LOGO

KİŞİSEL GELİŞİM

Kişisel Gelişim Serüveninin Başlangıç Noktası

İNSAN KAYNAKLARI – ÖZGEÇMİŞLERE DİKKATLİ BAKIN!  Yaşamsal azlar Full view

Özgeçmiş Değerlendirmesi

İNSAN KAYNAKLARI – ÖZGEÇMİŞLERE DİKKATLİ BAKIN! 

İNSAN KAYNAKLARI – ÖZGEÇMİŞLERE DİKKATLİ BAKIN! 

Özgeçmiş değerlendirme sırasında özenli olmak zorundasınız. Eğer sadece özgeçmişlere bakarak işe eleman alsaydınız, adaylarınızın çoğu muhtemelen o iş için en iyi seçim olacaktı. Ama gerçeğe dönüyoruz, bakıyoruz ki, gerçek dünyada böyle bir şey yok. Hepimiz reel dünyanın bu şekilde çalışmadığını biliyoruz. Herkes etkileyici bir özgeçmiş yazabilir, ama yazılanlar ne kadar gerçek?

Özgeçmiş değerlendirme ile ilgili bu makale, potansiyel adaylarınızı değerlendirirken, özgeçmişlerini nasıl değerlendirmeniz gerektiği konusunda size yardımcı olmaya çalışacak. Ya da özgeçmişinizi doldururken işe alımlarda özgeçmişlerde nelere dikkat ediliyor, bilmenizi sağlayacaktır.

ÖZGEÇMİŞ DEĞERLENDİRME – Normalde kabul edİlebİlİr İkİ türlü özgeçmİş vardır:

Kronolojik Özgeçmiş 

Adayın, iş deneyimiyle ilgili tüm bilgilerinin tarihi/kronolojik olarak alt alta yazılı olduğu sıralı zaman çizelgesi görünümünde olan özgeçmişler.

Fonksiyonel Özgeçmiş

Adayın, işle ilgili tüm bilgilerinin “Becerileri, Başarıları, Nitelikleri” gibi çeşitli kategorilerde sınıflandırıldığı özgeçmişler.

Günümüzde fonksiyonel özgeçmişler daha yaygın ve kabul edilebilir olmakla birlikte, bazı insanlar çalışma tarihlerindeki boşlukları gizlemeye çalışan adayların genellikle fonksiyonel özgeçmişlerini kullandıklarına inanmaktadırlar. Bazı adaylar ise hem fonksiyonel hem de kronolojik özgeçmişleri daha etkili olacağına inandıkları için birlikte kullanmaktadırlar.

ikea işe alım ile ilgili görsel sonucu
ÖZGEÇMİŞ DEĞERLENDİRME – İşte Dİkkat Edİlmesİ Gereken Noktalar

Özgeçmiş değerlendirme sırasında bakılması gereken en önemli noktalardan biri, bazı mükemmel adayların kariyer değiştirmede daha büyük sorumluluk ve daha önemli konumlara istikrarlı bir şekilde ilerlemeleridir. Bazen adayın iş ilerlemesinde tarihsel sıralamada boşluklar varsa, sonraki işlere baktığınızda, daha mükemmele doğru gittiğini görüyorsanız, bu boşlukların nedeni daha iyi anlaşılacaktır. Bu nedenle, özgeçmişleri incelerken, değerlendiriciyi hataya düşürmesi muhtemel bazı ipuçlarını arz edelim. Şu noktalara dikkat edin:

Şablon İşler

Adayın iş geçmişinde aldığı sorumluluklar veya terfiler özgeçmişte görünmüyorsa o özgeçmişte sıkıntı vardır. Hatta bu pozisyonlar yazılmış olsa bile, aldığı sorumluluklar, terfiler veya işe yönelik hırsı özgeçmişten anlaşılmıyorsa, bu özgeçmiş problemli bir özgeçmiştir. Bu durumun istisnası, teknik ve uzmanlık isteyen pozisyonlardır. Teknik konular rutin gibi görünebilir. Bunun anlamı işte sebat etmektir ve tercih nedeni bile olabilir.

Moda Kelimeler

Adayın özgeçmişinde kullandığı “…. ile işbirliği yapan”, “….na katıldığı”, “… ile tanındığı” gibi muğlak sözcüklere dikkat edin. Aday iddia ettiği gerçek deneyime sahip olabilir veya olmayabilir; yapmanız gereken atıfta bulunduğu bu özelliğin aradığınız pozisyon için bir beceri şartı olup olmadığına bakın.

Profesyonel Olmayan Baştan Savma Özgeçmişler

Özgeçmiş dokümanı, aday hakkında ilk izlenimi verir. Bu yüzden özensiz ve profesyonel olmayan bir özgeçmiş, bu kişinin profesyonel olmadığı ve iş deneyimine sahip olmadığı mesajını verir.

İş Geçmişinde Açıklanamayan Boşluklar 

İyi tasarlanmış bir özgeçmişte, iş geçmişindeki kronolojik sıralama sadece yılları değil, ayları da içerirse adayın iş boşlukları daha net görünür. Örneğin bir aday bir işi bırakmış ve aynı yılda bir başka işe başlamışsa, sadece aynı yıl tarihini görmek bir fikir vermeyebilir. Olur ya, aynı yılda en az üç iş değiştirmişse bunu nasıl anlayacaksınız? Çözüm, özgeçmiş formunda işi geçmişinin aylar üzerinden detaylandırılmasıdır. Böylece, varsa iş boşlukları daha net görünebilir.

Yazım ve Heceleme Hataları

Genel olarak, özgeçmiş yazmanın gramer ve yazım düzgünlüğü bakımından makale yazmaktan farkı yoktur. Eğer bir özgeçmişte birçok yazım hatası varsa, bu, özgeçmiş sahibinin dikkatsiz, özensiz ve savruk biri olduğu önyargısı doğuracaktır

Çok Sayıda Hobi Sahibi Olmak

Çok fazla hobilerin veya iş dışı etkinliklerin yazıldığı bir özgeçmişte akla gelen ilk şey, mesai durumu gibi iş saatlerine eklenecek zamanlarda, hafta sonlarında veya gönüllü olarak iş takviyesi yapılması durumunda işe devam etmesi gereken adayın, hobileri buna engel olacaktır, anlamı çıkar. Ayrıca, kısa bir zaman dilimi içerisinde çok sayıda iş değiştirmişse yani işi seriye bağlamışsa bu aday sorunlu bir adaydır; bunlara kronik iş sörfçüsü denebilir. Tabii ki, güvenilmezler. Çünkü İnsanların işten sıklıkla ayrılmasının genellikle iyi bir nedeni olmalıdır; özgeçmiş üzerinden bu durumu sorguladığınızdan emin olun.

Yorumlar

Yazan Ferman Kadıoğlu

 

md-small Melik Duyar’ın ücretsiz 7 Elektronik Beyin Eğitimi programına katılmak için, buraya tıklayın.
Melik Duyar’ın ücretsiz 6 Elektronik Hızlı Okuma programına katılmak için, buraya tıklayın.
Melik Duyar’ın ücretsiz "Mega Hafıza" dergisinin adresinize gönderilmesi için, buraya tıklayın.
error: