Hafıza Geliştirme

Hafızayı Güçlendiren Besinler – Dört Etkili Besin 

Hafızayı Güçlendiren Besinler – Dört Etkili Besin –  Beynin komutasında yaşayan varlıklarız. Beynimiz üzerinden onu yönettiğimiz, diğer tüm organlarımızı amaçları doğrultusunda kullandığımız, sağlıklı veya hastalıklı bedenlerimizi sevk ve idare ettiğimiz tek sermayemiz beyindir. Vücudumuzun kontrol merkezi olan beynimiz; kalbimizin atışlarından ciğerlerimizin solumasına, hareket etmemize, düşünmemize ve diğer binlerce fonksiyona izin veren sorumlu bir merkezdir.

Hafızayı Güçlendiren Besinler – Neden beyni ve hafızayı besleyip artıracak yiyeceklere, besinlere veya gıdalara bu kadar önem verdiğimizi anlatmaya çalışıyorum. Çünkü yediğiniz yiyecekler beyninizi sağlıklı tutmada çok önemli bir rol oynar, hafıza ve konsantrasyon gibi belirli zihinsel görevleri geliştirebilir.

Bu yazıda da beyninizi daha etkin hale getirecek ve beyin gücünüzü artıracak gün içinde tüketebileceğiniz 4 besini listeledik:

KAHVE

Hafızayı Güçlendiren Besinler

Hafızayı Güçlendiren Besinler – Eğer kahvenin sizin için sabahı vurgulamak olduğunu, ve bundan dolayı sizin için iyi olduğunu söylüyorsanız, bunu duymaktan memnuniyet duyarız. Kahvede iki ana bileşen vardır ve bunlar beyninize yardımcı olurlar: Kafein ve antioksidanlar.

Kahvenin içindeki kafeinin beyinde bir miktar olumlu etkisi vardır. Bakınız

  • Uyanıklık tutar: Kafein, sizi uykulu kılan kimyasal bir haberci olan adenosini bloke ederek beyin alarmınızı korur.
  • Ruh halini iyileştirir: Kafein, serotonin gibi bazı “kendini iyi hissetme” nörotransmiterlerini artırabilmektedir .
  • Etkili konsantrasyon sağlar: Yapılan bir çalışma, sabahları büyük bir kahve içen veya gün boyunca daha küçük miktarlarda kahve içen katılımcıların konsantrasyon gerektiren işlerde daha etkili olduklarını bulmuştur.

Uzun vadede kahve içmek, Parkinson ve Alzheimer gibi, nörolojik hastalık riskinin azalmasıyla da bağlantılıdır. Bakınız.

Bu en azından kısmen kahvenin yüksek antioksidan konsantrasyonu nedeniyle olabilir.

Beyin ve hafıza dostu olan Kahve hakkında daha fazlasını okuyun!

KABAK ÇEKİRDEĞİ

Hafızayı Güçlendiren Besinler

Hafızayı Güçlendiren Besinler – Kabak çekirdeği vücudu ve beyni serbest radikal hasarından koruyan güçlü antioksidanlar içerir. Aynı zamanda mükemmel bir çinko, magnezyum, demir ve bakır kaynağıdır. Bakınız

Bu besinlerin her biri beyin sağlığı için önemlidir:

  • Çinko: Bu element sinir sinyali için çok önemlidir. Çinko eksikliği, Alzheimer hastalığı, depresyon ve Parkinson hastalığı gibi birçok nörolojik durumla ilişkilendirilmiştir. Bakınız:
  • Magnezyum: Magnezyum öğrenme ve hafıza için gereklidir. Düşük magnezyum seviyeleri, migren, depresyon ve epilepsi dahil olmak üzere birçok nörolojik hastalıkla bağlantılıdır. Bakınız
  • Beyin Neden magnezyuma ihtiyaç duyuyor? Okuyunuz! 
  • Bakır: Beyniniz sinir sinyallerini kontrol etmek için bakır kullanır. Bakır seviyeleri eksik olduğunda, Alzheimer gibi daha yüksek nörodejeneratif bozukluk riski vardır.
  • Demir: Demir eksikliği genellikle beyin bulanıklığı ve bozulmuş beyin fonksiyonu ile karakterizedir.

Araştırma, kabak çekirdeğinin kendisinden ziyade çoğunlukla bu mikro besinlere odaklanmaktadır. Bununla birlikte, kabak çekirdeği bu mikro besinlerde yüksek olduğu için, diyetinize kabak çekirdeği ekleyerek faydalarından yararlanabilirsiniz.

KURUYEMİŞ

Hafızayı Güçlendiren Besinler

Hafızayı Güçlendiren Besinler – Araştırmalar fındık ve ceviz yemenin kalp sağlığı belirteçlerini iyileştirebileceğini ve sağlıklı bir kalbe sahip olmanın sağlıklı bir beyne sahip olmakla bağlantılı olduğunu göstermiştir. Bakınız 

2014 yılında yapılan bir inceleme, fındıkların bilişi iyileştirebileceğini ve hatta nörodejeneratif hastalıkların önlenmesine yardımcı olabileceğini göstermiştir. Ayrıca, başka bir büyük araştırma, birkaç yıl boyunca düzenli olarak fındık yiyen kadınların, fındık yemeyenlere kıyasla daha keskin bir hafızaya sahip olduğunu bulmuştur. Bakınız 

Fındıkta sağlıklı yağlar, antioksidanlar ve E vitamini gibi bazı besinler beyin sağlığı yararlarını açıklayabilir. E Vitamini hücre zarlarını serbest radikal hasarlarına karşı koruyarak zihinsel düşüşün yavaşlamasına yardımcı olur. Tüm fındıklar beyniniz için iyi olsa da, cevizlerin de ekstra bir yararı olabilir, çünkü omega-3 yağ asitlerini de verirler.

PORTAKAL

Hafızayı Güçlendiren Besinler

Hafızayı Güçlendiren Besinler – İhtiyacınız olan tüm C vitamini miktarını bir orta portakal yiyerek alabilirsiniz. Bunu yapmak beyin sağlığı için önemlidir, çünkü C vitamini zihinsel düşüşü önlemede anahtar bir faktördür. Bakınız 

2014 tarihli bir inceleme makalesine göre, yeterli miktarda C vitamini bakımından zengin gıdalar tüketmek, yaşa bağlı zihinsel düşüşe ve Alzheimer hastalığına karşı koruma sağlayabilir.

C vitamini, beyin hücrelerine zarar verebilecek serbest radikallerle savaşmaya yardımcı olan güçlü bir antioksidandır. Ayrıca, C vitamini yaşlandıkça beyin sağlığını destekler. Ayrıca biber, guava, kivi, domates ve çileklerden mükemmel miktarda C vitamini alabilirsiniz.

Özellikle gelişme döneminde olan çocuklar, öğrenme yoğun uğraşı içinde olan öğrenciler ve beyin yoğun çalışan yetişkinlere “DHA”yı diyetlerinden eksik etmemelerini tavsiye ediyorum. Beyni besleyen gıdaların başında gelen “DHA” ile ilgili olarak ayrıca aşağıda verilen makaleleri de okuyabilirsiniz.

NEDEN DHA ORANI YÜKSEK OLAN BALIKYAĞI İÇMELİYİZ?

ÇOCUKLARIN ZEKİ OLMASI İÇİN ANNELER NASIL BİR BALIK YAĞI KULLANMALI

Melik DUYAR

www.MrMemory.com
Başa dön tuşu