Başarı

Büyüme Eğrisi – İşiniz İçin Hangi Büyüme Eğrisi Uygun?

Büyüme Eğrisi ve Büyüme Eğrileri – Temel fikir şudur: Bir iş için gösterdiğiniz gayretin miktarı, sizin o işten elde edeceğiniz sonuçların girdisidir. Örneğin, iki saat çalışıyorsanız, saati 15 dolardan 30 dolar kazanırsınız. 4 saat çalışıyorsanız 60 $ kazanırsınız. Daha fazla zaman harcarsanız daha fazla kazanırsınız.

Peki gerçekten gayret ve sonuç ilişkisi hep böyle midir? Bence bir problem var; hayatımız çoğu zaman bu doğrusal kalıbı takip etmeyebilir. Beni yanlış anlamayın; sıkı çalışmak şarttır. Geleceğe yönelik olarak birikim yapmak önemlidir. Bununla birlikte, hayatınızın doğrusal bir yörüngeyi takip etmeyebileceğini tahmin edebilmelisiniz. Aksi takdirde kendinizi hayal kırıklığına uğramış ve karışık ruh hali içinde hissedersiniz.

Zaman algımız nedeniyle, hayatımızın doğrusal bir şekilde aktığını varsayıyoruz. Büyümenin lineer olduğunu, doğrusal bir çizgiyi takip ettiğini sanıyoruz. Yaşadığımız noktada elde ettiğimiz sonuçların, geçmişin bir sonucu olduğunu varsayıyoruz. Onun için insanlar yaşama dair şu inancı taşıyorlar: “İçini ne ile doldurursan, hayat torbasından onu çıkarırsın.

Büyüme Eğrileri – 2 Farklı Büyüme Türü

Aslında yaşam iki farklı büyüme türünü takip eder. Şimdi bu iki model hakkında konuşalım. Siz de bu büyüme eğrilerinden hangisini takip ettiğinizi tahmin edin:

Tip 1: Logaritmik Büyüme Eğrisi

İlk büyüme eğrisi tipi logaritmiktir.

Logaritmik büyüme eğrileri başlangıçta hızla yükselir; ancak zaman geçtikçe yükselme hızı azalır ve ilerleme zorlaşır. Genel olarak, logaritmik büyüme aşağıdaki grafikteki gibidir.

Günlükhayatta yaşadığımız birçok logaritmik büyümeye örnekler verelim.

  • Sportif güçlenme antrenmanları: Egzersizlere “Yeni başlayanlar” ilk başta hızlı bir şekilde güç kazanırlar; ancak daha sonra, haftalar geçtikçe ilerlemede zayıflama olur ve güçlenme daha zor hale gelir.
  • Okuma yazma öğrenme çabası: Çocuklar okumayı yeni öğrenirken büyük atılımlar yaparlar. Ama üniversite öğrencileri ve yetişkinler öğrenmelerini hızlandırmakta zorlanırlar.
  • Yabancı dil öğrenme çabaları: Yeni bir dili öğrenme başlangıç seviyesindeyken hızlıdır; ancak, akıcı konuşmak için bu gayret yetersiz kalacaktır.
  • Diyet ve kilo vermek: Bir veya iki hafta içinde yapılan diyet ve egzersizlerle beş kilo vermek nispeten kolay olabilir. Ancak daha sonra bu ilerleme yavaşlar. Art arda gelen her kilo kaybı, bir öncekinden daha zor olur.
  • Müzik aleti çalma becerisi kazanmak: Acemi bir gitarist için ilk becerileri kazanmak kolaylıkla gerçekleşir. Oysa sonraki aşamalardaki gelişmeler çok yavaş ilerler.

Başkabinlerce örnek daha var. Aslında, çoğu beceri (yazma, programlamabecerileri, koşu, vb.) Logaritmik büyüme kategorisine girer.

mega ingilizce - kolay ingilizce

Tip 2: Üstel Büyüme Eğrisi

İkinci tip büyüme eğrisi üsteldir.

Üstel büyüme eğrileri başlangıçta yavaşça artar, ancak kazançlar hızla artar ve zaman geçtikçe daha kolay hale gelir. Genel olarak konuşursak, üstel büyüme aşağıdaki grafikte görüldüğü gibi gerçekleşir:

Üstel büyüme seçenekleri için hayatın içinden şu örnekleri verebiliriz.

  • Yatırımlar ve servet kazanma: Bileşik faiz gücü sayesinde, emeklilik tasarruflarınız ilk yıllarda küçük bir hazine olarak başlar; ama sonra, birikimlerin birleşmesi sonucu kazançlar on yılda iki kat büyüklüğe gelir.
  • E-posta aboneleri ve web sitesi trafiği: Yeni web siteleri başlangıçta az bir miktar trafik alır; ancak haftalar ve aylara yayıldıkça, yoğun bir ziyaretçi ve abone nehri haline gelebilir. www.kisiselgelisim.com siteniz tam da bunu yaşamıştır.
  • Girişimcilik ve iş büyümesi: İşiniz için sahip olduğunuz varlıklar birbiri üzerine birikir, zamanla dağ olur.
  • Sosyal medya takipçileri: Yalnızca 50 takipçiniz olduğunda, 50 takipçiye daha sahip olmak beş altı ay sürebilir. Bununla birlikte, 1000 takipçiniz olduğunda, bir sonraki 100’e ulaşmak yalnızca bir ay sürebilir. 100.000 takipçiniz olduğunda, 100 tanesini bir gün içinde kazanırsınız. Büyüme oranınız kartopu gibi büyür. Başlangıçta büyüme azdır ama zaman içinde büyük hız kazanır. Çok sayıda üye sahibi olan youtuber’lar işte bu çok üye sahibi olmanın avantajlarına sahip oldukları için daha sonraları her paylaştıkları (!) daha fazla ziyaretçi alır.

Her Büyüme Eğrisinin Zorlukları Vardır.

Bu iki büyüme türü de ne iyi, ne de kötüdür. Bu büyüme modelleri basitçe bazı sistemlerin çalışma şeklini ifade etmektedir. Bu sistemleri anlarsak, hangi büyüme tipiyle nerede, ne zaman, nasıl büyüyeceğimize kolayca karar verebiliriz. Ancak, beklentilerinizi uygun şekilde ayarlayabilmeniz için işinize dair büyüme modelini anlamak önemlidir.

Logaritmik bir oyun oynarken üstel geri dönüşler beklemeyin. Benzer şekilde, üstel eğriye sahip bir şey oluştururken başlangıçta hızlı kazançlar beklemeyin.

Logaritmikbüyüme ile uğraşırken yaşayabileceğiniz zorluk, başlangıçtaki motive edici gelişmenin zamanla azalmasıcesaretinizin kırılmasına sebep olabilir. Bunun üstesinden gelmeniz gerekir. İyileşme,başlangıçta kolayca gelecek ve her gün küçük kazançların tadını çıkarmayaalışacaksınız. Ancak kısa süre sonra bu küçük kazançlar daha da küçülecektir.

Logaritmik büyüme, zaman geçtikçe kazanmak için daha zor olacak bir oyun oynamak için zihinsel dirence sahip olmanızı gerektirir. Zamanla kendinizi ve yeteneklerinizi sorgulayacaksınız. Logaritmik büyümeyle başarılı olmak istiyorsanız, iyileştirmeleriniz azaldıkça tutarlılığı korumak istiyorsanız, mücadele etmeyi öğrenmelisiniz.

Üstel büyüme ile uğraşırken yaşayabileceğiniz zorluk, yoğun çabaya devam edip edememektir. Logaritmik büyümenin aksine, başlangıçta karşılaştığınız zorluklara sabrederseniz ilerleyen zamanlarda rahat edersiniz. Üstel büyüme, önemli bir getiriden yararlanmadan önce oldukça sabırlı ve çalışkan olmanızı gerektiren bir büyüme anlayışıdır. Başarının sesini ilk 10 yıllık bir sürede duymayabilirsiniz.

Aynı derecede önemli, ortalama sonuçlar alsanız bile en iyi çabayı göstermeniz gerekir. Üstel kazançlar yalnızca ilk yıllardaki sürekli çabadan kaynaklanırlar.

Beyin Temelli Eğitimler - Mega Hafıza

İlerlemenizi Hızlandırmanız İçin Neler Yapmalısınız?

Karşılaştığınız büyüme eğrisinin türünü anladıktan sonra, belirli bir eğrideki ilerlemenizi hızlandırmanın iki yolu vardır.

SEÇENEK-1:

Küçük Görevlerle Daha Hızlı Büyüme: İlk seçenek, büyük görevi, daha hızlı yönetebilmek için onu daha küçük parçalara bölmektir. Başka bir deyişle, üzerinde çalıştığınız işe çok özel olarak girerek büyüme oranınızı artırabilirsiniz. Bu strateji özellikle logaritmik büyüme yaşayan görevlerdeki ilerlemenizi hızlandırmak için iyi çalışır. Aşağıdaki grafikte yer alan dalgalanmalarla gösterilen bölümler, büyük işin küçük parçalara bölünmüş şeklidir. Durağanlığa veya inişe geçme ihtimaline karşı, her bir iş parçası sürekli gelişmeye yardım edecektir.

Ünlü İngiliz Bisiklet Koçu Dave Brailsford’un “Marjinal Kazançlar” teorisi bunun harika bir örneğidir. Brailsford, bisikletle ilgili her küçük görevi sadece yüzde 1 oranında iyileştirerek İngiliz bisikletçilerine büyük başarı kazandırmıştır. Bu küçük görevlere hakim olmak inanılmaz hızlı bir büyümeye yol açmıştır. Brailsford’a göre, tüm ilke, aklınıza gelebilecek her şeyi göze alırsanız ve sonra bunu % 1 oranında geliştirirseniz, hepsini bir araya getirdiğinizde önemli bir artış elde edersiniz.

Mega Hafıza’nın 3 ile 7 yaş rasındaki çocukların hafıza ve zekalarını geliştirmek için hazırladığı “ÇOCUK ZEKA VE HAFIZA” setinde Dünya Hafıza Şampiyonu Melik Duyar bu ilkeyi takip etmiştir. Hafıza ve zekayı genelde geliştirmek yerine, hafıza ve zekanın oluşmasını sağlayan 20 alt kategoriyi parçalara ayırmış ve herbirini ayrı ayrı artırarak hafıza ve zeka gelişiminde çok büyük bir kümülatif etki yaratmıştır. Aşağıdaki kısa film bunu çok güzel açıklamaktadır.

SEÇENEK-2:

En Yüksek Büyüme Eğrisini Hedefleyin: İkinci seçenek, oyunun farklı bir versiyonunu oynamaktır. Daha spesifik olarak, oyunun en yüksek büyüme eğrisine sahip versiyonuna oynayın. Bu strateji özellikle üstel büyüme yaşayan görevler için iyi çalışır.

Örneğin girişimciliği ele alalım. Bir mobilya üretimi işine girebilirsin. Üstel büyüme ile ilgili tüm bilgiler mobilya işi için geçerlidir. Yeterli zamanda ve iyi bir ürün çıkardığınızda büyük ölçekte mobilyalar üretebilir, yeni ürün hatları geliştirebilir ve yıllar sonra üstel büyümeye yol açan varlıklar oluşturabilirsiniz.

Ancak,girişimcilik oyununun farklı bir versiyonunu oynadıysanız ve bir yazılımşirketi kurduysanız, üstel büyüme eşiğine çok daha hızlı ulaşabilirsiniz.

Bunun çeşitli nedenleri vardır: Bir defa üretim maliyetlerimde ciddi azalma olacaktır. Daha hızlı endüstri büyümesi yaşarsınız. Üstelik daha yüksek kar marjı elde edersiniz.

Sonuç,her iki şirketin de üstel büyüme eğrileri olmasına rağmen, birinin daha dik bireğime sahip olmasıdır.

Büyüme ve başarı ile ilgili olarak ayrıca şu iki yazıyı da okumanızı tavsiye ediyorum:

% 1 Kuralı – Kazanan Her Şeyi Alır Mı?

80/20 Kuralı – Başarı İçin Pareto İlkesi

Başa dön tuşu