıldıktan sonra bu otele gittiğinde, otel yönetimi otele o dönem çok talep olduğunu ve bir ödeme yapmazsa kendisine bir oda veremeyeceklerini söylemişlerdi.

Bu cevaba bozulan Arnold bir uyku tulumu getirdi, heykelin altında durdu ve vermek istediği mesajın şu olduğunu açıkladı:

Önemli bir konumda iken, herkes bana hep iltifat etti. Ancak bulunduğum önemli mevkiyi kaybettiğimde herkes beni ve bana verdikleri sözleri unuttu. Konumunuza, mevkinize veya sahip olduğunuz para miktarına, gücünüze ve zekanıza asla güvenmeyin. Hiç birisi kalıcı olmayacaktır.

Arnold bu mesajıyla herkese, “İnsanların gözünde Önemli olduğunuzda, ‘Herkes Sizin Arkadaşınız’dır.  Ancak, kendi çıkarları için sizden destek alamadıklarında Onlar İçin Artık Siz Bir Hiçsiniz” demektedir.

————————————————

Evet mesaj buydu;Sürekli olarak olduğunuzu düşündüğünüz kişi olarak kalmayacaksınız. Hiçbir şey sonsuza dek sürmez.

Kesinlikle bu mesaj herkes için doğrudur.

MESAJ TAMAM, AMA HABER GERÇEKTEN DOĞRU MUYDU?

Konu araştırılınca ortaya çıkan gerçek şuydu: Schwarzenegger’in kendi heykelinin önünde uyuyan resmi gerçekti. Ancak fotoğrafa atfedilen hikaye doğru değildi.

PEKİ ARNOLD SCHWARZENEGGER OTEL ÖNÜNDE Mİ UYUYORDU?

Söz konusu fotoğraf orijinal olarak Arnold Schwarzenegger tarafından 2016 yılının Ocak ayında Instagram’da paylaşılmıştı. Bu doğruydu. Arnold Schwarzenegger’e atfedilen “Hiçbir Şey Sonsuza Dek Sürmez” mesajı ise, Instagram gönderisine rastgele yapılan bir alt yorum olarak resmin altında belirmişti.

Ünlü aktör ve California eski Valisi Schwarzenegger bu fotoğrafı yayınlarken sadece – “Zaman nasıl da değişti” diye bir not yazmıştı. Resim hakkında başka hiçbir bilgi vermemişti.

Arnold Schwarzenegger’in fotoğrafını açıklayan kaynaklar, aktörün kendi vücut geliştirici ünlü heykelinin önündeki resminin muhtemelen eğlenmek amacıyla bir kestirme yaptığı sırada çekilmiş olabileceği şeklindeydi.

PEKİ RESİMDEKİ HEYKEL CALIFORNIA’DA MIYDI?

Resimdeki heykel haberlerin öne sürdüğü gibi hiçbir otelin dışında ve hatta  yakınında bile değildi. Heykel gerçekte Ohio’da Büyük Columbus Kongre Merkezi önündeydi. Yine hikayenin aksine, Ağustos 2017’de Schwarzenegger, Charlottesville vahşeti sonrasında nefret karşıtı bir gruba 100.000 dolar bağışlamıştı. Sonu fakirlik olan bir adam değildi. Yani böyle bir olay yaşanmış olsa bile, varlıklı aktörün otel konaklama bedelini ödemekten imtina etmesi söz konusu bile olamazdı.

Gerçek şuydu: Fotoğraf Arnold Schwarzenegger’in o dönemde başrolünü oynadığı ve daha sonra 2017 yılında vizyona giren “Aftermath” adlı filmin çekimleri sırasında elde edilen bir fotoğraftı.

Medya, sosyal medya ve haberler mi? Gerisini siz düşünün.

Başa dön tuşu