Sinema / Film / Video

Eğitim Filmleri – Dünyayı Değiştirebilecek En İyi 10 Eğitim Filmi

Eğitim Filmleri – Dünyayı değiştirebilecek en iyi 10 eğitim filmi – Dünyanın şu an ihtiyaç duyduğu şey nedir? Cevap: Harika öğretmenler ve eğitime erişim. Sizin için hazırladığımız bu eğitim filmleri bu amaç için seçildi. Birçok insan için, filmler hayatın en büyük zevklerinden biridir. Tuzlu, sıcak patlamış mısır yığınıyla arkanıza yaslanıp, ışığı kapatıp ve evden bile çıkmadan başkasının evrenine dalmak ne harikadır! Birkaç saatliğine gülüyorsun veya ağlıyorsun. Harika bir filmse, ışıklar tekrar açıldığında ve patlamış mısır çoktan unutulduğunda, kendiniz, dünya, ya da her ikisi hakkında bir kavrayışla yürüyüp gidersiniz. En iyi film türlerinden biri eğitim filmleridir. Çünkü; eğitim dünyayı değiştirebilir.

İşte dünyayı değiştirebilecek 10 iyi film:

Özgürlük Yazarları – Freedom Writers (2007)

Eğitim filmleri – Genç bir öğretmen kendisini, öğrencilerine hoşgörü kavramını, bunu önce kendileri üzerinde uygulamayı ve eğitim sözcüğünü, okul hayatlarının ötesine taşımayı öğretmeye adamıştır. İdealist öğretmen Erin, çok başka dünyalardan gelen karakterlerle uğraşmak zorundadır. Aslında farklı ırklardan gelen bu öğrenciler için okul, sadece yaşları gereği orada bulunmak zorunda oldukları bir yerdir. Erin, kendi yöntemleri ile onlara yakınlaşmaya çalışsa da bu niyeti daha da büyük tepkilere yol açar. Çünkü öğrenciler, hayatta yüzleştikleri ırksal ve toplumsal acı gerçekleri farkına vararak öğretmenlerinin saf idealizmi bırakmasını isterler. Zaman içinde onlarla iletişim kurmayı başaran Erin, her biri birbirinden farklı hikayesi olan bu gençleri, kendi hikayelerini yazmaları ve bunu da birbirleri ile paylaşmaları konusunda cesaretlendirir. İşte tam da bu yazılar, öğrencilerin hayata tutunmalarını sağlayan bir araca dönüşecektir.

Zafer Benim – The Ron Clark Story (2006)

Eğitim filmleri – Bir öğretmenin birçok öğrencinin hayatını nasıl etkileyebileceğini gözler önüne seren filmde öğretmen Ron Clark’ın gerçek hayat hikâyesi anlatıyor.

Ölü Ozanlar Derneği – Dead Poets Society (1989)

Eğitim filmleri – “Ölü Ozanlar Derneği”, hakikaten devrimci bir bakış açısına sahip olan kitap/filmlerden birisi… Gerek anlatımı, gerekse de başroldeki Robin Williams’tan genç oyunculara dek, herkesin üst düzey performans göstermesi filme lezzet katıyor. Filmde yer yer gerçeküstü göndermeler ve arkadaşlar arası dayanışmayı çok etkili bir şekilde dışavuran sahneler mevcut… 1950’lerin Welton Akademisi ciddi, disiplinli ve akademik çevrelerde saygınlığı yüksek olan ancak gerikafalılığın iktidarda olduğu bir okuldur. Okul yönetiminin muhafazakar ve ortodoks tavırları okulu öğrenciler için sıkıcı ve bunaltıcı bir yer haline getirmektedir. Fakat yeni İngilizce öğretmeni John Keating’in okula atanmasıyla çok şey değişecektir…

Kahvaltı Kulübü – The Breakfast Club (1985)

Eğitim filmleri – 1985 yılına ait bir gençlik klasiği ile karşı karşıyayız. Filmde bir nerd “inek öğrenci modeli”, atletik bir sportmen, bir freak “ucube anarşist”, bir entelektüel ve bir “sarışın” aralarında keşfedecekleri ortaklığa doğru yol alacaklardır. Amerikan lise hayatından bu beş benzemez, cezalı oldukları cumartesi gününü okul kütüphanesinde geçirmek gibi bir işkenceye maruz kalmışlardır. Bir yandan da at gözlüklü lise müdürünün tacizi altında inlemektedirler.

Karanlığın İçinden –  The Miracle Worker (1962)

Eğitim filmleri – Dünyaca ünlü Helen Keller’in tarihi ve oldukça eski eğitimsel öyküsü. Pette Duke’un canlandırdığı genç Helen Keller’ın dünya ile iletişim bağı yok denecek kadar azdır. Hayatının geri kalan bölümünü nasıl geçireceği koca bir bilinmeyendir. Perkins Enstitüsü’nden gelen yarı görme özürlü Annie Sullivan (Anne Bancroft), Helen’e rehberlik etmeye başlar. Genç kızın, dünya ile arasına kurduğu karanlık duvarı yıkmak hiç de kolay olmayacaktır.

—– Sponsor Bağlantı – Sponsor Bağlantı —–

ÇOCUKLARIN KONSANTRASYON VE ZEKALARINI GELİŞTİRMEK İÇİN

Anzan Dahi Çocuk Merkezi

—– Yazının Devamı – Yazının Devamı —–

Kelebeklerin Dili – La lengua de las mariposas (1999)

Eğitim filmleri – 1936 yılının İspanya’sında, okula yeni başlayan bir çocuğun gözünden Cumhuriyet’in getirileri ve İspanyol İç Savaşı’yla birlikte yıkılması sonucu yaşanan dramı, insanlardaki psikolojik ve politik değişimleri anlatan film, herkesi duygularıyla düşünmeye sevkediyor.

50 Cesur Kemancı Music of the Hearts (1999)

Eğitim filmleri – Denizci olan kocası tarafından en yakın arkadaşı için terk edilen ve iki çocuğuyla annesinin yanına sığınan keman öğretmeni Roberta Guaspari’nin gerçek olaylara dayanan hikayesinden yola çıkarak, imkansızlık, azim, fedakarlık, kararlılık gibi olguları muhteşem bir müzik ziyafeti eşliğinde sorgulayan bir film.

Hep Yanınızdayım – Lean on Me (1989)

Eğitim filmleri – New Jersey’nin Paterson şehrinde bir lise, şiddet, uyuşturucu ve umutsuzluk içinde debelenmektedir. Öğrencilerin çoğu Afro-Amerikan, fakirlik ve yokluk içindeki öğrencilerle dolu bu lisenin temel yetenek ve beceri testleri o kadar düşüktür ki, mesele belediye başkanına kadar intikal eder. Ortada çok büyük bir sorun olduğu bellidir. Müfettişler başkana sıradışı bir çözüm önerirler: Joe Clark. Clark, sıradışı, geleneklere kafa tutan, kibirli ve biraz da sorunlu bir öğretmendir. Müdür olarak görevlendirildiği bu liseyi adam etmek için politik doğrucuların asla kabul edemeyecekleri yöntemleri vardır. O kangren olmuş kolları kesme niyetindedir. Ve çoktan öğrencileri, kurtarılabileceklerle ümitsiz vakalar olarak ikiye ayırmıştır bile. Clark’ın tercihleri, gerçekçilikle romantizm arasındaki çatışmayla ilgilidir. Yetersiz zaman, yetersiz imkanlar ve tehlikelerle dolu bir ortamda; ya tüm okul dibe düşecek yada bazı safralar atılacaktır.Dört işlem yapma becerisine sahip olmayan insanlarla dolu lisenin ihtiyacı olan son şey klasik müzik eğitimidir. Zaman içinde, Clarck’ın yöntemleri işe yaramaya başlayacaktır. Ama ne pahasına ? Clarck, kısa sürede saygı duyulan, korkulan ve nefret edilen bir adam haline gelecektir.

Muhteşem Münazaracılar – The Great Debaters(2007)

Eğitim filmleri – Teksas’ta, siyahi öğrencilerin çoğunlukta olduğu Wiley College’de profesör olan Melvin B. Tolson’un gerçek yaşam hikayesi…
Profesör Tolson, eğitim eşitliğinden fazla yararlanamayan öğrencilerinin gelişimine katkı için bir tartışma grubu kurmaya karar verir. İlk başta ifade güçleri sınırlı olan bu öğrenci topluluğu, giderek kelimelerin gücünü öğrenmeye başlar. Kendi dönemlerindeki toplantılarda yükselmeye başlayan Wiley Koleji tartışma grubu bir süre sonra Harvard’ın en güçlü rakibi olacaktır.

The Paper Chase (1973)

Eğitim filmleri – Hart (Timothy Bottoms) Harvard Hukuk Fakültesi birinci sınıf öğrencisidir. Başlarda kafası biraz karışık olan Hart, bir yandan en katı disiplinli profesörlerden efsanevi `Charles W. Kingsfield Jr.` (John Houseman)`ın gözüne girmeye çalışırken diğer yandan da yeni tanıştığı Susan (Lindsay Wagner)`la bir ilişki başlatır. Oluşturdukları çalışma grubundaki arkadaşlarının da yardımı ile başarılı bir öğrenci durumuna gelen Hart, Susan`ın profesör Kingsfield`in kızı olduğunu öğrenir.

Melik DUYAR

www.MrMemory.com
Başa dön tuşu