LOGO

KİŞİSEL GELİŞİM

Kişisel Gelişim Serüveninin Başlangıç Noktası

  • Ana Sayfa  /
  • Makaleler   /
  • ÖĞRENCİLERİN GÖZÜNDE SÜPER ÖĞRETMEN OLMAK İÇİN 7 KURAL
ÖĞRENCİLERİN GÖZÜNDE SÜPER ÖĞRETMEN OLMAK İÇİN 7 KURAL Öğrencilerin Gözünde Süper Öğretmen Olmak Full view

ÖĞRENCİLERİN GÖZÜNDE SÜPER ÖĞRETMEN OLMAK İÇİN 7 KURAL

ÖĞRENCİLERİN GÖZÜNDE SÜPER ÖĞRETMEN OLMAK İÇİN 7 KURAL

İşiniz öğretmekse öğretilenlerin sizin hakkınızda ne düşündüklerini önemsemelisiniz. Şüphesiz öğrencilerin sizin hakkınızdaki düşüncelerini sizin öğretme tarzınız, tavır ve davranışlarınız şekillendiriyor. Çoğu tecrübeli eğitimcinin kendisinin nasıl bir öğretmen olduğunu bildiğini tahmin ediyorum. Ancak yine de öğrenciler arasında bir anket yapmadan nasıl bir öğretmen olduğunuza kendiniz karar vermeyin derim. “Öğrencilerin Gözünde Süper Öğretmen Olmak İçin 7 Kural” başlıklı bu makalede bu konuda yapılmış araştırma sonuçlarından çıkarttığım 7 kuralı ortaya koyacağım. Kim bilir, belki siz de kendinizi değerlendirmek için öğrencilerinize bu maddeleri soran bir anket sunarsınız.

İşte iyi bir öğretmen olmanın 7 kuralı;

1-) Adaletli Olmak: Öğrenciler öğretmenin sınıfta adaletli olmasını en üst sırada değerlendiriyor. Öğretmenin bazı öğrencileri kayırmasını, bazı öğrencilere torpilli davranılmasını pek hoş karşılamıyor.

2-) Öğrenmeyi Kolaylaştırmak: Öğrenciler çok bilgili olan öğretmenden ziyade, kendisine daha kolay öğreten öğretmeni tercih ediyor. Dersi kolay öğreten öğretmeni hemen diğerlerinden ayırt edebiliyor. Bu anlamda öğretmenlerin nasıl öğretirsem daha kolay olur? Hafıza nasıl çalışıyor? Neler hafızada kolay kalıyor? Hızlı, kolay ve kalıcı öğrenme nasıl olur? gibi araştırmalara girmeleri çok önemli.

3-) İyi İletişim / Ulaşılabilir Olmak: Öğretmenin korkutucu olması, aşırı ciddi olması gibi unsurlar öğrencinin hem öğretmenden, hem de öğrettiği konudan uzaklaşmasına sebep oluyor.

4-) Soru Sorulabilir Rahat Ortam Oluşturmak: Öğrenciler bazı öğretmenlere rahatlıkla soru soramadıklarını ve öğretmenin sınıfta böyle bir ortam oluşturmadığından yakınıyorlar.

5-) İyi Hazırlık Yapmış Olmak: Öğrenci öğretmenin ders öncesi ciddi bir hazırlık yapıp, yapmadığını anlıyor. Öğretmenin düzensiz oradan buradan karışık bir düzende gittiğini kolayca fark ediyor. Şüphesiz bu öğrenmeyi de zorlaştırıyor.

6-) Öğretmek İçin İstekli Olmak: Öğrenciler bazı öğretmenlerin öğretmek için çok çaba sarf ettiğini, heyecanlı olduklarını ve öğretme konusunda istekli olduklarını hissettiklerini söylüyorlar. Bazı öğretmenlerin ise ders bitse de gitsem havasında olduklarını, hatta bazı öğretmenlerin o gün iyi bir günlerinde olmadıklarını hissettiklerini söylüyorlar.

7-) Öğrencilerin İsimlerini Bilmek: Öğrenciler eğer öğretmenleri kendi isimlerini biliyorsa, kendilerini önemsediğini düşünüyorlar. Kendilerini önemseyen öğretmeni seviyorlar. İsimlerini bizzat bilmiyorsanız, kendilerinin sizin için bir hiç olduğunu düşünüyorlar. Öğrencilerinizin isimlerini öğrenmeyi hedeflemek yukarıdaki tüm maddeler için iyi bir başlangıç olabilir.

Öğrencilerin gözünde süper öğretmen olmak ve kendinizi gerçekten değerlendirmek istiyor musunuz? O zaman her yıl sonunda, bu maddeleri soru haline getirmiş olan bir anketi öğrencilerinize sunup, anketi isimlerini yazmaksızın doldurarak size vermelerini isteyebilirsiniz.

Yorumlar

Yazan Melik Safi DUYAR

 

md-small Melik Duyar’ın ücretsiz 7 Elektronik Beyin Eğitimi programına katılmak için, buraya tıklayın.
Melik Duyar’ın ücretsiz 6 Elektronik Hızlı Okuma programına katılmak için, buraya tıklayın.
Melik Duyar’ın ücretsiz "Mega Hafıza" dergisinin adresinize gönderilmesi için, buraya tıklayın.
error: