Zihinsel Sağlık

Depresyon Nedir – Depresyonun Nedenleri Ve Belirtileri Nelerdir?

Depresyon nedir – Depresyonun Nedenleri ve belirtileri nelerdir? Gittikçe karmaşıklaşan, zorlaşan ve ezici özellikler gösteren günümüz sosyal yaşamı, insanları depresyona doğru adım adım itmektedir. Psikolojik sorunlarla uğraşan, dış etkilere açık, depresyondan muzdarip milyonlarca insan, depresyon sorununa çare bulma arayışı içindedir. Bu yazı etrafınızda benzer sorunları yaşayanlar için önemli bir bilgi kaynağıdır.

Depresyon Nedir?

Depresyon (majör depresif bozukluk), nasıl hissettiğinizi, nasıl düşündüğünüzü ve nasıl davrandığınızı olumsuz yönde etkileyen yaygın ve ciddi bir tıbbi hastalıktır. Depresyon tedavi edilebilir, psikolojik bir hastalıktır. Kavram, Latince “Deprimere” kelimesinden “iç karartıcı” anlamına gelen ruhsal bozukluktur. Depresyon zevk veren faaliyetlerde, zevk yerine hüzün hissine kapılma veya ilgi kaybına neden olarak belirir. Çeşitli duygusal ve fiziksel sorunlara yol açabilir. Kişinin işte ve evde çalışma şevkini ortadan kaldırabilir.

İnsan, şu dünya hayatında, karşılaştığı sorunları çözmek, mutlu olmak ve insanca yaşamak ister. Oysa depresyon, etkileyici olaylarla karşılaştığımızda aşırı üzüntü, zevkli şeylere ilgi kaybı ve düşük motivasyon ile ortaya çıkar. İnsan, olumsuz yaşam olaylarına karşılık olarak üzüntü ve umutsuzluk duygularını yaşaması normal olsa da bazı insanlarda bu durum anormal boyutlara taşınır. Bu tür olaylar arasında kayıp, büyük yaşam değişiklikleri, stres veya hayal kırıklığı olabilir.

Çoğu durumda, üzücü duygular hayatınızdaki değişikliklerle başa çıktıkça çözülür. Kaybetme gibi durumlarda, bu duygular aylarca devam edebilir ve doğum günleri ve kaybedilen sevilenlerle ilgili yıldönümleri gibi önemli zamanlarda geri dönebilir.

Yüzyılımız bir depresyon çağıdır. Dünya çapında depresyon oldukça yaygındır. Her ülkede her üç kişiden biri hayatlarının bir aşamasında büyük bir depresif olay yaşamaktadır.

Depresyon Belirtileri Nelerdir?

Depresyon belirtileri en hafif halinden en şiddetlisine göre farklı belirtiler gösterir. Bunlardan bazılarını sayalım:

 • Üzgün ​​hissetmek veya moral bozukluğu,
 • Zevk alınan faaliyetlerde ilgi veya zevk kaybı,
 • İştahta değişiklikler olması,
 • Uyuyamamak ya da sürekli ve fazla uyumak,
 • Vücutta enerji kaybı veya artan yorgunluk,
 • Davranışlarda amaçsızlık ve fiziksel aktivitelerde artış (örneğin, el sıkma hızı) veya aşırı yavaş hareketler ve yavaş konuşma biçimi,
 • Kendini değersiz ya da suçlu hissetmek,
 • Düşünme, konsantre olma ya da karar vermede zorluk yaşama,
 • Ölüm veya intihar düşünceleri.

Depresyon ile ilgili elinizden gelen her şeyi arkadaşınız veya aile üyenizle konuşmayı öğrenerek başlayın. Ancak duygusal sağlığınıza bakmayı unutmayın; sevdiklerinize tam destek sağlamak için ihtiyacınız olacak.

Bunların yanında depresyon belirtileri ile tutum arasındaki mesafeye dikkat edin. Şu konuları ciddiye alın:

Depresyon ciddi bir durumdur. Depresyonun ciddiyetini küçümsemeyin. Depresyon bir insanın enerjisini, iyimserliğini ve motivasyonunu boşaltır.

Depresyon belirtileri kişisel değildir. Depresyon, bir insanın, en çok sevdikleri insanlarla bile, herkesle derin bir duygusal düzeyde bağlantı kurmasını zorlaştırır. Ayrıca depresyondaki kişilerin zarar verici şeyler söylemesi ve öfkeyle kırılması yaygındır.

Sorunu saklamak onu ortadan kaldırmayacak.  Eğer mazeret bulmaya, sorunu çözmeye ya da depresyonda olan bir arkadaş ya da aile üyesine yalan söylemeye kalkarsanız, hiç kimsenin yardımı olmaz. Aslında, bu depresyondaki kişinin tedavi görmesini engelleyebilir.

Sevdiğin kişi tembel ya da motive değil.  Depresyondan muzdarip olduğunuzda, daha iyi hissetmenize yardımcı olabilecek şeyleri yapmayı düşünmek, harekete geçirmek için yorucu veya imkansız görünebilir. Sevdiklerinizi kurtarmaya ilk adım atmaya teşvik ederken sabrınız olsun.

Başkasının depresyonunu “düzeltemezsiniz”. İstediğin kadar uğraş, birini depresyondan kurtaramazsın ya da sorunu çözemezsin. Sevdiklerinizin depresyonundan ya da onların mutluluğundan (veya eksikliğinden) sorumlu olmakla suçlanamazsınız. Sevgi ve destek sunabilirken, nihayetinde iyileşme depresif kişinin elindedir.

Sevdiklerinizde Depresyon Belirtileri Görmek

Aile ve arkadaşlar genellikle depresyonla mücadelede ilk savunma hattıdır. Bu yüzden depresyonun belirti ve semptomlarını anlamak önemlidir. Sorunu depresif bir sevgide, onlardan önce fark edebilirsiniz ve etkiniz ve endişeniz onları yardım aramaya motive edebilir.

Artık hiçbir şey umursamıyor gibi görünüyor. İşe, cinsiyete, hobilere ve diğer keyifli aktivitelere olan ilgisini kaybeder. Arkadaşlardan, aileden ve diğer sosyal aktivitelerden çekilir.

Yaşam hakkında kasvetli veya olumsuz bir görünüm ifade eder. Karakteristik olmayan hüzünlü, huzursuz, kısa huylu, kritik veya karamsar mı; kendini “çaresiz” veya “umutsuz” hissetmekten bahseder.

Baş ağrısı, mide problemleri ve sırt ağrısı gibi ağrı ve ağrılardan sık sık şikayet eder. Ya da sürekli yorgun ve süzülmüş hissetmekten şikayetçi olur.

Normalden veya uykuda olduğundan daha az uyur. Kararsız, unutkan, düzensizdir.

Normalden daha fazla veya daha az yer ve yakın zamanda kilo almış veya kaybetmiştir.

Reçeteli uyku hapları ve ağrı kesiciler de dahil olmak üzere daha fazla içecek ya da kötüye kullanılan uyuşturuculara sahiptir.

Bu belirtiler, depresyon tanısı konulması için en az iki hafta gözlemlenmelidir.

Beyin ve Hafızanın (Hipokampüs) Depresyonla İlişkisi Nedir?

Araştırmacılar, klinik depresyonu olan insanların beyinlerinde sağlıklı insanlara göre önemli farklılıklar olduğunu belirtmişlerdir. Örneğin, hafızanın depolanması için hayati önem taşıyan beynin küçük bir kısmı olan hipokampüs, depresyon öyküsü olan bazı insanlarda, hiç depresyona girmemiş olanlardan daha küçük görünmektedir.

Daha küçük bir hipokampüste daha az serotonin reseptörü bulunur. Serotonin, duyguları işleyen farklı beyin bölgelerini birbirine bağlayan devreler arasında iletişime izin veren nörotransmiterler olarak bilinen birçok beyin kimyasallarından biridir.

Bilim adamları hipokampüsün neden depresyonlu bazı insanlarda daha küçük olabileceğini bilmiyorlar. Bazı araştırmacılar, stres hormonu kortizolünün depresif kişilerde aşırı düzeyde üretildiğini bulmuşlardır. Bu araştırmacılar, kortizolün hipokampus gelişimi üzerinde toksik veya “küçülen” bir etkisi olduğuna inanmaktadır.

—– Sponsor Bağlantı – Sponsor Bağlantı —–

ÜCRETSİZ HAFIZA TEKNİKLERİ EĞİTİMİ

Ücretsiz Hafıza Ve Beyin Eğitimi

Eğitimler Üç Günde Bir E-Posta Adresinize Gönderilmektedir

—– Yazının Devamı – Yazının Devamı —–

Depresyon Nedir – Bazı uzmanlar, depresyondaki kişilerin basitçe daha küçük bir hipokampüs ile doğduğunu ve bu nedenle depresyondan muzdarip olduklarını ileri sürerler. Pek çok başka beyin bölgesi ve depresyonla ilgili olduğu düşünülen belirli bölgeler arasındaki yollar vardır ve muhtemel olarak, hiçbir tek beyin yapısı veya yolu tam olarak klinik depresyondan sorumlu değildir.

Depresyon nedir ile ilgili olarak kesin olan bir şey vardır. O da depresyon, birçok etkene sahip karmaşık bir hastalıktır. En yeni taramalar ve beyin yapısı ve fonksiyon çalışmaları, antidepresanların “nörotrofik etkiler” denilen şeyi uygulayabildiğini, sinir hücrelerinin korunmasına yardımcı olabileceklerini, ölmelerini önleyebileceklerini ve biyolojik strese dayanan daha güçlü bağlantılar kurmalarını sağlayabileceklerini göstermektedir. Bilim adamları depresyonun nedenlerini daha iyi anladıkça, sağlık uzmanları daha iyi “özel” teşhisler yapabilecek ve sırayla daha etkili tedavi planları önerebilecekler.

Depresyon İstatistikleri

 • Depresyon hakkında yapılmış dünya çapındaki araştırmalara göre, depresyon, yılda dünya nüfusunun % 6,7’sini etkilemektedir.
 • Dünyada altı kişiden biri (% 16,6) yaşamlarında bir süre depresyon yaşamaktadır.
 • Depresyon ortalama olarak, gençlerde, 20’li yaşların ortalarında görülmektedir.
 • Kadınların depresyon yaşama riski erkeklerden daha fazladır. Bazı araştırmalar, kadınların üçte birinin yaşamları boyunca büyük bir depresif dönem yaşayabileceğini gösteriyor.

Depresyon Nedir-Nedenleri ve Belirtileri Nelerdir?

Her Üzüntü veya Keder Depresyon mudur?

Depresyon nedir, denildiğinde; sevilen birinin ölümü, iş kaybı veya evlilik başta olmak üzere her türlü ilişkinin sona ermesi, bir insanın katlanabileceği zor deneyimler demek doğru olur. Bu gibi durumlar karşısında üzüntü ya da keder hissinin yaşanması normaldir. Fazla düşündükleri için kilo verdiğini düşünenler bile kendilerini sık sık “depresyonda” olarak tanımlayabiliyorlar. Gerçekte öyle midir?

Üzgün olmak, depresyona girmekle aynı şey değildir. Yaşlanmak, akranların veya aileden birinin ölümü depresyon nedeni olabilir. Bu gibi üzüntü veren durumlar önemli depresyon kavşaklarıdır. Ancak bu durumlarda depresyona girmek yerine, bu kavşakta, olumsuz durumu metanetle karşılamak, isyan etmemek, ruhsal dengeyi muhafaza etmek şartıyla depresyona girilmeden risk bertaraf edilmiş olur. Burada güçlü inanç mekanizmaları, makulleştirme ve işin görünüşünü değil hakikatini kavrama kişiyi depresyondan koruyabilir. Bu kavşakta yer alan riskleri açıklayalım:

Kimler Depresyon Riski Altında Olabilir?

Depresyon nedir sorusu kadar, onu ortaya çıkaran koşulları da göz ardı etmemek gerekir. Depresyon görece ideal koşullarda olsa bile herkesi etkileyebilir. Depresyonda çeşitli faktörler rol oynayabilir. Bunlar:

Biyokimya: Beyindeki kimyasallardaki bazı farklılıklar, depresyon belirtilerine katkıda bulunabilir. Beyindeki DHA (Dekosaheksanoik Asit) eksikliğinin kişinin depresyona karşı zayıf olduğunu gösteren araştırmalar vardır. Bu anlamda diyetinizde yüksek DHA içeren yağlı balık veya balık yağı bulundurmak faydalı olabilir.

Genetik: Depresyon ailelerden geçebilir. Örneğin, eğer tek yumurta ikizlerinden biri depresyona sahipse, diğeri de hastalıkta olma ihtimalinin% 70’ine sahiptir.

Kişilik gelişimi: Benlik saygısı düşük, stresten kolayca etkilenen veya genel olarak karamsar olan kişilerin depresyon yaşamaları daha olası görünmektedir.

Çevresel faktörler: Sürekli şiddete, ihmale, istismara veya yoksulluğa maruz kalmak bazı insanları depresyona karşı daha savunmasız hale getirebilir.

Tacize uğramak: Geçmişteki fiziksel, cinsel veya duygusal istismar, yaşamın sonraki dönemlerinde klinik depresyon için kırılganlığı artırabilir.

Fikir ayrılığı: Fikir ayrılığı, kişilerin biyolojik yapılarında etki meydana getirmektedir. Psikolojik baskı, inanç ve tutum değişiklikleri depresyon nedeni olabilir.

Ölüm ya da kayıp: Sevilen birinin ölümünden veya kaybından üzüntü veya keder doğal olsa da, depresyon riskini artırabilir.

Büyük olaylar: Yeni bir işe başlamak, mezun olmak ya da evlenmek gibi iyi olaylar bile depresyona neden olabilir. Öyleyse taşınma, iş veya gelir kaybetme, boşanma gibi durumlar ve hatta emeklilik sonrası işsizlik de depresyon nedenlerinden biridir.

Diğer kişisel problemler: Diğer akıl hastalıkları nedeniyle sosyal izolasyon; aileden veya sosyal gruptan atılma gibi sorunlar, klinik depresyon riskine katkıda bulunabilir.

Ciddi hastalıklar: Bazen depresyon büyük ve iyileşme riski az olan bir hastalık ile birlikte de gelişebilir. Tedavi alan kanser hastaları başta olmak üzere, tüm hastalara, her hastalığın tedavisinin mümkün olduğuna dair telkinde bulunmak faydalı olabilir.

Madde bağımlılığı: Madde bağımlılığı sorunu olan kişilerin yaklaşık % 30’unda da majör veya klinik depresyon vardır. Uyuşturucu ya da alkol geçici olarak daha iyi hissetmeyi sağlasa da, sonunda depresyonu kötüleştirir.

KAYNAKLAR

https://www.webmd.com/depression/guide/causes-depression#1

https://www.psychiatry.org/patients-families/depression/what-is-depression

https://thiswayup.org.au/how-do-you-feel/sad/

Başa dön tuşu