Yabancı Dil

İngilizce Öğreniyorum – Kendi Kendine İngilizce Öğrenmek İçin 15 İpucu

İngilizce Öğreniyorum – Kendi Kendine İngilizce Öğrenmek İçin 15 İpucu – Ülkemizde bir yabancı dili öğrenmek ekonomik olarak oldukça zorlayıcıdır. En hesaplısı da İngilizce olduğu halde, böyle bir kursa devam etmek için bütçe birikiminizin yeterli olması gerekiyor. Özel İngilizce kurslarında konuşma seviyesine gelebilmek için minimum 6 kur alındığı takdirde bunun maliyeti 3500 ile 5000 lira arasında değişmektedir. İstanbul piyasasında bu rakam çok daha yukarılardadır.

İngilizce, bugün AB ülkelerinde rahatlıkla konuşulan bir dildir. Akraba diller olduğu için öğrenilmesi daha kolay olabilir; ancak fotoğrafın negatifine baktığımızda sorunun önemli bir parçası bizim dil öğrenme-öğretme yaklaşımlarımızın arızalı olduğu gerçeğiyle karşılaşırız. Özcan Demirel Hoca bir defasında şunu söylemişti:

“Bence en önemli hatalardan biri dilin kendisini değil de dilin kurallarını öğretiyoruz. Dilin dört temel beceresi var; dili anlama, okuduğunu anlayabilme, konuşabilme ve yazabilme. Dilde yazılı ve sözlü iletişim kurabilmek zorundasınız. Ama biz okullarda sürekli olarak dilin kurallarını yani gramer öğretiyoruz.” — Hacettepe Üniversitesi Emekli Öğretim Üyesi Prof. Dr. Özcan Demirel

Türk eğitim Derneği’nin düşünce kuruluşu Tedmem’in verilerine göre, Türkiye’de bir öğrenci, 12 yıllık ilk, orta ve lise eğitimi boyunca yaklaşık 1.296 saat civarında İngilizce dersi görmekte. 1.296 saatin 720 saatini ilkokul ve ortaokul döneminde, ortalama 576 saatini ise lise eğitiminde almakta. İlkokuldaki İngilizce eğitimi 4.sınıftan başlamakla birlikte, 4+4+4 uygulamasının hayata geçirilmesiyle, 2.sınıftan itibaren İngilizce dersleri haftalık ders saati çizelgesine yerleştirildi. Bu kadar saat dersin sonunda spesifik okullar ve öğrenciler hariç, lise mezunlarının en azından çoğu “Biraz sonra şu kapıdan çıkacağım” gibi basit bir cümleyi dahi kuramıyor. (Kaynak: https://140journos.com/turkiyenin-ingilizce-ile-imtihani-a599a9b6c61d)

yüksek dha oranlı - balık yağı - mega vitamin - mega-o-mega

Peki soralım; TC vatandaşı bir gencimiz yeterli seviyeye gelemeden herhangi bir AB üyesi ülkede iş bulabilir mi? Avrupa dil portfolyosu sınırları içinde kendini kanıtlamadıkça çalışma hayatına kabulü de zorlaşacaktır. Avrupa dil portfolyosu tablosunu görebilirsiniz.

Avrupa Dil Portfolyosunda 6 dil düzeyi (A1,A2,B1,B2,C1,C2) bulunmaktadır. Linkte verilen çizelge İngilizce “Global Scale(İngilizce Versiyon) olarak veya Türkçe “Küresel Ölçek” olarak adlandırılmaktadır. Bu ölçeğe göre, kişinin İngilizce öğrenme düzeyini kendisi de rahatlıkla takip edebilmektedir.

“Peki İngilizceyi illa bir kursa giderek mi öğrenmeliyim? Kendi kendime öğrenmenin bir yolu yok mu?  Hem o kadar para dökecek gücüm de yok. Ne yapmalıyım?” dediğinizi duyar gibiyim.

Siz de sever misiniz bilmiyorum, ama ben üniversiteye veya liselere giriş sınavında birinci olan çocukların hikayelerine ilgi duyuyorum. Hiçbir dershaneye veya özel kursa gitmeden kendi kendine çalışarak şampiyon olan bu çocuklara hayranım. Buradan şu mesajı alıyorum: Her şey senin ellerinde. Çalıştıktan sonra ve öğrenme sürecini iyi kullandıktan sonra herkes başarabilir.

Mega Hafıza - Beyin Temelli Eğitim Setleri

Kendi Kendine İngilizce Öğrenmek

İngilizceyi de, öğrenme sürecini iyi yönetebilirseniz, elbette kendi kendinize de öğrenebilirsiniz.

Kendi kendine öğrenmek isteyenlere veya aldığı kurslara takviyede bulunmak isteyenlere aşağıdaki 15 ipucunu hazırladık. Enjoy yourself!

1. Sistematik Çalışın!

İngilizce öğreniyorum – Anlık İngilizce öğrenmenin sihirli bir yolu yok. Bir defa çok çalışmanız lazım. Eğer bir eğitime devam ediyorsanız, sınıfa katılmalı, ödevinizi yapmalı ve mümkün olduğunca ders çalışmalısınız. Ancak bir sınıfta olmasanız bile, boş zamanlarınızda pratik yapmak mümkündür. Neyse ki, internet olanaklarıyla, pratik yapmak her zamankinden daha kolaylaşmıştır. Bu konuda self-learning sistemli ücretsiz çevrimiçi İngilizce kurslarını takip edebilirsiniz.

2. Daha Fazla Uygula Daha Hızlı Öğren 

İngilizce öğreniyorum – Tipping Point kitabının yazarı ünlü Malcolm Gladwell, bir konuda uzman olmak için 10.000 saat boyunca pratik yapmanız gerektiğini önermişti. Vücut (Body) çalışanları bilirsiniz; kaslarını geliştirmek için ne kadar çok antrenman yapıyorlar. Biz de İngilizce beyin kaslarımızı geliştirmek için sıkça ve disiplinli bir şekilde tekrarlar yapmalıyız.

Dilbilgisi üzerinde çalışmak istiyorsanız, genel dilbilgisi öğrenimi için bazı sağlam ipuçlarıyla başlayın veya bazı yaygın hataların hızlı bir incelemesini yapın.

mega ingilizce - kolay ingilizce

Dinleme becerileriyle uğraşıyorsanız, çevrimiçi olarak mevcut dinleme kaynaklarını genel bir bakışla başlatabilir, daha sonra podcast’lere veya sesli kitaplara geçebilirsiniz. Görsel olarak eklemeyi tercih ederseniz, dinlemenizi anlamanıza yardımcı olacak filmlere ve TV şovlarına bakın.

Kolayca kitap bulmak ya da filmlere yapılan kitapları incelemek isteyip istemediğinizi okumak için pratik yapmak kolaydır. Ve şu anda bu blogu okumak bile önemli!

Konuşmak için ana dilini konuşamayan biriyseniz, telaffuz ve konuşma yapmak biraz daha zor, ancak geliştirmesi imkansız değil. Bazıları eşiniz olmadan da kullanabileceğiniz genel konuşma pratiği stratejileriyle başlayın, ardından çevrimiçi konuşma fırsatları sunan web siteleri hakkında daha fazla bilgi edinin. Ardından telaffuzunuzu geliştirme hakkında bazı yazılar okuyun.

Son fakat kesinlikle en az değil kelime. Belki daha fazla deyim veya atasözü öğrenmek istersin. Belki de bir robot gibi konuşmaktan bıktınız ve daha fazla İngilizce argo sözcükleri öğrenmek istiyorsunuz. Kullanmak için uygun olduğunu düşündüğünüz argo kelimeleri öğrenin, ancak zor durumlara düşmemek için muhtemelen kullanmayın!

Ayrıca, renkler, spor (futbol / futbol gibi belirli sporlar), sağlık ve fitness, yemek veya havaalanları gibi belirli konularla ilgili kelime haznenizi arttırmayı düşünün. Ve gerçekten, bu sadece başlangıç!

Çocuklar ve IQ Zeka Geliştirme

3. Seni Neyin Motive Ettiğini Biliyor musun?

İngilizce öğreniyorum – Herhangi bir amaç gibi, eğer bir nedeniniz varsa bir dili öğrenmek her zaman daha kolay ve eğlencelidir. Öğrenmenin zor göründüğü zamanları geçirmenize yardımcı olacağından, bu nedenle odaklandığınızdan emin olun.

Motivasyonunuz ne olursa olsun, bu motivasyonun görüşünü kaybetmediğinizden emin olun. İngilizce öğrenmek için birden fazla nedeniniz olabileceğini ve motivasyonların zaman içinde uyum sağlayabileceğini veya değişebileceğini de kabul etmelisiniz.

4. Sıkı Çalış Sıkı Eğlen 

Eğlenceli hale getirirseniz İngilizce öğrenmek çok daha kolaydır. İngilizce öğrenmenize yardım eden oyunlaştırılmış öğretim malzemeleri varsa onlardan temin edip çalışabilirsiniz.

5. Geleceği Kazanmak İçin Şimdi Yatırım Zamanı! 

Tüm dil öğretimlerinde çok fazla dinleme ve biraz okuma vardır. Bu dönem genellikle konuşmaya ve yazmaya başlamadan önceki dönemdir. Bu, yeni bir şey öğrenmenin doğal bir yoludur. Bunu kendiniz yapmaya başlamadan önce, nasıl yapıldığını görmeniz ve anlamanız gerekir.

—– Sponsor Bağlantı – Sponsor Bağlantı —–

MEGA İNGİLİZCE

İNGİLİZCEYİ ÇOCUKLARIN ANA DİLLERİNİ ÖĞRENDİKLERİ GİBİ DOĞAL ÖĞRENİN!

—– Yazının Devamı – Yazının Devamı —–

6. Öncelikle İletişime Odaklanın  

İngilizce, kelime hazinesi muazzam, telaffuzu zor ve yazımı dev bir karmaşaya sahiptir. Elbette öğrenciyiz. Daha sonra öğrenme sürecinde mükemmelleştirmek için çalışabiliriz. Peki, konuşmak ve iletişim kurmak için dil ortakları nasıl bulabilirsiniz? İngilizce öğrenenleri bulmak daha kolaydır. Tıpkı sizin gibi konuşmak ve pratik yapmak isteyenleri bulalım. Yurt içinden veya yurt dışından, native (ana dili İngilizce olan) veya non-native (ana dili İngilizce olmayan), konuşacak arkadaşlarınız olmalı. Sosyal medya ne güne duruyor!

7. Dilin Yapısını Unutmayın

İngilizce konuşmanın “doğru” yöntemlerinin kabul edildiğini unutmayın. Dil öğrenme sürecinizin başında, konuşmaya odaklanmak sizi zorlayabilir ve hatalar moralinizi bozabilir. Ancak daha ileri seviyelere ulaştığınızda, gramer, imla ve kelime seçimi gibi şeyler önem kazanacaktır. Dilin bir bina gibi olduğunu düşünün; dilbilgisi bunun yapısıdır. İyi bir yapınız yoksa, binanız çöker. O nedenle cümle yapılarını konuşma kalıplarıyla yakınlaştırın.

8. İngilizce Öğrenmenin Düz Bir Çizgi Olmadığını Kabul Edin

İngilizce öğreniyorum – Her öğrenme eyleminin mutlaka bir programı vardır, olmalıdır da.

Genellikle, zaman ilerledikçe işler daha kolaydan daha zor hale gelir, ancak bu her zaman programı izlemeniz gerektiği anlamına gelmez.

Sıkıldığınız ve kitapta olmayan yeni, spesifik bilgiler bulmak istediğiniz zamanlar olacaktır. Ayrıca geri dönüp ilk kez pek mantıklı gelmeyen bazı materyalleri gözden geçirmeniz gereken zamanlar da olacaktır. Bu iyi ve normaldir.

Ayrıca kendinizi İngilizce konuşan süper kahraman gibi hissettiğiniz günler de olacaktır. Hatta hayatınızı kurtarmak için bir cümleyi tamamlayamayacağınızı düşündüğünüz günler olacağını da bilmelisiniz. Bu inişler ve çıkışlar da normaldir. Sadece çalışmaya devam edin ve sabırlı olun, kesinlikle gelişeceksiniz.

Çocuk ve Zeka - Anzan Mega Mental Aritmetik

9. Her Şeyi Türkçeye Çevirmeye Çalışmayın 

Çoğu öğrenenin problemidir bu. Bir sözlükteki her kelimeye bakmak zordur, ancak internet ve Google Translate ile hızlı “çeviriler” almak hiç olmadığı kadar kolaylaştı. Bu bir kolaycılıktır ve öğretici olmaz. Bu ayartmadan kaçının. Bunun nedeni, bir cümlenin her bir kelimesini kelimenin tam anlamıyla çevirirseniz, muhtemelen anlamsız bir anlamla karşılaşacaksınız demektir.

Bu her dil için geçerlidir. Kelime-kelime çevirileri genellikle deyimler, yardımcılar ve edat değişiklikleri gibi şeyleri hesaba katmaz ve bunun sonucu olarak öğrenciler her bir kelimeyi çevirirken neredeyse her zaman zorlanır ve anlamsız ifadeler kurarlar. Öte yandan, bir İngilizce metin okuyorsanız ve ana dilinize çevirmeye çalışıyorsanız, o kadar da kötü olmayabilir. Muhtemelen vaktinizi boşa harcar ve sizi biraz şaşırtır, ancak en azından konuştuğunuz kişiyi şaşırtmaz.

10. İngilizceyi Kullanabileceğiniz Bir Blogunuz veya Sayfanız Olsun

İngilizce öğreniyorum – Bir dizüstü bilgisayar satın alın veya cep telefonunuzdaki veya bilgisayarınızdaki bir dosyayı İngilizce öğrenme deneyiminize ayırın. Her yeni ve önemli bir kelime öğrendiğinizde, mümkünse bir tanım ve örnek ile birlikte günlüklerinize ekleyin. Daha fazla yazma alıştırması istiyorsanız, İngilizce olarak başka deneyimler de yazabilirsiniz.

Yazma alıştırması yapmanızı öneririm, ancak yeni kelime hazinelerini güçlendirmek iyidir. Yeni bir kelimeyi anlamak ve saklamak için, en az üç kez, bağlamında kullanmanız gerektiğine dair bir inanç vardır. Bunun için günlük tutmak yardımcı olabilir.

—– Sponsor Bağlantı —–

PARETO PRENSİBİYLE / MEGA İNGİLİZCE

—– Yazının Devamı —–

11. Tutarlı ve Hesap Verebilir Olun

Bu kesinlikle İngilizce öğrenme ipucunun aksine, hedef belirleyici bir ipucudur. Gerçek şu ki, bir hedefe başarıyla bağlı kalırsanız ve bunu tutarlı bir şekilde yaparsanız, kendinize hesap verebilir olmanızı sağlar.

“Kaplumbağa ve Tavşan” hikayesinde olduğu gibi yavaş ve istikrarlı bir şekilde yarışı kazanırsınız.

Gününüzün sadece 15 dakikasını istikrarlı bir şekilde İngilizce öğrenmeye adayabiliyorsanız, muhtemelen tek bir günde bir seansta 3 saat çalışıp sonra bir kaç gün boş geçirmekten daha iyi sonuçlar alırsınız. Önerim günde 35 dakikada İngilizce öğrenmek için bir plan yapmaktır.

Aynı zamanda, ne yaptığınızı bilen arkadaşlarınız veya aile üyeleri gibi yaşam ortaklarınız varsa, onlardan sizi motive edenlerle de sohbet edin.

hızlı öğrenme - anlayarak hızlı okuma seti

12. Gerçekçi Olun

Elbette, günde 10 saat çalışabilirseniz çok iyi olurdu, ama bu muhtemelen olmayacak. Özellikle zaman açısından kendi sınırlarınızı tanımanız ve bu sınırlamalarla çalışmayı öğrenmeniz gerekir. Bir önceki maddede belirtildiği gibi, ders çalışmasına sadece 15 dakika ayırabilirseniz, bu planların gerçekleşmemesi durumunda, günde 2 saat çalışmayı planlamaktan daha iyidir Ayrıca motivasyonunuz konusunda gerçekçi olun

13. Kendini Ölçmek İçin Seviyeni Önceden Bil

Bu, bir önceki ipucuna benzer, ancak sınırlamalarınızı tanıyabilmek için önce bunların ne olduğunu anlamanız gerekir. Testler hiçbir zaman eğlenceli değildir, ancak bazen en çok hangi alanları geliştirmek için ihtiyacınız olduğunu teşhis etmeniz gerekir. Oxford ve Cambridge gibi sitelerin kendi testleri vardır ve internette basit bir arama yapmak daha fazlasını bulmanıza yardımcı olabilir. Becerilerinizin gerçekte nerede olduğunu belirledikten sonra, doğru yönde ilerlemek daha kolay olacaktır.

14. Telaffuzunuza Dikkat Edin

Daha önce de bahsettim; erken aşamalarda telaffuza odaklanın, çünkü telaffuzu sona bırakırsanız daha sonra düzeltilmesi çok daha zor olur. Baştaki hataları düzeltirseniz, kalıplar daha iyi oturacaktır.

15. Mega İngilizce ile Çalışın!

Sonuncu ama önemli tavsiyemiz Mega İngilizce setiyle İngilizcenin kelime öğrenme öğrenme ve bu kelimeleri kullanma kısmını halledebilirsiniz. Birbirinden güncel İngilizcede en çok kullanılan 1000 kelimeyi Mega İngilizce setiyle halledebilirsiniz. İngilizce’de en çok kullanılan ilk 1000 kelime günlük konuşmaların % 84,6’sını anlamanızı sağlamaktadır.

En çok sıkıntıyı zaten kelimeleri öğrenme zorluğundan çekiyorsunuz. İşte çözüm elinizin altında.

***

Tavsiye Edilen İlave Makaleler:

İngilizce Kelime Hafızası – İngilizce Kelimeleri Unutmamak İçin Ne Yapmalısınız?

Hafıza Eğitimi - Kolay Mega ingilizce
Başa dön tuşu