Teknoloji

Bir Web Seminerinin (Webinar) Öğeleri Nelerdir?

https://www.megaingilizce.com/Daha önce “Webinar Nedir” ve “Webinar Ne Demek” konusuna değinmiştik. Bu makalede is “Webinar Öğeleri Nelerdir” konusuna bir göz atacağız. Şu anda uzaktan internette çok sayıda online toplantı, eğitim, konferans vb. faaliyetler vardır. Ancak internette izlediğiniz her eğitim ve toplantı videosu bir web semineri olduğu anlamına gelmez.

Bir web semineri olabilmek için çevrimiçi etkinliğin aşağıdaki yedi öğeye sahip olması gerekir:

1. Canlı Bir Etkinlik Olmalı

Webinar Öğeleri – Diğer tüm etkinlikler gibi, bir web seminerinin de önceden belirlenmiş bir saati olmalıdır. Bu saatte başlayacak seminerin duyurusu katılımcı olmak isteyen kayıtlı üyelere veya toplantıya katılmak isteyenlere gönderilir.

Canlı seminere katılanlara çevrim içi katılımcı denilir. Bir web seminerini bir video izleme partisi olmaktan çıkaran ve bir etkinliğe dönüştüren canlı katılımdır.

Etkinliğe canlı katılamayanları mahrum etmemek için etkinliğin videosunu izlemeleri için bu videoların arşivlendiği bir web adresi gönderilir. Böylece, kayıtlı semineri kaçıranların boş zamanlarında izleyebilmeleri sağlanmış olur.

2. Katılımlar Canlı Olmalı

Webinar Öğeleri – Web seminerleri canlı etkinliklerle uygulanır. İsim olarak grupta veya sanal sınıfta bulunup hiçbir etkinliğe katılmamak, pasif izleyici olmak, anlamlı değildir.

Web seminerleri istekli katılımcılarla yapılır. Çok sayıda katılımcıya ihtiyacınız yoktur.  3-4 kişi ile de bu etkinliği yapabilirsiniz.

GoToMeeting” sitesi, web seminerlerinin% 66’sının 50’den daha az canlı katılımcısı olduğunu belirtiyor. Katılımı artırmak için şirketler, katılımcılarının hangi gün ve saat uygun olduklarını önceden belirliyorlar ve ona göre organizasyonu yapıyorlar.

3. Etkileşim ve Katılım Olmalı

Webinar Öğeleri – Web seminerleri her zaman katılımcıların etkinliğe katılmalarını sağlayacak imkana sahiptir. Etkileşmek birden çok biçimde olabilir; bu durum kullanılan web semineri yazılımının türüne bağlıdır.

Bu yazılımlardan seçim yaparken “Soru-Cevap fırsatı sunan yazılımlar” daha iyidir. İzleyiciden soru sormasına izin vermeyen bir web seminerine katılmak sıkıcı olabilir.

Bazen soruların gönderilmesi çeşitli yollarla olabilir. Mesela, soruyu ortaya sormak, kimin ne sorduğunu ve verilen cevapları görmek mümkündür. Ya da mahrem bir soruyu yalnızca web seminerini düzenleyene (ev sahibine) sorabilirsiniz. Grup isterse, tüm katılımcılar sohbet kutusundaki diğerlerinin yorumlarını görebilir ve birbirlerine yanıt verebilirler.

mega ingilizce - kolay ingilizce

Web seminerlerinin bir diğer eğlenceli interaktif unsuru anket ve anketlerin kullanılmasıdır. Webinar yöneticisinin (Ev sahibinin) önceden belirlenmiş soruları vardır ve katılımcılara cevaplarını yanıtlamaları için birkaç dakika süre verir. Sonuçlar daha sonra hemen ekranda paylaşılır.

Genellikle hızlı paylaşmak için web seminerinde yer alan sorular kapalı uçludur. Ya da çoktan seçmeli veya likert ölçeğinde (sıralama) sorulardır.

Web semineri sırasında sosyal medya paylaşımı veya sosyal medyaya konuyla ilgili olarak yönlendirme yapılırsa eğitim ortamı daha da zenginleştirilmiş olur.

Bu etkileşimli unsurlar, web seminerine canlı yayında katılmanın daha faydalı olmasının nedenleridir. Evet, daha sonraki bir web sitesinde arşive yüklenmiş olan webinarı videodan izleyebilirsiniz; ancak bu, canlı yayındaki öğrenme heyecanını yansıtmaz.

Canlı katılım, konuşmacıya sorunuzu sorabileceğiniz, anketlere katılabileceğiniz veya diğer katılımcılarla etkileşime girebileceğiniz anlamına gelir.

4. Mahremiyete Özen Gösterilmeli

Webinar Öğeleri – Daha önce hiç web seminerine girmediyseniz, ilk kez katıldığınızda “Bu nasıl çalışır? Beni görüyorlar mı?” şeklinde düşünebilirsiniz.

Elbette siz konuşmacıyı (hostu-ev sahibini / sunucuyu) görürken, konuşmacı eğer siz izin vermezseniz, sizi göremeyecektir. Rahat olun. Bazı canlı yayınlarda –şahit oldum- altı şişhane üstü kaval giyimle seminer veren hocalarımız vardı. Bazen kameranın azizliği nedeniyle mahcup duruma düştükleri olmuştu.

Webinar Yazılım Özellikleri

5. Slaytlar (Sunum) Olmalı

Webinar Öğeleri – Gerçek hayatta, yüz yüze eğitimlerde bir eğitim ortamında ne varsa webinar sisteminde de aynısı vardır.

Mesela, her webinarın slaytları olur. Eğitim amaçlı webinarlarda slaytlar olmazsa olmazlardandır.

Ancak iyi konuşmacılar slayta ihtiyaç duymadan da kendilerini dinletebilirler. Böyle konuşmacıların yanında slaytlar bazen daha sıkıcı kalabilir. Ancak bu durumlar istisnaidir.

Slaytlar canlı etkinlikler için çok önemliyse, web seminerlerinin zorunlu bileşenleri arasında yer alır. Bu yüzden her web seminerinde kısmen slayt vardır ve olmalıdır.

Slaytlar, öğrenme sürecine yardımcı olan görsellere ek olarak, katılımcıların etkinliğe odaklanmasına yardımcı olur. Sadece konuşmalar katılımcıların dikkatinin dağılmasına engel olamazlar.

6. Ses Olmalı

Webinar Öğeleri – Bir web seminerinin görsel unsurlarıyla birlikte, katılımcıların söylenenleri de duymak istemeleri mantıklıdır.

Bu nedenle web semineri ana bilgisayarının ve hoparlörlerinin bir mikrofona sahip olması gerekir. Bazı insanlar bu nedenle yüksek teknolojili bilgisayarlarını kullanırlar.

Beyin Temelli Eğitimler - Mega Hafıza

7. Web Semineri Yazılımı Olmalı

Webinar Öğeleri – Webinar yapmak için, amacınızı konunun dışında tutacak olursak, öncelikle hangi ortamı ve platformu kullanacağınıza karar vermeniz gerekecek. Ne yazık ki, ücretsiz olarak Webinar’lar gerçekleştirebileceğiniz çok fazla kaynak yok veya bu kaynakların büyük kısmı size istediğiniz özellikleri sunamayabiliyor. Yine de amatör veya profesyonel olarak Webinar’lar düzenleyebileceğiniz yeteri kadar kaynağın olduğunu söyleyebiliriz.

Aşağıda yer verdiğimiz bazı Webinar araçları program olarak sunulurken, burada listelenmemiş diğer birçoğu da web tarayıcısı yardımıyla veya hem uygulama, hem de web aracılığıyla birlikte sunulan kolayca erişilebilecek platformlardır. Webinar yazılımlarının ücretli ve ücretsiz versiyonlarının ihitiyaçlarınıza göre ayrıca incelenmesi gerekir. Hangisini seçeceğiniz tamamen size kalmıştır. Kriterlerinize ve yapmak istediğiniz Webinar için en ideal şartları sunan platformu tercih edebilirsiniz.

1 – Skype

Tüm dünyada en çok kullanılan popüler çağrı ve video konferans yazılımı olan Skype, Webinar gerçekleştirirken de en büyük yardımcınız olabilir. Grup görüşmeleri, eğitim ve Workshop gibi daha birçok etkinlikte Skype’dan ücretsiz olarak faydalanabilirsiniz.

Skype’ın size sunacağı özellikler;

 • Skype kullanıcılarının tümüne çağrı bırakabilirsiniz.
 • 25 kullanıcıya kadar ulaşan webinar toplantıları düzenleyebilirsiniz.
 • Webinar esnasında dosya paylaşımında bulunabilirsiniz.
 • Ekran paylaşımı yapabilirsiniz.
 • Kişi bilgisi gönderebilirsiniz.

2- Adobe Connect

Ücretli bir alternatif olmasına karşın Adobe Creative Suite’in bir parçası olan Adobe Connect, ödenen lisans fiyatını kuruşuna kadar hak ediyor. Adobe Connect’in size sunabileceği güçlü özellikleriyse şu şekilde;

 • Mobil uyumluluk
 • Zengin multimedya seçenekleri
 • HD ses ve görüntü
 • Gerçek zamanlı sunumlar
 • Analiz ve takip etme özellikleri
 • Microsoft Outlook entegrasyonu
 • Arşivleme

Tüm bu unsurları birleştirmek ve yürütmek için bir web semineri yazılımına ihtiyacınız vardır. Bu yazılım, her şeyi bir arada tutan, her yerden katılımcılarla etkileşimli bir etkinliğe sahip olmanızı sağlayan tutkaldır.

Web seminerleri oluşturmak isteyen ancak büyük bütçeleri olmayan şirketler için ücretsiz web semineri yazılımları da piyasada vardır.

Bir webinar programı için aramanız gereken temel özellikler şunlar olmalıdır:

 • Ekran paylaşımı
 • Anketler
 • Canlı sohbetler
 • Soru-Cevap araçları
 • Akış özellikleri
 • Önceden kaydedilmiş ses ve ses seçenekleri
 • Web semineri yazılımından davetiye gönderme
 • Birden çok sunum yapan kişi

Aşağıda linki verilen makaleyi de okumak isteyebilirsiniz.

Webinar Nedir? Webinar Ne Demek?

Web Seminerlerine Nasıl Katılımcı Olunur?

Başa dön tuşu