Motivasyon

İçsel Motivasyon – Her Şeye Rağmen Üretken Olmanın 10 Yolu

İçsel Motivasyon – İnsanın saati saatine, ânı ânına uymayabilir. Tıpkı bir bahar havası gibidir insan psikolojisi; aniden yağmur da yağabilir, güneş de açabilir. Bazen istekli, azimli ve gayret doluyken, bazen de tembelleşebilir, her şeyi boş verebilir.

Bu yazıda -kusura bakmayın-  canınız istese de istemese de yine de üretken olmanın yollarını ele alacağız. Özellikle kendinizi tembel hissettiğinizde daha üretken olmaya bakacaksınız.  Filmin adını “Her şeye rağmen” koyabilirsiniz.

Öyleyse içsel motivasyonu sağlayacak 10 ipucunu izleyelim:

1-) Güne Erken Başlayın 

İçsel Motivasyon – Anadolu’da insanlar erken kalkar ve işlerinin çoğunu öğle olmadan bitirir. Şehir hayatı insanları biraz tembelleştirmiş olabilir. Köy yaşamında tüm hayvanlar bile güneş doğmadan faaliyete başlar ve tabiata yayılırlar. Geç kalan sadece insandır.

Güne erken başlamayıp geç uyanmak maça 1-0 yenik başlamak gibidir. Oysa hayat erken başlar. Bu durumda yapmanız gereken tahmin ettiğiniz gibi, erken kalkmaktır.  Deneyin; kendinizi işlerinize karşı daha motive olarak hissedeceksiniz. Ayrıca, gün bitmeden işlerinizi de tamamlayabilirsiniz.

Bir de gece kuşları var; söyler misiniz gece yarılarına kadar TV izleyip vaktini çarçur eden insanlara siz de acımıyor musunuz?

Gelin, her gün geriye doğru saatinizin alarmını normalden sadece 45 dakika önce kurmayı deneyin. Saati de yatağınızdan daha uzak bir yere koyun ki alarmı kapatıp uyumaya devam etmeyesiniz.

2-) Bir Yapılacak İşler Listesi Yapın

İçsel Motivasyon – İnsanı tembelleştiren tutumlardan biri plansızlıktır. Lütfen işlerinizin bir listesini yapın. Bu sizi belirsizlikten korur. Her sabah listenize bakın, öyle harekete geçin. Yerine getirilen işlerin üzerini çizmek çok da eğlenceli olacaktır.

Haydi; şimdi kalkın ve kağıt-kalem alıp planınızı yapın. Her sabah bu planı revize edebilirisiniz. Göreceksiniz ki, bir planınız olduğunda ne kadar çok şey yapabileceğinize şaşıracaksınız!

3-) Saatlerle dost olun!

İçsel Motivasyon – Planlamanın bir parçası olarak yapılacak her iş için bir “süre” tayin edin. Bu sizi, sıradaki iş ve sonraki işler için planlar. Bir şey üzerinde çalışmak için yalnızca belirli bir süreniz olduğunu bildiğinizde, odaklanmanız ve işi bitirmeniz daha olasıdır; ertelemeyi de önler.

4-) Baltayı Bileyin

İçsel Motivasyon – Mola vermek, baltayı bilemektir. Yorulduğunuzda, konsantrasyonunuz bozulduğunda mola verin. Çalışmak yorar. Bazen bunalabilirsiniz de. Mola vermek vücut organizmasını dinlendirir. Psikolojik motivasyon sağlar. Taze bir enerji ve berrak bir kafa her azman iyidir.

Mola vermek sırt üstü yatmak olmayabilir. Bazen yürüyüş yapmak, bir şeyler atıştırmak kısacası kafayı boşaltmak da bir moladır.

5-) Takım Çalışması Yapın

Yalnızlık motivasyon kırıcı olabilir. Bu durumda birlikte çalışabileceğiniz bir arkadaşınız olsun. Grup çalışması şevk verir. Çalışmayı keyifli ve eğlenceli hale getirebilir.

6-) Çalışma Ortamınızı Değiştirin

İçsel Motivasyon – Odaklanmakta zorlanıyorsanız, çalışma ortamınızı değiştirin. Bazen, üretkenliğinizi hızlandırmak için tek yapmanız gereken bir ortam değişikliğidir. Bu nedenle, kendinizi tembel hissediyorsanız, farklı bir yer seçin.

7-) Organize olun

Dağınık ve düzensiz olmak da çalışma azmini bozar. Karmaşık ortamlar odaklanmayı bozar. Bu nedenle, kendinizi tembel hissediyorsanız, çalışma alanınızı toplamak için birkaç dakikanızı ayırın.

😎 Uykunuzu Alın

Yeterli uyku odaklanma ve motivasyon için önemli bir etkendir. Yorgun olduğunuzda, odaklanmak ve işleri halletmek zordur. Ancak iyi bir gece uykusu aldığınızdan emin olun.

9-) Sürekli Okuyun

Zihninizi zinde tutmanın yolu sürekli okumaktır. Okumak beyni harekete geçirmek demektir. Böylece daha kolay odaklanırsınız.

10-) Aynadaki kişiyle konuşun

Kişisel bakımınıza önem verin.  Beslenmenize, temizliğinize ve hareketliliğinize önem verin. Beklenti önemlidir. Beklentiniz olmazsa cesaretiniz kırılır ve verimsiz olursunuz. Bu nedenle kendinize iyi bakın ve zaman zaman eğlenin.

Sonuç: Deneyin

İçsel Motivasyon – Hayat siyah-beyaz değildir. İhtimaller sonsuzdur. Doğru olanı yakalamak ve uygulamakla kişisel hedeflerinize ulaşabilirsiniz.

Başa dön tuşu