Öğrenme ve Eğitim

Açısal Girus (Angular Gyrus) – Okuma ve Anlama İşleminde Görevi Nedir?

Açısal Girusun Okuma ve Anlam İşleminde Görevi Nedir: Açısal Girus (Angular Gyrus), beynin parietal lobunun bir parçasıdır. Parietal lobun ön-yanal kısmında, temporal lobun büyük kenarının yanında ve supramarginal girusun arkasında bulunan beyin bölgesidir. İnferior parietal lobülün iki parçasından biridir, diğer bölümü ise supramarjinal girustur. Açısal girus, Wernicke bölgesinin yanında bulunur ve okuma için önemlidir.

Açısal Girusun Görevi Nedir?

Dil ve sayı işleme, hafıza ve muhakemede önemli rol oynar. Önemi, görsel olarak algılanan kelimelerden anlam çıkarmak için görsel bilginin Wernicke alanına aktarılmasıdır. Görsel girdiyi dile eşlemede yer alır. Bu bölge metaforu anlama yeteneği ile de ilişkilidir.

öğrenme - konsantrasyon - uyku - hafıza - beyin

Açısal Girus Hasar Görürse Ne Olur?

Bu bölgeye zarar veren lezyonlar, bir takım semptomlara yol açabilir. Klasik semptomlar arasında agrafili aleksi, zayıf hafıza, hüsran ve kavgacılık gibi davranışsal belirtiler yer almaktadır.

brain - angular gyrus - açısal girus

Şekil – Açısal Girus (sarı) ve ona bilgi gönderen diğer kortikal alanlar: İkincil Görsel Alan (mavi), İşitsel Alan (pembe) ve Somatosensoriyel Alan (yeşil).

Melik DUYAR

www.MrMemory.com
Başa dön tuşu