Sinema / Film / Video

İzlenmesi Gereken En İyi Romantik Filmler – Romantik Olanlar İçin Zirvede 8 Film

Mendilinizi Hazırlayın

İzlenmesi Gereken En İyi Romantik Filmler – Romantik filmler denilince, çocukluğumuzda bizi hüngür hüngür ağlatan Türk dram filmlerini Orhan Gencebay veya Ferdi Tayfur müzikleri eşliğinde az mı izledik!

Romantik filmler böyledir; o zamanlar film olduğunu unutup ekrana saldıran seyirciler bile vardı.

Hey gidi günler hey! Hey gidi romantik filmler hey!

Özellikle Holywood filmlerinde romantik filmler tüm ajitasyonu ve tüm zıtlıkların iç içe olduğu senaryolar üzerine kuruludur.  

Her izlediğinizde sizi ağlatan o romantik filmleri de bilirsiniz.

Romantik filmler bizi kendi gerçek dünyadan koparıp, bir başkasının gerçek dünyasından alınmış bir kesitiyle baş başa bırakıyor. Beyindeki ayna nöronlar sayesinde oradaki insanların duygularını giymiş oluyoruz.

Aklımızın arkasından, büyük ekranlardaki karakterlerin çoğunun tamamen uydurulduğunu (veya en azından gerçek insanların kurgusal uyarlamalarını) tamamen biliyoruz, ancak aşktaki duygular ve kalp kırıklıkları, kazançlar ve kayıplar tamamen gerçekmiş gibi geliyor.

Bu seçmelerde sizi romantik filmlerle baş başa bırakmak istiyoruz. Romantik filmler konusunda duyarlıysanız duygulanmaya hazır olun.

İşte o en iyi filmler:

En İyi Romantik Filmler

Beni Unutma –  Remember Me (2010)

İzlenmesi Gereken En İyi Romantik Filmler – Ailece seyredilebilecek romantik filmlerden biri “Beni Unutma”dır. Robert Pattinson’ın başrolü paylaştığı film, Tyler isimli New York’ta yaşayan ve bir trajedinin tüm aileyi dağıtmasıyla babasına (Pierse Brosnan) karşı isyan bayrağını çeken bir gencin yaşamını aktarıyor.

Tyler, talihin bir cilvesi sonucu Ally (Emilie de Ravin) ile tanıştığı güne kadar kendisini bahtsız ve biçare bir insan gibi duyumsamıştır. Ally dışında kimse onu anlayamamaktadır. Aşk aklına gelen en son şey olmasına rağmen, Ally’nin beklenmedik şekilde onu ferahlatması sonucu kıza gönlünü yavaş yavaş kaptırır. Ally ruhuna hitap ediyordur ve ondan ilham alıyor olmasıyla ona sırılsıklam aşık olmaya başlar. Bu aşkla beraber mutluluğu ve hayatındaki anlamı da keşfeder.

Az bir zaman sonra sırların ortaya çıkması ve trajedinin yeniden boy göstermesiyle, onları bir arada tutan sebepler aksi yönde etki etmeye başlar. 2001 yazında geçen Beni Unutma, aşkın gücü, ailenin hayatlarımızdaki rolü, tutkuyla yaşama ve birinin her gün süre gelen hayatındaki değerler üzerine unutulmaz bir hikayedir.

Not: Seni Seviyorum – P.S. I Love You (2008)

 

İzlenmesi Gereken En İyi Romantik Filmler – Sevdiği adama bütünüyle teslim olmuş ve bütün hayatının anlamını onun üzerine kurmuş hatta onunla nefes almış bir kadın için, sevdiği adamın bir hastalık nedeni ile çekip gidecek olması kolay kaldırabileceği bir şey değildir.

Holly, kocasına aşıktır ve bir gün kocası Gery ölümcül bir hastalığının olduğunu öğrenir. Tek istediği, kendisinden sonra Holly’nin hayatını kolaylaştırmaktır. Bu vesile ile ölmeden önce bir sürü mektup yazar karısına. İşte bu mektuplar sayesinde Holly yeniden hayata tutunmayı öğrenecektir.

Bir Gün – One Day  (2011)

İzlenmesi Gereken En İyi Romantik Filmler – Emma (Anne Hathaway) ve Dexter (Jim Sturgess) birbirlerine tamamen zıt sosyal yapılardan gelen iki genç insandır. Emma işçi sınıfı bir aileden yetişmiş, hayata dair devrimci ruhu olan bir genç kızdır. Dexter ise baba parası ile okuyan, çapkın ve eğlenceden başka bir şeyi umursamayan biridir. İkilinin yolları üniversiteden mezun oldukları gün kesişecek ve 15 Temmuz tarihi uzun yıllar sürecek bir arkadaşlığın başladığı gün olacaktır.

Onların hayatları bazen beraber bazen uzak diyarlarda akıp giderken, her yıl 15 Temmuz’da aralarındaki ilişkinin seyrine de tanık oluruz. Mutlulukları, hüzünleri, umutlarıyla geçen 20 yılın ardından tanıştıkları mezuniyet gününün gerçek anlamını da anlayacaklardır…

Geçtiğimiz sene Carey Mulligan ve Peter Sarsgaard’ın başrollerini paylaştıkları Aşk Dersi (An Education) filmi ile adından bolca söz ettiren Danimarkalı yönetmen Lone Scherfig’in yönettiği film, David Nicholls aynı adlı çok satan romanından beyazperdeye uyarlandı. Filmin senarsitliğini de yazarın kendisi üstleniyor.

Senden Önce Ben – Me Before You  (2016)

İzlenmesi Gereken En İyi Romantik Filmler – Tekerlekli sandalyeye bağlı olarak yaşamını sürdürmek zorunda olan yarı felçli genç adam için ailesi, bakıcı olarak, küçük bir kasabada yetişmiş genç kadını istihdam etti.

Bu genç adam ve kadının bir araya gelişi hayatlarını yeni bir yola sürükleyecektir.

İlk başta birbirlerinden hoşlanmayan ikili farklılıklarının fazlalığından yakınsa da zamanla hayatla ilgili bilmedikleri şeyleri birbirlerine öğretmeye başlarlar. Birbirlerine aşık olan karakterleri şimdi daha da zorlu bir sınav beklemektedir…

Jojo Moyes’in 2012 yılında yazdığı romandan uyarlanan aynı isimli filmin yönetmen koltuğunda İngiliz yönetmen Thea Sharrock oturuyor. Kamera arkasında, yaratıcı ekibin içerisinde Oscar adayı görüntü yönetmeni Remi Adefarasin, yapım tasarımcısı Andrew McAlpine, editör John Wilson
ve kostüm tasarımcısı Jill Taylor iş başında. Filmin oyuncu kadrosunda Emilia Clarke, Sam Claflin, Jenna Coleman gibi isimler yer alıyor.

Aynı Yıldızın Altında – The Fault in Our Stars

İzlenmesi Gereken En İyi Romantik Filmler – 16 yaşındaki Hazel üç yıldır tiroid kanseriyle boğuşmaktadır ve kanser akciğerlerine de sıçradığı için yanında bir oksijen tüpüyle gezmektedir.

Kanserli hastalar için oluşturulan destek grubunun bir terapi seansı esnasında Augustus isimli bir gençle tanışır. Augustus da beyin tümörüyle savaşmış ve bu yolda bir bacağını kaybetmiştir.

İkili birlikte zaman geçirdikçe birbirlerine aşık olurlar. Akciğer tedavisi için hastaneye yatırılan Hazel’in yanından bir an dahi ayrılmayan Augustus, sevgilisinin çok istediği bir hayali gerçekleştirmek için onunla birlikte yola çıkar. Planlarına göre Amsterdam’a gidecek ve Hazel’in en sevdiği yazar olan Peter Van Houten’i bulmaya çalışacaklardır…

Josh Boone’un yönetmenliğini üstlendiği film, John Green’in romanından Scott Neustadter ve Michael H. Weber tarafından uyarlandı. Filmin başrollerindeyse Shailene Woodley, Ansel Elgort ve Willem Dafoe yer alıyor.

 Defter – The Notebook

 

İzlenmesi Gereken En İyi Romantik Filmler – Yaşlılar için yapılmış bir bakımevinde yaşayan ve çevresindekiler tarafından ‘Duke’ diye çağırılan ihtiyar adam sararmış defterinde yazılı olan bir aşk hikayesini okumaya başlar.

Hikaye 1940 yılında başlar. Güney Carolina’da yer alan Seabrook Adası’na Allie Hamilton isimli 17 yaşında bir genç kız gelir. Ailesiyle birlikte tatile gelen Allie, burada yaşayan Noah isimli bir gençle yakınlaşmaya başlar. Aralarındaki sınıfsal ve ekonomik farklılıklara rağmen birbirlerine duydukları hissi engellemez, doyasıya yaşamaya başlarlar.

Ancak onları bekleyen ayrılık 2. Dünya Savaşı’nın kızışmasıyla birlikte gelmek üzeredir. Ryan Gosling ve Rachel McAdams gibi son dönemin yetenekli oyuncularını başrolünde izlediğimiz film savaş ve dramı bir araya getiren filmlerden.

Aşk Yemini – The Vow – (2012)

İzlenmesi Gereken En İyi Romantik Filmler – Yeni evlenmiş birbirine aşık bir çift olan Paige ve Leo bir gece arabayla evlerine dönerlerken, bir trafik kazası geçirirler. İkisi de sağ kurtulur fakat Paige 5 sene boyunca komada kalır.

Her gün sevgili karısının uyanmasını bekleyen Leo, Paige komadan çıktığında ciddi bir şok yaşar. Zira Paige, ağır bir hafıza kaybına uğramıştır ve kazadan önceki hayatına dair çok az şey hatırlamaktadır.

Leo şimdi her şeye yeniden başlayarak Paige’in sevgisini yeniden kazanmaya, bütün hatıralarını beraber yaşadıkları anları geri getirmeye çalışacaktır…

Senaristliğini ve yönetmenliğini yaptığı televizyon filmi Grey Gardens ile Altın Küre ve Emmy ödüllerini kucaklayan yönetmen Michael Sucsy’nin ilk uzun metrajlı sinema filmi olan romantik yapımın başrollerini genç aktörler Channing Tatumve Rachel McAdams paylaşıyor…

Erkekler Ağlamaz – Boys Don’t Cry (1999)

İzlenmesi Gereken En İyi Romantik Filmler – Nebraska’nın Falls şehri, Brandon Teena (Hilary Swank) adındaki delikanlıyla ilgili dedikodularla çalkalanıyordu. Tüm kadınların olduğu gibi tüm kasabalının da dikkatini ve ilgisini çekmişti. Karizmatik kişiliği ve masum yüzünün arkasında kocaman bir sır gizliyordu. O herkesin düşündüğü nitelikteki kişi değildi.

Her genç insan gibi hatalar yapıyordu ve bu hatalarını da çok pahalıya ödemek zorundaydı. Yeni sevgilisi Lana ve gözü pek arkadaşı John arasındaki sınırları yanlışlıkla aşınca sır, bir vahşetle ortaya çıktı.

Brandon Teena; hararetli bir aşık, toplumdan dışlanmış kimsesiz bir hayalperest, cesur bir hırsız ve haksızlığa uğramış trajik bir suçluydu.

Bu filmdeki rolü Hilary Swank’a bir Oscar ödülü kazandırdı, ancak Chloe Sevigny aday olduğu ‘En İyi Yardımcı Aktrist’ dalında ödül alamadı.

ming

Başa dön tuşu