Çocuk ve ZekaÖğrenme ve Eğitim

Eko okuma nedir / Yankı Okuma Nedir?

Eko Okuma Nedir?

“Eko Okuma”, bir diğer ifadeyle “Yankı Okuma”, çocukların anlamlı ve akıcı okuma geliştirmelerine yardımcı olmak için tasarlanmış bir okuma stratejisidir. Yankı okumada, uzman eğitimci metnin kısa bir bölümünü, belki bir cümleyi veya paragrafı okuyacak ve çocuk bunu tekrarlayacaktır.

Bu strateji akıcılığa odaklanır, ancak aynı zamanda çocukların yazılı materyal bilgilerini geliştirmelerine de yardımcı olur.

Eko okuma nasıl uygulanır?

Yankı okuma oturumu şöyle uygulanır:

  1. Öğretmen, eko okumaya uygun bir metin veya parça seçer.
  2. Ardından öğretmen, akıcı bir okuyucunun nasıl ses çıkardığını göstermeye odaklanarak seçtiği okuma parçasını öğrenci için yüksek sesle okur.
  3. Öğretmen okuma materyalinin başına döner ve akıcılığı bir kez daha modelleyerek bu kez kısa bir bölümü yüksek sesle okur.
  4. Öğrenci az önce öğretmenin okuduğu bölümü yüksek sesle okuyarak tekrarlar. Öğrenci öğretmenin okumasını modelleyerek okuma sırasında akıcılık göstermeye çalışır.
  5. Öğretmen kaldığı yerden bir sonraki bölümü okur, öğrenci de tekrar ederek yankı yapar. Bu şekilde işlem oturum bitene kadar devam eder.

Okurken, öğretmen sözlü dil ve yazı arasındaki bağlantılar hakkında bilgi geliştirmek için bilgi de verir.

Eko okuma, çocukların okuma için doğru bir hız geliştirmelerine de yardımcı olur. Birçok küçük okuyucu çok hızlı veya çok yavaş okuyor olabilir ve bu durum onların okuduğunu anlamalarını engelleyebilir. Öğretmenin okumasını uygun hızda dinleyerek kendi okumalarında da bunu modelleyebilir ve metni daha etkili bir şekilde anlayabilirler.

—– Sponsor Bağlantı —–

5-12 YAŞ ARASI ÇOCUKLARIN KONSANTRASYONLARI İÇİN

ANZAN MEGA ARİTMETİK BEYİN EGZERSİZLERİ EĞİTİMİ

—– Yazının Devamı —–

Eko Okuma / Yankı Okuma” çalışmaları ilkokul öğrencilerinin akıcı ve anlayarak okuma becerilerini geliştirmek için hazırlanmış olan “Mega Aktif Okuma” eğitiminde kullanılan birçok stratejiden sadece bir tanesidir. Ayrıca “Okuyucular Tiyatrosu” tekniğini de inceleyiniz. “Mega Aktif Okuma” eğitimiyle ilgili daha fazla bilgi için aşağıda verilen linke tıklayınız:

Akıcı ve Anlayarak Okuma İçin
MEGA AKTİF OKUMA

Tavsiye Edilen Makaleler:

Mega Aktif Okuma – Akıcı Okumanın Bileşenleri Nelerdir?

Mega Aktif Okuma – Prozodik Okuma Nedir?

Melik DUYAR

www.MrMemory.com
Başa dön tuşu