Hafıza Geliştirme

En İyi Hafıza Oyunları – Hafıza Oyunlarının 12 Faydası ve Örnek Oyunlar

"Dünya Hayatı Bir Oyundan İbarettir."

En İyi Hafıza Oyunları – Oyunlaştırma yoluyla öğrenmenin özellikle yetişkinlerde etkili olduğuna dair çok sayıda araştırma vardır. Buna göre, oyunlaştırma yolu çalışanlar (1) Ödül ve tanınma fırsatı yoluyla motivasyon sağlar. (2) Kontrol duygusu kazanır. (3) Çalışanlara içsel motivasyonlarından yararlanan iktidarda olma hissi verir. (4) Eylem İpuçları ile çalışanlardan görevleri tamamlamaları istenir. (5) ise rekabet duygusu uyandırır.

Müsbet Rekabet Duygusu Geliştirir.

İnsanlar doğası gereği rekabetçidir. Hedef belirlemeyi ve kendileriyle veya başkalarıyla rekabet etmeyi severler. Hafıza oyunları oynamak, yetişkinlerin güçlü bir zihin oluşturması için en iyi stratejilerden biridir. Hafıza oyunları beyin fonksiyonlarını geliştirerek yetişkinlerin daha güçlü dikkat, konsantrasyon ve odaklanma geliştirmelerine yardımcı olur.

Ayrıca bir yetişkinin eleştirel düşünmesini, ayrıntılara dikkat etmesini ve görsel tanımasını keskinleştirir.

mi

Yetişkinler için hafıza oyunlarının faydaları;

  • Eleştirel düşünmeyi sağlar.
  • Kelime bilgisini artırır.
  • Strateji becerilerini geliştirir. 

Sudoku, Satranç ve Bulmacalar yetişkinler için en etkili hafıza oyunları olarak kabul edilir.  

Her oyunun farklı özellikleri olduğundan yetişkinler için en iyi hafıza oyununu seçmek zor olabilir. Örneğin, bazı hafıza oyunları özellikle Alzheimer hastası yetişkinler için tasarlanmıştır. Buna karşılık, diğer oyunlar genel yetişkin izleyici kitlesine yönelik modüller içerebilir.

Özelliklerinden nasıl yararlanacağınızı öğrenmek için aşağıdaki bu oyunların incelemesini okuyun.

Yetişkinler İçin Hafıza Oyunlarının Faydaları

En İyi Hafıza Oyunları – Beyin de dahil olmak üzere vücudun tüm yönleri, bir kişi yaşlandıkça değişir. Yaşlanan bir beyin daha az etkili düşünür. Çünkü beyindeki nöronlar arasındaki iletişim zayıflar.

Ayrıca yaşlandıkça fiziksel olarak daha az aktif hale geliriz. Hafıza oyunları oynamak, bilişsel gerilemeyi önlemek ve beynimizi her yaşta zorlamak için rutinimize dahil etmemiz gereken sağlıklı bir alışkanlıktır.

mt

1-) Beyin fonksiyonunuzu iyileştirir.

Yaşlandıkça, beynin öğrenmeyi ve karmaşık zihinsel aktiviteleri kontrol eden alanları daha az etkili hale gelir.

Hafıza oyunları oynamak yetişkinlerde beyin fonksiyonlarını canlandıracaktır. Sudoku ve Satranç gibi hafıza oyunları, yüksek konsantrasyon ve eleştirel düşünme gerektirdiğinden bu işlevi etkin bir şekilde yerine getirir. Araştırmalar, 50 yaş ve üzerindeki insanların Sudoku gibi oyunları ne kadar çok oynarsa, beyinlerinin o kadar iyi çalıştığını göstermiştir .

2-) Hafıza ile ilgili hastalıkları yönetmenize yardımcı olur.

Yaşlandıkça herkes hafıza kaybı yaşar. Durdurabilir miyiz? Hayır. Doğal bir değişimdir. Ancak beyni çalıştıran aktivitelerle onu yavaşlatabiliriz.

Hafıza kaybı, orta veya yaşlı yetişkinlerde en son olayı bile hatırlayamadıklarında kritik bir düzeye ulaşabilir. Alzheimer hastalığının farklı formları bu duruma neden olabilir.

Neyse ki, bulmaca gibi düzenli beyin jimnastiği aktivitelerine katılmak, hafıza ile ilgili hastalıkların gelişimini geciktirebilir.

Ayrıca, mantık temelli etkinlikler, beyin hareketsizliği nedeniyle gelişen sağlık sorunlarının etkisini azaltmaya yardımcı olabilir.

3-) Görsel tanımanızı iyileştirir.

Hafıza oyunları genellikle görsel örüntü tanıma etkinliklerine sahiptir. Bu görsel uyaranlar beynin her iki tarafını da güçlendirerek mantıksal düşünme yeteneğini ve kalıcı hafızayı arttırır.

Oyuncuyu görsel kalıplara odaklanması, onları tanıması, hafızasında saklaması ve tam kalıbı bölünmüş saniyeler içinde hatırlamaya çalışması için eğiten oyunlar vardır.

4-) Kelime dağarcığınızı genişletir.

Jigsaw Puzzles ve Sudoku gibi kelime tabanlı hafıza oyunları, oyuncuların yeni kelimeler öğrenmesine yardımcı olur. Bunun nedeni , beynimizin bize yeni sözcükleri resimli bir biçimde göstermesi ve bir sonraki gördüğümüzde sözcüğü tamamlamamızı isteyen bir nöronu harekete geçirmesidir.

5-) Motivasyonu arttırır.

Hedeflerin, kazanımların ve ödül sistemlerinin kullanılması motivasyonu teşvik eder, memnuniyeti ve sırayla performansı artırır.

6-) Verimlilik Artar.

Bu, daha rahat ve işbirlikçi bir ortamın ve artan motivasyonun bir sonucu olarak ortaya çıkıyor.

7-) İletişimi Güçlendirir.

Farklı ekipler ve departmanlar arasındaki iletişim genellikle gelişir ve daha akıcı hale gelir.

😎 Çalışanların Kuruma Bağlılığını Sağlar.

Oyunlaştırma özellikleri ekibe ait olma duygusunu ve şirketin hedefleri ile özdeşleşmeyi arttırır.

9-) Yenilikçi Dinamikleri Tanıtır.

Becerileri geliştirmek için oyun tabanlı öğrenme, hem işletmenin hem de çalışanın büyümesine yardımcı olur ve sonuçta potansiyel organizasyonel inovasyonla sonuçlanır.

10-) Spesifik Becerileri Geliştirir.

Oyunlaştırma eğitim programları, çalışanların etkili bir şekilde öğrenmelerine yardımcı olur.

11-) Bireysel Performansın Şeffaflığı

Skor tabloları, puanlar, seviyeler ve rozetler, özellikle performansı ölçmenin zor olduğu alanlarda, örneğin; öğrenme ve beceri geliştirme.

12-) Kurumsal İmaj Aktarır

Günümüzde çoğu işveren kendilerini yenilikçi, ileri görüşlü ve kapsayıcı olarak konumlandırmayı hedefliyor. Oyunlaştırma, bu görüntünün içte ve dışta canlandırılmasına yardımcı olur.

Yetişkinler İçin En İyi Hafıza Oyunları Örnekleri

İşte yetişkinler için en iyi ve en çok bilinen hafıza oyunlarından bazıları:

Çapraz bulmaca

En İyi Hafıza Oyunları – Bulmacaların doğası onu yetişkinler için mükemmel bir hafıza-kas oyunu yapar. Bunun bir nedeni, bulmacaların ilgi uyandırmasıdır. Örneğin, siyaset ve dil ile ilgilenen yetişkinler, bir konu hakkında merak ve derin düşünmeyi geliştirmek için temalı bulmacaları çözebilir.

Bulmacalar yetişkinlerin dünya hakkında yeni gerçekleri ve ilginç bilgileri öğrenmelerine, sözlük arama yoluyla kelime dağarcıklarını genişletmelerine ve bilişsel gelişim için harika olan arkadaşları ve aileleriyle zorlu bulmacaları paylaşan yetişkinlerde sosyal ilişkileri teşvik etmelerine yardımcı olur.

Yerel gazete günlük bulmacalara ev sahipliği yapıyor, bu yüzden bulmak zor değil. Aksi takdirde, bir bulmaca kitabı satın alabilir veya New York Times web sitesinde bulunanlar gibi dijital versiyonlarından birini kontrol edebilirsiniz.

omega ve süper öğrenme

Satranç ve Dama 

En İyi Hafıza Oyunları – Dama ve Satranç mantık ve strateji gerektirir. Oyuncular ayrıca kazanmak için renk ve şekil tanıma becerilerine de hakim olmalıdır. Bu görsel uyaranlar beynin her iki tarafını da güçlendirerek mantıksal düşünme yeteneğini ve kalıcı hafızayı arttırır.

New England Journal of Medicine araştırmacıları, 70 yaşın üzerindeki yetişkinlerin, satranç ve dama oynamak gibi zihinsel olarak görev yapan faaliyetlerde bulunduklarında demans geliştirme olasılığının daha düşük olduğunu buldu. Bu masa oyunları, beyni, zafere ve dolayısıyla hafıza gelişimine yol açan stratejik hareketler için karmaşık, duyarlı kalıpları öğrenmeye teşvik eder.

Benzer şekilde, satranç ve dama da yetişkinlerin hafızasına fayda sağlar çünkü bu oyunlardaki hamleleri hesaplamak yaratıcılığı ve problem çözme becerilerini harekete geçirir. Zamanla, yetişkinler ders kitabı hareketlerinde ustalaşacak ve rakiplerini gelişmiş stratejilerle alt edecekler.

Sudoku 

En İyi Hafıza Oyunları – İnsanların sayısal problemleri çözmek için mantıksal kararları ve ezberi birleştirmeleri gerektiğinden, Sudoku hafıza için çok iyidir.

Yetişkinler Sudoku’yu eğlenmek için oynasa da, oyun hafızayı hatırlamak için mükemmeldir ve oyunu tamamlamak onlara bir tatmin duygusu verir.

Mantık, aritmetik ve ezberleme, Sudoku’yu yetişkinlerin konsantrasyonu geliştirmesine ve anlık kararlar almasına yardımcı olan bir stratejik düşünme oyunu haline getirir.

Dijital platformlarda ücretsiz olarak yayınlanmaktadır.

Masa oyunları 

En İyi Hafıza Oyunları – Scrabble ve monopoly gibi masa oyunları, yetişkinlerin strateji ve dil becerilerini geliştirmelerine yardımcı olur. Scrabble sırasında beyin öncelikle hafızaya ve görsel işlemeye odaklanır. Yüksek konsantrasyon talebi nedeniyle Scrabble, beyin plastisitesini ve hücre aktivitesini teşvik ederek yaşlılarda hafıza dejenerasyonunu önler.

Scrabble’ın güzelliği, oyuncuların kelime hazinesine her zaman yeni eklemelerle çekip gitmeleridir. Scrabble ayrıca yaşlıların yeni kelimeler öğrenirken hafızalarını keskinleştirmelerine yardımcı olur.

Scrabble gibi, Monopoly de yaşlılar için harika bir hafıza ve beyin jimnastiği uygulamasıdır. Ancak yaklaşık 10 dakika süren diğer oyunların aksine Monopoly saatlerce devam edebilir.

Bu nedenle çok zekice bir oyundur. Monopoly oynayan yetişkinler, kuralları ezberlemeli ve rakiplerinin iyi performans gösterme stratejisine dikkat etmelidir. Bu yapmak kolay bir şey değil. Yüksek düzeyde konsantrasyon, strateji ve eleştirel düşünme gerektirir ve Monopoly’i yaşlıların hafızalarını geliştirmeleri için mükemmel bir oyun haline getirir.

Hafıza Oyunları İçin En İyi Seçimimiz: CrossWord (Çapraz Bulmaca)

En İyi Hafıza Oyunları – Yetişkinler için son derece etkili birçok hafıza oyunu arasında, CrossWord bulmacası en iyi seçimimizdir.

Araştırmacılar, bulmacaların yetişkinler arasında beyin fonksiyonlarını birçok yönden iyileştirdiğini kanıtladılar. Exeter Üniversitesi’nde yapılan bir araştırma, düzenli olarak kelime ve sayı bulmacaları yapan yaşlı yetişkinlerin zihinsel keskinliklerinin arttığını gösteriyor.

Benzer şekilde, 2011’de yapılan bir deney de, düzenli bir bulmaca rejiminin bilişsel gerilemenin başlamasını geciktirebileceğini bulmuştur.

Bulmacaların İşlevleri 

1-) Stres Seviyelerini Azaltır

Bir bulmacadaki her başarıdan sonra beynin dopamin salgıladığı gösterilmiştir . Böylece bulmacalar stres seviyelerini azaltır ve yetişkinlerin zihinsel odaklanmasını geliştirir.

2-) Kaygıyı azaltır. 

Anksiyete, yetişkinlerde unutkanlık, kafa karışıklığı ve konsantrasyon eksikliğinin nedenlerinden biridir. Bulmacalar, endişeli insanların zihinsel dengeyi korumalarına yardımcı olur , konsantrasyonlarını ve kan akışını azaltır.

3-) Bilgiye olan ilgiyi teşvik eder. 

Bulmacaların doğası, onu yetişkinler için mükemmel bir hafıza geliştirme oyunu yapar çünkü ilgi uyandırır.

4-) Kelime hafıza bankanızı genişletir. 

Çapraz bulmacaları çözerek yeni kelimeler öğrenmek aslında beynimizin bilgiyi saklamanın daha fazla yolunu yaratmasına yardımcı olur. Öğrendiğimiz her yeni kelime uzun süreli hafızamıza yerleşir.

5-) Problem çözme becerilerini geliştirir. 

Çapraz bulmaca yaparken, eldeki konuyu daha derinlemesine inceleme eğilimindesiniz. Bulmacaları çözmek sürekli olarak beyin aktivitelerini uyarır ve yaşam sorunlarına problem çözme bakış açısıyla yaklaşmayı normalleştirir.

Yetişkinler, maksimum verimlilik için bulmaca çözmeyi günlük rutinlerinin bir parçası haline getirmelidir. Sürekli evde kalan yaşlılar sabah kahvesi eşliğinde bulmaca çözebilir. İşe gidip gelenler için, bekleme odasında ya da metroda bulmaca çözmek, bulmacayı çözen çizgilerini korumanın ve daha güçlü bir zihin geliştirmenin en iyi yoludur.

—– Sponsor Bağlantı —–

5-12 YAŞ ARASI ÇOCUKLARIN KONSANTRASYONLARI İÇİN

ANZAN MEGA ARİTMETİK BEYİN EGZERSİZLERİ EĞİTİMİ

—– Yazının Devamı —–

Sonuç: Hayat Bir Oyundan İbarettir!

En İyi Hafıza Oyunları – İster tek başınıza, ister bir arkadaşınız veya ailenizle pratik yapın, bu zeki oyunlar eleştirel düşünme, problem çözme, ayrıntılara dikkat etme, strateji ve kelime dağarcığı geliştirmede ustalaşmanıza yardımcı olacak.

Bu beceriler, yaşlılık boyunca sağlam bir hafıza oluşturmak için gereklidir. Ancak, vücut geliştirme gibi, gerçek sonuçları görmek için alışkanlıklar geliştirmeniz ve bu oyunlarla tutarlı olmanız gerekir.

Başa dön tuşu