İngilizce Öğreniyorum

Hızlı İngilizce Nasıl Öğrenilir – Hackerler Kadar Cesur Olun!

Hızlı İngilizce Nasıl Öğrenilir – Dünyada en çok konuşulan diller hangileri biliyor musunuz? Şüphesiz aklınıza hemen İngilizce geliyor. Çünkü doğuda batıda, kuzeyde güneyde, dünyanın hemen her tarafında egemen sömürgeci bir ülke olarak İngiltere (Birleşik Krallık), sömürdüğü ülkelerden çıkarken, kendi kültürüne ulaşılmasını sağlayacak  İngilizceyi bırakmıştır.

4 Temmuz Bağımsızlık ilanına kadar İngiliz işgali altında kalan ABD bile 1848’deki tarihi toplantıda resmi dil olarak % 52-48 oranla Almancaya karşı İngilizceyi seçmiştir.

Yani Dünyanın en çok konuşulan 2. dili olan İngilizce bir işgal veya sömürü sonrası İngiltere’nin o ülkelere bıraktığı bir mirasıdır.

Aynı şekilde 4. sırada en çok konuşulan dil olan İspanyolca, 9. sıradaki Portekizce ve 10 sırada yer alan Fransızca da birer sömürü dili olarak sıralamada yer alan dillerdir.

Öte yandan, bazı diller sömürü olmaksızın, ülke nüfusunun çoklukla, bir ana dil olarak konuştuğu dillerdir. Buna örnek olarak dünyanın en çok konuşulan dilini yani 1. sırada yer alan Mandarin’i konuşan ülke olarak Çin’i gösterelim. Yani diğer ülkelerde bu dili konuşan yok. Sadece kendi vatandaşları konuşuyor. Bundan dolayı dünyada en çok kişinin konuştuğu dil olarak 1. sırada olmasının pek de önemi yok gibi görünüyor.

Yine 3. sırada yer alan dil Hindistan’da konuşulan Hindustani dili, 5. sırada Arapça, 6. sırada Malay dili, 7. sırada Rusça, 8. sırada Bengalce yine sömürgeci olmayan ve kültür empozesi yememiş dillerdir.

“Bir dili önemli kılan o dili dünyada ne kadar çok insanın konuştuğu değil, o dilin kaç tane ülkede kabul görüp daha çok insan tarafından konuşulduğudur. Örneğin dünyada en çok insanın konuştuğu 1. sıradaki dil Mandarin’dir. Ancak bu dili konuşan sadece bir ülke vardır, o da Çin’dir.

Dünyada en çok insanın konuştuğu dil sıralamasında Mandarin’den sonra 2. sırada ise İngilizce vardır. Ancak bu dil çok sayıda farklı ülkede kabul görmüş ve dünya vatandaşları tarafından kullanılan ortak dil olmuştur. Bu anlamda dünyada kabul gören tek dil İngilizcedir.

Bireysel olarak, kurumsal olarak, ve ülke olarak dünyaya hakim olmak istiyorsanız, İngilizce öğrenmeyi birinci önceliğiniz yapmalısınız!” – Melik Duyar

Bu Sıralama Bize Ne Anlatıyor?

Bu sıralamaya karşın, “en çok konuşulan dil” denilince özellikle “konuşma” bağlamında neyi kastediyoruz? Dilleri ana dili İngilizce olanların sayısına göre mi yoksa onları yerel olarak ya da yerel olmayan şekilde kaç kişinin konuştuğuna göre mi sıralamak istiyoruz? Bu iki yaklaşım, çok farklı görünümlü listeler üretir.

Bununla birlikte, bazı kaba sıralamalar bulmak mümkündür. İşte dünyada en çok konuşulan dillerle ilgili olarak en iyi tahmin; sadece ana dili olanlar değil, o dili toplam olarak konuşan kişi sayısına göre bir sıralama da mümkün ki en çok da bu kullanılıyor.

İngilizceyi de akıcı olmak konuşmak için çok imkan ve fırsat var. Dünyada en fazla konuşulan; hatta ana dilinden çok İngilizcesi anadili olan milyonlarca insandan söz ediyoruz.  Ayrıca İngilizce dünyada özellikle ticarette, diplomaside ve yaşamın pek çok alanında kullanılan bir dildir. Bu yüzden İngilizce kaynağı bulmak kolay olduğu gibi farklı öğrenme araçları ve konuşanlarla pratik yapmak kolay ve mümkün. 

Peki ya İngilizceyi hızlı öğrenmek istiyorsanız? Fazla kaygılanmayın; çalışma zamanınızı boşa harcamamak veya çalışmaya olan ilginizi kaybetmemek için atmanız gereken bazı adımlar var.

Ancak Fotografik Hafıza Dünya Şampiyonlarından olan ve halen “Memoriad Dünya Beyin Sporları Federasyonu”nun Yönetim Kurulunda yer alan Melik Duyar’ın yabancı dil öğrenme üzerine yaptığı aşağıda verilen konuşmayı dinlemek bu iş için iyi bir başlangıç olabilir.

Hadi şimdi İngilizceyi hızlı öğrenmek için söz konusu adımlara bir bakalım:

Birinci Adım: İngilizce Öğrenme Nedenlerinizi Yazın

Hızlı İngilizce Nasıl Öğrenilir – Pek çok İngilizce öğreten kişilerin tavsiyesi kelime veya gramere yoğunlaşmaktır. Oysa biz ilk adımın İngilizce kelimeleri veya grameri nasıl öğreneceğinizle ilgili olmadığına inanıyoruz. Buna şaşırmayın! Ne öğreneceğinize veya nasıl öğreneceğinize de değil de öncelikle “neden” öğreneceğinize karar verin.

Hemen bir kalem alın veya bilgisayarınızda bir word açın ve neden akıcı İngilizce konuşmak istediğinizi yazın.

Dil öğrenmenin bilgi kısmından daha önemlisi psikolojik yaklaşımdır. Bu da neden öğrenmek istediğinize dair kendinizle bir konuşma yapmalısınız. Sırf kulağa hoş geliyor diye bir sebep yazmayın. Ciddiye alın. İngilizce öğrenmenin sizin için neden önemli olduğunu gerçekten düşünün. Bunu kimseye göstermek zorunda değilsiniz. Nedeninizin İngilizceyi öğrenme sürecinde sizi motive edecek kadar harika olduğundan emin olun. İngilizce çalışmak için ne kadar motive olursanız, İngilizce öğrenmek de o kadar kolay olacaktır.

Bu makalenin geri kalan sekiz adımında, İngilizce öğrenmeye olan ilginizi kaybettiğinizi fark ederseniz, bu adıma geri dönün ve İngilizce öğrenmenin neden harika bir fikir olduğunu kendinize hatırlatın.

İkinci Adım: İngilizceyle Ne Yapmak İstediğinize ve Size Ne Zaman Lazım Olacağına Karar Verin

Hızlı İngilizce Nasıl Öğrenilir – Bu adımda, birinci adımda kullandığınız kağıdın aynısını alın. Tam olarak neyi ve ne zaman elde etmek istediğinizi yazın. Amacınız iddialı olmalıdır. Akıcı konuşmak için çok aceleniz olmasa bile, hedefinizi net ve spesifik hale getirin. Kötü (net olmayan) ve iyi (açık ve spesifik) hedeflere ilişkin bazı örnekler aşağıda verilmiştir:

Uygun Olmayan Hedefler

  • İngilizceyi akıcı bir şekilde konuşmak istiyorum.
  • Başka bir ülkede üniversiteye gitmek istiyorum.
  • İngilizce konuşan bir kız arkadaş / erkek arkadaş edinmek istiyorum.

Uygun Hedefler

  • 8 ay içinde New York Times’daki herhangi bir makaleyi okuyup anlayabilmek istiyorum.
  • Cincinnati Üniversitesi’nde bir değişim programına başvurabilmem ve kabul edilebilmem için 6 ay içinde TOEFL İngilizce sınavından en az 80 almak istiyorum.
  • 3 ay içinde spor, müzik, film, seyahat ve yemek gibi gündelik konular hakkında İngilizce konuşmak ve sosyal ortamlarda konuşabilmek istiyorum.

Uygun olmayan hedeflerin tanımsız, çerçevesiz ve zaman sınırı olmadığına dikkat edin. Ne zaman hedefe ulaşmak istiyorsun? Bu önemli. Bir zaman sınırınız varsa, çalışmalarınız sırasında ilerlemenizi değerlendirebilir ve hedefinize ulaşmak için rutininizi değiştirmeniz gerekip gerekmediğini anlayabilirsiniz. 

İyi hedeflerin her birinin çok net bir son tarihi vardır.

Kötü hedefler de net bir başarı ölçütü içermez. “Akıcı bir şekilde” derken neyi kastediyorsunuz? Hangi üniversiteye gitmek istiyorsunuz ve orada İngilizce gereksinimleri nelerdir? İngiliz arkadaşlar veya romantik partnerler mi arıyorsunuz? Haydi buldun, onlarla ne hakkında konuşmak istersiniz?

—– Sponsor Bağlantı —–

—– Yazının Devamı —–

Üçüncü Adım: Biraz Zorlayıcı İngilizce Kaynakları Bulun

Hızlı İngilizce Nasıl Öğrenilir – İngilizceyi “hızlı öğrenmek istiyorum, diyorsanız bu adım çok önemlidir.

İngilizceniz hala temel veya orta seviyenin altındaysa New York Times’ı okumaya çalışmayın! Bu sadece cesaretinizi kırmaya sebep olur. Bunun yerine, haberleri net ve yavaş İngilizce dinleyebileceğiniz VOA Special English News gibi kaynaklara bir bakın. Aynı site İngilizce de öğretmektedir.

Çalışma kaynaklarınızın da çok kolay olmadığından emin olun. Orta derecede İngilizce konuşuyorsanız, çocuk hikaye kitaplarını  okumak, her kelimeyi anlarsanız kendinizi güvende hissetmenizi sağlayabilir. 

Mükemmel İngilizce kaynakları, sözlükte herhangi bir kelimeye bakmadan temel fikirleri anlayacak kadar kolay olabilir, ancak her şeyi ayrıntılı olarak anlamak istiyorsanız birkaç kelimeye daha bakmanız gerekebilir.

Mümkün olduğunca çok sayıda farklı İngilizce kaynağı deneyin. Çok kolay veya çok zor olanları atın ve seviyenize uygun olanları kullanmaya çalışın.

Dördüncü Adım: Hedefinize Uygun İngilizce Kaynakları Bulun

Hızlı İngilizce Nasıl Öğrenilir – İngilizce çalışmalarınızda yaptığınız her şeyin sizi hedefinize yaklaştırdığından emin olun.

Amacınız ana dili İngilizce olan kişilerle filmler hakkında konuşmaksa, o zaman İngilizce filmleri izleyin. Yurtdışında eğitim görebilmek için bir İngilizce sınavını geçmek istiyorsanız, sizi o sınava hazırlayacak niteliklere sahip bir öğretmen bulun. Sadece İngilizce günlük sohbetlerin nasıl yapılacağını öğrenmek istiyorsan, günlük konular hakkında sohbet edebileceğin sanal buluşmalara ve karşılıklı dil değişimlerine teşebbüs edin.

Bu yüzden iyi ve net bir hedefe sahip olmak çok önemlidir. Üç ay, altı ay veya gelecek yıl nerede olmak istediğinizden emin değilseniz, o zaman iyi uygulama malzemeleri aramaya nereden başlayacağınızı bilemezsiniz.

Beşinci Adım: Yeni ve Çok İngilizce Kelimeler Öğrenin

Hızlı İngilizce Nasıl Öğrenilir – Aksanlarını ve dilbilgilerini mükemmelleştirmek için tüm çabalarını harcayan çok fazla İngilizce öğrenenle tanışın. Bu konuda çok kısa sürede birçok yabancıdil öğrenip konuşabilen poliglotlar iyi birer arkadaştırlar. Poliglotların temel hedef olarak o dilde en çok kullanılan ilk 1000 kelime ve kullanılışlarına ve bunların birleşerek oluşturdukları onbinlerce kombinasyonlara odaklandıkları bilinmektedir. Siz de aynı stratejiyi kullanabilirsiniz. Bu amaç için hafıza tekniklerini, tüm hızlı ve kalıcı öğrenme stratejilerini içeren Mega English online eğitim programını inceleyebilirsiniz.

Dünyada İngilizce konuşanların çoğu, İngilizceyi anadili yanında ikinci dil olarak konuşur. Neredeyse hepsi bunu yabancı aksanla konuşuyorlar. Bu yüzden anadili İngilizce olan kişiler yabancı aksanları duymaya alışkındır ve bunu umursamazlar. Yani sizin ne demek istediğinizi anlarlar.

Mükemmel dilbilgisi de ilk başta kelime bilgisi kadar önemli değildir. Anadili İngilizce olan pek çok kişi İngilizce dilbilgisine hakim değil ve gayet iyi idare ediyorlar. Hala akıcı İngilizce konuşabilir ve bazı gramer hataları yapabilirsiniz. Ancak sadece birkaç kelime biliyorsanız akıcı olamazsınız.

Daha büyük bir etki yapması için kendinizi yormayın. Avrupa Birliği toplantılarına bakın bir dinleyin konuşmaları; hepsi aksanlı İngilizce konuşuyorlar, ama konuşmaları doğru.

mi

Altıncı adım: Konuşun! İngilizce konuşun; Konuşun yine Konuşun 

Hızlı İngilizce Nasıl Öğrenilir – Hiçbir dinleme, okuma veya yazma pratiği seni iyi bir İngilizce konuşmacı yapmaz. İngilizce konuşmak istiyorsanız, konuşma pratiği yapmalısınız.

Bunu yapmanın en kolay yolu, uzaktan, evde de İngilizce dersleri alabilirsiniz. Bu konuda ticari siteler de var. Mesela biri İtalki‘dir. Paranız yoksa ücretsiz bir dil değişimi yapmak için konuşma partnerleri arayabilirsiniz. Dil değişimi, ana dilinizi öğrenmek isteyen anadili İngilizce olan bir konuşmacı ile yaptığınız bir sohbettir. Sırayla İngilizce ve ana dilinizde konuşuyorsunuz.

Konuşma pratiğinin yerini hiçbir şey tutamaz. Yapabildiğin kadar bunu sık ​​yapın.

Bu arada konuşmayı önemserken, dinlemeyi önemsemeyi atlamayın. Dil öğrenmede çok dinlemek ve o dilin teleffuzunu duymak çok önemlidir. Küçük bebeklerin ana dillerini konuşmaya başlamadan önce uzun süre pasif olduklarını, önce sürekli dinlediklerini ve sonra birdenbire açılarak kısa sürede konuşmaya başladıklarını unutmayın. Hem de onlara kimse gramer anlatmadan dinleyerek gramer kalıplarını da beynin yakaladığını unutmayınız.

Yedinci Adım: Her Gün İngilizce Pratiği Yapın

Hızlı İngilizce Nasıl Öğrenilir – Günlük pratik yapmak birkaç nedenden dolayı önemlidir.

Sizi motive eder.

Her gün bir şey yaparsan bu bir alışkanlık haline gelir. Bir alışkanlık oluşturduğunuzda, ona devam etmek için motive olacaksınız.

Zaman kazandırır.

Haftada sadece bir veya iki kez çalıştığınızda, önceki çalışma seansınızda öğrendiğiniz birçok yeni şeyi unutursunuz. Bu nedenle, daha önce öğrendiğiniz şeyleri gözden geçirmek için değerli çalışma zamanınızı harcamanız gerekir. Her gün çalışırsanız, bir gün önce öğrendiğiniz materyaller zihninizde taze olacaktır, bu da inceleme için daha az zaman harcayacağınız anlamına gelir.

Büyük sonuçlar olmadan bir günü atlayabilirsiniz.

Her gün biraz çalışmaya karar verirseniz, herhangi bir nedenle ders çalışarak geçirdiğiniz bir günü kaçırmak zorunda kalmanız çok da önemli değildir. Ancak haftada bir veya iki kez uzun süre çalışıyorsanız, bir günü kaçırmak çok daha fazla çalışma süresi kaybetmek anlamına gelir.

Her gün dört beceriyi de uygulamaya çalışın: okuma, dinleme, konuşma ve yazma. Dördünü de yapacak vaktiniz yoksa en azından konuşmanızı ve dinlemenizi öneririm. Unutmayın küçük bebekler okuma ve yazma bilmedikleri halde ana dillerini öncelikle “dinleme” ve sonra “konuşma” ile kolayca öğrenirler.

Sekizinci Adım: Aktif İngilizce Çalışmak için Zaman Ayırın

Hızlı İngilizce Nasıl Öğrenilir – Çevrimiçi İngilizce okumak, İngilizce TV izlemek ve İngilizce sohbetler yapmak öğrendiklerinizi duymanıza ve kullanmanıza yardımcı olacaktır. Ancak yine de her gün aktif çalışma zamanı ayırmanız gerekiyor. Bu, bilgi kartı alıştırmaları, sınavlar, bir öğretmenle dersler veya başka bir yapılandırılmış online veya offline bir çalışma yapılan zamandır. Bu şekilde, zaten bildiğiniz şeyleri yeniden kullanmak yerine gerçekten yeni materyaller öğrendiğinizden emin olacaksınız.

Dokuzuncu Adım: Hata Yapın! Hızlı ve Sıklıkla Başarısız da olun!

Hızlı İngilizce Nasıl Öğrenilir – Başarısızlık, dil öğrenmenin önemli bir parçasıdır. Hatalar aslında İngilizcenizi geliştirmenin gerçekten kolay bir yoludur.

Benim gibi eskimiş bir yetişkinseniz, muhtemelen size büyükleriniz tarafından hataların kötü olduğu öğretilmiştir. Bu bir mühendissen doğru olabilir, ama İngilizce öğreniyorsan değil. Öğrenirken hata yapmaktan korkuyorsan asla akıcı bir şekilde İngilizce konuşamazsın. Ne kadar çok hata yaparsanız, o kadar erken düzeltilirsiniz ve böylece daha hızlı öğrenirsiniz.

Anadili İngilizce olan kişilerle konuşurken aptal görünmekten korkmayın. İngilizce konuşanların çoğu başka bir dil konuşmuyor. Bu yüzden, hata yapsalar bile yabancılar bizimle İngilizce iletişim kurduklarında çok etkileniriz, cesaret verir. Gerçek bir girişimde bulunursanız, İngilizce konuşanlar size yardımcı olmaktan ve sizi cesaretlendirmekten çok mutlu olacaktır. Deneyin ve görün!

Sonuç: Her Şeyden Önce, Vazgeçmeyin

Ülkemizde çoğu insan belirli bir seviyeye kadar öğrendiği İngilizceden ne hikmetse vazgeçip bırakır. Oysa belki bir adım kalmıştı. Bu biraz da kişinin dili öğrenmedeki amaçsızlık nedeniyledir. İngilizceyi herkesin akıcı bir şekilde öğrenebileceğini biliyorum. Nasıl bilebilirim? Çünkü tüm dünyada milyonlarca ve milyonlarca insan bunun yapılabileceğini kanıtladı. Ne kadar çok pratik yaparsan, hata yaparsan, dinlersen ve konuşursan İngilizcede o kadar hızlı akıcı olursun. 

Öyleyse neden bugün başlamıyorsun?

Tavsiye Edilen Makaleler:

Neden İngilizce Öğrenemiyoruz? Neden İngilizce Konuşamıyoruz?

İngilizce Konuşabilmek İçin Kaç Kelime Öğrenmek Gerekir?

İngilizce Konuşma Kalıpları – Kolay Öğrenebileceğiniz 25 İngilizce Kalıp

İngilizce Kelime Hafızası – İngilizce Kelimeleri Unutmamak İçin Ne Yapmalısınız?

Başa dön tuşu