Satış & PazarlamaSinema / Film / Video

Sinema Tarihinin En İyi 16 Satış Filmi

Şirketlerin satış bölümleri  sürekli olarak en iyi satış yapan profesyonelleri işe aldığından beri, bu yazımızda tüm zamanların en iyi 16 satış filmi listesini bir araya getirmenin ilginç olabileceğini düşündük.

Şüphesiz alıcılar ve satıcılar arasındaki psikolojik satranç oyununda herkes için içgüdüsel bir çekicilik vardır. Ancak, 1940’lı yıllarda elinde bir bavul ile ürününü taşıyan satış elemanından modern bir borsa aracı kurumunda hisse senedi şatışı yapan bir profesyonele kadar, Hollywood hemen hemen tüm filmlerde satış sanatını hep romantikleştirmiştir.

Komedi ya da dram hangisini tercih ederseniz edin, bu listede aradığınız tarzda en az birkaç film bulabilir ve keyfini çıkartabilirsiniz.  Filmlerde bazı satış elemanlarının yaşadığı ağır stresten, azim ve çalışkanlığın getirdiği başarı ve coşkuya, kendinden emin olmanın etkisine, karekterin ve güvenin yerine kadar birçok faktöre değinilmiştir. Bu anlamda profesyonel olarak satış işinde olanların bu filmlerin tamamını izlemesini tavsiye ediyoruz.

Liste için başka bir favoriniz varsa veya herhangi bir film hakında bir fikriniz veya düşünceniz varsa, sayfanın altına yorum yazabilirsiniz.

İşte Tüm Zamanların En İyi 16 Satış Filmi  ve fragmanları:

1 NUMARA

“Büyük Kahuna” – 1999 (The Big Kahuna)

Karakterler Larry (Kevin Spacey) ve Phil (Danny DeVito) iki tecrübeli satıcıdır. Onların yanında yeni tecrübesiz satış elemanı Bob Walker (Peter Fancinelli) vardır. Temsil ettikleri şirket pazarda yaşam mücadelesi veren bir endüstriyel madeni yağ üreticisi konumundadır. Bu üç kişi büyük bir kongrede şirketi mali sıkıntılardan kurtarma potansiyeline sahip büyük bir müşteri olan The Big Kahuna’yla bir satış görüşmesi için beklemektedirler. Farklı yaşamlardan gelen bu üç adam, gün boyunca hayat ve iş yaşamı hakkında konuşur. O günün sabahında ise kendilerini çok farklı bir noktada bulacaklardır. Filmde Devito karakteri, hayatın iniş ve çıkışları üzerine satış elemanı Bob Walker’a hayat dersi vermektedir.

2 NUMARA

“Satıcı – İlaç Reprezantı” – 2013 (The Medicine Seller)

40 yaşlarında bir ilaç mümessili olan Bruno, patronundan gelen inanılmaz bir baskı altındadır. Bir toplantı sonrası, çalışanlardan biri aşağılanmış hissederek intihar eder. Diğer yandan Bruno’nun karısı doğun kontrol haplarını almayı bırakır. Ancak henüz bir çocuk sahibi olmayı göze alamayan Bruno, şirketin doğum kontrol haplarından karısına vererek, bunların ne olduğunu söylemez. Bir süre sonra ise karısının hastalandığını görünce ne yapacağını şaşırır. Film ilaç şirketleri, satış reprazantları, hastahaneler ve doktorlar arasındaki satış ve pazarlama ilişkilerini, satış elemanlarının üzerindeki baskıyı göstererek enteresan şekilde işlemektedir.

3 NUMARA

Glengarry Glen Ross – Amerikalılar” – 1992 (Glengarry Glen Ross)

Ünlü oyun ve senaryo yazarı David Mamet’ın bir eserinden uyarlanan filmin tamamı 2 gün içerisinde geçiyor. Chicago’da bir emlak ofisinde zor günler yaşanmaktadır. Bir grup emlak pazarlamacısı bağlı oldukları şirket tarafından bir yarışa sokulurlar. Buna göre iyi birer satış yapmazlarsa kovulacaklardır. Bu bir grup emlak satıcısının o akşam yaşadığı çelişkiler ve ayakta kalabilmek için verdikleri mücadelede içlerinden bazılarını çalıştıkları büroyu soymaya bile itecektir.

Bu filmi izleyen bir satış profesyoneli film için aynen şunları söylemiştir: “Satışta olduğum için ben bu filmi tam anlamıyla yaşıyorum. Şirketimizdeki en yüksek gelirlil bazıları altı rakamlı paraları kolayca kazanırken, diğerleri çok azını kazanarak mücadele ediyor. Filmde söyledikleri doğrudur – zayıf olan potansiyeller değildir, zayıf olan sizsiniz. Her şey özgüvenle ilgili. Ürününüzü biliyorsanız, rakiplerinizi tanıyorsanız ve size güvenen insanlarla çalışıyorsanız bir ton para kazanacak ve işinizin her dakikasını seveceksiniz.

4 NUMARA

Wall Street” – 1987 (Wall Street)

Film, kısaca zengin ve vicdansız bir kurumsal yarışmacının kahramanı Gordon Gekko (Michael Douglas) ile birlikte rol alan başarılı genç borsa sahibi Bud Fox’un (Charlie Sheen) hikayesini anlatıyor.

1980’lerin iş dünyasının perde arkasının anlatıldığı filmde hırslı ve genç borsacı Bud Fox Wall Street efsanesi Gordon Gekko tarafından baştan çıkartılarak yasa dışı ve son derece kazançlı bir dünyaya adım atar. Ancak kısa sürede bu yasa dışı zenginliğin bir bedelinin olduğunu keşfedecektir.

Yönetmen Oliver Stone bu filmi Büyük Buhran sırasında bir borsacı olan babası olan Lou Stone’a bir övgü olarak yapmıştır. Bu filmle Michael Douglas, En İyi Erkek Oyuncu Akademi Ödülü’nü kazanmıştır ve film, 1980’lerin ölçüsüzlülüğünün örnek bir tasviri olarak görülmüştür.

5 NUMARA

Kazan Dairesi” – 2000 (Boiler Room)

Seth Davis (Giovanni Ribisi) kendine ait ufak bir kumarhaneyi işleterek hayatını sürdürmektedir. Kendini idare eden Seth, bir takım adamların sahibi olduğu kural tanımayan bir borsa şirketinde çalışmak için teklif alır. Seth yaptığı yeni iş ile çok hızlı bir şekilde çok fazla para kazanır. Fakat yakaladığı bu başarının ardından bilmediği başka gerçeklerle yüzleşecektir. Özellikle borsa, satış ve pazarlamadan anlayanların ilgisini çeken bu film, bir çok ünlü oyuncudan oluşan bir kadroya sahip.

6 NUMARA

Elmas Adamlar” – 2000 (Diamond Men)

Usta satıcı Eddie Miller (Robert Forster) hayatını Pennsylvania’nın yollarını geçerek küçük dükkanlara elmas ve mücevher satarak geçirir. Bir kalp krizi onu bir sigorta riski haline getirdikten sonra, şirket Eddie’yi satış deneyimi olmayan kaba, saba bir genç adam olan Bobby Walker’ı (Donnie Wahlberg) yetiştirmesi gerektiğini bildirir. Farklılıklarına rağmen, ikisi arkadaş olurlar ve Bobby Eddie’yi dış görünüşü kaba, ama altın kalpli bir hanımefendi olan Tina’yla (Jasmine Guy) tanıştırır. “Diamond Men” adeta yeniden keşfi bekleyen bir mücevherdir.

7 NUMARA

Para Avcısı” – 2013 (The Wolf of Wall Street)

1987’de, Jordan Belfort (Leonardo DiCaprio) bir Wall Street aracı kurumunda başlangıç seviyesinde bir işe girer. 1990’ların başlarında, daha 20’li yaşındayken, Belfort kendi şirketi Stratton Oakmont’u kurar. Güvenilir teğmen (Jonah Hill) ve neşeli bir broker grubuyla birlikte, Belfort zengin yatırımcıları milyonlarca dolandırıp büyük bir servet kazanır. Ancak, Belfort ve kafadar arkadaşları bir seks, uyuşturucu ve heyecan serisine katılırken, SEC ve FBI, onun imparaturluğuna yaklaşmaktadır.

8 NUMARA

Kazanma Sanatı” – 2011 (Moneyball)

Oakland A’nın genel müdürü Billy Beane (Brad Pitt), bir gün bir epiphany görüşüne sahip olur. Beyzbolun geleneksel rağbetinde azalma vardır. Kısıtlı bir bütçe ile karşı karşıya kalan Beane, takımını daha zengin top kulüpleri dışına çıkararak yeniden icat etmelidir. Ivy League mezunu Peter Brand (Jonah Hill) ile güçlerini birleştiren Beane, eski okul geleneklerine meydan okur. Gözcülerin kusurlu olarak etiketlediği, ancak kazanma potansiyeline sahip olan oyuncularla pazarlık yaparak işe alır. Film Michael Lewis’in aynı adlı kitabından filme aktarılmıştır.

9 NUMARA

Kurucu” – 2016 (The Founder)

1950’lerde Güney Kaliforniya’da burger işletmeciliği yapan Ray Kroc’un (Illinois) zorlu bir satış firması olan Michael Keaton’un Mac (John Carroll Lynch) ve Dick McDonald’la (Nick Offerman) nasıl karşılaştığının gerçek hikayesi. Kroc, Mac kardeşlerin hızlı yiyecek yapma sisteminden etkilenerek bu işte franchise potansiyelini görür. Kroc çok geçmeden şirketi kardeşlerden çekip, kendini milyarlarca dolarlık bir imparatorluk yaratabilmek için yeni bir pozisyona getirir.

10 NUMARA

Savaş Tanrısı” – 2005 (Lord of War)

Queens, N.Y.’da 20 yıllık silah ticareti kariyeri olan Yuri Orlov (Nicolas Cage), Soğuk Savaş’ın sona ermesine ve dünya terörizminin ortaya çıkmasına bir pencere görevi görüyor. Kendisine ahlaki açıdan meydan okuyan genç kardeşi Vitaly’yi (Jared Leto) güvence altına alırken, peşinde koşan federal ajan Jack Lawrence’dan (Ethan Hawke) kaçınmaya çalışmaktadır. Globetrotting silah satıcısı aynı zamanda rüyalardaki kadın süper model Ava Fontaine’in (Bridget Moynahan) de peşinden koşmaktadır.

11 NUMARA

Adamım Tommy” – 1995 (Tommy Boys)

Parti canavarı Tommy Callahan (Chris Farley), yedi yılın sonunda diplomasını almış ve Callahan Araba Parçaları’da işe başlamıştır. Babası Big Tom (Brian Dennehy), hafif huylu Richard Hayden’ı (David Spade) işe alır. Her şeyin yolunda olmasını istemektedir. Bu arada baba Big Tom yeni bir kadınla (Bo Derek) evlenir. Böylece Tommy bir de Richard adında üvey bir kardeşe sahip olur. Ancak baba Big Tom aniden ölünce, Tommy ve Richard şirketi iflastan kurtarmak için yarım milyon otomobil parçası satmak durumunda kalırlar. O andan itibaren, film Chris Farley için elinden gelenin en iyisini yapması için bir bahanedir. Tommy şirketi ayakta tutmak için yeni işler üretmekle görevli olarak müşterilerle bağlantı kurmanın, fantezi sloganlardan ve sağlam el sıkışmalarından fazlasına bağlı olduğunu; başarının müşterilerin ihtiyaçlarını dinlemek ve hakiki insanlık ile cevap vermekle ilgili olduğuna inanır.

12 NUMARA

Joy” – 2015 (Joy)

Filmde Joy Mangano’nun 4 kuşağa yayılan hikayesi anlatılmaktadır. Tek başına 3 çocuk ile ayakta durmaya çalışmaktadır. Aşk acısı ve bunun yanı sıra ticaret hayatındaki zorluklar ve de maddi sıkıntılar içerisinde Joy bir şekilde yeniden ayağa kalkmaya çalışmaktadır. İhanete, masumiyet kaybına ve aşk yaralarına maruz kalan Joy, ailesinin ve kurumun gerçek bir patronu olur. Aile içinde ve dışında müttefikler karşı duruşa geçerlerken, rakipler müttefik olurlar. Ancak Joy’un iç hayatı ve keskin hayal gücü, onun karşısına çıkan fırtınalardan kurtulmasını sağlar.

13 NUMARA

Aşk Sarhoşu” – 2010 (Love & Other Drugs)

Yakışıklı ilaç satıcısı Jamie Randall’ın (Jake Gyllenhaal) her zaman kadınlarla arası iyidir. Özgür ruhlu bir genç kadın olan MaggieMurdock (Anne Hathaway) ile karşılaştığında sonucun aşk olacağına başta kimse inanmamıştır. Jamie ilaç sektöründe kullandığı çekim gücünü kendi işinde de kullanmaktan çekinmemektedir.

14 NUMARA

Çılgın Bir Haftasonu” – 2011 (Cedar Rapids)

Sigorta acentesinde sigortacı olan Tim Lippe (Ed Helms) oldukça naiftir. Hiç bir otelde kalmamış, uçakta uçmamış, memleketi küçük Wisconsin’den bile hiç ayrılmamıştır. Iowa’daki bir toplantıda şirketini temsil etmek için seçilen Tim, orada üç emektar katılımcıyla (John C. Reilly, Anne Heche, Isiah Whitlock Jr.). Bu, onun vahşi zamanlara ve tatlı günahaların içine doğru hayat değiştiren bir haftasonu geçirmesine sebep olur.

15 NUMARA

Borsa: Para Asla Uyumaz” – 2010 (Wall Street 2: Money Never Sleeps)

İçeriden bilgi edinme konusunda uzun süreli bir hapis cezasından sonra, Gordon Gekko (Michael Douglas) kendisini bir zamanlar komuta ettiği dünyaya dışarıdan bakan bir kişi olarak bulur. Görünüşe göre kızı ile olan ilişkisini onarmayı uman Gekko, nişanlısı Jake (Shia LaBeouf) ile ittifak kurar. Jake Gordon’ı bir baba figürü olarak görmeye gelse de, Gekko’nun hedeflerine ulaşmak için hiçbir şeyden vazgeçmeyecek bir usta manipülatör olduğunu zor yoldan öğrenir.

16 NUMARA

“İkinci El Araba Alınır Satılır” – 2009 (The Goods: Live Hard, Sell Hard)

Ben, 2. el araba alım satımı ile uğraşan bir adamdır. İşleri iyice durma noktasına geldiğinde bayiliğini canlandırmak için bir plan yapar ve kendisi için çalışacak bir ekip kurar. Ekibin amacı Amerika’nın kurtuluş günü olan 4 Temmuz’da ellerindeki arabalardan 200 tanesini satabilmektir. Ancak ekip lideri Don, patronun kızına aşık olunca işin seyri değişecek ve söz konusu satışlar tehlikeye girecektir. Hoş bir satış filmi.

Başa dön tuşu