Kişisel Gelişim

Gençlere 20 Öneri – Hayallerine Sıkı Sarıl, Düşünceni Disipline Et

Gençlere 20 Öneri – Gelecek de bir gün gelecek; ya kontrolünüz altında gelecek, ya yıpratarak geçecek. Eğer, her zaman en iyisini, daha iyisini veya en azından iyisini istiyorsan; erteleme, geciktirme, “sonra yaparım” deme; bugün, hatta şu anda bu yatırımı yapmalısın. Amerikalıların deyimiyle, “Just do it!” (Haydi yap!)

Gençler! Yolun başındayken, gelecekte başarılı olabilmeniz için bugün başlayabileceğiniz 20 başarı düşüncesiyle hareket edin ve alışkanlıklar edinin.

İşte 20 Öneri!

1-) Öğrenmeyi asla bırakma çünkü hayat öğretmeyi asla bırakmaz.

Öğrenme kapasitesi insana Yaratıcının verdiği en güzel bir software’dir. Öğrenme yeteneği bir beceridir; öğrenmeye isteklilik her zaman size bağlı olacaktır, öğrenme, okuyarak, dikkat ederek ve hayatınızdaki güncel gelişmelerden haberdar olmak için kasıtlı çabalarla elde edilebilir. Öğrenmeye açık olduğunuzda, büyümeye de açık olmuş olursunuz.

2-) “Daha iyi”, “İyi” nin düşmanıdır.

Beklemek iyidir; özellikle doğru işlerde beklemek; adı “sabır” dır. Sabırlı olmak iyidir; ancak bunun da bir süresi var. Fırsatı kaçırma riskinizi düşünün ve iyi şeylerin olmasını beklemek yerine, geleceğinizi siz aktif hale getirin. İdealinizin taahhüdünü artırmak için hemen, şimdi başlayın. Başarmak için harcadığınız enerjinin bir kısmını daha iyisi için harcayın.

3-) Zaman en çok istediğimiz ama en kötü kullandığımız şeydir.

Gençlere 20 Öneri – Günde zaman bankanıza yatan saniyeleri, dakikaları ve saatleri nasıl harcıyorsunuz; israf içinde mi? Eğer öyleyse yarın buna çok üzüleceksiniz. Günde 24 saatlik hediyeyi savuruyor musunuz? Oysa günde sadece 30 dakika boşa harcanan zamandan tasarruf etseniz bile hedeflerinize ulaşmanız mümkündür.

4-) Hayatınızı yaşamaya değerli kılan, “iyi ki yapmışım!” diyeceğiniz işler yapın.

Yarın pişmanlıklarınız yapmadıklarınız için olacak. Yaptıklarınız doğru çıkmışsa zaten kardasınız. Yanlış çıkmışsa ondan ders alarak yine karlı bir ticaret yapmış olursunuz. O zaman gelecekte “iyi ki yapmışım!” diyeceğiniz işler yapın.

5-) Kişisel bakımınızı dengeli bir şekilde sürdürün

Gençlere 20 Öneri – Şimdi yaşınız ne olursa olsun, fiziksel görünüş olarak her beş yılda bir bambaşka biri olacaksınız. Beş yıl boyunca tüm gün masa başında mı oturacaksınız. Vücudu yağlanmış, az yokuşta yorulan biri mi olmak istersiniz? Yazık değil mi sağlığınıza; kalkın ve kendi egzersiz sisteminizi kurun. Her beş yıl boyunca enerji verici ve faydalı düzenli egzersiz alışkanlığını geliştirin.

6-) İstediğinizi bulana kadar aramaya devam edin.

İnsan doğumdan itibaren arayış içindedir. Bir genç olarak siz de arıyorsunuz. Önünüzdekiyle yetinmek kolaydır; ancak en iyi liderler, başkalarının hiçbir şey görmediği fırsatları görür. Cevaplar aramak, araştırma yapmak ve problemler yerine çözümler aramak için kendinizi disipline etmeye şimdi başlayın.

7-) Güven, eylemler kelimelerle buluştuğunda kazanılır.

Gençlere 20 Öneri – Kazanılması zor, harcanması çok kolay duygu güvendir. Güven kırılgan bir şeydir; kırılması kolay, kaybetmesi kolay ve geri alınması en zor şeylerden biridir; özellikle de başarılı olmanıza yardımcı olacak ortaklıklar ve ilişkiler kurmak istediğinizde.

😎 Hızlanmak için yavaşlayın.

Hızlı yaşamanın yanlış olan kısmı bir plana dayanmıyorsa tehlikedir. Özellikle içinizdeki hızı zaman zaman yavaşlatın, durun ve içsel hızınızı nasıl yavaşlatacağınızı öğrenin. İşlerin şimdi olduğundan daha hızlı hareket ettiği bir dünyada hayati bir beceriye sahip olacaksınız.

9-) Denge rastgele yolda bulduğunuz bir şey değil, kişisel çabanızın sonucudur.

Gençlere 20 Öneri – Hayat dengedir, dengeler üzerine kuruludur. Siz yaşamda ilerledikçe öncelikler daha da zorlayıcı hale gelme eğilimindedir. Öncelikleriniz arasında denge kurun. “Ya o, ya bu!” demeyin, “Hem o, hem bu!” deyin. Dengenin nasıl bir his olduğunu öğrenin ve kazanımlarınızın farkında olun. Çünkü yaşadıklarınız siz dengeyi bulana kadar tekrarlanacaktır.

10-) Okumak hayatı değiştirir.

Sürekli okumak, okumak, okumak… Hevesli okuyucular zengin bilgi ve deneyime sahiptir. Hayat sizi meşgul ettiğinde okuma alışkanlığını bırakmak kolaydır; geleceğiniz okumaya şimdi ayıracağınız zamana bağlıdır.

11-) Esneklik, istikrarın anahtarıdır.

Gençlere 20 Öneri – Bunu milyonlarca kez duyduk: “Değişmeyen tek şey değişimdir.” Bu, en önemli becerinin değişimi kucaklama ve uyum sağlama yeteneği olduğu anlamına gelir.

12-) Tüm dünya, sorgulayan zihin için bir laboratuvardır.

Etrafınızda neler olup bittiğine dikkat edin ve bir şey bilmiyorsanız veya anlamıyorsanız sorun. Her zaman sorun. Sormak ilmin kapısıdır. kendinize sorun, bilgi kaynaklarına sorun. Gözlem yapın. Nedenlerini araştırın. Yaratıcı, Kutsal kitap Kur’an’da, “Niçin araştırmıyorsunuz?” “Niçin düşünmüyorsunuz?” diye insan türüne sitem ediyor.

13-) Yaptığınız her seçimin bir sonucu vardır.

Gençlere 20 Öneri – Hayatınızda otomatik pilota geçmenin cazip geldiği bir noktadaysanız, yaşam planınıza ve uzun vadeli hedeflerinize dayanarak her gün bilinçli seçimler yapmaya devam edin. Hayatınızın sakar bir dizi planlanmamış olay ve sonuç haline gelmesine izin vermeyin.

14-) Zor zamanlar uzun sürmez, ama dayanıklı insanlar hayat sürer.

Şimdi, başladığınız işi bitirmeyi ve yaptığınız işe bağlı kalma disiplinini geliştirmeyi öğrenin, heyecan ve yenilik yıprandığında, hatta artık eğlenceli olmadığında bile, bu dayanıklılıktır.

15-) Gerçek alçakgönüllülük, ne kadar çok şey biliyor olursanız olun, alçakgönüllü kalmaktır.

Gençlere 20 Öneri – Gerçekten başarılı bir insanın ilk sınavının alçakgönüllülüğünde olduğuna inanıyorum. Alçakgönüllülük, tüm erdemlerin sağlam temelidir.

16-) Olumlu düşünürseniz olumlu şeyler olur.

İnsan düşüncelerinde saklıdır. Ne düşünüyorsanız o olursunuz. Düşünmek beyin tarlasına ekim yapmaktır. Çiçek ekerseniz çiçek çıkar, diken ekerseniz size batar. Toksik, zehirleyici ortamlardan kaçının. Her günü harika bir gün yapma ruhuyla geleceğe yatırım yapın. Toksik insanlara veya olumsuzluklara en ufak bir dayanak vermeyin ve hem iyi hem de kötü zamanlarda pozitif kalmayı kendinize söz verin.

17-) Hayallerinizin gösterdiği yöne güvenle gitmeyi öğrenin.

İnsanları memnun etmeye yönelik eğilimleriniz ve onaylanma gereksiniminiz varsa, bunları güvenle değiştirmeye şimdi başlayın. Kendinize olan inanç, geleceğe taşımak için değerli bir varlıktır.

18-) Hayatın anlamı, hayatı anlamlı yaşamakla anlaşılır.

Gençlere 20 Öneri – Yetinmek güzeldir, ama bu durmanızı gerektirmez. Durmak veya durağan bir hayat sürmek ölüme daha yakındır. Pasif değil, aktif, hatta proaktif olun. Kendi geleceğinizin planını yapın. Bir insan olarak siz, kendi sahip olduğunuz bilgi ve veri ışığında geleceği planlarsınız. Gerisi Allah’ın bileceği iştir. Bugün sahip olduğunuzdan daha yüksek yeni standartlar belirlemeye hazır olun. Hayatın anlamını bulmak size bir ödül olarak yeterlidir.

19-) Şükretmek, sahip olduklarınızı yeterli hale getirir.

Beş yıl içinde kendinizi nerede bulursanız olun, sahip olduğunuz her şeye şükretmeyi öğrenirseniz daha mutlu bir insan olursunuz. Müteşekkir insan olmak illa mutluluk anlarımız için değil, her şartta şükretmek asıldır. Müteşekkir olmak mutluluğun ve başarılı olmanın kaynağıdır; yoksa tersi değil.

20-) Eski anahtar yeni kapıyı açamaz.

Gençlere 20 Öneri – Yenilenmek kişisel politikanız olsun. Her türlü zorlukla karşılaşabilecek türden biri olmak istiyorsanız, kişisel gelişiminize öncelik vermelisiniz. Beyninizi nasıl etkin kullanmanız gerektiğine dair kişisel gelişim sitenizden makaleler okuyun, Mega Hafıza’dan eğitimler alın.

Başa dön tuşu