Başarı

Başarısızlık Başarının Bir Bileşenidir 

Başarısızlık Başarının Bir Bileşenidir – Bisiklete binmeyi öğrendiğiniz zamanı hatırlıyor musunuz? Arka tekerlere monte edilmiş eğitim destek tekerleriyle öğrenmek kolaydı; fakat siz daha özgürce sürmeye hevesliydiniz. Sonra zamanı geldiğinde bu destek tekerler çıkarıldı; durum baştan zorlaştı. Değil mi?

Korkmuştunuz. Fakat heyecan duymuştunuz.  Bu defa bisiklette dikine durmaya gayret gösterdiniz. Lakin kaçınılmaz bir şekilde bisikletten düştünüz, yere çarpan dizleriniz morarmış ve sıyrıklar oluşmuştu. Fakat vazgeçmediniz. Denemeye devam ettiniz. Artık tek başınıza binmeye alıştığınızda, yani başardığınızda daha ileriye baktınız. Bu denemeleri her gün yaparak bisiklet sürme konusunda deneyimli oldunuz.

Küçüklüğünüzdeki azim, istek ve kararlılık dürtüleriyle göstermiş olduğunuz başarıyı bir kenara koyalım. Şimdi de yeni beceriler geliştirmeye nasıl yaklaştığınızı test edin. Heyecanla ve isteyerek yeni ufuklara doğru hareket ediyor musunuz? Karşınıza çıkan başarısızlıkları ve zorlukları ustaca aşmaya çaba sarf ediyor musunuz? Öngörmediğiniz, sürpriz engellerle karşılaştığınızda kendinizi ispat ederek bunların üzerinden atlayabiliyor musunuz?  Eğer sıradan insanlar gibiyseniz muhtemel cevabınız “Hayır!”dır.

Peki soruyorum: Bisiklet sürmeyi öğrendiğiniz şartlarla yukarıda sayılan bugünün olumsuzluklarla karşılaşma şartları arasında ne fark var?

Neler Sizi Etkiliyor?

Bahse girerim ki, sizi etkileyen diğer insanlar var. Onların görüşlerini önemsiyor ve dikkate alıyorsunuz. Onların eleştirilerinden ve alay etmelerinden çekiniyorsunuz. Şuna inanıyorum; yeni şeyler denemek, değişmek, yaşadığınız sosyal ortamda hiç de rahat olmaz. Değişim özellikle bizim toplumumuzda korkulan bir durumdur. Bu şartlarda, siz, gözünüzü hedeflerinizden ayırırsanız, başkaları ne der diyerek vazgeçerseniz, yaşayan bir ölü olarak kendinizin mezarını kazmış olursunuz.

Başarılı insanlar “başarısızlığı” başarı yolunda öğrenmişlerdir. Zafere giden yolun düz olduğu nerede görülmüş? Her şeyden önce herhangi bir beceri kazanımında bile zaman, gayret, disiplin ister. Daha da önemlisi, zorluklar arttıkça tahammül ister!

Söze doğrudan girmek gerekirse, başarısızlık yoktur; sadece sonuçlar vardır. Başarısızlığın anlamı, çalışmanızın sonuna kadar geldiğinizi ve sonuçta başarının imkansız olduğunu görmenizdir. Bırakmak bitirmektir. Vazgeçmek kendinize haksızlıktır.  Edison 999. deneyinin de başarısızlıkla bitmesi sonucu 1000. deneyinde başarılı olmuş ve ampulü bulmuştu. Edison sorulan soruya verdiği cevapta ne demişti:

“Ampulün icadı 999 aşamalı bir süreçten geçti. Hata gibi görünen ilk 999 aşama, bininci ve son aşamaya götüren öğrenmelerle doluydu. En büyük zayıflığımız, pes etmektir. Başarılı olmanın en kesin yolu, her zaman bir kez daha denemektir. Çok çalışmanın yerini tutan başka bir şey yoktur. Yapabileceğimiz her şeyi yapsaydık, kelimenin tam anlamıyla kendimize hayret ederdik. Neye arzu duyduğunuzu, yaptıklarınızla gösterirsiniz.”

Kendinize Sorun!

İstediğiniz sonuçlara ulaşamıyor ve başarısızlıklar yaşıyorsanız kendinize şu soruları sorun!

  • Gerçekçi olmayan bir program mı izliyorum?

Belki başarı merdivenini tırmanırken atlamış olduğunuz adımlar olabilir. Başarı adımları düzgün ve eksiksiz atmayı gerektirir. Sabırlı olun. Programınızı gözden geçirin ve programı bozacak yoldan çıkarıcı unsurlara karşı direnin.

  • Kendimi gerçekten adadım mı?

Gerçekten de amaçlarınıza ulaşmak için içinizde istek ateşi yanıyor mu? İstek çok önemlidir. Amaçlarınızı başarmayacağınız korkusuyla, ondan vaz geçmeyi kafanızdan çıkarmanız gerekir.

  • Azmimi kıracak çevrem mi var?

Başarısızlık hayal kırıklığı yaratır. Bu nedenle çevremizde bizi destekleyecek ve bize inanacak insanlar olmasını isteriz. Negatif sosyal çevreden uzaklaşın; bunlar sizi aşağıya doğru çeker. Enerjinizi tüketirler.

  • Başarmaya hazırlanıyor muyum?

Başarı, ona hazırlanan ve gayret gösteren insanlara gülümser. Amacınıza ulaşmayı destekleyecek her türlü yayına, kitap, dergi, video vb. açık olmalısınız. Belki bir koçtan da danışmanlık almalısınız. Başarılı insanlar her durumda becerileri zinde tutarlar.

  • Ben gerçekten başarısız olmak mı istiyorum?

Olacak gerçeklerle yüzleşin: Başarıdan önce mağlubiyetle yüzleşecek misin? Başarısızlığın yüzüne bak ve başarının başarısızlığın doğasında olduğunu gör. Derken, başarısızlığın kaybolduğunu göreceksin.

Yılmak ve Vazgeçmek Yok!

İşte böyle, hayat bir dizi kazanışlar ve kaybedişler üzerine kurgulanmıştır. Her yatırımdan para kazanmak mümkün mü? Eğer amaçlarınıza odaklanmışsanız, başarısızlık sizi başarıya ulaştıracak en garantili bir yoldur.

Etiketler
Başa dön tuşu
Kapalı