Kariyer Planlama

Kariyer Seçimi – Geleceğin Meslekleri İçinden 17 Kariyer Alanı

Kariyer Seçimi – Üniversitelerin mezuniyet törenlerinde, öteden beri başarılı insanları konuşturmak bir gelenek haline gelmiştir. Her ülkede kendi çapında önemli başarılara imza atmış iş insanları, siyasetçi veya düşünürler, mucitler ve kaşifler gibi sıra dışı işler başarmış insanlar, yaşadıkları deneyimleri üzerinden, çiçeği burnundaki yeni mezun gençlere öğüt verirler.

Bu başarı öyküleri ile ilgili çok sayıda konuşmayı Youtube kanallarında bulabilirsiniz. Bunlardan biri de Steve Jobs’un 12 Haziran 2005’de Stanford Üniversitesi mezuniyet töreninde yaptığı ilham veren konuşmasıdır. Aşağıda izleyebilirsiniz.

Tüm bu konuşmaların suyunu sıksanız ortaya çıkan ana fikir şudur:

Sevdiğiniz bir şeyi yaparak geçiminizi sağlamaya çalışırsanız, bunun için daha çok çalışırsınız; başarı ve refah bunu takip edecektir.

Ya hayatın Gerçekleri?

Ne yazık ki, gerçek hayatta her zaman böyle olmuyor.

Kariyer Seçimi – Gazetecilik gibi en tutkulu olduğunuz alan düşüşteyse, bunun peşinden koşmak sadece bir iş bulmaya ve tutmaya çalışmak için yıllarca mücadele etmek anlamına gelebilir.

Hatta bulabildiğiniz işler geçimlik bir ücret ödemiyorsa, çalışıyor olsanız bile, faturalarınızı ödemekte zorlanabilirsiniz.

Gelen yayınlarda kariyer uzmanlarının tavsiyesi şudur:

Tutkunuzu takip edin. Yapabileceğiniz iş sizin tutkunuzu geliştirmeye yarıyorsa yapın. Eğer mümkünse, iyi maaş veren ve gelecek yıllarda, geleceği olan işlerden birini seçin. 

Bu şekilde, sürekli olarak iş fırsatlarının peşinden koşmak yerine, işverenlerin peşinizden koşması gibi kıskanılacak bir konumda olabilirsiniz.

İşlerin Geleceği – Geleceğin İşleri

Kariyer Seçimi – İnsanların geçmişte iyi işler olarak düşündükleri kariyerler, gelecek için de mutlaka iyi olacak anlamına gelmiyor. Örneğin, 50 yıl önceki imalat sektöründeki işler zirve yapmıştı. Bunlar daha çok yüksek ücretli fabrika işçileriydi. Bir nevi orta sınıfı oluşturdu.

Ancak bugün, bu işler çoğunlukla bitti. Yerine ne geldi? Sağlık sektörü atak yaptı. Bunda biraz da Kovid-19 etkisini unutmamak lazım. Şimdi, 2020’lerde sağlık, teknoloji ve yemek hazırlama, lokanta sektörü ve servisi gibi alanlarda daha fazla kariyer fırsatı var.

Kazanç potansiyeli

Kariyer Seçimi – İyi bir iş, makul bir rahatlık içinde yaşamanızı sağlamalıdır. Yeni kariyerinize yeni başlıyor olsanız bile,  acil durumlar için para biriktirirken tüm faturalarınızı ödeyebilmeli ve birkaç küçük lüksü karşılayabilmelisiniz.

Kariyerinizde ilerledikçe,  ev satın almak, çocukları üniversiteye göndermek veya emekli olmak gibi uzun vadeli finansal hedeflere ulaşabilmeniz için geliriniz de artmalıdır.

Peki bu hedeflere ulaşmak için ne kadar para gerekiyor? 2018 raporunda PEW araştırma kuruluşu, Amerika Birleşik Devletleri’ndeki orta sınıf bir hane için medyan gelirin 78.442 dolar olduğunu hesapladı.

Bununla birlikte, birçok orta sınıf hanenin birden fazla gelir sahibi olduğundan, bu, yalnızca kendiniz için orta sınıf bir yaşam tarzını desteklemek için bu kadar çok kazanmanız gerektiği anlamına gelmez.

PEW, tek bir kişi için 78.281 dolarlık bir gelirin “üst gelir” olarak nitelendirilmesi için yeterli olduğunu söylüyor. Biraz daha düşük bir gelir – yaklaşık 70.000 dolar – sizi zengin etmeyebilir, ancak rahat yaşamak için yeterli olmalıdır.

Eğitim gereksinimleri – Öğrenci Borçları

Kariyer Seçimi – Hem büyüme hem de kazanç için olumlu beklentilere sahip birçok iş, bir üniversite diploması veya hatta tıp fakültesi gibi, lisans derecesinin ötesinde daha fazla eğitim gerektirir.

Bu, bugün birçok genci zor durumda bırakıyor. Bu arzu edilen işleri elde etmek için bir dereceye ihtiyaçları var, ancak bir diploma almak, hayatlarının yıllarını ve on binlerce (yüzbinlerce değilse) doları yatırmak anlamına geliyor. Mezuniyetten sonraki yüksek kazançların, bir öğrenci kredisi borcunun altında gömülü yetişkin yaşamlarına başlamalarını telafi edip edemeyeceği her zaman açık değildir.

Ancak, bazı işler üniversite diploması olmadan da yüksek ücret sunabilir. Bunları yalnızca iki yıllık bir önlisans derecesi veya bir tür akademik olmayan eğitim ile alabilirsiniz. Bu işlerin çoğu hızla büyüyen alanlardadır, bu nedenle eğitiminizi tamamladıktan sonra iş bulma olasılıkları bazı üniversite mezunlarına göre daha iyi olabilir.

Gelecek On Yılın En İyi Kariyer Alanları

Kariyer Seçimi – Tüm bu faktörleri bir araya getirerek, önümüzdeki 10 yıl için umut verici fırsatlar gibi görünen bir kariyer listesi geliştirmek mümkün. Bu listedeki tüm işler ABD Çalışma İstatistikleri bürosunun resmi verilerini içermektedir.

Araştırmanın ve varsayımların kaynaklarının başında the Bureau of Labor Statistics (BLS) bölümüne bağlı olarak (Çalışma İstatistikleri Bürosu) çalışan ve kısa adı OOH olan “The Occupational Outlook Handbook” (OOH) verileri oldukça önemli tahminlerde bulunuyor.

Araştırmanın ikinci kaynağı ise Payscale isimli iş dünyasının nabzını tutan şirket.

Bu kriterleri karşılayan kariyerlerin çoğu, sağlık ve teknolojinin geniş alanlarındaki sektörlerde ve işlerden geliyor. Bu şaşırtıcı değil, çünkü ikisi de yüksek ücretler sunma eğiliminde olan hızlı büyüyen sektörlerden.

Bununla birlikte, bu alanlarda, aralarından seçim yapabileceğiniz çok çeşitli pozisyonlar vardır.

Bazıları hastaları tedavi etmeyi içerir, bazıları insanları yönetmeyi içerir ve diğerleri esas olarak bilgisayarlarla çalışmayı içerir. Finans ve eğitim gibi diğer alanlarda da tüm kutularda yer alan işler var.

İşte o meslekler; eğitim boyutu, kazançları, çalışma ortamı ve diğer şartlar:

Kariyer Seçimi – Şimdi geleceğin mesleklerine, bu mesleklerin çalışma ortamlarına, gelir durumuna,  eğitim gereksinimine ve geleceğinin ne olacağına dair öngörüler sunmaktayız. Bakalım:

1-) Yazılım Geliştirici

Kariyer Seçimi – Yazılım geliştiriciler, bilgisayar ve telefon gibi cihazlarda çalışan yazılımı tasarlar ve yazarlar. Bazı geliştiriciler belirli görevler için uygulamalar oluştururken, diğerleri cihazlar ve ağlar tarafından kullanılan işletim sistemleri üzerinde çalışır.

Yazılım geliştirme, kullanıcıların neye ihtiyacı olduğunu bulmayı, bu ihtiyaçları karşılamak için yazılım tasarlamayı ve test etmeyi, eski programlarda yükseltmeler yapmayı ve gelecekte doğru şekilde çalışmaya devam etmesini sağlamak için yazılımları korumayı ve belgelemeyi içerir.

Çalışma Ortamı: Çoğu yazılım geliştiricisi, yazılım yayınlayan veya bilgisayar ve diğer cihazları üreten işletmeler için çalışır. Bazıları evde çalışsa da, işlerinin çoğunu şirket ofisinde bilgisayar başında oturarak yaparlar. Genellikle tam zamanlı çalışırlar, genellikle fazla mesai yaparlar ve genellikle ekipler halinde çalışırlar.

Eğitim Gereksinimleri: Yazılım geliştiricileri genellikle bilgisayar bilimi veya yazılım mühendisliği gibi ilgili bir alanda lisans derecesine sahiptir. Bazı işverenler, yüksek lisans derecesine sahip başvuru sahiplerini tercih eder. İş ayrıca bilgisayar programlamada güçlü beceri ve deneyim gerektirir. Birçok geliştirici, üniversitedeyken bir yazılım şirketinde staj yaparak programlama deneyimi kazanır. Geliştiricilerin, yeni bilgisayar dilleri ve programlama araçlarıyla güncel kalarak kariyerleri boyunca eğitimlerine devam etmeleri gerekir.

Kazanç Durumu: Yazılım geliştiriciler için ortalama yıllık ücreti 105,590 ABD Doları olarak belirlenmiş.

İşin Geleceği: Yazılım geliştirme geniş bir alandır. 2019’da ABD’de kabaca 1,47 milyon yazılım geliştiricisi vardı. 2029 yılına kadar bu alanın %22 büyüyeceğini ve 316.000 iş daha ekleyeceğini tahmin ediliyor.

2-) Sağlık Hizmetleri Müdürü

Kariyer Seçimi – Sağlık hizmetleri büyük ve karmaşık bir iştir. Hastalara bakım sağlamak bunun sadece bir parçasıdır. Ayrıca randevuları planlama, ödemeleri toplama, tıbbi kayıtları tutma ve diğer bakım sağlayıcılarla koordinasyon çalışmaları da var. Sağlık hizmetleri yöneticileri, tüm bu faaliyetleri denetleyerek sağlık hizmeti sağlayıcılarına hastalarına daha fazla zaman ayırır.

Çalışma Ortamı: Tıbbi ve sağlık hizmetleri yöneticileri, çok sayıda hasta ve sağlayıcının tek çatı altında olduğu her türlü sağlık hizmeti ortamında çalışır. Buna grup tıbbi uygulamaları, hastaneler, klinikler ve bakım evleri dahildir.

Eğitim Gereksinimleri: Bir tıbbi veya sağlık hizmetleri yöneticisi olmak için, genellikle sağlık yönetimi gibi bir alanda en az bir lisans derecesine ve ayrıca sağlık alanında çalışma deneyimine ihtiyacınız vardır. Bu alandaki birçok kişi, gerçek bir sağlık hizmeti ortamında denetim altında bir yıl çalışmak da dahil olmak üzere, tamamlanması iki veya üç yıl süren yüksek lisans derecelerine sahiptir.

Kazanç: 2019’da 100,980 ABD doları medyan olarak belirlendi. Ancak Payscale, bu işçiler için medyan maaşını yalnızca 70,800 ABD doları olarak belirlemiş.

İşin Geleceği: 2019’da ABD’de 422.300 tıbbi ve sağlık hizmetleri yöneticisi vardı. Bu sayının 2028 yılına kadar %32, yani 133.200 iş oranında artması bekleniyor.

3-) Hemşire (Fonksiyonel)

Kariyer Seçimi – Bu hemşireler daha fazla eğitime ve daha fazla yetkiye sahip hemşire türüdür. Yalnızca doktorlara yardım etmek yerine, bir doktorun işlevlerinin çoğunu kendileri de gerçekleştirebilir. Bu isimle de örgütlenmişlerdir: Hemşire Uygulayıcıları Amerikan Derneği  (AANP). Hastalıklar, reçete ilaçları teşhis ve hastanın genel bakım yönetebilir.

Çalışma Ortamı: Hemşireler her türlü sağlık hizmeti ortamında çalışır. Kliniklerde, hastanelerde, acil bakım merkezlerinde, acil servislerde, huzurevlerinde, okullarda ve üniversitelerde, özel muayenehanelerde veya halk sağlığı departmanlarında çalışabilirler.

Eğitim Gereksinimleri: Zaten lisanslı bir hemşire olmalısınız. Bu, hemşirelik alanında lisans veya önlisans derecesi kazanmak anlamına gelebilir. Bunun üzerine, bir yüksek lisans programını tamamlamalı, ileri klinik eğitim almalı ve ulusal sertifikanızı almalısınız.

Kazanç: Grup olarak yılda ortalama 115.800 dolar gelir elde ettiği söyleniyor.  Mayıs 2019 itibariyle gelir medyanı $ 109.820 olarak tespit edilmiş.

İşin Geleceği: Mayıs 2019’da ABD’de 200.600 hemşire vardı. Ancak Hemşire Derneği, 2019’da ülkede 270.000’den fazla hemşire olduğunu söyleyerek rakamı bundan çok daha yüksek tutuyor . OOH, talebin hemşireler dahil tüm APRN’ler için 2019 ve 2029 arasında %45 artmasını öngörmektedir.

4-) Finans Müdürü

Kariyer Seçimi – Bir köşe bakkalından Fortune 500 şirketlerine kadar her şirket parayla uğraşmak zorundadır. İşletme yeterince büyükse, işin o tarafıyla ilgilenmesi için bir finans yöneticisi tutabilir. Mali yöneticiler, bir kuruluşun gelirini ve harcamasını takip ederek, karı maksimize etmenin ve maliyetleri düşürmenin yollarını ararlar. Mali raporlar oluştururlar, yatırımları yönetirler ve kuruluşun uzun vadeli mali hedeflerini yönlendirmeye yardımcı olurlar.

Çalışma Ortamı: Mali yöneticiler, işletmeler, kar amacı gütmeyen kuruluşlar ve devlet kurumları dahil olmak üzere her türlü kuruluş için çalışabilir. Üst düzey yöneticilerle ve veri toplayan departmanlarla yakın çalışan üst düzey çalışanlardır. Çoğu finansal yönetici tam zamanlı çalışır ve bazıları haftada 40 saatten fazla çalışır.

Eğitim Gereksinimleri: Bir finans yöneticisi olmak için, genellikle finans, muhasebe, ekonomi veya işletme alanlarında dört yıllık bir üniversite diplomasına ihtiyacınız vardır. Bazı işverenler, bu alanlardan birinde yüksek lisans derecesine sahip adayları tercih eder. İş ayrıca muhasebe, satış veya bankacılık gibi bir finans alanında ilgili iş deneyimi gerektirir.

Kazanç: OOH’ye göre 2019’da finans yöneticilerinin medyan geliri 129.890 dolardı. Bununla birlikte, Payscale tarafından ankete katılan finans yöneticileri, 76.800 ABD doları daha düşük bir medyan bildirdi.

İşin Geleceği: 2019 itibariyle ABD’de 697.900 finans yöneticisi vardı Payscale, bu alanın 2029 yılına kadar %15 büyüyeceğini ve 108.100 yeni iş ekleyeceğini tahmin ediyor.

5-) Yönetim Analisti

Kariyer Seçimi – Yönetim danışmanları olarak da bilinen yönetim analistleri, işletmelerin daha verimli çalışmanın yollarını bulmalarına yardımcı olur. Bir şirkete gelirler ve prosedürlerini gözlemlerler, personelle görüşürler ve finansal verileri analiz ederler. Ardından, yöneticilere maliyetleri nasıl azaltacakları (örneğin, aynı işi daha az işçiyle yaparak) veya gelirleri nasıl artıracakları (örneğin, bir şirketin bir günde üretebileceği ürün miktarını artırarak) konusunda tavsiyelerde bulunurlar.

Çalışma Ortamı: Yönetim danışmanları genellikle yıl boyunca birçok farklı şirket için çalışırlar. Zamanlarını kendi ofisleri ve müşterilerinin çalışma alanları arasında bölüştürürler. İş genellikle seyahat etmeyi ve sıkı teslim tarihlerinde uzun saatler çalışmayı içerir.

Eğitim Gereksinimleri: Genel olarak, bir yönetim analisti, işletme, ekonomi, finans, pazarlama veya psikoloji gibi bir alanda en az lisans derecesine sahip olmalıdır. Birçok şirket, işletme yönetimi (MBA) alanında yüksek lisans derecesine sahip analistleri işe almayı tercih eder. Şirketler ayrıca genellikle kendi alanlarında iş tecrübesi olan analistler ararlar. Örneğin vergi hazırlık firmaları daha önce muhasebeci olarak çalışmış adayları tercih edebilir.

Kazanç: Ortalama yıllık maaş 2019 için 85.260 ABD Doları olarak belirlenmişti. Bununla birlikte, Payscale medyan maaşı yalnızca 69.700 ABD Doları olarak tahmin ediyor.

İşin Geleceği: 2019’da ABD’de 876.300 yönetim analisti vardı. 2029 yılına kadar, bu alanın %11 oranında büyümesi ve 93.800 iş eklenmesi bekleniyor.

6-) Fizik Tedavi Uzmanı

Kariyer Seçimi – Fiziksel terapistler, ağrıya neden olan ve hareketi bozan yaralanmaları veya hastalıkları olan kişilere yardımcı olur. Hastaların hareketliliklerini geliştirmelerine ve ağrıyı azaltmalarına yardımcı olmak için germe veya diğer egzersizler ve vücut manipülasyonu gibi teknikler kullanırlar.

Çalışma Ortamı: Fizyoterapistler hastanelerde, özel ofislerde, kliniklerde ve huzurevlerinde çalışabilirler. Bazen evlerinde de hastalarla çalışırlar.

Eğitim Gereksinimleri: Bir fizyoterapist, akredite bir programdan bir fizik tedavi doktoru (DPT) derecesi almalıdır. Bu programların tamamlanması genellikle üniversiteden sonra üç yıl alır. Bazı programlar, öğrencilerin altı veya yedi yıl boyunca aynı anda hem lisans hem de DPT kazanmalarına izin verir.

Kazanç: 2019’da ortalama 89.440 ABD doları gelir elde ettiği belirtilmiştir. Ancak Payscale, 73.400 ABD doları gibi çok daha düşük bir tahmin veriyor.

İşin Geleceği: 2019’da ABD’de 258.200 fizyoterapist vardı. 2029’a kadar, %18’lik bir artışla 47.000 daha olması bekleniyor.

7-) İnşaat Müdürü

Kariyer Seçimi – Bir şantiyenin yanından geçtiğinizde, genellikle inşaat işleriyle meşgul birçok inşaat işçisi görürsünüz. İnşaat yöneticileri her zaman sahnede görünmezler ama her zaman arkasındadırlar. İlk maliyet unsurunun ortaya çıkarılmasından işçileri denetlemeye ve işin kurallara uygun olduğundan emin olmaya kadar, inşaat sürecinin her aşamasına dahil olurlar.

Çalışma Ortamı: İnşaat yöneticilerinin genellikle daimi bir ofisi olmasına rağmen, zamanlarının çoğunu şantiyelerde geçirirler. Bir saha ofisinden çalışarak projeyi takip ederler ve daha sonra ne yapacakları konusunda günlük kararlar alırlar. Birçok inşaat yöneticisi birden fazla projeden sorumludur ve farklı şantiyeler arasında seyahat etmek zorundadır.

Eğitim Gereksinimleri: Çoğu inşaat yöneticisi, hem inşaat bilimi gibi inşaatla ilgili bir alanda lisans derecesine hem de deneyimli bir inşaat yöneticisine yardımcı olan önceki deneyime sahiptir. Daha küçük inşaat projeleri için, inşaat yönetimi veya inşaat teknolojisi alanında yalnızca bir önlisans derecesi artı iş tecrübesi ile inşaat yöneticisi olmak mümkündür.

Kazanç: İnşaat müdürlerinin ortalama maaşının 2019’da yıllık 95.260 ABD Doları olduğu belirtiliyor. Ancak, Payscale tarafından ankete katılan inşaat yöneticilerinin medyan kazancının yalnızca 69.700 ABD Doları olduğu bildiriliyor.

İş Büyümesi: 2019’da inşaat yönetiminde 476.700 iş imkanı vardı. 2029’a kadar bu alan 40.400 yeni iş ekleyerek %8 büyümelidir.

😎 Bilgi Güvenliği Analisti

Kariyer Seçimi – İşletmeler, bilgisayar ağlarını ve sistemlerini siber suçlardan korumak için bilgi güvenliği analistleri tutar. Bu uzmanlar, hassas bilgileri korumak, güvenlik ihlallerini izlemek ve meydana geldiklerinde araştırmak için virüsten koruma yazılımı ve diğer korumaları kurar ve bir bilgisayar korsanının yararlanabileceği boşlukları aramak için ağı periyodik olarak test eder. Ayrıca, bir saldırı durumunda şirketin sistemini çalıştırmasına yardımcı olmak için kurtarma planları hazırlarlar. Bu, bilgisayar sisteminden zararlı yazılımların kaldırılmasını ve yedeklerden verilerin geri yüklenmesini içerebilir.

Çalışma Ortamı: Bilgi güvenliği analistleri, bilgi işlem, finans, sigorta ve danışmanlık dahil olmak üzere birçok alanda şirketler için çalışır. Genellikle tam zamanlı, bazen haftada 40 saatten fazla çalışırlar.

Eğitim Gereksinimleri: Bir bilgi güvenliği analisti olmak için, genellikle bilgisayarla ilgili bir alanda dört yıllık bir üniversite diplomasına ihtiyacınız vardır. Bazı şirketler, üniversiteden sonra ek iki yıllık bir eğitim gerektiren bilgi sistemlerinde MBA derecesine sahip adayları arar. Ayrıca şirketler, analistlerin ilgili bir alanda deneyim sahibi olmasını tercih ederler.

Kazanç: ABD’deki bilgi güvenliği analistleri 2019’da ortalama 99.730 ABD doları maaş aldı. Payscale bu alan için kazanç bildirmiyor.

İşin Geleceği: 2019’da ABD’de 131.000 bilgi güvenliği analisti olduğunu ve bu sayının hızla arttığını söylüyor. 2019 yılına kadar, alanın %31 toplam büyümeyi temsil eden 40.900 yeni iş eklemesi bekleniyor.

9-) Bilgisayar ve Bilgi Sistemleri Müdürü

Kariyer Seçimi – Bir bilgisayar ve bilgi sistemleri yöneticisi, bir şirket veya başka bir kuruluş içindeki bilgisayarla ilgili tüm faaliyetlerden sorumludur. İş, bilgisayar ihtiyaçlarını analiz etmeyi, sistem yükseltmeleri önermeyi, bilgisayarları ve yazılımları kurmayı ve bakımını yapmayı ve yazılım geliştiriciler ve bilgi güvenliği analistleri gibi bilgisayarla ilgili diğer profesyonelleri yönlendirmeyi içerebilir.

Birçok kuruluşta, her biri farklı sorumluluklara sahip bilgisayar ve bilgi sistemleri yönetiminden sorumlu birden fazla kişi vardır. Örneğin, bir şirket, organizasyonun teknoloji ve bilgi ile ilgili genel hedeflerini takip eden bir baş bilgi sorumlusuna, belirli teknoloji çözümlerini tasarlamaktan ve uygulamaktan sorumlu bir teknoloji baş yetkilisine (CTO), çeşitli bilgi teknolojisi (BT) direktörlerine sahip olabilir. belirli departmanların teknoloji ihtiyaçlarını yöneten ve ağ ve veri güvenliğini yöneten bir BT güvenlik yöneticisi.

Çalışma Ortamı: Her türlü büyük firmada bilgisayar ve bilgi sistemleri yöneticileri bulunur. Ancak, bu profesyonellerin en büyük işverenleri bilgi işlem, bilgi ve finans şirketleridir. Çoğu bilgisayar ve bilgi sistemleri yöneticisi tam zamanlı olarak çalışır ve bazıları haftada 40 saatten fazla çalışır.

Eğitim Gereksinimleri: Genel olarak, bu iş için adayların en az bilgisayar veya bilişim bilimleri alanında lisans derecesine sahip olmaları gerekir. Birçok bilgisayar ve bilgi sistemi yöneticisinin MBA’leri vardır. Bu işi almak aynı zamanda ilgili bir BT alanında iş deneyimi gerektirir – bir yönetmen için en az beş yıl ve bir CTO için 15 veya daha fazla deneyim.

Kazanç: Bu işi almak kolay değil ve şirketler doğru niteliklere sahip insanlar için iyi para ödüyor. OOH’ye göre, bilgisayar ve bilgi sistemleri yöneticileri 2019’da 146.360 dolar medyan gelir elde etti. Her zamanki gibi, Payscale medyan maaşı biraz daha düşük tutuyor, ancak yine de saygın bir 103.000 dolar.

İşin Geleceği: 2019’da ABD’de 461.000 bilgisayar ve bilgi sistemleri yöneticisi vardı. OOH, 2029 yılına kadar 46.800 kişinin daha olacağını tahmin ediyor. Bu, bu meslek için genel olarak %11’lik bir büyüme oranı.

10-) Konuşma-Dil Patoloğu

Kariyer Seçimi – Konuşma terapistleri olarak da bilinen konuşma dili patologları, konuşma veya yutma güçlüğü çeken hastalarla çalışır. Bu hastaların sorunlarını değerlendirir, nedenlerini teşhis eder ve tedavi etmek için programlar geliştirirler.

Çalışma Ortamı: Tüm konuşma-dil patologlarının yaklaşık %40’ı okullarda çalışmaktadır. Çoğu, doktor muayenehaneleri, hastaneler ve bakım evleri gibi sağlık bakım ortamlarında çalışır. Birkaç konuşma dili patoloğu serbest meslek sahibidir.

Eğitim Gereksinimleri: Çoğu konuşma dili patoloğu, kendi alanında en az bir yüksek lisans derecesine sahiptir. Dil-konuşma patolojisindeki lisans programları genellikle belirli bir lisans derecesine sahip olmanızı gerektirmez. Ancak genellikle kaydolmadan önce belirli kursları tamamlamanızı isterler.

Kazanç: 2019’da konuşma dili patologları için medyan maaş 79.120 dolardı. Ancak, Payscale’in bu alandaki insanlarla yaptığı anket, ortalama maaşlarının 65.700 dolar olduğunu buldu.

İşin Geleceği: 2019’da ABD’de 162.600 konuşma dili patoloğu olduğunu söylüyor. Bu alanın 2028 yılına kadar %25 büyümesi ve 40.500 yeni iş eklemesi bekleniyor.

11-) Hekim Yardımcısı

Kariyer Seçimi – Bir doktor asistanının işi, bir yardımcı hemşireye benzer. Bu hekimler, hastalara bakım sağlamak için bir doktor gözetiminde çalışır. Hastaları muayene etmek, testleri sipariş etmek ve yorumlamak, hastalıkları teşhis etmek, ilaç yazmak ve bağışıklama veya kırık bir kemik oluşturmak gibi önleyici bakım ve tedaviler sunmak dahil olmak üzere doktorlarla aynı görevlerin çoğunu yapabilirler. Bazı bölgelerde, özellikle kırsal alanlarda, bir hastanın birinci basamak sağlık hizmeti sağlayıcısı olarak hizmet edebilir.

Çalışma Ortamı: Bu hekimler, doktor muayenehaneleri, hastaneler ve klinikler dahil olmak üzere çeşitli sağlık bakım ortamlarında çalışabilir. Çoğu hekim tam zamanlı çalışır.

Eğitim Gereksinimleri: Doktor olmak için, akredite bir programdan yüksek lisans derecesi (uzmanlık) almanız gerekir. Bu genellikle üniversiteden sonra iki yıl sürer.

Kazanç: Hekimler 2019’da 112.260 TL ortalama maaş kazandılar. Ancak Payscale’e göre ortalama maaş sadece 88.100 dolardı.

İşin Geleceği: 2019 itibariyle ABD’de 125.500 Hekim olduğunu ve bu alana 2029 yılına kadar 339.300 iş daha ekleneceğini söylüyor. Bu %31’lik bir artış anlamına geliyor ve bu da bunu ülkedeki en hızlı büyüyen mesleklerden biri yapıyor.

12-) Endüstri Mühendisi

Kariyer Seçimi – Mühendis, her türlü sistemi tasarlayan, inşa eden veya bakımını yapan kişidir. Bir endüstri mühendisi, endüstrilerin mal yapmak ve hizmet sağlamak için güvendiği sistemleri özel olarak tasarlar, kurar ve bakımını yapar. Bu karmaşık sistemler işçileri, makineleri, malzemeleri, enerjiyi ve bilgiyi içerir.

Bir endüstri mühendisinin görevi, tüm bu parçaların mümkün olduğunca verimli bir şekilde birlikte çalışmasını sağlamaktır. Becerilerini bir fabrikada ağır parçaların taşınmasından işçilere zamanında ödeme yapılmasını sağlamaya kadar her şeye uygulayabilirler.

Çalışma Ortamı: Endüstri mühendisleri çeşitli ortamlarda çalışır. Bir işletmenin şahsen nasıl çalıştığını gözlemlemek için genellikle seyahat etmek zorunda kalırlar. Örneğin, bir fabrikada işçileri parçaları monte ederken izleyerek bir gün geçirebilirler. Ertesi gün, topladıkları verileri analiz etmek ve bu çalışanların verimliliğini nasıl artıracaklarını bulmak için bir bilgisayar kullanarak bir ofiste bir masada olabilirler.

Eğitim Gereksinimleri: Çoğu endüstri mühendisi, endüstri mühendisliği alanında lisans derecesine sahiptir. Bazılarının mekanik, elektrik veya genel mühendislik gibi ilgili alanlarda dereceleri vardır. Araştırma ve geliştirmede çalışan veya kolejlerde ve üniversitelerde ders veren endüstri mühendisleri genellikle yüksek lisans derecesine ihtiyaç duyar.

Kazanç: 2019’da ABD’deki endüstri mühendislerinin medyan geliri 88.020 dolardı. Ancak Payscale, bu alan için medyan geliri yalnızca 68.000 ABD Doları olarak tahmin ediyor.

İşin geleceği: 2019’da ABD’de 295.800 endüstri mühendisi vardı. 2029’a kadar OOH, yaklaşık %10’luk bir artışla 30.000 daha olacağını tahmin ediyor.

13-) Yöneylem Araştırması Analisti

Kariyer Seçimi – Bir yöneylem araştırması analistinin işi, işletmelerin karmaşık sorunlarına en iyi, en uygun maliyetli çözümleri bulmalarına yardımcı olmaktır. Kaynakları tahsis etmek, tedarik zincirlerini yönetmek, üretim programlarını geliştirmek ve fiyatları belirlemek için en iyi stratejileri bulmak için matematiksel ve analitik yöntemler kullanırlar. Örneğin, bir süpermarket yöneticisinin raflardaki ürünleri nasıl organize edeceğini anlamasına veya bir otomobil üreticisinin fabrikalarının her birinde her modelden kaç araba üreteceğine karar vermesine yardımcı olabilirler.

Çalışma Ortamı: Yöneylem araştırması analistleri zamanlarının çoğunu ofislerde geçirirler. Ancak bazen müşterilerle buluşmak veya iş süreçlerini gözlemlemek için seyahat etmeleri gerekir. Neredeyse tüm yöneylem araştırması analistleri tam zamanlı çalışır ve çoğu ekip halinde çalışır.

Eğitim Gereksinimleri: Bu alandaki giriş seviyesi işlerin çoğu lisans derecesi gerektirir ve bazı işverenler yüksek lisans derecesine sahip adayları tercih eder. Gelecekteki yöneylem araştırması analistleri için ortak üniversite bölümleri arasında işletme, yöneylem araştırması, matematik, mühendislik ve bilgisayar bilimi bulunur.

Kazanç: yöneylem araştırması analistlerinin 2019’daki medyan geliri 84.810 dolardı. Payscale daha düşük bir medyan geliri 63.400 dolar olarak bildiriyor.

İşin Geleceği: 2019 itibariyle, ABD’de 105.100 yöneylem araştırması analisti vardı. Bu sayının 2029 yılına kadar %25 veya rakamsal olarak 26.100 artması bekleniyor.

14-) Mesleki Terapist

Kariyer Seçimi – Bir meslek terapisti, günlük görevleri yerine getirmelerini zorlaştıran yaralanmaları, hastalıkları veya engelleri olan hastalara yardımcı olur. Görevleri kısmen hastaların günlük yaşam için ihtiyaç duydukları becerileri geliştirmelerine veya iyileştirmelerine yardımcı olmak ve kısmen de görevleri kolaylaştırmak için geçici çözümler bulmalarına yardımcı olmaktır.

Çalışma Ortamı: tüm ergoterapistlerin yaklaşık yarısı hastanelerde veya ergoterapi ofislerinde çalışmaktadır. Diğer yarısı ise huzurevlerinde, okullarda ve hasta evlerinde çalışıyor. Bu alandaki insanlar, hastalara yardım etmek için ayakları üzerinde çok zaman harcıyorlar.

Eğitim Gereksinimleri: Bu işi yapan çoğu kişi, mesleki terapi alanında yüksek lisans derecesine sahiptir. Bu programın tamamlanması genellikle üniversiteden mezun olduktan sonra iki veya üç yıl sürer. Bazı okullarda, öğrencilerin beş yıl boyunca ergoterapi alanında hem lisans hem de yüksek lisans derecesi kazanmalarını sağlayan özel programları vardır.

Kazanç: mesleki terapistler için ortalama maaşın yılda 84.950 dolar olduğunu söylüyor. Ancak Payscale, 64.400 $ ile biraz daha düşük tutuyor.

İşin Geleceği: 2019 itibariyle ABD’de 143.000 ergoterapist vardı. Bu sayı, 2029 yılına kadar 22.700 iş artışıyla %16 artmalı.

15-) İstatistikçi

Kariyer Seçimi – İstatistik, sayısal verileri analiz etmeye odaklanan bir matematik dalıdır. İstatistikçiler, ekonomi, işletme, biyoloji, tıp, tarım, hükümet ve eğitim dahil olmak üzere her türlü alanda çalışır. Örneğin bir istatistikçi, bir şirketin hangi ürünlerini satın aldığını ve satışları artırma şansının en yüksek olduğu yerleri belirlemek için satış verilerini analiz etmesine yardımcı olabilir.

Çalışma Ortamı: Birçok istatistikçi ve diğer matematikçi, devlet veya özel araştırma şirketleri için çalışır. Genellikle bilim adamları ve mühendisler gibi diğer profesyonellerle ekipler halinde çalışırlar.

Eğitim Gereksinimleri: bu alandaki işler genellikle matematik veya istatistik alanında en az bir yüksek lisans derecesi gerektirir. Ancak, sadece bir lisans derecesi ile alabileceğiniz bazı işler vardır.

Kazanç: istatistikçileri ve diğer matematikçileri bir araya getirerek, bu alandaki insanların yılda ortalama 92.030 dolar maaş aldıklarını söylüyor. Payscale’in rakamları, aksine, istatistikçiler için medyan maaşın sadece 71.100 dolar olduğunu gösteriyor.

İşin Geleceği: 2019’da ABD’de 45.700 matematikçi ve istatistikçi vardı. Diğer BLS rakamları, Mayıs 2019’da bu alanın 39.090 istatistikçiyi içerdiğini gösteriyor. bir bütün olarak %33 oranında büyüyeceğini tahmin ediyor, 2029 yılına kadar 14.900 yeni iş eklenmesi.

16-) Veteriner

Kariyer Seçimi – Daha önce bir köpeğiniz  veya başka bir evcil hayvanınız olduysa, kesinlikle veterinerlerle uğraşmışsınızdır. Bu uzmanlar, evcil hayvanlar, çiftlik hayvanları ve hayvanat bahçesi hayvanları da dahil olmak üzere her türden hayvana tıbbi bakım sağlar. Tek tek hayvanları tedavi etmenin yanı sıra, çiftlik hayvanları için yaşam koşulları için standartlar geliştirerek ve uygulayarak halk sağlığında rol oynarlar. Bu, hastalık salgınlarını önlemeye yardımcı olur ve gıda arzının güvenliğini korur.

Çalışma Ortamı: Çoğu veteriner özel kliniklerde veya hayvan hastanelerinde çalışır. Bununla birlikte, bazıları çiftlik hayvanlarını tedavi etmek veya hayvanat bahçelerinde, sınıflarda ve laboratuvarlarda çalışmak için çiftliklere seyahat eder.

Eğitim Gereksinimleri: Veteriner olmak için, akredite bir veteriner kolejinden bir veteriner hekimliği derecesi almalısınız. veterinerlik programları genellikle hayvan anatomisi, fizyolojisi ve hastalıkları gibi konularda üç yıllık sınıf ve laboratuvar çalışmasını ve ardından bir veteriner hastanesinde veya tıp merkezinde bir yıllık uygulamalı klinik çalışmayı içerir.

Kazanç: 2019 yılında veteriner hekimler için ortalama maaşı yıllık 95.460 ABD Doları olarak listeler. Bununla birlikte, Payscale tarafından ankete katılan veterinerler, 70.600 dolarlık daha düşük bir medyan gelir bildiriyor.

İşin Geleceği: 2019’da ABD’de 89.200 veteriner olduğunu bildiriyor. 2029 yılına kadar, %16’lık bir büyüme oranını temsil eden, veterinerler için 14.200 daha fazla iş olması gerekiyor.

17-) Web Geliştiricisi – SEO Uzmanı

Kariyer Seçimi – Bir işletmenin veya başka bir kuruluşun web sitesini her ziyaret ettiğinizde, bir Web geliştiricisinin çalışmasını görürsünüz. Bu uzmanlar, bir web sitesinin nasıl göründüğünden ve ne kadar iyi çalıştığından – örneğin, ne kadar hızlı yüklendiğinden ve ne kadar trafiği kaldırabileceğinden – sorumludur. Site için kod oluştururlar, grafik ve ses gibi öğeler eklerler, siteyi test ederler ve trafiğini izlerler.

Birkaç çeşit Web geliştiricisi vardır. Ön taraf geliştiriciler, sitenin görünümünden (ayrı bir Web tasarımcısıyla çalışabilmelerine rağmen) ve kullanıcıların siteyle nasıl etkileşime girdiğinden sorumludur. Arka taraf geliştiriciler, sitenin sorunsuz çalışmasını sağlayan ve gerektiğinde değişikliklere izin veren çerçevesinden sorumludur. Web yöneticileri, web sitelerini korumaktan, güncel tutmaktan ve kullanıcıların sorunlarıyla ilgilenmekten sorumludur.

Çalışma Ortamı: Doğal olarak bu iş ağırlıklı olarak bilgisayar başında çalışmayı içerir. Bununla birlikte, Web geliştiricileri, müşterinin bir sitede hangi içeriği istediğini ve nasıl görünmesi gerektiğini tartışmak için ekip toplantılarında biraz zaman harcamalıdır. Tüm Web geliştiricilerinin yaklaşık %10’u serbest meslek sahibidir. Geri kalanı bilgisayar sistemleri tasarımı, yayıncılık, yönetim danışmanlığı ve reklamcılık gibi sektörlerde çalışır.

Eğitim Gereksinimleri: Web geliştirmede bir iş için gereken eğitim değişir. Çoğu Web geliştiricisi, Web tasarımı veya ilgili bir alanda önlisans derecesine sahiptir. Bununla birlikte, bazı işverenler yalnızca lise diplomasına sahip Web geliştiricileri işe alırken, diğerleri özellikle arka uç geliştirme için bilgisayar bilimi gibi bir alanda lisans derecesi gerektirir. Tüm Web geliştiricileri, eğitimden bağımsız olarak, programlama ve grafik tasarım becerilerine ihtiyaç duyar.

Kazanç: Web geliştiricilerinin 2019’daki ortalama maaşı 73.760 dolardı. Payscale, bu alan için kazançları listelemez.

İşin Geleceği: 2019’da ABD’de 174.300 Web geliştiricisi olduğunu söylüyor. Önümüzdeki on yılda, alan 14.000 yeni iş ekleyerek %8’lik sağlıklı bir oranda büyümelidir.

Son söz

Kariyer Seçimi – Tüm bu kariyerler, iyi ücretler ve işin geleceği için iyi beklentiler sunar. Ancak bu, takip edilebilecek tek makul kariyer olduğu anlamına gelmez. Hatta çoğundan sıkılan bir yapınız bile olabilir.

Bu konuda size önerimiz, tutkunuzu takip etmektir. En akıllı kariyer hamlesi sevdiğiniz ve yeteneğinizin olduğu işi yapmaktır. Önünüzdeki 40 yılı bir işte sıkılarak geçirmek, sizi hiç ilgilendirmeyen bir iş için iki veya daha fazla yıl eğitim almak hiç de mantıklı değil.

Sizin için doğru olan iş, faturaları ödemekten fazlasını yapmalıdır. Aynı zamanda tatmin edici ve değerli bulduğunuz bir iş olmalıdır. İdeal bir kariyer  ilgi ve becerileri düşünmeye ve onlarla iyi uyum alanları belirleyerek. Ardından, o alandaki hangi işlerin en fazla fırsatı ve en iyi ücreti sunduğunu öğrenmek için OOH ve Payscale gibi araçları kullanın.

Bu listedeki kariyerlerden hangisini sürdürme olasılığınız daha yüksek olurdu?

Listenin dışında kaldığını düşündüğünüz başka umut verici alanlar var mı?

Başa dön tuşu