Öğrenme ve Eğitim

Görsel Sözcükler / Görsel Sözcük Nedir?

Görsel Sözcükler / Görsel Sözcük Nedir – Görsel sözcük, okuma sırasında kelimenin bir resim gibi bütün olarak tanındığı sözcüklerdir. Bu kelimeler o kadar sık görülür ki, okuyucular artık bu kelimeleri seslendirmeye çalışmak zorunda kalmayacakları bir seviyeye gelirler. Onları artık bir resim gibi bir bütün olarak algılarlar. Onları sadece görerek tanırlar. Kelimeleri bu seviyede algılayarak hızlı okuma daha çok okuma becerileri gelişmiş uzman okuyucular için geçerlidir.

Görsel Sözcükler ve Zihinsel Sözlük

Görsel Kelimeler ve Hızlı Okuma – Geniş bir görsel sözcük veri tabanı oluşturmak, çocukların da daha hızlı ve daha akıcı okuyucular olmasına yardımcı olur. Çocuklar bir görsel kelimede ustalaştıklarında, harf seslerini birbiriyle eşleştirmek için artık duraklamaları gerekmez. Yazım kurallarını da düşünmek zorunda kalmazlar. Ancak sınırlı sözcük kapasitesiyle çocukların böyle bir seviyede okuması pek mümkün değildir. Çocukların böyle bir seviyeye gelmeleri için, özellikle ilkokul döneminde sistematik olarak beyinlerindeki zihinsel sözlük kapasitesini artıracak bir okuma eğitimine tabi tutulması gerekir.

Türkçe İngilizcede olduğu gibi yazılışı ve okunuşu farklı olan bir dil değildir. Bu anlamda Türkçe için görsel sözcükler için yüksek frekanslı sözcükler adlandırması yapılabilir.

görsel kelime nedir

Görsel Sözcükler Nedir – Örneklerle Anlatım

Bir sözcüğün veya kelimenin okuyarak anlaşılması şu şekilde gerçekleşir: Yazı şeklindeki sözcük önce beyinde harf kombinasyonlarıyla hecelere, heceler kombinasyonlarıyla da bir sözcük telaffuzuna dönüştürülür. Kelime bu seslendirmeyle tanınır. Sonra bu seslendirmeye karşılık gelen kelime beyinde aranarak anlamı bulunur. Okunan kelimenin anlamına bu şekilde ulaşılır.

Ancak bir şeyin anlamını algılamak için her zaman o sözcüğün seslendirilmesi gerekmez. Hatta yazılışını bilmenize bile gerek yoktur. Ne zaman mı? Görsel olarak algıladığınız zaman. Örneğin aşağıda verilen resimlerden en üstteki “KEDİ” ve “ARABA” resimlerini görür görmez onların yazılışlarının seslendirilmesine ihtiyaç yoktur.  Kediyi görünce onun ne olduğunu anlamak için “Bir de bunun ismini beynimde seslendireyim” demezsiniz. Görürsünüz ve anlarsınız. İş bitmiştir.

görsel sözcükler için örnekler

Bu arada çok sık karşılaşılan kelimeler de bir süre sonra beyin tarafından hızla resim gibi algılanmaya başlar. Bunun anlaşılması için yukarıdaki şekilde “McDonalds” ve “MİGROS“un yazılışlarını da kapsayan logolarını örnek olarak verdim. Bu işyerlerinin logolarını gördüğünüzde onların ne olduğunu anlamak için yazılışlarını seslendirmezsiniz. Görürsünüz ve anlarsınız.

Okuma sırasında çok sık karşılaşılan kelimeler de aynen böyle görsel, yani resim şeklinde olan kelimelere dönüşürler. Örneğin çok karşılaşılan “kedi” ve “araba” yazılışları da bir süre sonra yukarıdaki şekilde gösterildiği gibi bir resme dönüşür. Bu seviyedeki bir algılamada seslendirme süreci atlandığı için okuyucunun hem okuma hızı hem de anlama kapasitesi artar.

beyin - konsantrasyon ve odaklanma - anlayarak okuma - takistoskop - mho

Görsel Sözcükler – Özet

Görsel sözcükler, gelişmiş okuyucuların ve zihinsel sözlükleri gelişmiş öğrencilerin kelimeleri seslendirmeden anında tanıdıkları yaygın sözcüklerdir. Çocukların böyle bir seviyeye gelmeleri için, özellikle ilkokul döneminde sistematik olarak beyinlerindeki zihinsel sözlük kapasitesini artıracak bir okuma eğitimine ihtiyaç vardır. Kelimeleri görerek tanımak, çocukların daha hızlı ve daha akıcı okuyucular olmasına yardımcı olur.

beyin temelli eğitimler ve süper öğrenme - bte

Melik DUYAR

www.MrMemory.com
Başa dön tuşu