Başarı

Bilim Kadınları – Fen ve Matematik Alanında 20 Efsane Kadın

Bilim Kadınları -Bazıları yaşamları boyunca selamlandı, bazıları ise hiç tanınmadı ve ama birer bilim kadınıydılar.

Dünyanın ilk bilgisayar programını, zamanının şartlarında bir kadın yazmıştı; hem de 1837’de.

Arka bahçesine gömülü antik deniz canavarlarını keşfeden de bir kadındı.

Ozon tabakamızı parçalayan kimyasal maddeyi yürürlükten kaldıran da bir kadındı.

İsimlerini veya yüzlerini bilmiyor olabilirsiniz; ancak bu öncü kadınlar yaşantımızı ve dünya hakkındaki düşüncelerimizi değiştirdiler.

Geometriden paleontolojiye, tıbba, deniz biyolojisine kadar her alanda önümüzü açtılar. 

Dünya Kadınlar Günü geçmeden matematik ve bilimi sonsuza dek değiştiren 20 şaşırtıcı (ve de bilinmeyen) kadını tanıtalım dedik.

İşte o Bilim Kadınları

Mary Anning (1799-1847)

Bilim Kadınları – Çocukların dilindeki tekerleme sadece bir tekerleme değildi, aynı zamanda Mary Anning’in paleontolojik alandaki mesleğini de ifade ediyordu. “She sells seashells by the seashore” Yani “O deniz kıyısında deniz kabuğu satar.” Bu tekerleme sonraki yıllardan günümüze değin geldi. Bu tekerleme, gerçek hayatta sahil paleontoloğu Mary Anning’den ilham alınarak üretilmişti.

Marry Anning, İngiltere’nin güneybatısındaki Lyme Regis kayalıklarının yakınında doğdu ve büyüdü; evinin yanındaki kayalık çıkıntılar Jurassic (Jura jeolojik dönemine ait) fosilleriyle dolup taşıyordu. 

Onun çocukluk yıllarında Paleontoloji alanı kadınlara kapalıydı. Sonra 12 yaşlarına geldiğinde bu fosilleri tanımayı, kazmayı ve hazırlamayı öğrendi. Berkeley, California’daki California Üniversitesi Paleontoloji Müzesi (UCMP) raporuna göre, Anning, ilk olarak Londra paleontologlarına dinozorlarla birlikte yaşayan büyük bir deniz sürüngeni olan ilk ichthyosaur’u gösterdi. Ayrıca bir plesiosaurun (soyu tükenmiş bir deniz sürüngeni) ilk fosilini buldu.

yüksek dha oranlı - balık yağı - mega vitamin - mega-o-mega

Maria Sibylla Merian (1647-1717)

Bilim Kadınları – Böcek bilimci, botanikçi, doğa bilimci ve sanatçı Maria Sibylla Merian, böceklerin ve bitkilerin olağanüstü detaylı ve son derece hassas çizimlerini yaptı. Merian, canlı örneklerle çalışarak biyolojinin daha önce bilimle bilinmeyen yönlerini açıkladı. 

Merian’ın böcek hayatı araştırmaları ve böceklerin yumurtadan çıktığını keşfinden önce, canlıların çamurdan kendiliğinden oluştuğu düşünülüyordu. 

New York Times’ın, 2017’de bildirdiğine göre, sadece böcek yaşam döngülerini değil, aynı zamanda yaratıkların yaşam alanlarıyla nasıl etkileşime girdiğini gözlemleyen ve belgeleyen ilk bilim kadını oldu.

Merian’ın en tanınmış eseri, İngiltere’deki Royal Collection Trust’a göre Surinam böcekleri üzerine alan araştırmasının bir derlemesi olan 1705 “Metamorphosis Insectorum Surinamensium” kitabıdır.

Sylvia Earle (d. 1935)

Bilim Kadınları – Deniz biyologu ve oşinograf Sylvia Earle okyanus bilimine kapsamlı bir yaklaşım getiriyor;  The New Yorker’daki 1989 profili başlığında “Onun Derinliği”nden söz edilir. Telegraph’a 2017’de yaptığı açıklamada, 16 yaşındayken başlayan yaklaşık 70 yıllık dalışta Earle kümülatif olarak yaklaşık bir yılını su altında geçirdi.

Earle, okyanus araştırmalarına 1960’ların sonlarında, alanda çok az kadının çalıştığı zaman başladı. The Telegraph, 1968’de Bahamalar’da 31 metre derinliğe kadar suya daldırılabilen ilk kadın bilim insanıydı ve bunu dört aylık hamileyken yaptı. 

İki yıl sonra Earle, su altı laboratuvarı Tektite II’de deniz tabanını keşfeden iki haftalık bir görev için beş kadından oluşan bir ekip oluşturdu. O zamandan beri Earle, dünya çapında okyanuslarda 100’den fazla keşfe öncü oldu. 1990’da Ulusal Okyanus ve Atmosfer İdaresi’nin (NOAA) baş bilim insanı olarak görev yapan ilk kadın oldu. 

Mae Jemison (d. 1956)

Bilim Kadınları – Uzay mekiği Endeavour’un fırlatıldığı 1992’de NASA astronotu Mae Jemison, uzaya ulaşan ilk zenci kadın oldu. Ama astronotluk onun birçok unvanından sadece biri. Jemison aynı zamanda bir doktor, bir Barış Gücü gönüllüsü, bir öğretmen ve iki teknoloji şirketinin kurucusu ve başkanı.

Jemison 17 Ekim 1956’da Alabama’nın Decatur şehrinde doğdu. 3 yaşındayken ailesiyle birlikte bilim sevgisinin başladığı Chicago’ya taşındı. 16 yaşında, hevesli bilim kadını, kimya mühendisliği ve Afrika kökenli Amerikalı çalışmalarda derece kazandığı Stanford Üniversitesi’ne katıldı. Doktora derecesini 1981 yılında New York eyaletindeki Cornell Üniversitesi’nden aldı. Barış Gücü gönüllüsü olarak Jemison Sierra Leone ve Liberya’da çalıştı. 

NASA ile eğitimden sonra, Jemison ve diğer altı astronot, Endeavor’da 126 kez Dünya’nın etrafında döndü. Uzayda 190 saat boyunca, Jemison kemik hücreleri üzerinde iki deney yapılmasına yardımcı oldu. 

Jemison aynı zamanda İngilizce, Rusça, Japonca ve Svahilice konuşan birçok dilli ve hatta onuruna yapılmış bir Lego bile var.

Maria Goeppert Mayer (1906-1972)

Bilim Kadınları – 1963’te, teorik fizikçi Maria Goeppert Mayer, Marie Curie’nin ödülünü kazandıktan 60 yıl sonra, Nobel fizik ödülünü kazanan ikinci kadın oldu. 

Goeppert Mayer 28 Haziran 1906’da Almanya’nın Kattowitz şehrinde (şimdi Katowice, Polonya) doğdu. O kuşaktan kadınlar nadiren üniversiteye gitmesine rağmen, Goeppert Mayer Almanya’daki Göttingen’deki üniversiteye gitti ve burada nispeten yeni ve heyecan verici kuantum mekaniği alanına girdi. 

1930’a gelindiğinde, 24 yaşındayken doktora derecesini teorik fizikle kazanmıştı. Amerikalı Joseph Edward Mayer ile evlendi ve Baltimore’daki Johns Hopkins Üniversitesi’nde çalışabilmesi için onunla birlikte taşındı. Depresyonlu olduğu düşünülerek üniversite onu işe almayacaktı, ama yine de fizik üzerinde çalışmaya devam etti. 

Çift, New York’taki Columbia Üniversitesi’ne taşındığında, atom bombası projesi için uranyum izotoplarının ayrılması üzerinde çalıştı. Daha sonra Chicago Üniversitesi’nde hidrojen çekirdek yapısı üzerine yaptığı araştırmalar – farklı yörünge seviyelerinin atomlardaki farklı bileşenleri nasıl tuttuğuna dair – ona diğer iki bilim adamıyla paylaştığı Nobel Ödülü’nü kazandırdı. 

mega ingilizce - kolay ingilizce

Rita Levi-Montalcini (1909-2012)

Bilim Kadınları – Rita Levi-Montalcini’nin babası onu yükseköğrenime devam etmesini istemedi. Çünkü o kadınların tam zamanlı bir eş ve anne olmalarını benimsemeleri gerektiğini düşünüyordu. Ancak Levi-Montalcini durmadı ve sonunda sinir büyüme faktörü üzerine yaptığı çalışma, ona fizyoloji ve tıp alanında Nobel Ödülü kazandıracaktı.

Başarıya giden yol kolay değildi. 1909 yılında İtalya’da doğan Levi-Montalcini, tıp fakültesinde okudu ve 1936’da tıp ve cerrahide summa cum laude (en yüksek onurla) mezun oldu. Daha sonra nöroloji ve psikiyatri alanında çalışmaya başladı. Ancak araştırması II. Dünya Savaşı nedeniyle kesintiye uğradı. Azmiyle, evinde bir araştırma laboratuvarı kurdu. Sonra, burada çalışmasını terk edip Floransa, İtalya’da saklanmak zorunda olana kadar civciv embriyolarındaki gelişimi çalıştı. 

Savaştan sonra, St. Louis’deki Washington Üniversitesi’nde bir akademik pozisyonu kabul etti ve burada arkadaşları ile fare tümöründen gelen bir madde, civciv embriyolarına konulduğunda sinir büyümesini teşvik ettiğini buldu. Laboratuvar meslektaşı Stanley Cohen, iki araştırmacının sinir büyüme faktörü olarak adlandırdığı maddeyi izole edebildi. Daha sonra 1986’da Nobel Ödülü’nü Levi-Montalcini ile paylaştı.

Maryam Mirzakhani (1977-2017)

Bilim Kadınları – Maryam Mirzakhani eğri yüzeylerin geometrisindeki zor, soyut problemleri çözmekle tanınan bir matematikçiydi. İran, Tahran’da doğdu ve en önemli çalışmalarını 2009-2014 yılları arasında Stanford Üniversitesi’nde profesör olarak yaptı.

Çalışmaları jeodeziklerin doğasını, kavisli yüzeylerdeki düz çizgileri açıklamaya yardımcı oldu. Depremlerin davranışını anlamak için pratik uygulamaları vardı ve bu alanda uzun zamandır devam eden gizemlere cevaplar verdi.

2014 yılında matematikte en prestijli ödül olan Fields Madalyasını kazanan ilk ve hala tek kadın oldu. Fields Madalyası her yıl Uluslararası Matematik Birliği’nin Uluslararası Matematikçiler Kongresi’nde 40 yaşın altındaki bir kaç matematikçiye verilir.

Mirzakhani, 2013 yılında meme kanseri teşhisi konulduktan bir yıl sonra madalya aldı. Kanser, onu 14 Temmuz 2017’de 40 yaşında öldürdü. Mirzakhani, ölümünden sonra bile alanını etkilemeye devam ediyor; 2019 yılında, meslektaşı Alex Eskin “sihirli değnek teoremi” konusunda Mirzakhani ile yaptığı devrimci çalışma için matematikte 3 milyon dolarlık Devrim Ödülü’nü kazandı. O yılın ilerleyen dönemlerinde Atılım Ödülü, Mirzakhani’nin onuruna, umut verici genç kadın matematikçilere gidecek yeni bir ödül verdi. 

Emmy Noether (1882-1935)

Bilim Kadınları – Emmy Noether, 20. yüzyılın başlarındaki büyük matematikçilerden biriydi ve araştırması, hem modern fizik hem de matematiğin iki temel alanı için zemin hazırlamaya yardımcı oldu.

Yahudi bir kadın olan Noether, en önemli çalışmasını 1910’ların sonu ile 1930’ların başı arasında Almanya’daki Göttingen Üniversitesi’nde araştırmacı olarak yaptı.

Simetri ile ilgili en ünlü eserine Noether’in teoremi denir; modern fizik ve kuantum mekaniği için gerekli hale gelen daha ileri çalışmalar için zemin hazırladı.

Daha sonra matematikçiler arasında en çok saygı duyduğu eser olan soyut cebirin temellerini oluşturmaya yardımcı oldu ve bir dizi başka alana temel katkılarda bulundu.

Nisan 1933’te Adolf Hitler Yahudileri üniversitelerden kovdu. Bir süredir Noether, Amerika’da Albert Einstein gibi diğer Yahudi Alman bilim adamlarını takip etmeden önce evlerinde öğrencilerini gördü. Nisan 1935’te ölmeden önce Pennsylvania’daki Bryn Mawr Koleji’nde ve Princeton Üniversitesi’nde çalıştı.

Bilim Kadınları

Susan Solomon (d. 1956) 

Bilim Kadınları – Susan Solomon, on yıllar boyunca Ulusal Okyanus ve Atmosfer İdaresi’nde (NOAA) çalışan Massachusetts Teknoloji Enstitüsü’nde atmosferik bir kimyager, yazar ve profesördür. NOAA’da geçirdiği süre boyunca, meslektaşlarından gelen girdilerle ozon tabakasındaki Antarktik delikten kloroflorokarbonların (CFC’ler) sorumlu olduğunu öneren ilk kişi oldu.

1986 ve 1987’de bir ekibi güney kıtasında McMurdo Sound’a yönlendirdi ve burada araştırmacılar, aerosoller ve diğer tüketici ürünleri tarafından salınan kimyasalların ozonu atmosferden uzaklaştırmak için ultraviyole ışıkla etkileşime girdiğine dair kanıt topladılar.

Bu, 1989’da yürürlüğe giren ve dünya çapında CFC’leri yasaklayan BM Montreal Protokolü’ne yol açtı. Tarihin en başarılı çevre projelerinden biri olarak kabul edilir ve ozon tabakasındaki delik, protokolün kabulünden bu yana önemli ölçüde küçülmüştür.

Mega Matematik - Zihinsel Matematik ve Hafıza Teknikleri

Virginia Apgar (1909-1974)

Bilim Kadınları – Virginia Apgar, yeni doğan bebeklerin sağlığını değerlendirmek için basit ve hızlı bir yöntem olan Apgar skoru icadı ile en iyi bilinen anesteziyoloji ve obstetrik tıbbi alanlarında öncü bir kadın bilim insanıdır.

Apgar 1933’te tıp diplomasını aldı ve cerrah olmayı planladı. Ancak o sırada ameliyat olan kadınlar için sınırlı kariyer fırsatları vardı, bu yüzden ortaya çıkan anesteziyoloji alanına geçti. Ulusal Sağlık Enstitüsüne göre, alanında lider ve Columbia Üniversitesi Doktorlar ve Cerrahlar Koleji’nde tam profesör olan ilk kadın olmaya devam edecekti.

Apgar’ın araştırma alanlarından biri, doğum sırasında kullanılan anestezinin etkilerini araştırdı. 1952’de, yaşamın ilk dakikalarında yenidoğanların hayati belirtilerini değerlendiren Apgar skorlama sistemini geliştirdi. Skor yenidoğanın kalp atım hızı, solunum çabası, kas tonusu, refleksler ve renk ölçümlerine dayanmaktadır ve düşük skorlar bebeğin acil tıbbi müdahaleye ihtiyacı olduğunu göstermektedir. Sistem bebek ölümlerini azalttı ve neonatoloji alanın doğmasına neden oldu ve bugün hala kullanılıyor.

Brenda Milner (doğum tarihi: 1918)

Bilim Kadınları – Bazen “nöropsikolojinin kurucusu” olarak adlandırılan Brenda Milner insan beyni, hafızası ve öğrenmesi hakkında çığır açan keşifler yaptı .

Milner, epilepsi için beyin ameliyatı geçirdikten sonra yeni anılar oluşturma yeteneğini kaybeden “Hasta HM” ile yaptığı çalışma ile bilinir. 1950’lerde tekrarlanan çalışmalarla Milner, Hasta HM’nin bunu yapmasına dair bir anısı olmasa bile yeni görevleri öğrenebileceğini buldu. Kanada Sinirbilim Derneği’ne göre beyinde birden fazla bellek sistemi olduğu keşfedildiMilner’ın çalışması, hipokampus ve frontal lobların hafızadaki rolü ve iki beyin yarıküresinin nasıl etkileştiği gibi beynin farklı alanlarının işlevlerinin bilimsel olarak anlaşılmasında önemli bir rol oynamıştır.

Çalışmaları bugüne kadar devam ediyor. Montreal Gazette’e göre Milner 101 yaşında hala Montreal’deki McGill Üniversitesi’nde nöroloji ve nöroşirurji bölümünde profesör.

hızlı öğrenme - anlayarak hızlı okuma seti

Karen Uhlenbeck (d. 1942)

Bilim Kadınları – 2019’da bu Amerikan matematikçisi, en prestijli matematik ödüllerinden biri olan Abel Ödülü’nü alan ilk kadın oldu. Uhlenbeck matematiksel fizik, analiz ve geometriye çığır açan katkılarından dolayı kazandı. 

Kısmi diferansiyel denklemler (genellikle x, y ve z olarak etiketlenmiş birçok farklı değişkenin türevleri veya değişim oranları) kullanılarak şekillerin incelenmesi olan geometrik analiz alanının öncülerinden biri olarak kabul edilir. Ve geliştirdiği yöntemler ve araçlar tüm alanda yaygın olarak kullanılmaktadır.

Uhlenbeck, atomaltı parçacıkların nasıl davranması gerektiğini tanımlayan bir dizi kuantum fiziği denklemi olan ölçme teorilerine büyük katkılarda bulundu. 

Abel ödülü hakkında, Pennsylvania’daki Lehigh Üniversitesi’nde bir matematikçi olan uzun zamandır arkadaşı Penny Smith, “Daha fazlasını hak eden kimseyi düşünemiyorum. … Gerçekten sadece parlak değil, yaratıcı olarak parlak, şaşırtıcı derecede yaratıcı bir şekilde parlak. ” 

Jane Goodall (d. 1934)

Bilim Kadınları – Jane Goodall, vahşi şempanzelerle çalışmalarıyla ünlüydü. Bu hayvanların insanlarla olan ilişkilerini değiştiren efsanevi bir primatologtu.

1960 yılında Goodall, Tanzanya’nın Gombe ormanında şempanzeler üzerinde çalışmaya başladı. National Geographic’e göre, hayvanlara dalmış, şempanzelerin araçları kullanması da dahil olmak üzere çeşitli devrimci keşifler yapmıştı. National Geographic’e göre daha önce benzersiz bir insan olduğu düşünülen bir özellik. Ayrıca hayvanların fedakarlık ve ritüel davranışlar gibi karmaşık sosyal davranışlar ve sevgi jestleri sergilediğini buldu.

1965 yılında Goodall, Cambridge Üniversitesi’nden etoloji alanında bir doktora kazandı ve lisans derecesi almadan üniversitede lisansüstü eğitim almasına izin verilen sadece birkaç kişiden biri oldu. 1977’de şempanzelerin araştırılmasını ve korunmasını desteklemek için Jane Goodall Enstitüsü’nü kurdu.

yüksek dha oranlı - balık yağı - mega vitamin - mega-o-mega

Ada Lovelace (1815-1852)

Bilim Kadınları – Ada Lovelace 19. yüzyıl kendi kendini yetiştirmiş bir matematikçiydi ve bazıları tarafından “dünyanın ilk bilgisayar programcısı” olarak düşünülüyor.

Lovelace matematik ve makine ile büyülendi. 17 yaşındayken İngiliz matematikçi Charles Babbage ile tanıştığı bir etkinlikte, dünyanın ilk bilgisayarı olan “analitik motoru” nun öncüsü için bir prototip sergiledi. Büyüleyici Lovelace, makine hakkında elinden gelen her şeyi öğrenmeye karar verdi. 

1837’de Lovelace, Fransızların analitik motoru hakkında yazılmış bir makaleyi tercüme etti. Tercümesinin yanı sıra, makine hakkında kendi ayrıntılı notlarını yayınladı. Çevirinin kendisinden daha uzun olan notlar, Bernoulli sayılarını hesaplamak için oluşturduğu bir formülü içeriyordu. Bazıları, bu formülün şimdiye kadar yazılan ilk bilgisayar programı olarak düşünülebileceğini söylüyor.

Lovelace şimdi bilim ve mühendislikte kadınlar için önemli bir semboldür. Her yıl Ekim ayının ikinci Salı günü “Lovelace Günü” olarak kutlanır.

Bilim kadınları

Dorothy Hodgkin (1910-1994)

Bilim Kadınları – İngiliz bir kimyager olan Dorothy Hodgkin, penisilin ve B12 vitamininin moleküler yapılarını bulmak için 1964’te Nobel kimya ödülünü kazandı.

10 yaşında kristallerle ve kimyayla çok ilgilendi ve Oxford Üniversitesi’nde lisans olarak, X-ışını kristalografisi yöntemini kullanarak organik bileşiklerin yapısını inceleyen ilklerden biri oldu. Britannica. com’a göre, Cambridge Üniversitesi’ndeki yüksek lisans çalışmalarında İngiliz fizikçi John Desmond Bernal’in biyolojik moleküller üzerindeki çalışmalarını genişletti ve pepsin’in ilk X-ışını kırınım çalışmasının yapılmasına yardımcı oldu. 

1934’te kendisine araştırma bursu teklif edilince emekli olana kadar çalışacağı Oxford’a döndü. Oxford Doğal Tarih Müzesi’nde bir röntgen laboratuvarı kurdu ve burada insülin yapısı üzerine araştırmalara başladı.

1945’te, penisilin yapısındaki atomların düzenlenmesini başarıyla açıkladı ve 1950’lerin ortalarında B12 vitamininin yapısını keşfetti. 1969’da, ilk denemesinden yaklaşık kırk yıl sonra, insülinin kimyasal yapısını belirledi. 

Mega Mental Aritmetik - Çocuklar için Konsantrasyon ve Zeka Eğitimi

Bilim kadınları

Caroline Herschel (1750-1848)

Bilim Kadınları – Caroline Herschel (16 Mart 1750’de Hannover, Almanya’da doğdu), dünyanın ilk profesyonel kadın astronomu olarak ününü kötü bir tifüs vakasına borçlu olabilir.  Ailesi söz konusu olduğunda, yaşlı bir hizmetçi olmaya mahkum olan Herschel’in eğitimi, kardeşi William Herschel, 1772’de İngiltere’nin Bath kentine kaçana kadar, ev işleri yapması için terk edildi.

William Herschel bir müzisyen ve astronomdu. Kız kardeşine her iki meslekte de eğitim verdi. Sonunda Caroline Herschel, erkek kardeşinin teleskop aynalarını taşlama ve cilalamadan honlama ve göksel keşifleri kendi başına yapma konusunda uzmanlaştı. Kardeşine 1783’te Kral III. George’a saray astronomu rolünde yardımcı olurken, Caroline Herschel daha önce keşfedilmemiş üç bulutsu yıldız topluluğu tespit etti; üç yıl sonra kuyrukluyıldızı keşfeden ilk kadın oldu. Caroline Herschel’ın, keşfettiği kuyruklu yıldızlar hakkındaki bilimsel makalesi, 1787’de Philosophical Transactions Dergisi’nde yayımlandı.

1787’de kral Caroline Herschel’e yıllık 50 pound emekli maaşı vererek onu tarihteki ilk profesyonel kadın gökbilimci yaptı. 1848’de ölümünden önce 2.500’den fazla bulutsu yıldızını katalogladı ve araştırması için hem Kraliyet Astronomi Derneği’nden hem de Prusya Kralı’ndan altın madalya aldı.

bilim kadınları

Sophie Germain (1776-1831)

Bilim Kadınları – Sophie Germain, Fermat’ın şu anda Germain teoremi olarak adlandırılan son teoreminde özel bir vaka keşfi ve esneklik teorisindeki öncü çalışmaları için bilinen bir Fransız matematikçiydi.

Germain’in matematiğe olan ilgisi henüz 13 yaşındayken başladı. 1800’lerin başında genç bir kadın olarak, Germain’in fen ve matematiğe olan ilgisi ebeveynleri tarafından iyi karşılanmadı ve konuyla ilgili resmi bir eğitim almasına izin verilmedi. 

Germain ilk önce ebeveynlerinin arkasından okudu ve çalışmalarını takdir ettiği matematik eğitmenlerine göndermek için bir erkek öğrencinin adını kullandı. Louis L. Bucciarelli ve Nancy Dworsky’nin “Sophie Germain: An Essay in the Esneklik Teorisi Tarihi “(Springer Hollanda, 1980). kitabına göre,Germain’in bir kadın olduğunu öğrendiklerinde bile eğitmenler etkilenmişlerdi.

1816’da Germain, Alman fizikçi Ernst Chladni tarafından yaratılan bir dizi alışılmadık görüntü için matematiksel bir açıklama yapmak için bir yarışma kazandı. Germain’in önceki hatalarını düzelterek yaptığı bulmacayı çözmeye yönelik üçüncü denemesiydi. Üçüncü çözümü hala küçük tutarsızlıklar içermesine rağmen, yargıçlar bundan etkilendi ve ödül almaya layık görüldü. 

1820’lerde Atlanta’daki Agnes Scott College’a göre, Germain, akıl hocaları Carl Friedrich Gauss ve Joseph-Louis Lagrange ile brilikte Fernat’ın son teoremini nasıl kanıtlamak için çalıştığını yazdı. Germain’in çabaları sonunda Sophie Germain’in teoremi olarak bilinen sonuca ulaştı. 

Çocuklar ve IQ Zeka Geliştirme

Bilim Kadınları

Patricia Bath (d. 1942)

Bilim Kadınları – Dr. Patricia Bath Amerikalı bir göz doktoru ve lazer bilimcidir. Bath, 1974 yılında California Üniversitesi Los Angeles (UCLA) Tıp Fakültesi Jules Stein Göz Enstitüsü’ne atanan ilk kadın göz doktoru oldu; 1983 yılında ABD’de oftalmoloji uzmanlık programına başkanlık eden ilk kadın ve 1986’da tıbbi buluş için patent alan ilk Afrikalı-Amerikalı ilk kadın doktordu. 

ABD Ulusal Tıp Kütüphanesi’ne göre Bath, genç yaşta, Dr. Albert Schweitzer’in 1900’lü yılların başlarında Afrika’nın Gabon halkına hizmetini öğrendikten sonra tıp alanında kariyer yapmaya ilham verdi. 

Bath eğitimini 1969’da New York’ta tamamlarken Bath, Harlem’deki göz kliniğinde Columbia Üniversitesi göz kliniğine kıyasla çok daha kör veya görme engelli hasta olduğunu fark etti. Böylece bir çalışma yaptı ve Harlem’de körlük yaygınlığının göz bakımına erişim eksikliğinin bir sonucu olduğunu buldu. Sorunu çözmek için Bath, gönüllülerin yetersiz hizmet alan nüfuslara birincil göz bakımı sunmaları için eğitim veren yeni bir disiplin, topluluk göz hekimliğini önerdi. Konsept şimdi dünya çapında uygulanmaktadır ve teşhis konulmadan ve tedavi edilmeden binlerce insanın görmesini kurtarmıştır.

UCLA’da zenci bir kadın öğretim üyesi olan Bath, cinsiyetçilik ve ırkçılığın birçok örneğini yaşadı. 1977’de Amerikan Körlük Önleme Enstitüsü’nü kurdu. 

Bath’ın katarakt üzerine yaptığı araştırmalar, laserphaco probu adı verilen kataraktları gidermek için yeni bir yöntem ve cihaz keşfetmesine yol açtı. 1986’da teknoloji için bir patent kazandı. Bugün, cihaz dünya çapında kullanılmaktadır. 

bilim kadınları

Rachel Carson (1907-1964) 

Bilim Kadınları – Rachel Carson Amerikalı bir biyolog, muhafazakar bilim yazarıydı. Pestisitlerin çevre üzerindeki zararlı etkilerini anlatan “Sessiz Bahar (Silent Spring)” (Houghton Mifflin, 1962) adlı kitabı ile tanınıyor. Ulusal Kadın Tarih Müzesi’ne göre, kitap sonunda ülke çapında DDT ve diğer zararlı böcek ilaçlarının yasaklanmasına yol açtı. 

(Not: Pestisit, zararlı organizmaları engellemek, kontrol altına almak ya da zararlarını azaltmak için kullanılan madde ya da maddelerden oluşan karışımlardır. Pestisit, kimyasal bir madde, virüs ya da bakteri gibi biyolojik bir ajan, antimikrobik, dezenfektan ya da herhangi bir araç olabilir.)

Carson, Massachusetts’teki Woods Hole Oşinografi Enstitüsü’nde okudu ve 1932’de Johns Hopkins Üniversitesi’nden zooloji alanında yüksek lisans derecesi aldı. 1936’da Carson, ABD Balıkçılık Bürosu tarafından çalışılan ikinci kadın oldu (daha sonra ABD Balık ve Yaban Hayatı Servisi oldu) ABD Balık ve Yaban Hayatı Servisi’ne göre su biyoloğu olarak çalıştı. Araştırması, Chesapeake Körfezi bölgesindeki birçok suyolunu ziyaret etmesine izin verdi ve burada böcek ilaçlarının balık ve vahşi yaşam üzerindeki etkilerini belgelemeye başladı. 

Carson, yetenekli bir bilim yazarıydı ve Balık ve Vahşi Yaşam Servisi sonunda onu tüm yayınlarının baş editörü yaptı. Deniz yaşamı ile ilgili ilk iki kitabı olan “Deniz Rüzgarı Altında (Under the Sea Wind)” (Simon ve Schuster, 1941) ve “Çevremizdeki Deniz (The Sea Around Us)” (Oxford, 1951) ‘nin başarısından sonra Carson, Balık ve Vahşi Yaşam Servisi’nden, çalışmalarına daha fazla odaklanmak için istifa etti. 

Carson, Balık ve Yaban Hayatı Servisi’nden iki eski çalışanın yardımıyla zirai ilaçların ABD ve Avrupa’daki çevre üzerindeki etkilerini incelemek için yıllarını harcadı. Bulgularını, muazzam tartışmalara yol açan dördüncü kitabı olan “Sessiz Bahar” da özetledi. zirai ilaç endüstrisi Carson’u itibarsızlaştırmaya çalıştı, ancak ABD hükümeti pestisit politikasını tam olarak gözden geçirmeyi emretti ve sonuç olarak DDT’yi yasakladı. 

bilim kadınları

Ingrid Daubechies (d. 1954)

Bilim Kadınları – 1954’te Brüksel’de doğan Ingrid Daubechies, hem lisans hem de doktora derecelerini fizikle kazandı. Erken yaştan itibaren matematiğe yoğunlaştı. “Bir zamanlar, İskoçya’daki St. Andrews Üniversitesi’nin web sitesindeki kısa bir biyografiye göre, işlerin nasıl çalıştığına olan ilgiye ek olarak, “bazı matematiksel şeylerin neden doğru olduğunu” araştırmayı sevdi. Ayrıca bebek kıyafetlerini dikmeyi de seviyordu, çünkü bu da bir matematikti.” Kumaş parçaları hiç düz olmayan, kavisli yüzeyleri takip eden bir dikim gerektiriyordu.

JPEG 2000 görüntü sıkıştırmasında ve hatta arama motorları için kullanılan bazı modellerde kullanılan dikey dalgacıkları (şimdi Daubechies Dalgacıkları olarak adlandırılır) keşfetti. 

Halen Duke Üniversitesi’nde matematik, elektrik ve bilgisayar mühendisliği profesörüdür ve burada dalgacık teorisi, makine öğrenimi ve fizik, matematik ve mühendisliğin kesişimindeki diğer alanları incelemektedir. 

Ayrıca aşağıda linki verilen makaleyi de okumak isteyebilirsiniz.

Başarılı İş Kadını Olmanın 5 Sırrı

Not: Bu makale önce Live Science’da yayınlandı.

Hafıza Eğitimi - Kolay Mega ingilizce
Başa dön tuşu