Çocuk ve Zeka

Eğitici Oyuncaklar – Çocuklar İçin En İyi 5 Eğitici Oyuncak

Tüm zamanların en iyi 5 oyuncak kategorisi

Eğitici Oyuncaklar – Oyun oynama davranışı üzerinde hiç düşündünüz mü? Çocuklarınızın oyun oynadığı anlar, onların keyifli zaman geçirdiği sizin de belki dinlendiğiniz bir an olarak düşünülebilir. Ancak çocuklar için oyun oynamak göründüğünden çok daha fazlasıdır. Her oyun kendi içerisinde olumlu ya da olumsuz olmak üzere çocuklarınıza birtakım kazançlar edinmesine yol açar. Bu sebeple çocuklarınızın oyun oynarken ne ile oynadığı, nasıl oynadığı ve hatta kimlerle oynadığı çok önemlidir.

Özellikle günümüzde artık sokakta arkadaşlarla top, ip, saklambaç gibi oyunların yerini online oyunlar aldı. Online oyunlar demek çocuklarınızın internet erişimi olan herkesle iletişim kurması ve oyun oynaması demek. Maalesef günümüzde oyun bağımlılığı yetişkinleri de kapsamış durumda. Dolayısıyla çocuğunuz kendi yaş grubuyla kendisine uygun oyunlar mı oynuyor yoksa henüz öğrenmemesi gereken bilgileri mi öğreniyor, şiddet eğilimli ve ileri de kendisine agresyon yaratacak oyunlar mı oynuyor? Ek olarak çocuklarınızın bu küçük yaşlarda sürekli ekran üzerinde olması ne kadar sağlıklı?

Elbette internet üzerinde de eğitici oyun ve uygulamalar vardır. Ancak oyuncakların çocuk gelişimi üzerindeki etkisi asla arka planda bırakılamaz! Oyuncaklar, özellikle eğitici oyuncaklar çocuğunuzun motor becerilerinin, sosyal becerilerinin, dil becerilerinin ve bilişsel becerilerinin gelişmesinde önemli bir rol oynamaktadır. Ayrıca mantık ve hayal gücünü de geliştirmektedir.

Mega Zeka Oyunlarını Ziyaret Ederek Başlayın

Oyuncak Nedir? Nasıl Seçilir?

Eğitici Oyuncaklar – Oyuncaklar, çocukların eğlenirken öğrenmelerine ve zihinsel becerilerini geliştirmelerine olanak tanıyan eğitici araçlardır. Çocuklarınız için en iyi eğitici oyuncakları seçmeye gelince akla ilk gelen oyuncak kategorileri şunlardır:

  • Tangram
  • Mangala
  • Rubik küp
  • Zeka blokları
  • Satranç
  • Dama
  • Yapboz türleri

Oyuncaklar Neden Önemlidir?

Eğitici Oyuncaklar – Daha önce bahsedildiği gibi oyuncaklar çocuk gelişiminde birçok alt başlıkta çocuğunuzu geliştirmektedir. Bir diğer yandan aslında oyuncakların ve oyunların en kıymetli özelliklerinden biri çocuğunuzun kendisini keşfetmesine, tanımasına yardımcı olmaktadır.

Eğitici Oyuncaklar – Eğitici oyunlar ve zeka oyunları, bir çocuğun gelişiminin tüm alanlarında hayati bir etkiye sahiptir.

Ayrıca araştırmalar, sağlıklı büyümenin ve bilişsel gelişimin oyun yoluyla hızlandığını kanıtlamıştır. Brainy Child’a göre her öğrenilen oyun veya oyuncağın çocuğun gelişimi üzerinde farklı bir etkisi vardır .

Oyunlar ve Teknoloji raporunda da belirtildiği üzere oyun öğrenme deneyimi kazandıran bir etkinliktir. Raporun vurguladığı bir diğer nokta ise oyunun bir rahatlama biçimi olmasının yanında çocukta saldırganlıkla mücadele etme, temel hayatta kalma becerilerini öğrenme üzerinde etkisinin önemidir. Ek olarak çocuklara rekabet ve iş birliği içeren oyunların öğretilmesi ve oynatılması çocuğun sosyal davranışları ve sosyal hayatı öğrenmesi üzerinde de önemli bir öğrenme aracı olduğu vurgulanmaktadır.

Çocuğunuz İçin Tercih Edebileceğiniz Öğrenme Oyuncakları

1- Tangram Nedir? Nasıl Oynanır?

Eğitici Oyuncaklar – Tangram; 5 üçgen, 1 kare ve 1 paralel kenar olmak üzere yedi geometrik parçadan oluşan bir zeka oyuncağıdır.

Bu parçalar taş, kemik, plastik veya tahtadan yapılabilir. Oyuncular çeşitli parçaları birleştirerek çeşitli şekiller oluşturur. Hedef şeklini oluşturmak için yedi parçanın tümü kullanılmalıdır. İstenilen şekil bir harf, bir hayvan figürü, bir geometrik şekil vb. olabilir. Sorular ve cevaplar bir kitapçıkta sunulur.

Klasik kare 7 parçalı tangrama ek olarak, 4 parçalı T Tangram, 9 parçalı Kalp Tangram ve 9 parçalı Yumurta Tangram da bulunmaktadır.

Tangram

Tangram’ın Faydaları Nelerdir?

Tangram, bireylerde görsel zeka, gelecek planlama ve muhakeme (problem çözme) gibi becerilerin gelişimini geliştirir. Dikkat eksikliği olanlara daha derin odaklanma konusunda yardımcı olduğu bilinmektedir.

Tangram Oynamak İçin Yaş Gerekliği Nedir?

Tangram oynamak için en uygun yaş aralığı 5-16’dır. Ancak 16 yaşın üzerindeyseniz ve tangram oynamak istiyorsanız, yine de oynayabilirsiniz.

Evde Tangram Nasıl Yapılır?

Para harcamak istemiyorsanız bu şekilleri evde de yapabilirsiniz. İyi bilinen tangram şablonunu karton üzerine bir cetvelle çizin ve boyayın. Sonra tangramınızı kesin ve oynamaya hazırsınız. Unutmayın ki önemli olan pahalı bir oyuncak ya da muhakkak satın alınmış bir oyuncak almak değildir; önemli olan çocuğunuzun yaş grubuna uygun ve onun becerilerini geliştirmektir.

2- Mangala Nedir? Nasıl Oynanır?

Eğitici Oyuncaklar – Mangala, bir strateji oyuncağı ve oyunudur. Oyun neredeyse her ülkede farklı bir şekilde oynanır. 200 farklı stil ve oyun kuralına sahiptir.

Oyunda oyuncunun kazandığı taşları koyabileceği 12 boşluk ve bir hazine çukuru vardır. Her oyuncunun 24 taşı vardır ve her deliğe 4 taş dağıtılır.

İlk oyuncu kendi tarafındaki çukurlardan herhangi birinden 3 parça alır ve bunlardan birini çukurda bırakır. Daha sonra sağdaki bir sonraki delikten başlayarak sağdaki her 3 deliğe 1 taş koyar. Delikte bir taş kalan oyuncu, onu sağ deliğe taşıyabilir. Oyun, herhangi bir oyuncunun taşları bittiğinde sona erer. Kendi bölgesindeki taşları bitiren oyuncu, rakibinin tüm taşlarına sahip olacaktır.

Mangala

Mangalanın Faydaları Nelerdir?

Konsantrasyon sağlama, dikkat süresini arttırma, hayal gücünü geliştirme, planlama yapabilme, koordinasyon ve motor becerileri üzerinde fayda sağlamaktadır.

Mangala İçin Oyun Yaşı Nedir?

Mangala oynamaya başlamak için en uygun yaş 6’dır. 6 yaşından itibaren her yaşa uygun bir strateji oyunudur. Mangala türü zeka oyuncakları yetişkinler tarafından da kullanılmaktadır.

Mangala Evde Nasıl Yapılır

Kendinize bir mangala zeka oyuncağı yapmak istiyorsanız, 12 boşluklu boş bir yumurta kartonu ve oyun parçaları olarak misket veya fasulye kullanabilirsiniz. Hazine kutuları için 2 boş kap yeterli olacaktır.

3- Rubik Küp Nedir?

Eğitici Oyuncaklar – Bir Rubik Küpü, Zeka Küpü veya Sabır Küpü olarak da adlandırılabilir. Rubik Küp olarak bilinen standart 3 × 3 × 3 model, her yüzünde 9 kare olmak üzere toplam 54 kare alana sahiptir. 4 × 4 × 4, 5 × 5 × 5, 6 × 6 × 6, 7 × 7 × 7, 11 × 11 × 11 gibi çok katmanlı Rubik küpler de mevcuttur.

2007 yılına kadar 300 milyon adet sattığı ve dünyanın en çok satan zeka oyuncağı olduğu söyleniyor. Öyle ki Dünya üzerinde birçok ülkede Rubik Küpü Yarışmaları bile düzenlenmektedir. İlk resmi olmayan Rubik Küp yarışması 2002 yılında Hollanda’da yapıldı. Bunu 2003 Rubik Küp Dünya Şampiyonası izledi.

Rubik Küpünün kodunu çözen bir kişi saniyede 8 hamle yapabilir. Ortalama hızlı bir küp çözücüsü bir Rubik Küpünü 20 saniyede çözebilir. En genç Rubik Küpü çözücüsü 3,5 yaşındaki Ruxin Liu’dur. Genç küp çözücülerin çoğu 5 yaşın altındadır. Rubik Küpü gibi taşınabilir zeka oyuncakları yetişkin kullanıcıları da kendisine çekmektedir.

Rubik

Rubik Küpünün Faydaları Nelerdir?

Rubik Küpü, bireylerin hızlı düşünme, mantık, akıl yürütme, el çabukluğu ve el-göz-beyin koordinasyonu geliştirmelerini sağlar.

Rubik’in Küpünün Oyun Yaşı Nedir?

Bir Rubik Küpü ile oynamak için uygun yaş 3 yaştır. Ancak 3 yaşından itibaren her yaş için uygundur.

4- Zeka Blokları Nelerdir? Nasıl Oynanır?

Eğitici Oyuncaklar – Zeka Blokları, bireylerin sağlığına uygun hammadde ve boyalar kullanılarak plastikten yapılmaktadır. Oyuncağın amacı, parçaları birleştirerek farklı şekiller oluşturmaktır. Zeka Blokları ile hayal edebileceğiniz tüm şekilleri yapmak mümkündür.

Dahil edilen parça sayısı, öngörülen şekillere göre değişmektedir. Bu parçalar kişinin hem şekline hem de yaşına göre değişiklik gösterebilir.

Zeka Blokları

Zeka Bloklarının Faydaları Nelerdir?

Zeka Blokları, bireylerde düşünme becerilerini, hayal gücünü ve yaratıcılığı geliştirir . Bebek ve çocuklarda zeka gelişimini desteklerler.

Zeka Blokları İçin Oyun Yaşı Nedir?

Zeka Blokları ile oynamaya başlama yaşı 3 yaştır. Bebekler için Zeka Blokları daha büyük ve daha az parçalıdır. Gelişim çağındaki çocuklar için 50-100 orta boy parça vardır. Yetişkin bireyler için parça sayısı 1000’leri geçebilir.

5- Soroban Nedir? Nasıl Oynanır?

Eğitici Oyuncaklar – Hesap makinesinin atası olan Soroban, ilk olarak Uzak Doğu’da 14. ve 15. yüzyıllarda kullanılmıştır. Soroban’ın klasik modeli zihinsel aritmetik çalışmalarında kullanılır.

Soroban’ın üst kısmındaki tek boncuklar 5 sayısını temsil eder ve alt kısımdaki dört boncuk 1 sayısını temsil eder. Soroban’daki çubuk sayısı 17, 23 ve 27 olabilir. Temel Sorobanın 13 çubuğu vardır.

Soroban

Soroban’ın Faydaları Nelerdir?

Soroban’ı kullanmayı öğrenenler, Anzan olarak isimlendirilen zihinsel aritmetik hesaplama yöntemini öğrenmeye başlarlar. Bu eğitimin sonucunda görselleştirme ve problem çözme becerileri kazanırlar. Soroban, Alzheimer hastalığının tedavisinde de kullanılmaktadır.

Soroban İçin Oyun Yaşı Nedir?

Soroban çalışmaları 3 yaşından itibaren başlar. Her yaştan insan Soroban kullanmayı öğrenebilmekte ve bu sayede hesap makinesi kullanmadan çok hızlı hesap yapabilmektedirler.

Başa dön tuşu