Konsantrasyon

Çocukta Odaklanma Sorunu – Çözüm İçin Ailede 7 Uygulama

Çocukta Odaklanma Sorunu – İnsan davranışları tekrarlandıkça gelişir. Hatta şöyle denilir: İnsan hangi organını daha fazla kullanıyorsa, o organı daha fazla gelişiyor. Futbolcuların ayakları, basketbolcuların el kasları geliştiği gibi; akademisyenlerin –ezberci olanlar hariç- bilgi üretmeleri de beyinlerini etkili kullanmaları sebebiyledir.

Dahası, düzenli bir şekilde yürüyüş yapanların bacak kasları, düzenli beyin jimnastiği yapanların beyin kasları, boks çalışanların kol kasları geliştiği gibi, konsantrasyon da güçlendirilmesi gereken kas gibi düzenli egzersiz gerektirir.

Bazı çocuklar fiziksel olarak farklı vücut yapılarına sahip olsalar da hepsinde ortak nokta kaslardır. Tüm çocuklar odaklanma ve dikkatlerini sürdürme yeteneklerini geliştirmeye yardımcı olan stratejiler öğrenebilir ve uygulamalara katılabilirler. Ne de olsa bu, çocuklar için edinilmesi gereken çok önemli bir beceridir.

Okul ortamı, öğrencilerin okulda kaldıkları sürede kendilerine verilen bilgileri öğrenebilmeleri için konsantre olmasını ister. Çocuklar büyüdükçe okuldan sonra daha fazla konsantrasyon gerektiren ders dışı etkinliklere de yönelirler.

Çoğu çocuk, eğlenceli ve özünde zevkli olan etkinliklere konsantre olabilir. Ancak, odaklanmalarını zorlayan sıkıcı, zor veya daha az eğlenceli işlere konsantre olamazlar. Yine de her türlü göreve dikkati yoğunlaştırma ve sürdürme yeteneği çok önemlidir. Çünkü konsantrasyon çocukların öğrenmesine ve gelişmesine yardımcı olur, bu da özgüvene ve olumlu benlik saygısına yol açar.

süper öğrenme - süper konsantrasyon

Anahtar Kelime: Farkındalık

Çocukta Odaklanma Sorunu – Konsantrasyon, son zamanlarda psikolojide ve popüler kültürde oldukça fazla ilgi gören bir kavram olan “Farkındalık” gibidir. Farkındalık, temel olarak o anda bir şeye dikkat etme yeteneğidir ve artan mutluluk ve stres yönetiminden gelişmiş akademik ve test performansına kadar sayısız zihinsel sağlık yararına sahip olduğu gösterilmiştir.

Dikkatin etkili çalışması için odaklanma becerisinin geliştirilmesi gerekir.

İşte çocuklarınızın konsantrasyon kaslarını geliştirmelerine ve odaklanma becerileri kazanmasına yardımcı olacak bazı ipuçları:

1-) Çalışma süresini sınırlayın

Çocukta Odaklanma Sorunu – 4-5 yaş çocukları genellikle yaptığı işe bağlı olarak, 5 ila 20 dakika arasında konsantre olabilir. Bazı araştırmalar sınıf içindeki dikkatli dinlemeye konsantre olan çocukların öğrenme sürecine ancak 11 dakika konsantre olduklarını göstermişlerdir. Ancak 40 dakikalık ders süresinde sürenin hangi dakikalarında bu odaklanmanın sağlandığı bilinmemekle birlikte, başlama ve bitiş etkisi nedeniyle ilk 10 ve son 10 dakikalarda daha fazla etkili olabilir.

Zorlanan çocuk, dersi anlamaya daha az zaman harcayacaktır; çünkü ilgisi kesilecektir. Bu sorunu çözmenin yolu, çocuğun kendinin de içinde bir rolü olmak kaydıyla, öğreneceği konuları daha zevkli ve eğlenceli etkinlikler haline getirmek gerekir.

—– Sponsor Bağlantı —–

ÇOCUKLARIN HAFIZA VE ZEKALARINI GELİŞTİRMEK İÇİN

3-7 YAŞ İÇİN – ÇOCUK ZEKA VE HAFIZA SETİ

—– Yazının Devamı —–

2-) Bir koltukta iki karpuz taşıtmayın

Çocukta Odaklanma Sorunu – Bir yetişkin olarak, üstesinden geldiğimiz birden fazla işi bir arada götürebiliriz. Ancak çocuklar böyle değildir. Kötü haberim şu ki, bir koltukta iki karpuz taşımak konsantrasyonu azaltır ve performansı da düşürür.

Farkındalık” kavramına uygun olarak, siz de çocuğa yardımcı olacak şekilde etkinliği ve ortamı düzenlemelisiniz. Çok küçük çocukların öğrenmesinde harflere bakarak alfabeyi birlikte söyleyebilirsiniz. Biraz daha büyük olan çocuklar için, diyelim 4. sınıf, bir seferde uzun bir bölme problemini birlikte tamamlayabilirsiniz. Sorunların tümüne birden odaklanmak yerine, her seferinde bir soruna odaklanın.

3-) Ödev yapma zamanını ve çalışma alanını belirleyin  

Çocukta Odaklanma Sorunu – Birden fazla işler konsantrasyonu bozduğundan, gereksiz dikkat dağıtıcıları azaltmak önemlidir. Örneğin, bir ödevi tamamlamak için gerekmedikçe, TV kapalı, telefon başka bir odada ve dizüstü bilgisayar kapalıyken sessiz bir odada, belirlenmiş bir masada ödev yapın.

Ebeveyn izleme programları, belirli bir kullanım miktarından sonra İnternet erişimini otomatik olarak kapatabilir. Çocuklar büyüdükçe, ebeveynler kendi kendini izleme yazılımını kullanmaya geçebilir, böylece gençler zamanlarını bağımsız olarak yönetebilirler.

—– Sponsor Bağlantı —–

ANZAN MEGA ARİTMETİK KONSANTRASYON VE BEYİN EGZERSİZLERİ EĞİTİMİ

5-12 YAŞ ARASI ÇOCUKLAR İÇİN

—– Yazının Devamı —–

4-) Planlı aralar verin 

Çocuklar, konsantre olmak için belirli ders süreleri arasında ayağa kalkmalı, hareket etmeli, yürümeli ve farklı bir şeyler yapmalıdır. Özellikle okul sonrası ev ödevlerinde dinlenmek ve enerji toplamak için zaman ayırmanın faydası olacaktır. Küçük çocuklar bu aralarda bir şeyler atıştırabilir, oyun oynayabilirler. Çocuklar, arkadaşlarının gönderilerini veya akranlarıyla mesajlarını kontrol etme fırsatını yakalayabilir.

5-) Etkili nefes egzersizleri yaptırın  

Çocukta Odaklanma Sorunu – Düzenli, diyaframdan nefes alma kalp atış hızımızı yavaşlatır ve konsantre olabilmemiz için zihnimizi temizler. Bu, çocukların kaygılanmasına ve kalp atışlarının hızlanmasına neden olabilecek zorlu görevlerle karşılaştıklarında sahip olmaları gereken önemli bir beceridir. Kaygı, konsantrasyonun tersi olan kaçınmaya yol açar. Bu nedenle, görevleri daha ulaşılabilir hale getirmenin yollarını bulmak önemlidir ve vücudu sakinleştirmek bu stratejilerden biridir.

omega ve süper öğrenme

6-) Büyük işleri daha küçük, daha yönetilebilir parçalara ayırın

Bu, çocukların zorlu bir göreve yaklaşmalarına yardımcı olmak için başka bir stratejidir. Öğrenilecek konular neden ünitelere ve konulara bölünmüştür? Çünkü parçalara odaklanmak bütüne odaklanmaktan daha kolaydır.

7-) Çocuğu gözlemleyin 

Çocukta Odaklanma Sorunu – Çocukların dikkati, fiziksel duyumlar veya eğlenceli anılar gibi “iç uyaranlar” tarafından dağılabilir. Bir çocuğun hayal gücü harika bir şey olsa da, aynı zamanda dikkat dağıtıcı unsurları ortadan kaldırabilmelerini ve konsantre olma yeteneğini geliştirmelerini istiyoruz.

Tavsiye Edilen Makaleler:

Zeka Nasıl Geliştirilir – Çocuğunuzun IQ’sunu Artırmanın 15 Yolu

Çocuklar Nelerden Hoşlanmaz / Çocukların Sevmediği 50 Şey

Çocuklar İçin Temel Matematik Becerileri – Hızlı ve Etkili Bir Şekilde Nasıl Geliştirebilirsiniz?

Başa dön tuşu