Hızlı OkumaÖğrenme ve Eğitim

İyi Bir Anlayarak Hızlı Okuma Teknikleri Eğitimi Nasıl Olmalıdır?

"Okurken sayfadan sadece gözünüzün getirdiğini alırsanız, ya çok az şey alırsınız ya da hiçbir şey almazsınız." - Melik Duyar / Memoriad Beyin Olimpiyatları Türkiye Başkanı

Anlayarak Hızlı Okuma Teknikleri Eğitimi – Son otuz yılda internetle birlikte bilgiye ulaşma ihtiyacı her geçen gün artmıştır. Görsel iletişim kanalları eskiye nazaran çok daha fazla olmasına rağmen okuyarak öğrenme hala önemini korumaktadır. Hatta eskisine göre daha hızlı okuyarak bilgiye ulaşma önemli bir gereklilik olmuştur. Peki. O zaman daha hızlı okumamızı ve anlamamızı sağlayacak olan “Anlayarak Hızlı Okuma Teknikleri Nasıl Olmalıdır?” veya “İyi Bir Anlayarak Hızlı Okuma Kursları veya Eğitimi Neleri İçermelidir?

“Okurken sayfadan sadece gözünüzün getirdiğini alırsanız, ya çok az şey alırsınız ya da hiçbir şey almazsınız.” – Melik Duyar / Memoriad Beyin Olimpiyatları Sporları Türkiye Başkanı

Hızlı okuma eğitimlerinin orijinini “2. Dünya Savaşı” yıllarında pilotların görme alanlarını genişletmeyi hedefleyen ”Takistoskobik Eğitimler (*)” oluşturmaktadır. Bu eğitimler yapılan düzenli bir çalışmayla pilotların görme alanlarını geliştirmeyi başarmıştır.

İyi Bir Anlayarak Hızlı Okuma Teknikleri Eğitimi Nasıl Olmalı?

Savaş sonrası sosyo-ekonomik gelişime bağlı olarak eğitim alanında da önemli ilerlemeler olmuştur. Bu gelişime bağlı olarak “Hızlı Okuma Tekniği” ve “Hızlı Okuma Eğitimi” kavramları da ortaya çıkmıştır. Ancak o yıllarda insan beyninin çalışma ve öğrenme prensipleriyle ilgili kısıtlı bilgiye sahip olunduğundan hızlı okuma eğitimleri sadece pilotlara uygulanan takistoskobik eğitimle yapılıyordu. ”Takistoskobik Hızlı Okuma” tekniği ile yapılan egzersizlerle gerçekten de insanların okuma hızlarını iki veya üç katına çıkarabiliyordu. Ancak yaşanan önemli sorun insanların okuduklarını anlama ve hatırlama oranlarının aynı şekilde artmamasıydı. Yani “Takistoskobik Hızlı Okuma” eğitimlerinde bir şeyler eksikti.

Süper Öğrenme ve Süper Hafıza Teknikleri

1980 sonrası gelişen görüntüleme teknolojileri sayesinde insan beyninin çalışma ve öğrenme prensibine ait öğrenilen bilgiler çığ gibi büyüdü. “Okumanın Nörobilimi” diye yepyeni bir kavram oluştu. Öğrenilen bilgiler sayesinde iyi bir hızlı okumanın sadece göz açısının genişletilmesiyle olamayacağı gün gibi ortaya çıktı. Bu durumda düşünülmesi gereken en önemli iki şey;

1-) Anlayarak Hızlı Okuma Teknikleri Nasıl Olmalıdır?

2-) Okumada gözün ve beynin aktif rollerinin neler olduğudur. Yani okuma ne kadar gözün ve ne kadar beynin aktif olduğu bir eylemdir?

omega ve süper öğrenme

Şimdi bu önemli sorulara cevap bulmaya çalışalım;

OKUMA YEDİ KADEMELİ BİR ZİHİNSEL İŞLEMDİR

  • Herhangi bir yazılı metnin okunmasına başlamadan önce beyinde kayıtlı olan harflerin hatırlanması gerekmektedir. Bu eylem için kişinin sadece okumaya karar vermesi yeterlidir. Yani bu eylemde gözün bir önemi yoktur. (Beyin Aktiftir)
  • Görerek gerçekleşen bir okumada ikinci aşama sayfadan yansıyan ışık yardımıyla görüntülerin önce göze ulaşması ve ardından optik sinirlerle beynin arka tarafında bulunan görüntü merkezine ulaşmasıdır. Bu eylemde ise göz ve beyin birlikte aktiftir. (Göz + Beyin Aktiftir)
  • Bir sonraki aşama ise okunan kelimelerin entegrasyonu yani birleştirilmesidir. Bu şekilde sırayla okunan kelimeler birleştirilir ve bir anlam bütünlüğü kurulur. Bu aşamada sadece beyin aktiftir. (Beyin Aktiftir)
  • Okuma esnasında beynin yürüttüğü önemli bir faaliyet de okunan bilgilerin eski öğrenilen bilgilerle tutarlı olup olmadığını kontrol etmektir. Örneğin, okunan metinde dünyanın şeklinin bir dikdörtgenler prizması olduğu yazıyorsa bilinçli bir okuyucu bunun bir saçmalık olduğuna karar verecektir. Bu eylemde de yine beyin aktiftir. (Beyin Aktiftir)

beyin - konsantrasyon ve odaklanma - anlayarak okuma - takistoskop - mho

  • Okunan bilginin depolanması işlemi okuma faaliyetinin belki de en önemli işlemidir. Çünkü okunduğu halde kaydedilmeyen ve sonrasında hatırlanamayan bir bilginin önemi yoktur. Bu işlemde de Beyin aktiftir. (Beyin Aktiftir)
  • Bir önceki faaliyette de belirtildiği gibi okunan bilginin sonra hatırlanabilmesi son derece önemlidir. Ancak burada önemli bir yanlış anlaşılma vardır. Birçok insan bilgiyi öğrendiğinde bu bilgiyi daha sonra istediği zaman hatırlayacağı yanılgısını yaşar. Aslında gerçekte olan böyle değildir. Bazen tanıdığımız bir sanatçının adını bile hatırlayamadığımız anlar olur. Okumada öğrenilen bilgiler içinde durum pek farklı değildir. Ancak bu uygulamada da beyin aktiftir. (Beyin Aktiftir)
  • Son aşama ise okuma ile öğrenilen bilgilerin transferidir. Yani bilginin ihtiyaçlar doğrultusunda birleştirilerek farklı alanlarda da kullanılabilmesidir. Bu son aşama da beynin aktif olduğu bir faaliyettir. (Beyin Aktiftir)

okuyan beyin - mega aktif okuma

Anlayarak Hızlı Okuma Teknikleri Eğitimi – Bu bilgiler ışığında anlayarak hızlı okuma teknikleri neler içermeli ortaya çıktı diyebiliriz. Sonuç olarak tüm bu yedi kademe incelendiğinde okuma faaliyeti yaklaşık % 5-10 gözün aktif olduğu, % 90–95 beynin aktif olduğu bir zihinsel işlemdir. Yani okuma beyin yoğun bir eylemdir. Ancak gözün de ihmal edilemeyeceği ortadadır.

Bu nedenlerle “İyi Bir Hızlı Okuma Eğitiminde” göz açılarının gelişimi ihmal edilmemeli ancak eğitimin büyük bir kısmını da kaplamamalıdır. İyi bir hızlı okuma eğitimi beyin temelli bir eğitim olmalıdır. Eğitim öğrenme, hatırlama, bilgilerin kolay entegrasyonu ve ihtiyaçlar doğrultusunda kullanılması gibi önemli teknikler içermelidir. Sadece göz açılarının geliştirilmesine dayalı hızlı okuma eğitimi demode olduğu kadar öğrenme ve hatırlama konularında son derece başarısızdır.

ko

Türkiye’de Hafıza ve Beyin Yoğun bir eğitimle tüm yukarıdaki adımları içeren bir “Anlayarak Hızlı Okuma Teknikleri Eğitimi” veya “Anlayarak Hızlı Okuma Kursları” arıyorsanız, aşağıda linkini verdiğim “Mega Hızlı Okuma” eğitimine bir göz atmanızı tavsiye ediyorum. Ayrıca Hızlı Okuma Derneği olarak Mega Hafıza ile işbirliği halinde sunduğumuz ücretsiz online hızlı okuma eğitimine de üye olabilirsiniz. Her iki link de aşağıda verilmiştir.

ANLAYARAK HIZLI OKUMA KURSLARI

ÜCRETSİZ HIZLI OKUMA EĞİTİMİ

Hızlı Okuma eğitimi seçerken doğru tercih yapmanız ve bol okuma yapmanız dileklerimle…

Bilgi dolu mutlu günler diliyorum.

Soner Polat
Hızlı Okuma Derneği Eş Başkanı
Türkiye Hafıza Şampiyonu
© 2016 – Hızlı Okuma Derneği

(*) Takistoskobik Eğitim : 2. Dünya Savaşı yıllarında Amerikan ve İngiliz pilotlarının görme alanlarını geliştirmek için tasarlanmış ve pilotların ortasındaki noktaya baktıkları dikdörtgen şeklindeki bir ekran üzerinde yapılan eğitimdir. Eğitimin amacı dikdörtgen şeklindeki ekranın ortasına bakan pilotların aynı anda ekranın sağ ve sol tarafında hızlıca yanıp sönen resimleri aynı anda görebilmelerini sağlamaktır. Takistoskobik Hızlı Okuma eğitimi ise takistoskop eğitimine dayanan ve sadece göz açısı genişletmeye yoğunlaşan bir okuma eğitimidir.

beyin temelli eğitimler ve süper öğrenme

Başa dön tuşu