Beyin Gücü

Hafıza Ve Beyin Dostu Besinler – Bitter Çikolata Ve Beyin

Hafıza ve Beyin Dostu Besinler – Bitter Çikolatanın Faydaları – Bitter çikolata, sağlığınızı olumlu yönde etkileyebilecek besinlerle yüklenmiştir. Özellikle beyin, hafıza ve kalp üzerindeki faydaları her makalede söz edilmiştir. Bitter çikolata, kakao ağacının tohumundan yapılmaktadır ve gezegenimizdeki en iyi antioksidan kaynaklarından biridir.

Araştırmalar bitter çikolatanın (Uyduruk çikolatalar değil!) sağlığınızı iyileştirdiğini ve kalp hastalığı riskini de azalttığını gösteriyor.

Şimdi hafıza ve beyin dostu besinler sınıfında olan bitter çikolatanın beyin sağlığını ve işlevini olumlu yönde etkilediği kanıtlanmış 9 faydaya bir bakalım.

1. Bitter Çikolata Yemek Mutlu Edicidir.

Bitter Çikolatanın Faydaları – Bitter çikolata, endorfin denilen iyi hissettiren kimyasalların üretimini arttırmaktadır.

Endorfinler beyindeki reseptörler ile birleşerek, hırslanmaya yol açar, örneğin “yüksek hızda koşucu” ların yarış heyecanından duydukları agresiflik gibi. Hani özellikle maratoncuların yarışın sonuna doğru hissettikleri hal, aşırı endorfin salgılanmasından kaynaklanan coşku halidir. Ayrıca ağrıyı ve stresin olumsuz etkilerini azaltır.

Çikolata, serotonin için bir amino asit öncüsü olan, mutluluk ve pozitif ruh halinin nörotransmitteri olan triptofanın en üst diyet kaynağıdır.

Çikolata, “mutluluk molekülü” olarak adlandırılan doğal olarak oluşan bir bileşik olan anandamid’in  ana besin kaynağıdır.

Bitter çikolata aynı zamanda “aşk ilacı” olarak adlandırılan bir bileşik olan ve öpmekten daha iyi olan çikolatadaki feniletilamini de içerir, çünkü aşık olmaya benzer bir beyin coşku sesi yaratır.

Çikolatada, kafein ile ilgili olan bir bileşik olan teobrominin, çikolatayı yumuşak bir afrodizyak yaptığı düşünülmektedir.

2. Bitter Çikolata Beyine Kan Akışını Artırır.

Bitter Çikolatanın Faydaları – Bitter çikolatadaki bileşikler, beyne kan akışını artırarak hafızayı, dikkat süresini, tepki süresini ve problem çözme becerilerini desteklemektedir.  Polifenol zengini bitter çikolata, beyni genç tutan besinlerden. Ancak kalorisi yüksek olduğu için sınırlı miktarda tüketmeye dikkat edin.

Çikolatanın içindeki Polifenol (flavonoidlerin) genç ve yaşlılarda beyne olan kan akışını arttırdığını gösterilmiştir.

Bir çalışmada, tek doz Polifenol zengin kakao; sağlıklı, genç erişkinlerde beyine kan akışını arttırdı. Bir Harvard Tıp Okulu çalışması, iki fincan sıcak çikolata içmenin beyne giden kan akışını 2-3 saat arttırdığını buldu. Bu kan akışını arttırma, çalışan bir bellek hızı testindeki puanları % 30 artırdı. Bakınız. Artan beyin akışı yaşlılarda zihinsel düşüşün önlenmesine yardımcı olabilir.

3. Çikolatadaki Antioksidanlar Serbest Radikal Hasarını Nötralize eder.

Bitter Çikolatanın Faydaları – Beyniniz, vücudun aldığı oksijenin yaklaşık % 25’ini kullanmaktadır. Bu, beyninizi serbest radikal hasarına karşı oldukça duyarlı kılar. Serbest radikaller, hücrelerinize oksijenin metale saldırıp paslanmasına neden olacak şekilde saldıran bağlanmamış oksijen molekülleridir.

Dilimlenmiş ve soyulmuş bir elmanın kahverengiye döndüğünü gördüyseniz, işte serbest radikalleri gördünüz demektir.

Cildinizdeki kırışıklıklar, yaşlılık lekeleri ve güneş hasarı, serbest radikal hasarının gözle görülür belirtileridir. Aynı süreç beyninin içinde de devam ediyor.

Antioksidanlar serbest radikal hasarını nötralize ederek ve erken beyin hücresi yaşlanmasını önleyerek beyin hücrelerini korur.

Kakao tozu, yaban mersini ve nar tozları gibi diğer süper gıdalardan daha fazla antioksidan içermektedir. Bakınız.

4. Bitter Çikolata, Öğrenme, Hafıza ve Odaklanmayı Geliştirir.

Bitter Çikolatanın Faydaları – Cocoa’nın flavonoidleri öğrenme ve hafızada yer alan beyin bölgelerinde, özellikle de hipokampüste nüfuz eder ve birikir.  Çikolata dahil flavonoidler açısından yüksek gıdalar tüketen yaşlılar, standart bilişsel testlerde daha iyi puan aldılar.

Çikolata ayrıca düşük dozlarda hafızayı, ruh halini ve konsantrasyonunu artıran, bilinen bir beyin güçlendirici olan kafein de içerir.

5. Bitter Çikolatada Bulunan Magnezyum Stresi Rahatlatır.

Bitter Çikolatada bulunan magnezyum hakkında daha önce bir yazımız yayınlanmıştı. O yazıyı da okumanızı tavsiye ediyorum.

BEYİN GÜCÜ VE MAGNEZYUM

Magnezyum, “sükunet hapı” olarak adlandırılan bir madde olup, dinlenmenize yardımcı olmakta çok iyidir.  Bu temel mineral, stres hormonu kortizol salınımını baskılayarak stresi azaltır. Magnezyum diyetlerimizde  büyük ölçüde eksiktir; ancak çikolatada önemli miktarda bulunuyor. Bakınız.

Genelde magnezyum için çikolatayı arzu ettiğimiz düşünülüyor. Çikolatadan alınan daha fazla magnezyum, hafızayı, odaklamayı artırır; ruh halini, uykuyu ve strese karşı direnci geliştirir. Bakınız.

6. Bitter Çikolata, Gıda İsteklerini Kontrol Etmeye Yardım Eder.

Bitter Çikolatanın Faydaları – Çikolata en çok rağbet gören besindir. Ancak ucuz, seri üretilen çikolatanın tadını çıkarmak, istek duyunuzu azaltmaz. Çünkü vücut onları da yakıyor.

Öte yandan, yüksek kaliteli bitter çikolata son derece tatmin edicidir, bu yüzden ondan daha az yediğinize memnun olabilirsiniz. Koyu çikolata yemenin her türlü tatlı, tuzlu ve yağlı, abur cubur yeme isteklerini azalttığı gösterilmiştir. Bakınız.

Sonuç olarak, bitter çikolata sağlıklı yiyecek seçimleri yapmanıza, kalorileri azaltmanıza ve kilo vermenize yardımcı olabilir. Bütün bu memnuniyet, çikolatanın kendine özgü fitokimyasal profilinden mi kaynaklanıyor? Yoksa çikolata ile olan aşk ilişkimizin psikolojik bir yönü var mı?

İlginçtir ki, bitter çikolata yemenin duyusal deneyiminin, isteklerini tatmin etme yeteneğinin önemli bir parçası olduğu görülmektedir.

—– Sponsor Bağlantı – Sponsor Bağlantı —–

ÜCRETSİZ HAFIZA TEKNİKLERİ EĞİTİMİ

Ücretsiz Hafıza Ve Beyin Eğitimi

Eğitimler Üç Günde Bir E-Posta Adresinize Gönderilmektedir

—– Yazının Devamı – Yazının Devamı —–

7. Bitter Çikolata Beyninizi Ömür Boyu Korur.

Bitter Çikolatanın Faydaları – Çikolatanın demans gibi beyinle ilgili tıbbi durumların tedavisinde kullanılmasını çevreleyen çok sayıda heyecan verici bulgu olmuştur.

Bitter çikolatada bulunan güçlü antioksidanlar, demans riskini azaltıyor. Bir araştırmaya göre, yaşlılar ne kadar çok bitter çikolata yerse, demans gelişimi olasılığı da o kadar azalıyor.  Chocolate’ın flavanolleri, hafif bilişsel bozulma (MCI) tanısı alan yaşlılarda bile bu bilişi geliştirmiştir.

Bitter çikolata, insülin direncini azaltır. Bu önemlidir, çünkü birçok uzman Alzheimer’ın bir insülin direnci hastalığı; beynin bir şeker hastalığı olduğuna inanır. 

Beyin hücreleri insüline dirençli hale geldiğinde, ihtiyaç duydukları glikozu almazlar ve sonra ölürler.

Kakao gibi flavonoid bakımından zengin gıdaların tüketimi, yaşa bağlı beyin bozulmalarını sınırlandırma, önleme veya tersine çevirme potansiyelini korur. Bakınız.

8. Bitter Çikolata İyi Gut Bakterilerini Destekler.

Bitter Çikolatanın Faydaları – En sıra dışı bitter çikolata sağlığının faydalarından biri, bağırsaklarınızdaki faydalı bakterileri arttırmasıdır. Ve evet, bu beyniniz için iyi bir haber!

Lactobacilli ve Bifidobacteria bağırsaklarınızdaki en yaygın “iyi” bakterilerden ikisidir ve çoğu probiyotik takviyesinde bulunur.

Beyninizi serbest radikal hasarlarından koruyan antioksidanlar gibi davranırlar.

Bitter çikolata iyi bakteri seviyelerini yüksek ve “kötü” bakteri kontrolünde tutar, prebiyotik görevi görür.

Kötü bakteri fazlalığı, beyin kaynaklı nörotrofik faktör düzeyini (BDNF) düşürebilir.

Bu önemli beyin kimyasalları mevcut beyin hücrelerini sağlıklı tutmak ve yeni beyin hücrelerinin oluşumunu teşvik etmek için gereklidir.

9. Koyu Çikolata Yemek Kişiyi Daha Akıllı Yapar.

Bitter Çikolatanın Faydaları – Bitter çikolata yemenin öğrenme, odaklanma ve hatırlama yeteneğinizi geliştirebileceğini zaten gördünüz.

Bir çalışma, bir ülkenin ne kadar çikolata tükettiğini ve daha fazla Nobel ödülünü kazandığını bildirmektedir!  Bu şaka gibi gelse de, çalışma, şakalar için bilinmeyen prestijli bir organizasyon olan New England Tıp Dergisi’nde yayınlandı.

Ancak cidden, bitter çikolata yemenin nöroprotektif olduğu ve artan zeka ile bağlantılı bir özellik olan beyin plastisitesini arttırdığı gösterilmiştir.

Hangi Tür Çikolata Beyin İçin Daha Faydalıdır?

Maksimum beyin faydaları için, çikolata ne kadar koyu olursa o kadar iyidir.

Sütlü çikolataya kıyasla, koyu çikolata, flavonoidler ve antioksidanlar gibi sizin için iyi olanları ve şeker gibi olmayan şeyleri daha az içerir.  Bakınız.

Sütlü çikolata içerisindeki süt ürünlerinin flavonoid emilimini engelleyebileceğine inanılıyor, ancak şimdiye kadar yapılan çalışmalar sonuçsuz kaldı.

Özetle: Seni Yerim Bitter!

Hafıza ve beyin dostu besinler arasında olan bitter çikolata, “beyin besini” unvanını gerçekten hak ediyor.

Genel beyin sağlığınızı, odağınızı ve konsantrasyonunuzu artırabilir ve hatta sizi daha da mutlu edebilir. Beyninizi yaşlanmaya ve oksidasyona karşı korur ve beynin ömür boyu formda kalmasını ve tam olarak çalışmasını sağlar.

Zihinsel sağlık hizmetlerinden en iyi şekilde yararlanmak için, zevk aldığınız en koyu çikolatayı seçin.

Afiyet sağlık olsun!

Kaynaklar

https://bebrainfit.com/benefits-dark-chocolat

https://www.healthline.com/health-news/dark-chocolate-improves-memory-reduces-stress#5

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/16794461

Etiketler

Melik Safi DUYAR

www.MrMemory.com
Başa dön tuşu
Kapalı