NLP Teknikleri

Nlp Nedir? – Neuro Linguistik Programlama Nedir? – Ne İşe Yarar?

NLP Nedir?”, “Neuro Linguistik Programlama Nedir?” ve “NLP Ne İşe Yarar?” soruları hep gizemini korumuştur. Bu makalede amaç “NLP Nedir?” sorusunun üzerindeki gizemi ortadan kaldırmaktır.

Çok basit bir şekilde NLP, iş, spor, sanat vb. alanlarda çok başarılı olan insanların, davranış kalıplarını, düşünme alışkanlıklarını düşünce ve inançlarını incelemek ve analiz etmektir. Üst düzeydeki başarılı insanları bu başarı seviyelerine ulaştıran şeylerin tam olarak iyi anlaşılması durumunda, bu modelleri kodlamak, modellemek ve yeniden üretmek mümkündür. Bu yüzden çok basit bir ifadeyle NLP, etkili ve başarılı davranış kalıplarını kopyalamaya ve bunları yeniden üretmeye dayanmaktadır.

‘Nöro’ veya ‘’Neuro’, deneyimlerin bilinçli veya bilinçsiz düşünceye dönüştürüldüğü nörolojik sisteme atıfta bulunmaktadır.

‘Linguistik’ veya ‘Dilbilim’, insanların nasıl iletişim kurduklarını ve dilin deneyimleri anlamlandırmada nasıl kullanıldığını ifade etmektedir.

‘Programlama’, davranış ve düşüncenin kodlanabildiği ve sonuç olarak yeniden üretilebileceği temel NLP kavramını ifade etmektedir.

NLP NEDİR – NLP’NİN 4 TEMEL KÖŞE TAŞI

NLP’nin 4 temel köşe taşı vardır. Bunlar şunlardır:

1- Dostça İlişki / Uyum

2- Duyusal Farkındalık

3- Sonuçsal Yaklaşım

4- Davranışsal Esneklik

1 – Dostça İlişki / Uyum

Başkalarıyla iletişim kurma ve ilişki kurma, NLP’nin ana direklerinden biridir. NLP’nin derin çalışması sizin, daha iyi bir iletişimci olmanıza ve başkalarıyla daha iyi uyum sağlamanıza yardımcı olacak araçlar ve teknikler sunar. Böylece ilişkilerinizi geliştirir ve daha iyi ve daha başarılı bir yaşam sürdürmenizi sağlar.

2 – Duyusal farkındalık

NLP ayrıca çevreniz, renkler, sesler, kokular hakkında daha fazla bilgi sahibi olmanıza yardımcı olur. Duyularınızı ayarlayıp keskinleştirmenize ve çevrenizden daha fazla haberdar olmanıza ve etrafınızdakilere daha fazla dikkat etmenize yardımcı olur.

3 – Sonuçsal Yaklaşım

Bunun anlamı, olumsuz bir sorun modunda sıkışıp kalmaktan ziyade, sonuçta ne istediğinizi düşünmeye başlamaktır. Bir sonuç yaklaşımının amacı – konu ister hafta sonunda ne yapacağınız şey, ister yürütebileceğiniz önemli bir proje, ister yaşamınızın gerçek amacını bulmak olsun – hayatınızda en iyi kararları ve seçimleri yapmanızda size yardımcı olabilmektir.

4 – Davranışsal Esneklik

NLP, daha esnek olmanıza ve çalışmamaları durumunda eski yol ve yöntemlerinizi değiştirmeyi kabul etmenize de yardımcı olmaktadır. “Değişimin tek sabit olduğu” gerçeğine daha çok kabul edersiniz, her zaman eski şeyleri yapmanın yollarını değiştirmeye, yeni olanı benimsemeye ve adapte etmeye olan ihtiyacınızı daha kolay değerlendirebilirsiniz.

NLP NEDİR – NLP HAKKINDA SON BİR SÖZ

NLP dünyayı daha iyi bir yer yapmaz – sadece dünyayı gözlemleme ve algılama şeklinizi değiştirmenize yardımcı olur. NLP, bu anlamda dünyayı farklı algılamanıza olanak sağlayarak daha etkili ve daha başarılı bir yaşam sürmenize yardımcı olmaktadır. Ancak diğer alanlarda olduğu gibi, “NLP” konusunu da istismar eden birçok kişi ve kurum da vardır. Bu istismarlardan haberdar olmak için aşağıda linki verilen “NLP ile Tuvalete Gitmek” başlıklı makaleyi de okumanızı tavsiye ediyoruz.

NLP  İLE  TUVALETE  GİTMEK

Başa dön tuşu