Kariyer Planlama

İnsan Kaynakları Yönetimi – İşe Alımlarda Sosyal Medya Kullanımı

İnsan kaynakları yönetimi – işe alımlarda sosyal medya kullanımı – ‘İş Hukukunda Yeni Yaklaşımlar Sempozyumu’ nda konuşan İstanbul Teknik Üniversitesi İşletme Fakültesi Dr. Öğr. Üyesi Gizem Sarıbay Öztürk, iş başvurusu yapan adayların artık insan kaynakları yönetimi tarafından sosyal medya hesapları üzerinden araştırıldıklarına dikkat çekti. Sosyal medya hesaplarının işe alındıktan sonra da takip edildiğinin altını çizen Dr. Öztürk, paylaşımların istenerek yapıldığını ve buna elektronik teşhircilik de denildiğini belirtti. Öztürk, “Amerika’da yapılan araştırmalara göre çalışanlar LinkedIn hesaplarında daha ihtiyatlı davranıyorlar. Türkiye’de de durum farklı değil. Tüm bu bireysel davranışlar işverenler ve insan kaynakları yönetimi tarafından takip ediliyor” dedi.

İstihbarata Gerek Yok; Sosyal Medya Bilgi Kaynağı

İnsan kaynakları yönetimi 2018 CareerBuilder araştırmasına göre, eğer işe alım sürecinde sosyal medyayı kullanmıyorsanız şansınız zayıf; işverenlerin % 70’inin, başvuru sahiplerini yakından tanımak için sosyal medyayı bir istihbarat kaynağı olarak kullandığını ortaya çıkardı.

Bugün, sosyal medya sadece sosyal ağımızla iletişimde kalmak için kullanılan bir sosyal platform değil, aynı zamanda en iyi adayları bulmak ve işe almak için hayati bir araç haline geldi. Çoğu İnsan Kaynakları, ideal çalışanları bulmak için işe alımlarda sosyal medya kullanımı hususuna önem veriyor.

Akıllı işe alım uzmanları, sosyal medyayı potansiyel işe alımlar arasında arka plan kontrolleri yapmak ve bir pozisyon için niteliklerini doğrulamak için de kullanıyor.

Sosyal medyanın işe alımının önemli bir parçası olmasının nedenlerinden bazıları:

İşe Alımlarda Sosyal Medya Kullanımı ile Daha Kaliteli Adaylar Alabilirsiniz

Sosyal medya varlığına sahip olan adaylar, mevcut iş eğilimleri hakkında daha fazla teknoloji meraklısı ve bilgili olma eğilimindedir. Ayrıca çalışan olarak daha üretken olma ve bir şirkette daha uzun kalma eğilimindedirler.

Ek olarak, sosyal medya, işverenlerin doğru niteliklere sahip ancak mevcut işlerini değiştirmeyi düşünmeyen pasif adayları tespit etmesine ve ulaşmasına izin verir. Sosyal medya etkinliği, pasif adayları, mevcut işlerini bir başkasına, daha iyi ücretli bir iş için bırakmayı düşünmeleri için motive edebilecek yeni iş ilanlarından haberdar eder.

—– Sponsor Bağlantı – Sponsor Bağlantı —–

ÜCRETSİZ HAFIZA TEKNİKLERİ EĞİTİMİ

Ücretsiz Hafıza Ve Beyin Eğitimi

Eğitimler Üç Günde Bir E-Posta Adresinize Gönderilmektedir

—– Yazının Devamı – Yazının Devamı —–

Sosyal Medya Araştırma İçin Uygun Maliyetlidir

Adayları bulmak ve işe almak için sosyal medya sitelerini kullanmak, iş fuarları veya gazete ilanları gibi geleneksel arama yöntemlerinden önemli ölçüde daha ucuzdur. Facebook, Twitter ve LinkedIn gibi siteler kurmakta özgürdür ve işe alım reklamları yayınlamak istiyorsanız, nispeten uygun fiyatlıdır.

TV, ilan panosu, gazete veya dergi aracılığıyla reklam yayınlamak gibi geleneksel işe alım ve markalaştırma yöntemleri çok sayıda adaya ulaşabilir, ancak şirkete ciddi maliyetlere mal olacaktır.

Bir 2013 Jobvite anketi, şirketlerin yüzde 60’ının sosyal medya üzerinden tek bir işe alım için yıllık yatırım getirisini yıllık 20.000 dolar olarak tahmin ettiğini, şirketlerin yüzde 20’sinin ise 90.000 dolarlık bir yatırım getirisi olduğunu rapor ettiğini gösterdi.

Sosyal Medya İşe Alma Süresini Kısaltır

Sosyal medya üzerinden işe alım teknikleri ile işe alma süresini kısaltabilirsiniz. İlk olarak, doğrudan mesajlaşma yoluyla potansiyel adaylarla daha hızlı iletişim kurulabilir ve adaylar hemen yanıt verebilir. İkinci olarak, bir şirket veya işe alım müdürü ile ortak çıkarları, değerleri veya çalışma tarzlarını paylaşan adaylar arasında kabul oranları daha yüksektir, bu da boşluğun daha hızlı doldurulması anlamına gelir.

mi

 Sosyal Medya Rekabet Avantajı Sağlar

İnsan kaynakları yönetimi alanında sosyal medya, potansiyel adaylara gerçek zamanlı olarak anında bilgi verebilir. Adaylar ve işe alma yöneticileri bir şekilde bağlıysa, bu adaydan işe dönüşüm oranlarının artmasına neden olabilir.

Mevcut çalışanların ortak ilgi alanlarına, eski meslektaşlarına, gönüllü kuruluşlara, akademik geçmişlere, kişilik özelliklerine ve çevrimiçi sosyal gruplara dayanarak insanları yönlendirmeleri daha kolaydır. Firstbird gibi çalışan başvuru yazılımı, çalışanların şirketinizin işlerini Facebook, Twitter, LinkedIn ve Xing’de kolayca paylaşmalarına olanak sağlıyor. Ayrıca kişisel bağlantılarını e-posta ve Whatsapp üzerinden özel olarak paylaşabiliyorlar.

Sosyal medya, 21. yüzyılın işe alım sürecini yürütmek için daha verimli ve uygun maliyetli bir yolu açtı. Bugün ve bu çağda kolay, güvenilir ve çok faydalı bir medya platformu olarak yıldızı parlıyor.

İnsan Kaynakları Yönetimi İşe Alımlarda Sosyal Medyayı Nasıl Kullanıyor?

İnsan kaynakları yönetimi tarafından bir adayın nasıl bir psikolojik yapıya sahip olduğunu, kızgın, öfkeli, saldırgan, duygusal, sevecen vb. karakterlerden hangisine sahip olduğunu ortaya çıkarmak hiç de zor değil. Paylaşılan fotoğraflar ve resimler, aile ve sosyal çevre, düşünce yapısı ve ideolojik yönelimlerin hepsi hakkında bilgi edinmek mümkün.

Adayı işe almada aşağıdaki sosyal medya araştırmaları öne çıkıyor:

1-) Geçmiş Mesajlardaki Davranışları ve Yazı Örneklerini Bulmak

Sosyal medyanın popülaritesi hem kişisel hem de profesyonel kullanımda büyümeye devam ediyor. Çoğu içerik sonsuza dek internette kalıyor. Potansiyel çalışanların geçmiş içeriklerini ve kalitesini kontrol etmek için sosyal medya platformları kullanılıyor.

2-) Adayın Kişiliğini Değerlendirmek

Potansiyel çalışanları sadece uzmanlıklarına göre değil aynı zamanda kişilik özelliklerine göre bölümlere ayırma sosyal medyada yaratıcı rol alıyor.  Zıt karakterlere ve fikirlere sahip olmak, bütünsel ve özgün konseptler üretebilen yenilikçi bir ekip geliştirmenin anahtarıdır. Daha kapsamlı bir işe alım süreci için farklı tipleri bulmak için sosyal medya hedefleme araçlarını kullanılıyor.

ME-FHT

3-) Hedefli İşe Alma için LinkedIn Kullanmak

Sektörümüzde üst düzey bir pozisyon için zaten deneyime sahip birine ihtiyaç duyduğumuzda, LinkedIn, tam olarak aradığımız profile uyan özgeçmişler ile yetenek kazanmaya yardımcı oluyor. Bu platform, odaklı işe alım için izin veriyor. Twitter, Facebook ve Instagram, aday hakkında daha fazla bilgi sağlamaya yardımcı oluyor.

4-) Çalışanları Kendi Tecrübelerini Şirketinizle Paylaşmaya Teşvik Etmek

Sosyal medyayı yalnızca başka bir iş listeleme platformu olarak kullanmayın. Personelinizden yalnızca yazı paylaşımında değil, aynı zamanda deneyimlerini paylaşmalarını da isteyin. İnsanlar diğer insanların sevdiği bir yerde çalışmak ister. Personeliniz ilk elden deneyimlerini paylaşırsa, referansları temel iş listeleri yerine arama kartınız olur.

5-) Şirketinizin Farklı Yönlerini Göstermek İçin Uygun Sosyal Kanalları Kullanmak

Sosyal medya şirketler, insan kaynakları yönetimi ve adaylar için yaratıcı bir şekilde paylaşım araçları sağlıyor. Twitter’ı kısa bilgilendirmek için, Facebook’u kültür için ve LinkedIn’i şirket başarılarını paylaşmak için kullanıyoruz. LinkedIn Video, ilgi çekici ve eğitimli olmak için kullanılması gereken bir araç. Kilit yeteneklerin bir araya geldiği büyük konferanslarda Snapchat coğrafi filtreleri kullanmanızı bile öneriyorum.

Çok yakında işe alımlarda sosyal medya kullanımı faktörünü önemsemeyen şirket ve insan kaynakları yönetimi kalmayacakmış gibi görünüyor.

Kaynaklar

https://parkbench.com/news/dont-ignore-social-media-in-recruiting-job-search-process

https://www.careerbuilder.com/

http://www.oxygen-tr.com/topluluk/makaleler/jobvite–2013-sosyal-ise-alim-anketi-sonuclari/

https://www.jobvite.com/jobvite-news-and-reports/2013jobvitesocialrecruitingsurve

abcdef

Başa dön tuşu