Gelişim Kursları

Sömestr Tatili Kış Okulu – Bırakın Çocuklar Öğrenmeyi Öğrensinler 

Sömestr Tatili Kış Okulu – Bırakın Çocuklar Öğrenmeyi Öğrensinler – Tatil deyince Peyami Safa aklıma gelir. Çünkü tatil kavramıyla ve tatil uygulamasıyla ilgili olarak gözümüzü açan Peyami Safa’dır. Türk Edebiyatının bu eşsiz kalemi “tatil” kavramına “tembellik” olarak yaklaşanları eleştirmiştir. Okul çağı çocukların, tatilde, her şeyi bir yana atarak, herhangi bir konuyla ilgilenmeyip tembellik yapmalarına kızmaktadır. “Dinleniyorum!” diyerek hiçbir şey okumamalarını, hiçbir farklı konuya veya ilgi alanında dair bir şeyler yapmamalarına kızmaktadır. Hatta “yaz tatilinde ne yapacaksın?” diye sorduğu bir soruya yanıt veren bir gencin “dinleneceğim!” sözüne kızmış, “Bre” demiş, “üç ay dinlenmeyle geçer mi?” diyerek kızmıştır.

Sömestr Tatili Kış Okulu – Neyse ki, bu tatil anlayışı zaman içinde epeyce değişti. Önce yaz spor okulları moda oldu. Ekonomik durumu daha iyi olan aileler, ara tatilde yurt içi veya yurt dışına gezi de yapıyorlar. Seyahat etmek de iyi bir öğrenme aracıdır. Son yıllarda, çalışan anne sayısının artması, evde çocuğun yalnız kalmaması gereği gibi algılar, ailelerin çocuklarını bir eğitim programına göndermelerini hızlandırmıştır. Özel okulların ve özel kursların da aracılığıyla yaz okullarının içeriği spordan sanata, oradan eğitime kadar tamamen değişti.

yüksek dha oranlı - balık yağı - mega vitamin - mega-o-mega

Sömestr Tatili Kış Okulu – Anne ve babalar çocukları için Ankara ve İstanbul’da yaz okulu arıyorlar. Kış okulunun öğrenciye faydalarını bilen aileler özellikle kış sezonu olması nedeniyle çocukları için beyin merkezli eğitim peşindeler.

Yaz tatilleri neyse de kış ortasındaki sömestre tatili 15 gün ile sınırlıdır. Aslında “koca 15 gün” demek daha doğru; yani yarım ay. Bu sürede okul çağı çocuklarımız için neler önerilebilir, neler öğrenilebilir; bir göz atalım:

  • Yöntem öğrenilebiliriz; bilgiyi değil.
  • Öğrenmeyi öğrenilebiliriz, ne öğreneceğimizi değil.
  • “Nasıl kolay öğrenebilirim?” sorusunun cevabını öğrenilebiliriz.
  • Beynimizi etkili bir şekilde nasıl kullanırız, sorusunun cevabını öğrenebiliriz.
  • Nasıl yaratıcı düşüneceğimizi öğrenilebiliriz.
  • Matematik öğrenemeyiz ama matematiğin nasıl öğrenileceğini öğrenebiliriz.
  • Çocuklarımıza balık vermek yerine ellerine vereceğimiz yöntem bilgisiyle balığı nasıl tutacaklarını öğrenebilirler.
  • Nasıl hızlı okunabileceğini öğrenebiliriz.
  • Sayılarla, sayısal hafıza gücümüzü nasıl geliştirebileceğimizi öğrenebiliriz.
  • Yaratıcı Problem Çözmeyi öğrenebiliriz.

Bunları nerede öğreneceğiz?

Sömestr Tatili Kış Okulu – Çocukları için Ankara ve İstanbul’da Kış okulu arayan anne ve babalara şunu hemen hatırlamakta fayda vardır: Okullar çocukların öğrenme kapasitelerini artırmak için vardır. Oysa günümüzde okullar, öğrencinin öğrenme kapasitesini artırmaktan çok, genç beyinlere bilgiyi boca ediyorlar veya ezberletiyorlar. Dolayısıyla, öğrencinin öğrenmesine dair 50 yıl öncesi ile şimdi arasında bir farklılık görünmüyor. Yanlış anlaşılmasın sakın; amacım okulları suçlamak değil. Bir fotoğraf çekmeye çalışıyorum. Okullar da kendilerine biçilen müfredatın dışına elbette çıkamıyorlar. Ancak bazı farkındalığı yüksek öğretmenlerin kişisel gayretleri bu konuda öğrenciye yansıtılsa da bu köklü bir çözüm olamıyor.

Anne ve babaların aradığı kış okuluna dair tavsiyelerimizi aşağıdaki linklerden inceleyebilirsiniz:

NEDEN KIŞ OKULU?

SÖMESTR TATİLİNDE ANKARA KIŞ OKULU

SÖMESTR TATİLİNDE İSTANBUL KIŞ OKULU

Veliler Ne Yapmalı?

Burada velilerin desteği gerekiyor; öğrenmeyi tamamen okuldan beklemek yerine, Mega Hafıza (www.megaegitim.com) gibi öğrenmeyi öğreten, öğrenciye yöntem öğreten, öğretmenlerin işini kolaylaştıracak yollar gösteren kış okulları ve yaz okulları ciddiye alınmalıdır.

Çünkü Mega Hafızanın kış okulları (yaz okulları da), çocukları, farklı zihinsel alanlarda, okulların uygulamadığı ve uygulayamayacağı yöntemlere çekti. Yarım asırdır insan öğrenmesinin ve çocuklarda öğrenme kapasitesinin güçlendirilmesi konusundaki çalışmalarıyla, bu eğitime katılan öğrencilerin öğrenim hayatlarındaki başarıları konuşulmuştur.

Kış okulları, yaz okullarına göre daha bütüncüldür. Kış mevsiminin öğrenme disiplini açısından yaz mevsimine göre daha disipliner olduğu bir gerçektir. Kış aylarındaki disiplinli öğrenme daha kalıcıdır. Mevsimlerin, özellikle disiplinli öğrenme bakımından kendi aralarında anlamlı farklılıklara sahip olduğu bilinmektedir.

Mega Hafızanın Ankara ve İstanbul’da düzenlediği kış okullarındaki farklı programlarda şu başlıklar yer alıyor:

Zihinsel Matematik, Sayısal Hafıza Gücü & Öğrenciler için Yaratıcı Problem Çözme, Öğrenmeyi Öğrenme, Hafıza Gücü, Öğrenciler İçin Beyin Haritaları Tekniği, Anlayarak Hızlı Okuma, Okunanların Hafızada Tutulması ve Hatırlanmasının Sağlanması.

Başa dön tuşu