Çocuk ve ZekaÖğrenme ve Eğitim

Okul Öncesi Eğitim – Çocuklar İçin 10 Harika Öğrenme Etkinliği

Okul öncesi eğitim – İnsan yavrusu uzun bir süreçte öğrenir. Anne karnında başlayan öğrenme serüveninin son tüketim tarihi belirsizdir. Bildiğimiz bir gerçek varsa, insan yavrusunun öğrenme etkinliği ailede başladığından, çocuğun geleceği de aile denilen bu çatı altında şekillenmektedir. Çocukların ilk öğretmenleri anneler ve babalardır. Bu makalede okul öncesi çocukların eğitimi için anne ve babalar için uygulanabilecek örnek eğitim etkinlikleri verilmiştir. Ancak 3 ile 7 yaş arasındaki çocukların hafıza ve zekalarının geliştirilmesi için hazırlanmış olan daha kapsamlı bir eğitim programı ararsanız, size Mega Hafıza’nın “ÇOCUK ZEKA VE HAFIZA” setini de ilave olarak tavsiye ediyorum. Bu setle ilgili örnekleri aşağıda verilen tanıtıcı video filmi izleyerek görebilirsiniz.

Çocuklar bebeklikten çıkıp da büyümeye başladığında, ebeveynler bağcıklı ayakkabıların nasıl bağlandığını, renklerin nasıl ayırt edildiğini ve çevrelerindeki dünyayı nasıl öğreneceklerini anlamalarına yardımcı olmak için kendilerini görevlendirilmiş hissederler.

Okul öncesi eğitime yönelik bu yazıda kıpır kıpır olan çocuklarınızın yeni becerilerini öğrenmeleri söz konusu olduğunda, işe yarayabilecek bir dizi yaratıcı teknikler bulabilirsiniz.

Renklerin Öğrenilmesi

Okul öncesi eğitimde renkleri öğretmenin güzel bir yolu budur: Bir renkli kartonu 8 × 8 cm karelere bölün. Bazı renkli tahta elbise mandalları satın alın veya karton ile aynı rengi boyayın. Şimdi çocuğunuza sadece bu kareleri ve mandalları kullanarak renkleri nasıl karşılaştırılacağını gösterebilirsiniz.

 Ayakkabı Bağcığı Bağlama

Okul öncesi eğitimde çocuğun ayakkabı bağcıklarını bağlaması bir gelişim göstergesidir. Buna alıştırmak için bir parça karton üzerine çizgiyle çift ayakkabı çizin. Bu deliklerin genellikle gerçek ayakkabılara yerleştirildiği yerlerde küçük delikler açmak için makas kullanın ve bunların içinden iki ip geçirin. Şimdi çocuğunuz her zaman ayakkabı bağcığı bağlama uygulaması yapabilir.

Güneş Sistemi

 Haydi güneş sistemini yiyelim – Farklı meyveleri parçalara ayırın ve bunları küçük bir güneş sistemi oluşturmak için kullanın (bu resim “gezegenleri doğru şekilde ayarlamanıza yardımcı olacaktır). Bu sayede çocuğunuz gezegenleri öğrendikten sonra onları afiyetle yiyebilir. Ama, gezegenlerin isimlerini öğrenecektir.

Cep ABC – kitabı

Okul öncesi eğitim öğrenmenin sağlıklı gerçekleşmesi için önemli bir dönemdir. Çocuklarınızın alfabeyi daha hızlı öğrenmelerine yardımcı olmak için her zaman hazır olacak sevimli bir cep ABC-kitabı yapın. Kitabınızın kapakları olarak hizmet edecek iki büyük düğme bulun. Düğmelerle tam olarak aynı boyutta bir kâğıt çemberi zinciri kesin. Bu çevreler kitabınızın sayfalarıdır ve onlara alfabenin harflerini yazabilirsiniz. Çevrelerin zincirini katlayın ve uçlarını düğmelere yapıştırın. Minik ABC kitabınız hazır!

Legolarla Matematik

 

Legolar okul öncesi eğitimde özellikle matematikse becerilerin kazanılması bakımından önemli malzemelerdir. Legolar, çocuğunuza kolay matematik problemlerini çözmeyi ve bazı soyut kavramları nasıl anlayacağını öğretmek için mükemmel bir araçtır. Örneğin, kesirler ve tam sayılar arasındaki farkı açıklamak için Legoları kullanabilirsiniz.

Gölgeler ve Yansımalar

 

Işığın farklı renklerini öğretmek için bu uygulama başarılıdır. Işık kırılmasını görmek için bir lens yapmak gerekir. Bunun için renkli cam kullanın. Bu, çocuğunuza birçok farklı renk tonunu göstermenin bir yoludur.

Kimyada Bir Deney

Ağır gelir demeyin; bu eğlenceli bir okul öncesi eğitim etkinliği olup, düpedüz kimyasal düşünme becerisi kazandırabilen bir etkinliktir. İki balon, bir mum, kibrit ve biraz su bulun. Bir balonu şişirin ve balonun yüksek sıcaklığa maruz kaldığında patladığını göstermek için bir mum ışığının üstünde tutun. Daha sonra ikinci balonun içine biraz su dökün, bağlayın ve mum üzerinde tutun. Su ile dolu balon sıcaklıktan etkilenmez. Çocuğunuza bunun gerçekleşeceğini açıklayın çünkü balonu dolduran su ısıyı emer. Bu yüzden balon yanmaz veya patlamaz.

Kütle Ölçmeyi Anlamak

Bu açıklayıcı örnek, çocuğunuzun kitle ölçüm birimlerini daha hızlı ve daha kolay hatırlamasına yardımcı olacaktır. Plastik poşet alın, bunları kütleleriyle (kg, gram vb.) Etiketleyin ve pirinçle doldurun. Çocuklarınıza kilo farklılıklarını karşılaştırmasını isteyin.

Sayılarla Çizgi Resim

Sayılarla çizim yapmak, hem matematik hem de yaratıcı sanatlarda çocuğunuzun ilgisini çekmenin eğlenceli bir yoludur. Ayrıca nispeten kolay bir görevdir, bu nedenle en küçük çocuklar bile bu etkinliğe katılabilir.

Günlük Program

 

Okul öncesi eğitim içinde çocukların yapacakları işler ile zaman arasındaki ilişkiyi kurabilme becerisi kazanmaları önemlidir. Bunun için şu etkinlik öğreticidir: Bir saatin ön yüzüne çocuğunuzun belirli saatlerde yapacakları işlerin resmini yerleştirin. Bu yapacakları görevlerin görsel ipuçlarıdır. Böylece, çocuklarınızın günlük görevlerine ait rutin uygulamanın kavranmasına yardımcı olacaktır.

MEGA HAFIZA  – ÇOCUK, ZEKA VE HAFIZA SETİ

Çocukların Hafıza ve Zekasını Geliştirmek İçin

Etiketler
Başa dön tuşu
Kapalı