İngilizce Öğreniyorum

Dil Öğrenmenin Kolay Yolları – Hızlı ve Yaratıcı Öğrenmede Altı Yol

Dil Öğrenmenin Kolay Yolları – Yeni bir dil öğrenmek demek, adından anlaşılacağı üzere, yeni bir plan, yeni bir program, yeni bir hedef, yeni bir gayret ve yeni bir disiplinli çalışma demektir.

Tıpkı forma girmenin sağlıklı beslenmeden, egzersiz uygulamalarından veya bir eğitmenden yeni yöntemler öğrenmek gibi, yeni bir dil öğrenmek için de size uygun birçok özgün yöntemden yararlanmalısınız.

Bu yazıda sizlerle, bir dili öğrenmenin en iyi yaratıcı yollarından altısını irdeleyip, artıları ve eksilerini ortaya koyacağız.

1- Dil Değişimi ile İletişim

Artıları: Yere bağlı olmadan, her yerde çevrimiçi öğrenilebilir.
Eksileri: Dil pratiği yapmak için doğru insanları bulmak zaman alıcıdır.

Dil öğrenmenin kolay yollarından biri karşılıklı sohbet veya sohbet alışverişi, kendi dilinden başka bir dili öğrenmek isteyen bir kişinin sizin konuştuğunuz dili öğrenmek istemesi; sizin de o kişinin konuştuğu dili öğrenmek istiyor olmanız durumudur. Böylece birbirinizin dilini öğrenirken bir yandan da kendi dilinizin öğretmeni durumuna gelmiş oluyorsunuz.

Sorunumuz sadece dünyanın her yerinden konuştuğunuz dili öğrenmek isteyen birilerini bulabilmeniz.

Örneğin, İspanyolca öğrenmek istiyorsanız ve İngilizce konuşmayı biliyorsanız, İngilizce öğrenmek isteyen ve İspanyolca konuşmayı bilen birini bulmanız gerekir. Bulmak imkansız değil, bulduktan iletişim kurmak, vazgeçmeyip ısrar etmek, öz disiplinle ve sabırla hedeflediğiniz konuşma düzeyini yakalamak önemlidir.

2- Yoğun Pratik Yapma Programı

Artıları: Sizi, öğrenmek istediğiniz dilin konuşulduğu ülkede yaşamaya ve böylece tüm zamanınızda o dili konuşmaya zorlar.

Eksileri: Zamanınızın, paranızın ve sorumluluğunuzun büyük bir bölümünü kullanmanızı gerektirir.

Dil öğrenmenin kolay yoluna en iyi örnek uygulama “Aile programları”dır.

Yoğun pratik yapabilmek için, bir program dahilinde yalnızca hedeflediğiniz dili konuşan, uygun, okul derslerine girebilme imkanı olan ve hedef dilinizi konuşan yabancı bir ülkede yaşayan bir aile bulmaktır. Bu ailenin yanında kalarak onlarla aynı evi, aynı mutfağı ve aynı oturma odasını paylaşarak, konuşma pratikleri yapmaktır. İngilizler bu konuda oldukça başarılıdır.

3- En Çok Kullanılan İlk 1.000 Kelimeyi Öğrenin

Artıları: Etkili bir dili öğrenmeye başlamanın kolay ve basit yoludur.
Eksileri: Sadece kelime öğrenmede kalırsa, konuşma pratiği olmadan kelime dağarcığıyla sınırlı kalır.

Dil öğrenmenin kolay yolu üzerine yapılan araştırmalar, bir dilde en çok kullanılan ilk 1000 kelimeyi ve bu kelimelerin oluşturduğu kombinasyon cümleleri öğrenmenin sözlü dilin % 84,3’ünü anlamanıza izin verdiğini gösteriyor. Bunun için “Mega İngilizce Eğitim Programı“nı inceleyebilirsiniz.

Bu, herkesin çalışmalarına uygulamaya başlayabileceği dil becerisidir. Ayrıca hedef dilinizdeki en yaygın 10 kelimeye tıklayarak ilk adımı atmış da olursunuz. Bu günde sadece 5 dakikanızı alacaktır.

mi

4- Dil Buluşmalarına Katılın

Artıları: Ortak bir yönü olan yeni arkadaşlarla tanışmak için harika bir fırsattır.

Eksileri: İyi organize edilmezse, hedef dil yerine kendi dilinizi konuşarak zaman harcarsınız.

Dil öğrenmenin kolay yolunu öğrenmek ve böylece insanlarla kolayca tanışmayı ve konuşarak dil öğrenmeyi seviyorsanız, bu ballı bir iştir. Dil buluşmaları her hafta dünyanın her yerinde gerçekleşir ve hedef dilinizi geliştirmek için bir odada toplanabilirsiniz.

Bunu en iyi polyglotlar  yapıyor.

Bir Uyarı: Çoğu dil buluşması, dil pratiği fırsatlarından daha sosyaldir. Her iki durumda da, benzer düşünen insanlarla bir akşam geçirmek için harika bir yoldur!

5- Evden Öğrenin

Artıları: Fazla çaba harcamadan bir dil öğrenmenizi sağlar.
Eksileri: Konuşma pratiğinden yoksun olursunuz.

Dil öğrenmenin kolay yolu öncelikle o dili öğrenmeye dalmak için kendi evinizi kurmanın birçok yaratıcı yolu var. Unutmayın, bu bir dil öğrenmenin en uygun yolu değildir, diğer öğrenme çabalarınız için tamamlayıcı bir aktivite olarak kullanılmalıdır.

Yaratıcı bir yol, evinizdeki öğeleri hedef dilinizde etiketlemektir. Bunu yalnızca bir kez ayarlamanız gerekir ve evin içinde dolaşırken fazla çaba harcamadan bilinçaltınızda yeni sözcükler elde edebilirsiniz.

6- Filmleri Çevrimiçi İzleyin

Artıları: Öğrenirken eğlendirir.
Eksiler: Her filmin hedef dilinizde altyazısı olmamasıdır.

Dil öğrenmenin kolay yolu bilip, yeni bir dil öğrenirken rahatlayıp en sevdiğiniz filmi izlemekten daha hoş ve eğlenceli ne olabilir?

Bu nedenle çevrimiçi film veya TV şovları izlemek, hedef dilinizi ses olarak kullanmak bir dil öğrenmenin harika bir yoludur. İşin zor kısmı, istediğiniz dilde ses veya altyazı sağlayan filmleri bulmaktır.

Tavsiye Edilen Makaleler:

Basit Bir İngilizce Soru İle Zeka Testi – İngilizce’de En Çok Kullanılan 1000 Kelime İle

Film İzleyerek İngilizce Öğrenme Adımları

Neden İngilizce Öğrenemiyoruz? Neden İngilizce Konuşamıyoruz?

Başa dön tuşu