Liderlik

Takım Çalışması – Harika Bir Ekip Kurmanın 5 Yolu

Takım Çalışması – Harika Bir Ekip Kurmanın 5 Yolu – Amerikalıların güzel bir iş deyişi vardır: “Teamwork makes the dream work” yani, “Ekip çalışması rüyaları gerçekleştirir.” Bu alıntıyı daha önce duymuş muydunuz?  Bu alıntı, belirli bir hedefe ulaşmak için takım çalışmasının önemini vurgulamaktadır. Ancak, takım olsun diye takım olunmaz; takımdaki her üyenin üstlendiği görevi gerçekleştirebilir olması ve birbirlerini teşvik etmesi önemlidir. Yani işe göre adam seçilmiş olması, seçilen kişinin mesleki yeterliliklerinin uygun olması yerinde bir seçim demektir. Milli takımı düşünelim; elbette bireysel olarak yetenekli ve tecrübeli olmaları ilk şarttır. İkinci şart ise, takım oyunu olduğunun farkında olmak, oyuncunun oynadığı mevkiinin gerektirdiği rolü bir takım çabası olmadan kazanamayacağını fark etmektir. Demek ki, oyuncuların her biri takım içindir; takım ise her bir oyuncu içindir. Golcü Burak’ın ne kadar iyi oynadığı önemlidir; ama daha önemlisi takımı olmadan oyun kazanılamayacağının farkında olmasıdır.

Bu yazıda harika bir takımın önemli olduğunu geçip, harika bir takımın nasıl oluşturulacağı hakkında birkaç ipucu paylaşacağım.

Bir: En İyi Adayı İşe Alın

Takım Çalışması – İşe alım yöneticisi, İK, belirli bir rol için en iyi kişiyi seçmekten sorumlu olacaktır. Burada, lider olarak sizin, İK yöneticinizin, adayın ilan edilen rol için uygun olup olmadığını belirlemek için yüksek derecede eğitilmiş olduğundan emin olmanız gerekiyor. İK’cılarınız, adayda aranılan niteliklere, karaktere ve işi yapabilme becerisinin pozitif düzeyde olmasına bakacaklardır. Sporda, seçiciler kimi seçerler? Ulusal etkinlikler veya uluslararası şampiyonalarda yarışabilecek en yetenekli sporcuyu seçeceklerdir. Bu ilke, şirketiniz için başvuru sahiplerini veya sizinle çalışanlar içinden daha iyilerini seçerken de geçerlidir.

İki: Takımı Eğitin

Takım Çalışması – Bir işletme sahibiyseniz ve iyi bir takıma sahip olmak istiyorsanız, ekibi işin gerçekleştirilmesi, ürün ve hizmetiniz hakkında eğitmelisiniz. Bu, müşterilerle düzenli olarak etkileşimde bulunan çalışanlar için çok önemlidir. Bir kuruluşun temsilcisi, şirketleri hakkında basit soruları nasıl cevaplayacağını bilmemesi gerçekten sinir bozucu olur.

—– Sponsor Bağlantı – Sponsor Bağlantı —–

ÜCRETSİZ HAFIZA TEKNİKLERİ EĞİTİMİ

Ücretsiz Hafıza Ve Beyin Eğitimi

Eğitimler Üç Günde Bir E-Posta Adresinize Gönderilmektedir

—– Yazının Devamı – Yazının Devamı —–

Üç: Zayıf alanları Güçlendirin

Takım Çalışması – Zayıf yönlerinizi görmek için ekibinizi tanımanız gerekir. Herkesin zayıf yönleri vardır ve eğer eğitim yoluyla gelişebilirse, onu güçlendirin. Hani bir deyiş vardır: “Bir zincir en zayıf halkası kadar güçlüdür.” Çoğu organizasyonda, belirli bir rol için yeni kişileri işe almak yerine çalışanları eğiterek geliştirmek daha az maliyetlidir. Bu durumda çözüm, organizasyon ekiplerini eğitim ve atölye çalışmaları ile güçlendirmektir. Bu eğitimlerle ekibiniz daha güvenli olacak ve hizmet standartlarında çıtayı yükseltecektir.

Dört: İletişim kurun

Takım Çalışması – İyi iletişim olmadan, bir ekip görevlerini etkin bir şekilde yerine getiremez. Kötü iletişim karışıklığa yol açar. Örneğin, maç oynayan bir voleybol takımınız varsa, koçunuz, oyunda başarı için, takım üyelerinin birbirleriyle mükemmel iletişim kurmasının önemini vurgulayacaktır. Her takım üyesinin topun ne zaman kendisine geleceğini ne zaman diğer arkadaşlarına gideceğin bilmesi gerekir; böylece diğer oyuncuların inisiyatif alanına sıçramazlar. Organizasyonlarda iletişim, iş dünyasında kritik bir rol oynar. Teknoloji iletişimi kolaylaştırdı ve birçok kuruluş çalışanları ve danışmanlarıyla iletişim kurmak için e-posta veya sosyal medya kullanıyor.

İŞYERİNDE İLETİŞİM KANALLARI VE İLETİŞİM ENGELLERİ 

Beş: Örneklerle Liderlik Yapın

Takım Çalışması – Bir CEO olarak, bir yönetici olarak, organizasyonunuzu temsil ediyorsunuz ve ekibinizden belirli özellikleri göstermesini istiyorsunuz. Takımınızın bu karakteristiği öğrenmesinin en iyi yolu sizsiniz. Ekibinizin dakik olmasını istiyorsanız, o zaman en başta siz erken görünün, dakik olun. Onların sağlam bir iş ahlakına sahip olmalarını istiyorsanız, çalışkan bir insan olarak görülmelisiniz. Ekip üyelerinizi kendi davranışlarınızla motive edebilirsiniz.

Özet

Güçlü bir ekip oluşturmak zaman alır. Takım üyelerinizi tanıyın ve güçlü ve zayıf yönlerini bilin. Eğitim ve atölye çalışmaları ile zayıf olan alanları iyileştirin. Görevlerini ve isteklerinizi anlamaları için takım üyelerinizle iletişim içinde bulunun. Takımın, senin bir yansımandır, dikkat edin! Takımınıza iyi bir örnek olup olmadığınızdan emin olun.

Başa dön tuşu