Diyet ve BeslenmeSağlık ve Zindelik

Yeşil Çay İçeriği Ve Yeşil Çayın Faydaları

Yeşil Çay – Yeşil Çayın Faydaları Nelerdir: Uzmanlara göre yeşil çay gezegendeki en sağlıklı içecektir. Vücut üzerinde güçlü etkiye sahip olan antioksidanlar ve besinler ile yüklüdür. Beyin fonksiyonunu güçlendirme, yağ kaybı ve daha düşük kanser riski gibi birçok etkileyici faydaları vardır.

Yeşil çayın faydaları – Yeşil çay sağlığı geliştiren biyoaktif bileşikler içerir. Yeşil çay bir sıvıdan daha fazlasıdır. Çay yapraklarındaki bitki bileşiklerinin birçoğu, büyük miktarlarda önemli besinler içeren nihai içeceğe dönüştürür.

Yeşil çayın faydaları – Yeşil çay, iltihabı azaltmak ve kanserle savaşmaya yardımcı olmak gibi etkileri olan polifenoller bakımından zengindir. Polifenol; bitkilerin içinde olan doğal kimyasallara verilen isimdir. Bir başka deyişle mikro besinlerdir. Bunlara kısaca “flavonoid” deniyor. Çaydaki en güçlü polifenol, kateşin olarak da bilinen “epigallokateşingallat” (EGCG) isimli maddedir. Bu maddenin çok güçlü bir antioksidan olduğu biliniyor. Bir çalışma, EGCG’nin C vitamininden 20 kat daha güçlü bir antioksidan olduğunu ortaya çıkarmıştır.

Yeşil çayın faydaları – Yeşil çay, EGCG olarak adlandırılan çok miktarda bir kateşin içeren ağırlıkça yaklaşık yüzde 30 polifenoldür. Kateşinler, hücre hasarını önlemeye yardımcı olan ve başka yararlar sağlayan doğal antioksidanlardır.

Bu maddeler vücutta serbest radikal oluşumunu azaltabilir, hücreleri ve molekülleri hasardan korur. Bu serbest radikallerin yaşlanmada ve her türlü hastalıkta rol oynadığı bilinmektedir.

EGCG (Epigallocatechin Gallate) yeşil çaydaki en güçlü bileşiklerden biridir. Çeşitli hastalıkları tedavi etmekte olduğu hakkında çalışmalar vardır. Bu, yeşil çayın bu kadar güçlü tıbbi özelliklere sahip olmasının ana nedenlerinden biri olabilir.

—– Sponsor Bağlantı – Sponsor Bağlantı —–

BEYİN TEMELLİ EĞİTİMLER

Beyin Temelli Eğitimler

—– Yazının Devamı – Yazının Devamı —–

Osman Müftüoğlu Yanıtlıyor: Çayda Kafein?  

Osman Müftüoğlu “Çayda da bir miktar kafein var, ama sağlığa zarar verecek boyutlarda değil” diyor ve ekliyor: “Siyah çayda yeşil çaydan biraz daha fazla kafein bulunuyor. Bir fincan siyah çay 40, yeşil çay 20 mg civarında kafein içeriyor. Bu nedenle “dekafeine çay” yani “kafeinsiz çay” içmenin bir anlamı yok; çay içenlerde kafeinin yan etkileri zaten pek görülmüyor.
Eğer uykunuzun kaçacağından korkuyorsanız, çayı sabah erken saatlerde için ve kafein içeriği daha düşük olan yeşil çayı tercih edin.

Yeşil çay ayrıca sağlık için önemli olan az miktarda mineral içerir.

Daha kaliteli bir yeşil çay markası seçmeye çalışın, çünkü düşük kaliteli markaların bazıları aşırı miktarda florür içerebilir.

Yeşil çayın genel faydalarını başlıklar halinde şu şekilde sıralayabiliriz:

  • Yağ Yakımını Artırır ve Fiziksel Performansı Artırır.
  • İçerdiği Antioksidanlar Bazı Kanser Çeşitlerini Düşürebilir.
  • Yeşil Çay, Diş Sağlığını İyileştiren ve Enfeksiyon Riskinizi Düşüren Bakterileri Üretebilir.
  • Tip 2 Diyabet Riskinizi Düşürebilir.
  • Kardiyovasküler Hastalık Riskinizi Azaltabilir.
  • Yeşil Çay, Kilo Vermenize ve Obezite Riskinizi Düşürmenize Yardımcı Olabilir.
  • Daha Uzun Yaşamanıza Yardımcı Olabilir.

Yeşil çayın genel faydaları yanında hafıza ve beyin için ciddi faydaları vardır. Yeşil Çayın özellikle Hafıza ve beyne katkılarını öğrenmek için ayrıca aşağıda linki verilen yazıyı da okuyabilirsiniz.

BEYİN DOSTU YİYECEKLER – YEŞİL ÇAY

Etiketler
Başa dön tuşu
Kapalı