Öğrenme ve Eğitim

Anaokulu Eğitimi – Anaokulu Öğretmenleri Ne Düşünüyor?

Anaokulu Eğitimi – Birçok eğitsel konuda olduğu gibi, anaokulu algısında da büyük bir değişim yaşanıyor. Nedir, dün ile bugün arasındaki fark? En temel algı farkı, eskiden anaokulları kreşlerin devamı olarak, çalışan anne ve babaların çocuklarının muhafaza olunması amacıyla bıraktıkları bir yerdi.

Bugünkü algı öyle değil; hem de çok mesafe kat edildi. Günümüz anaokullarından beklentiler az uz şeyler değil.

Günümüzde anaokulu algısının en temel argümanı şu olmuştur: Anaokulu, çocukların, amaçlı bir şekilde, sosyal becerilere katılma ve oyun yoluyla kendini keşfetme ile karakterize edilen bir yerdir.

Ülkemizde son on yılda, anaokulları çocuklarda temel becerilerin kazanılması konusunda destek almak ve ebeveyn endişelerini gidermek için akademisyenlerle çalışmaya yönelmişlerdir.

Anaokulu Eğitimi – Öğretmenler Ne Düşünüyor?

Aslında, anaokulu yeni birinci sınıftır. Pek çok ülkede zorunlu eğitim anaokulundan başlamaktadır. Bu fikri destekleyen araştırmalar da vardır. Buna karşılık, günümüzde anaokulları daha akademik hale geldi. Özellikle yabancı dil öğrenme, erken okuma ve matematik becerileri anaokulundayken geliştiriliyor. Çocuklar, pek çok konuda, aynı yaşlardaki eski çocuklara göre sahip olduklarından daha fazlasını biliyorlar.

Ancak, bu değişim anaokulu öğretmenlerinin ve 1. sınıftan itibaren sınıf öğretmenlerinin sınıfta daha fazla zorluklarla karşılaşmasına neden olabiliyor. Bu en azından aynı sınıftaki çocuklarda seviye farklılığını ortaya çıkarıyor. Hatta çocuklar arasında bariz akademik farklar gözlenebiliyor.

Anaokuluna, bazı çocuklar kapsamlı okul öncesi ve zenginleştirme deneyimleriyle gelirken, bazıları böyle değil.

Aynı şekilde, çocuklar arasındaki bir başka fark da sosyal-duygusal becerilerindeki gelişim farkıdır. Bazı önemli sosyal ve duygusal beceriler, çocukların başkalarıyla iyi çalışarak, problemleri çözerek ve kendilerini duygusal olarak disipline edip gelişmelerini sağlıyor. Bu özellik artık anaokullarında da kazandırılmaya çalışılıyor.

—– Sponsor Bağlantı —–

ÇOCUKLARIN HAFIZA VE ZEKALARINI GELİŞTİRMEK İÇİN

ÇOCUK ZEKA VE HAFIZA SETİ

—– Yazının Devamı —–

Araştırma Sonuçları

Anaokulu Eğitimi – ABD Psikoloji Topluluğu APA‘nın Anaokulu öğretmenlerinden, çocukların Anaokuluna hazır olmaları hakkında ne düşündüklerini bulmaya çalıştı. Anaokulu öğretmenlerine yönelik olarak ABD genelinde düzenlenen ankete  500 cevap geldi.

Öğretmenlerin, akademik düzey ile sosyal duygusal becerilere ilişkin buldukları sonuçlar şaşırtıcıydı:

1) Anaokulundaki akademik vurguya rağmen, öğretmenler Anaokulunun başlangıcında akademik becerilere göre daha çok sosyal ve duygusal becerilere öncelik veriyorlar.

2) Öğretmenler, Anaokuluna gelen çok fazla çocuğun hazır olmadığını düşünüyor. Çoğu öğretmen (% 56) sınıfın % 71-80’inin hazır olduğunu, ancak öğretmenlerin % 44’ünün yarı veya daha az çocuğun anaokuluna hazır olduğunu belirtmiştir.

Öğretmenlerin dörtte birinden fazlası, çocukların yarısının veya daha fazlasının bağımsız çalışma, yönergelere uyma veya bir grubun parçası olarak çalışma konusunda zorluk yaşadığını belirtmiştir.

3) Çalışmanın sonuçları, anaokulunda öğretmen olmanın zorlayıcı bir çalışma olduğu fikrinin altını çizmektedir.

Mega Mental Aritmetik - Çocuklar için Konsantrasyon ve Zeka Eğitimi

Anaokulu öğretmenlerine göre, anaokulları çocuklara sosyal ve duygusal becerilerin yanı sıra akademik becerileri de öğrenmek için bolca fırsat sağlamalıdırlar.

Anaokulları için en önemli yeteneğin ne olduğunu düşünüyorsanız yorumlarınızı bu makalenin altında yazabilirsiniz.

Referanslar

  • Curby, T. W., Berke, E., Alfonso, V., Blake, J., DeMarie, D., DuPaul, G. J., Flores, R., Hess, R. S., Howard, K., Lepore, J. C. C., Subotnik, R. F.  (2017, April). Transition practices into kindergarten and the barriers teachers encounter. Poster presented at the Biennial Meeting of the Society for Research in Child Development, Austin, TX.
  • Curby, T. W., & Berke, E. (2016, April). Kindergarten teacher perceptions of kindergarten readiness: The importance of social-emotional skills. Paper presented at a roundtable of the American Educational Research Association, Washington, DC.
Tavsiye Edilen Makaleler:

Okul Öncesi Eğitim – Çocuklar İçin 10 Harika Öğrenme Etkinliği

Çocuk Oyunları – Hafıza Ve Zekayı Geliştiren Oyunları Nasıl Seçmelisiniz?

Etiketler
Başa dön tuşu
Kapalı