Çocuk ve Zeka

Bebek ve DHA – Bebeklerin Neden DHA’ya İhtiyacı Vardır?

DHA En Çok Hangi Organlarda Bulunur?

Bebek ve DHA – Başlıktaki soruya verilecek en kestirme karşı soru, “Bir bebekten daha fazla kimin ihtiyacı olabilir?” şeklindedir. Bu makalede özellikle bebeği olan annelerin bilmesi gerekenleri konuşacağız. Göz, beyin ve sinir sistemi gelişimi için en önemli yaş olan bebeklik ve çocukluk döneminde “DHA ihtiyacı ne kadardır?” gibi sorulara dair söyleyeceklerimiz var.

DHA, bir bebeğin beyninin ve göz retinasının gelişimini destekler.

Bebek ve DHA – Bebeklik ve yürüme çağına gelen çocukluk yılları, kritik büyüme ve gelişme dönemidir. Birkaç yıl içinde, çocuklar yuvarlanmaktan koşmaya, gevezelikten konuşmaya ve ortalığı karıştırmaktan el becerilerine kadar bir dizi gelişim gösterirler.

Bu kadarla da değil; çocukların vücutları da gelişimin ilk birkaç yılında önemli yapısal ve işlevsel değişikliklere uğrar. Kaynak-1

Bebekler, erken gelişimde meydana gelen önemli değişiklikleri desteklemek için yeterli beslenmeye ihtiyaç duyarlar. Kaynak-2  Özellikle yeterli miktarda çoklu doymamış yağ asitleri olan EPA (eikosapentaenoik asit) ve DHA’ya ihtiyaç duyarlar. Kaynak-3 Bu temel besinler büyüme ile ilişkili çok sayıda hücresel ve fizyolojik süreci etkilediğinden, EPA ve DHA bebeklik ve çocukluk döneminde normal gelişim için kritik olarak kabul edilir. Kaynak-4 

DHA, özellikle, bir bebeğin beyninin ve retinasının büyümesi ve olgunlaşması için  gereklidir.

—– Sponsor Bağlantı —–

ÇOCUKLARIN HAFIZA VE ZEKALARINI GELİŞTİRMEK İÇİN

3-7 YAŞ İÇİN – ÇOCUK ZEKA VE HAFIZA SETİ

—– Yazının Devamı —–

Hamilelik sırasında ve doğumdan sonraki ilk birkaç yıl boyunca daha fazla DHA gereklidir. Doğumdan önce, uygun fetal gelişim için gerekli olan DHA, anneden plasental transfer ile sağlanır. Kaynak-5  Doğumdan sonra bebekler özellikle anne sütü kanalyla DHA alırlar. Yani DHA bu dönemde emizrme yoluyla anneden bebeğe geçmeye devam eder. Annenin bu dönemde hem kendisi, hem de bebeği için normalin üzerinde DHA alması gerekir. Ancak anne sütü ile beslenme kesildiği andan itibaren bebeğin beyin gelişimi için önemli olan DHA kaynağı kesilmiş olur. Bu dönemde de DHA ile güçlendirilmiş formüller veya DHA takviyesi (yani balık yağı) yoluyla bebek DHA almalıdır. Haftada birkaç çay kaşığı doğal trigliserit balık yağı verilebilir. Bebeklere yarı mamul olan etilester balık yağı verilmemelidir. Bu konuyla ilgili daha detaylı bilgi için “Trigliserit Balık Yağı” başlıklı yazıyı da okuyabilirsiniz.

Gelişmekte olan beynin temel yapısı ve işlevleri üzerindeki belirgin etkisi göz önüne alındığında, bir çocuğun erken yaşta yeterli DHA alıp almadığı, uzun vadeli gelişimleri için kalıcı sonuçlar doğurabilir. Örneğin, gözlem ve müdahale çalışmaları, yeterli omega-3 seviyelerinin bebeklerin bilişsel, sosyal ve fiziksel gelişimini teşvik ederek desteklemeye yardımcı olduğunu göstermektedir. Kaynak-6 

DHA’nın aşağıdaki listede yer alan bilişsel, sosyal ve fiziksel gelişimi nasıl desteklediğine bir göz atın:

 • Görme keskinliği ve retina gelişimi
 • Dil ve biliş ölçümlerinde performans gelişimi
 • Zihinsel ve motor beceri gelişimi
 • Alerjenlere karşı sağlıklı bir bağışıklık tepkisi gösterme
 • Dikkat kontrolü sağlama

Bunun tersine, araştırmalar, erken gelişimde yetersiz miktarda omega-3 alan veya hiç almayan bebeklerin aşağıdaki gibi olumsuz sonuçlarla karşılaşma olasılığının daha yüksek olduğunu bulmuşlardır:

 • Zihinsel, motor ve görsel gelişim testlerinde daha düşük puanlar 
 • Dikkat düzenleme güçlükleri 
 • Çevresel stres faktörlerine karşı sağlıksız bir bağışıklık tepkisi 
 • Yetersiz fiziksel gelişim 

bebek ve dha - çocuk ve dha

Bebeklerin de EPA’ya ihtiyacı var mı?

Bebek ve DHA – Sık sorulan bir soru şudur: Bebeklerin hem EPA hem de DHA’ya mı yoksa, sadece DHA’ya mı ihtiyacı olduğudur.

EPA beyin ve retinada önemli seviyelerde depolanmadığından, yeterli EPA seviyelerini korumak her yaşta (özellikle bağışıklık ve kardiyovasküler sağlık için) kritik olsa da, DHA yaygın olarak erken gelişimde daha önemli omega-3 olarak kabul edilir. Kaynak-7 

Bu nedenle bilim adamları ve sağlık uzmanları doğum öncesi ve doğum sonrası dönemlerde omega-3’lerin önemini tartışırken genellikle DHA’ya atıfta bulunurlar.

Bununla birlikte, sağlıklı yağların beyin sağlığı ve sinirsel bağlantıda çeşitli roller oynadığı göz önüne alındığında, bebekler hem EPA hem de DHA’nın (aynı zamanda erken beyin gelişiminde yoğun bir şekilde rol oynayan diğer çoklu doymamış omega-6 yağ asidi olan araşidonik asidin) yeterli düzeylerinden yararlanabilirler.

Birçok bebek ve küçük çocuk yeterince omega-3 almıyor. 

Bebek ve DHA – EPA ve DHA’nın gelişmekte olan göz, beyin ve genel sağlık için kritik önemine rağmen, bebeklerin ve küçük çocukların omega-3 ihtiyaçlarının karşılanmadığına inanmak için yeterli neden var.

ABD’de yapılan bir çalışma yetersiz DHA konusunda şu sonuçlara ulaşmıştır:

1) Standart Amerikan diyetinde omega-6 yağ asitlerine göre omega-3 yağ asitleri eksiktir. Kaynak-8

2)  Mevcut omega-3 takviyeleri fizyolojik olarak anlamlı bir doz sağlamak için çok düşüktür. Kaynak-10 

3) Küçük çocuklar, hamile kadınlar ve doğurganlık çağındaki kadınlar, mevcut tavsiyelerden (ki bu zaten çok düşük) önemli ölçüde daha az omega-3 tüketiyor. Kaynak-11 

Bir çocuk, gebelik ve emzirme sırasında DHA için annesine bağımlı olduğundan, annenin yetersiz DHA seviyeleri, yalnızca anne sütüyle beslenen çocukların da muhtemelen yeterli DHA alamadığı anlamına gelir.

Bir çocuk anne sütünden yeterli DHA almıyorsa, DHA’nın baskın olduğu bir omega-3 balık yağı ile desteklenmesi tavsiye edilir.

—– Sponsor Bağlantı —–

5-12 YAŞ ARASI ÇOCUKLARIN KONSANTRASYONLARI İÇİN

ANZAN MEGA ARİTMETİK BEYİN EGZERSİZLERİ EĞİTİMİ

—– Yazının Devamı —–

Tüm bebekler omega-3 takviyesine ihtiyaç duyar mı? 

Bebek ve DHA – Bir bebek veya yeni yürümeye başlayan bir çocuk için omega-3 takviyesi gerektirip gerektirmeyeceği, aşağıdakiler de dahil olmak üzere çeşitli faktörlere bağlıdır.

Emzirilen Bebekler 

Sadece anne sütü ile beslenen bebekler için önemli bir husus, annelerin omega-3 seviyelerinin yeterli olup olmadığıdır.

Emziren bir anne test edildiyse ve kabul edilebilir omega-3 seviyelerine sahip olduğu tespit edildiyse, bebek veya yürümeye başlayan çocuk için doğrudan takviye gerekli değildir. 

Bununla birlikte, doğurganlık çağındaki birçok kadının yeterli omega-3 tüketmediğine dair kanıtlar göz önüne alındığında,  emziren annelerin yeterli omega-3 seviyelerine sahip olduğu varsayılmamalıdır.

Resmi testlerin olmaması durumunda (veya test annenin yetersiz düzeyde olduğunu ortaya çıkarırsa), anne sütüyle beslenen çocuklar, emzirilmeyen çocuklara benzer şekilde desteklenmelidir.

Formülle Beslenen Bebekler 

Her ne kadar birçok bebek maması artık DHA ile güçlendirilmiş olsa da, içindeki DHA’nın miktarı ve kalitesi idealden daha az olabilir (örneğin, sentetik etil-ester formunda <%.32 DHA konsantrasyonu, vb.) ve/veya maruziyetle zayıf reaksiyona girebilir.

Sonuç olarak, yüksek kaliteli, trigliserit formlu omega-3 balık yağı ile ek takviye tavsiye edilir.

Yeni yürümeye başlayan çocuklar

Daha büyük bebeklerin, genel sağlık ve gelişimi desteklemek için yeterli düzenlilikte (haftada 2-3 kez) EPA ve DHA’nın diyet kaynaklarını tüketip tüketemeyeceği , takviye edilip edilmeyeceğine karar verilirken dikkate alınmalıdır.

Küçük çocuklar için haftada 2-3 porsiyon balık tüketmek zor olabileceğinden, balık yağı takviyesi çocukların beslenme ihtiyaçlarını karşılamanın daha makul bir yolu olabilir.

0-3 yaş arası bebekler için dozaj önerileri

Hücresel ve gelişimsel sağlık için önemi göz önüne alındığında, sağlıkçılar günlük omega-3 yağ asidi kullanımı için önerilerde bulunuyorlar. Bu önerilerin çoğu, araştırmalara rağmen, daha düşük dozlarda hata yapma eğilimindedir:

1) Omega-3’ün  tüm bireylerde aynı olumlu etkiyi meydana getirme ihtimali çok düşüktür.

2) Daha büyük dozlar güvenlidir ve sıklıkla daha küçük dozlardan daha etkilidir.

3) 5.000 mg’a kadar yüksek dozlar hem çocuklar hem de yetişkinler tarafından tolere edilebilir.

Emzirilen Bebekler ve Yeni Yürümeye Başlayan Çocuklar:

 • Annenin uygun seviyeleri varsa doğrudan takviye gerekli değildir.

Emzirilmeyen Bebekler ve Yeni Yürümeye Başlayan Çocuklar:

 • 0 ay-1 yıl (0 – 6,80 Kg.): Günde 500 mg EPA+DHA 
 • 1-3 yıl (~6,80 – 18,14 Kg.): Günde 800 mg EPA+DHA 

bebek ve dha - beyin gelişimi

Günlük 500 ila 800 mg EPA+DHA sağlıklı bebekler için destekleyicidir.

Bebek ve DHA – Bebek büyümesi ve gelişimi ile ilişkili süreçler için EPA ve DHA’nın gerekli olduğunu gösteren çok sayıda kanıt ışığında,

 • 12 aylıktan küçük bebeklerin günde ~500 mg EPA+DHA’dan yararlanabileceği mantıklıdır.
 • 36 aydan küçük bebeklerin ise günde ~800 mg EPA+DHA’dan yararlanabileceğini söyleyebiliriz. 

Daha da önemlisi, bu tavsiyeler günlük tüketim için “güvenli” olarak kabul edilmektedir.

Diğer sağlık kuruluşları tarafından önerilen daha küçük, fizyolojik olarak daha az dozlardan daha fazla temel destek sağlayabilir.

Sonuç olarak, küçük çocukların omega-3 ihtiyaçlarının karşılanmasını sağlamanın tek kesin yolu, kişiselleştirilmiş kan testleri ve doktorlarına danışmak olsa da, günde 500 ila 800 mg EPA+DHA takviyesi, çoğu sağlıklı bebek için yeterli desteği sağlamalıdır.

Tavsiye Edilen Makaleler:

Dikkat Dağınıklığı Ve Hiperaktivite İçin Günlük DHA Miktarı Önemli

Çocukların Zeki Olması İçin Anneler Nasıl Bir Balık Yağı Kullanmalı

Başa dön tuşu