LOGO

KİŞİSEL GELİŞİM

Kişisel Gelişim Serüveninin Başlangıç Noktası

  • Ana Sayfa  /
  • Makaleler   /
  • EĞİTİM VE ÖĞRENME İÇİN EINSTEIN’DAN ALINMASI GEREKEN DERSLER
EĞİTİM VE ÖĞRENME İÇİN EINSTEIN’DAN ALINMASI GEREKEN DERSLER Eğitim Ve Öğrenme İçin Einstein’dan Alınması Gereken Dersler Full view

EĞİTİM VE ÖĞRENME İÇİN EINSTEIN’DAN ALINMASI GEREKEN DERSLER

EĞİTİM VE ÖĞRENME İÇİN EINSTEIN’DAN ALINMASI GEREKEN DERSLER

Albert Einstein’ı çoğu insan E = mc2 formülü ile bilinen izafiyet teorisiyle ve bir fizik profesörü olarak tanımaktadır. Şüphesiz onun sebatı, çalışkanlığı, başarısızlıklara karşı direnmesi ve vazgeçmemesi bilime birçok katkılarda bulunmasını sağlamıştır. Ancak Einstein’ın dehasını, kendisinin de sonradan belirttiği gibi, okul eğitimi değil, inandığı düşünceleri ve yaşam tarzı geliştirmiştir. Bu anlamda Einstein özellikle eğitim ve öğrenme alanında herkesin kendi dehasını ortaya çıkarmasına yardımcı olacak çok önemli dersleri de bize bırakmıştır. Ben kişisel olarak gerek kendi potansiyelimi ortaya çıkarmak, gerek hazırladığımız eğitim programlarıyla öğrencilerin potansiyellerini ortaya çıkarmak adına Einstein’dan çok önemli dersler aldığımı söyleyebilirim. Bu derslerden herkesin faydalanması amacıyla bugün “Eğitim Ve Öğrenme İçin Eınsteın’dan Alınması Gereken Dersler” başlıklı bir makale yazmaya karar verdim. Umarım bu derslerden başta öğretmenler olmak üzere, kendisini geliştirmek, kendi potansiyelini ortaya çıkarmak ve kendi dehasını keşfetmek isteyen herkes fayda sağlar.

DERS-1: HAYAT BOYU ÖĞRENMEYE AÇIK OLUN

“Öğrenme deneyim, deneyim de bilgeliktir. Diğer herşey sadece bilgidir. Bilgi bilgelik değildir.” – Albert Einstein

Einstein'den İlham Veren Dersler - 1

Öğrenme bir gelişme sürecidir. Bu gelişme süreci neyin çalıştığının, neyin çalışmadığının anlaşılmasıdır. Bilgeliğinizi geliştirmek için birinci hedefiniz öğrenme sürecinizi geliştirmek olmalıdır. Bilginizi artırmak bilgeliğinizi artırmamaktadır. Bilgiler zamanla değişir. Bugün geçerli olan bilgi yarının demode bir bilgisi olabilmektedir. Esas olan öğrenme deneyiminizdir, bilginizi artırmak değildir. Bilgeliğinizi geliştirmek için öğrenme deneyiminizi geliştirmelisiniz.

DERS-2: TEMEL PRENSİP BASİTLEŞTİRMEK OLMALI

“Altı yaşındaki çocuğa açıklayamıyorsan, konuyu sen de anlamamışsın demektir.” – Albert Einstein

EINSTEIN'DEN İLHAM VEREN DERSLER - 2

Bir konuyu ne kadar karmaşıklaştırıyorsanız, o konuyu o kadar anlamamışsınız demektir. Öğrenme ve anlamada işin sırrı konuyu basitleştirmekte yatmaktadır. En iyi öğretmenlerim olarak hatırladığım kişilerin temel özellikleri konuyu çok iyi anlatmalarıydı. Dersi çok iyi anlatan öğretmenlerimin bu özelliklerinin konuları basite indirgeyerek anlatmalarından geldiğini şimdi çok iyi idrak edebiliyorum.

DERS-3: ÇOK ÇALIŞIN VE HATA YAPMAKTAN KORKMAYIN

“Hata yapmaktan kaçınmanın tek yolu hiçbir yeni fikri denememektir.” – Albert Einstein

“Denemeyi bırakana kadar asla başarısız olmazsın.” -Albert Einstein

EINSTEIN'DEN İLHAM VEREN DERSLER - 3

Einstein, hayatının çoğunu birçok fizik teorileri üzerinde çalışarak geçirmiştir. Üzerinde çalıştığı bazı teorilerin hiç çalışmamıştır. Çalışanlar ise günümüzde bilinenlerdir. Denemediğiniz ve üzerinde çalışmadığınız sürece hangisinin işe yarayacağını asla bilemezsiniz. Anahtar denemek ve denemeye devam etmektir. Unutmayın, denemeyi bırakana kadar başarısızlık asla mevcut değildir.

DERS-4: HAYAL GÜCÜNÜZÜ KÖRELTMEYİN, AKSİNE GELİŞTİRİN

“Hayal kurmak, araştırmanın en yüksek formudur.” – Albert Einstein

“Mantık sizi A noktasından B noktasına götürür. Hayal gücü ise her yere.” – Albert Einstein

EINSTEIN'DEN İLHAM VEREN DERSLER

“Hayal gücüm üzerine özgürce çizecek bir sanatçıyım. Hayal gücü bilgiden daha önemlidir. Bilgi sınırlıdır. Hayal dünyayı kuşatır. ”- Albert Einstein

Hayal gücü çoğu şeyin anahtarıdır. Hayal ettiğin şeyleri başkalarıyla paylaşabilir ve onların da sizin dünyanızı görmesini sağlayabilirsiniz. Böylece ortak hayaller oluşturabilir ve yepyeni hayaller kurabilirsiniz. Bu anlamda hayal gücünüzü köreltmemeye çalışın. Hayal gücünüzü geliştirmeye çalışın.

DERS-5: YARATICI DÜŞÜNME BECERİLERİNİZİ GELİŞTİRMEYE ÇALIŞIN

“Yaratıcılık bulaşıcıdır, onu başkalarına da bulaştırın.” – Albert Einstein

EINSTEIN'DEN İLHAM VEREN DERSLER

Bu anlamda sevdikleri şeyi yapmaları için başkalarına ilham verin. Yeni işler oluşturmak için yaratıcılığınızı kullanın veya yaratıcı düşünme becerilerinizi geliştirmeye çalışın. Başkalarının da yaratıcı düşünme becerilerini geliştirmesine yardımcı olmaya çalışın. Çağ beyin, yaratıcı düşünme ve inovasyon zamanıdır.

DERS-6: FİKİRLERİNİZİ PAYLAŞIN VE İLHAM VERİN

“Öğrenci doldurmanız gereken bir kap değil, yakmanız gereken bir meşaledir.” – Albert Einstein

EINSTEIN'DEN İLHAM VEREN DERSLER - 6

Başkalarının fikirlerine ilham olabilirsiniz. Veya başkalrının fikirleri de sizin için ilham kaynağı olabilir. Bu anlamda fikirlerinizi başkalarıyla paylaşın ve başkalarının fikirlerini söylemesi için rahat bir ortam sağlamaya çalışın. Her zaman başkalarını ateşleyen bir kıvılcım olabilirsiniz. Tüm fikirlerinizi ve bilginizi kendinize saklıyorsanız, başkalarına yardım etmiyorsunuz demektir. Bu anlamda başkalarının problemlerini çözecek veya potansiyellerini ortaya çıkartacak bir anahtar olabilirsiniz.

DERS-7: İNSANLARA DEĞER VERİN

“Başka birileri için yaşamıyorsanız, hayat yaşamaya değmez.” – Albert Einstein

EINSTEIN'DEN İLHAM VEREN DERSLER - 7

“Gündelik hayattan, her şeyden önce mevcudiyetimizin diğer insanlar için olduğunu biliyoruz; öyle ki bizim mutluluğumuz onların gülümsemesine ve iyi olmasına bağlı.” – Albert Einstein

İnsanları ve öğrencilerinizi önceliğiniz olarak belirleyin. Böyle yaparsanız, onlar da bunu fark edecek ve size değer vereceklerdir. İnsanlara ve öğrencilerinize değer verdiğinizi gösterin. Onlara teşekkürler ve övgüler yollayın. Bu davranışınız sadece onların günlerini daha iyi hale getirmekle kalmayacak, onların gösterdikleri pozitif geri bildirimler de sizin günlerinizi iyi hale getirecektir.

DERS-8: ANI YAŞAYIN VE YAŞADIĞINIZ ANDAKİ ZAMANI İYİ KULLANIN

“Asla geleceği düşünmüyorum – gelecek nasıl olsa yakında gelecektir.” -Albert Einstein

EINSTEIN'DEN İLHAM VEREN DERSLER - 8

Şu anda sadece şu anda sahip olduğunuz anda ne yapacağınızı garanti altına alabilirsiniz. Gelecek için endişelenebilir ve olacağından emin olamayacağınız planlar yapabilirsiniz. Gelecek için endişelenmeyin, sadece anı yaşayın ve içinde bulunduğunuz zamanı en iyi şekilde çalışarak geçirin. Unutmayın, bugününüzü garanti eden dün yaptıklarınızdır. Gelecekte neler yapacağınızı sağlayacak olan bugün neler yapacağınıza bağlıdır. Bu düşünceyi öğrencilerinize da aşılamaya çalışın.

Einstein’dan alınan dersleri özetlersek; hayat boyu öğrenmeye devam edin, karmaşık görünen şeyleri basite indirgemeye çalışarak öğrenmeye çalışın, hata yapmaktan korkmayın, hayal gücünüzü köreltmeyin, yaratıcı düşünme becerilerinizi geliştirin, fikirlerinizle başkalarının kıvılcımı olun,  insanlara değer verin ve yaşadığınız anı çok iyi kullanın.

Yorumlar

Yazan Melik Safi DUYAR

 

md-small Melik Duyar’ın ücretsiz 7 Elektronik Beyin Eğitimi programına katılmak için, buraya tıklayın.
Melik Duyar’ın ücretsiz 6 Elektronik Hızlı Okuma programına katılmak için, buraya tıklayın.
Melik Duyar’ın ücretsiz "Mega Hafıza" dergisinin adresinize gönderilmesi için, buraya tıklayın.
error: