Çocuk ve Zeka

4 Yaş Çocuğu İçin 7 Eğlenceli Öğrenme Etkinliği

4 Yaş Çocuğu – 4. yaş, çocukların kişilik kazanmasında önemli bir role sahiptir. Bu yaş çocuğunun dünyası daima pozitiftir; tüm duygu ve düşünceleri olumlu kodlanmıştır. O nedenle öğrenmeye karşı dirençli değil uyumludurlar. O zaman biz de çocuklarımızın bu özelliklerinden yararlanarak, onları geleceğe hazırlamalıyız.

Çocukların ailesine karşı güvenli bağlanması aile içindeki tutum ve davranışlara bağlıdır. Aile derin birlikteliktir ve bu birliktelik çocuğun öğrenmesinde başat rol oynar.

Çocuğunuzla birlikte eğlenmek; konuşma ve dinleme becerilerini geliştirmelerini, kelime dağarcığını geliştirmelerini, sayma ve diğer erken okuryazarlık ve aritmetik becerilerini geliştirmelerini sağlamak için onunla yapabileceğiniz birçok oyun ve aktivite vardır. Hepsinden önemlisi, bu fikirlerin çok eğlenceli olması…

İşte 4 Yaş Çocukları İçin Oyunlar ve aktiviteler

1-) Birlikte kitap okuyun

4 Yaş Çocuğu – Çocuğunuza her türden kitap okuyun: Resim, kelimeler ve resimler, açılır pencere, bilgi ve şiir vb.

  • Ekranda birlikte paylaşmak için bir e-Kitap seçip okuyun
  • Hangi çocuk iyi bir hikâye dinlemeyi sevmez? Popüler geleneksel hikayeleri okuyan bir video bulun ve izletin. YouTube’ de bir hayli bulabilirsiniz.

2-) Kütüphaneye gidin

4 Yaş Çocuğu – Geçenlerde çocuklarımla birlikte bu yıl açılan Ankara Millet Kütüphanesine gittik. Büyüleyiciydi. Hiçbir şey okumasanız bile, orada olmak kitaba karşı sanki içimizdeki aşkı ateşliyor gibiydi.

Kütüphaneyi ziyaret etmek, kitapları birlikte keşfetmenin harika bir yoludur. Kütüphane, çocuğunuza kurmaca, kurmaca olmayan ve şiir de dahil olmak üzere çok çeşitli kitap türlerini keşfetme, gözden geçirme ve aralarından seçim yapma şansı verir.

Pek çok kütüphanede, okul öncesi çocuklardan tutun yetişkinlere kadar dil ve edebiyat, sanat, hızlı okuma vb. konularda farklı etkinlikler yapılıyor.

3-) Kes ve yapıştır

4 Yaş Çocuğu – Makas kullanmak yararlı bir beceridir; koordinasyon, kontrol ve güç oluşturmanın harika bir yoludur. Birçok çocuk makastan çekinir. Belki de aileleri etkilemiştir. Bu yüzden çok fazla pratiğe ihtiyaçları vardır.

Birlikte kağıt zincirler yapın veya onlardan dergilerde ve internette (renk veya diğer kategorilere göre) belirli fotoğrafları bulmalarını isteyin ve bunları kesip kendi resimlerine yapıştırın.

4-) Sayma şarkıları söyleyin

4 Yaş Çocuğu – Şarkı söylemek, çocukların konuşma ve dinleme becerilerini geliştirmelerine ve kelimelerle eğlenmelerine yardımcı olur.

Bu konuda rahmetli Barış Manço’yu anmalıyız. Çocukların öğrenme biçimlerine müziği sokmakta çok başarılı olmuştu. Özellikle küçük çocuklar için hem matematiksel işlemlerde hem kültürel boyutta etkili olmuştu.

5-) Giyinmek

4 Yaş Çocuğu – Giyinme ve rol yapma, konuşma, dinleme ve yaratıcı oyunlar için harika fırsatlardır. Pratik düzeyde, eğlenceli bir giyinme seansı çocuğunuzun kendi kendine giyinme alıştırması yapmasına yardımcı olabilir. Bu zorlu fermuarlar, kol ağızları ve düğmelerle sinsi bir antrenmana uyum sağlayabilirsiniz.

6-) Birlikte pişirin

4 Yaş Çocuğu – Çocuğunuzla yemek pişirmek sadece eğlenceli olmakla kalmaz, aynı zamanda matematik hakkında konuşmaya başlamanın da harika bir yoludur. Mesela, bir kek tarifi için yumurta saymak, bir pizza için az ya da çok malzeme saymak gibi. Bunun yanında, el-göz koordinasyonunu ve kontrolünü geliştirmek için sıvıyı veya unu kaşıkla dökmelerine izin verin.

7-) Matematik oyunları oynayın

4 Yaş Çocuğu – Matematik becerilerini geliştirmek ve çocuğunuzun özgüvenini geliştirmeye yardımcı olmak için bu eğlenceli oyunları çocuğunuzla birlikte deneyin. Çoğu çocuk oyun oynamayı sever ve bu onların öğrenmelerini desteklemenin kolay bir yoludur.

Çocuğunuzla matematikten keyif almanıza yardımcı olmak için tasarlanmış çeşitli etkinlikler ve kaynaklar için internetten eğlenceli matematik etkinlikleri sitelerini ziyaret edebilirsiniz.

Başa dön tuşu