LOGO

KİŞİSEL GELİŞİM

Kişisel Gelişim Serüveninin Başlangıç Noktası

DÜNYA Pİ GÜNÜ NEDİR? Dünya Pi Günü Full view

DÜNYA Pİ GÜNÜ NEDİR?

Dünya Pi Günü Nedir?

Dünya Pi Günü Nedir? Dünya pi günü pi sayısı anısına kabul edilmiş olan ve her yıl tüm dünyada 14 Mart tarihinde kutlanan bir etkinliktir. Nedeni ise Mart ayının 14’ü Amerikan tarih yazılış formatında3/14 olarak yazılmaktadır. Bu yazılış pi sayısının en genel anlamda tanınan 3.14 ifadesini anımsatmakta ve temsil etmektedir.

Bu bilgi aynı zamanda beynimizde bir çeşit hafıza ve hatırlama ilişkisi de oluşturmaktadır. Şöyle ki;

Hafıza beyinde doğal olarak beyin hücreleri arasında kurulan ilişkilerle çalışmaktadır. Siz düşünüyorsunuz, ama beyin düşünceleriniz doğrultusunda kimyasal reaksiyonlar oluşturarak beyinde ilgili bilginin hatırlanmasını sağlayacak snaptik bağlar kuruyor. Beyin bunu yaparken de genel olarak yeni bir bilgiyi daha önceden bildiği eski bir bilgi ile ilişkilendiriyor. “Dünya Pi Günü Nedir?” veya “Dünya Pi Günü Yılın hangi ayında ve gününde kutlanıyor?” diye bir bilgiyi hatırlamak veya hafızanızda tutmak istiyorsanız, yapmanız gereken şey daha önce bildiğiniz bir bilgi ile Dünya Pi gününün kutlandığı tarih arasında zihinsel bir ilişki kurmanız gerekiyor. Ayrıca bu zihinsel ilişkinin “Pi” (∏)” sayısını da hatırlatması gerekiyor.

Pi sayısının ilk üç hanesinin “3.14” olduğunu herhalde okula gidip de bilmeyen yoktur. İşte sihir burada yatıyor. İlk rakam, yani “3” Dünya Pi gününün hangi ayda kutlandığını, takip eden iki hanesi olan “14” de kutlamanın o ayın hangi gününde yapılacağını söylüyor. Kutlamanın bu gün yapılmasına ilk ön ayak olan kişi bir fizikçi olan Larry Shaw’dır. İlk kutlama 1988 yılında San Francisco’daki Exploratorium bilim müzesinde birkaç personelle dairesel bir alanın çevresinde yürüyüş yapılarak ve dairesel bir meyvalı tart (Fruit Pie) yenerek yapılmıştır. Böylece “Pi” sayısının dairenin alanı ve çevresi ile ilgili bir katsayı olduğu da vurgulanmıştır. A.B.D. Temsilciler Meclisi’nin 2009 yılında her yılın Mart ayının 14. Gününü “Dünya Pi Günü” olarak ilan etmesiyle kutlama evrensel bir hale gelmiştir.

İçinizden Biri Pi Sayısının Ne Anlama Geldiğini Söyleyebilir Mi?

Hem bu sorunun cevabı, hem de “Dünya Pi Günü Nedir?” sorusunun anlamı için fazla söz söylemeye gerek yok. Aşağıda verilen filmi izleyin yeter. Bu kısa film Pi sayısının çok daha derin anlamlar içerdiğini ilginç ve basit bir şekilde anlatıyor. Filmden etkileneceğinizi düşünüyorum.

Bu arada “Dünya Beyin Hafyası”nın da her yıl Mart ayının 3. Haftasında kutlanıyor olması dolayısı ile, her yıl Mart ayının 3. Haftasında Memoriad Dünya Mental Sporlar Federasyonu Türkiye Merkezi’nde “Pi sayısının hanelerinin maksimum sayıda hafızda tutularak söylenmesi” kategorisi dahil, beyin sporları ile ilgili çeşitli alanlarda “Dünya Rekoru Denemeleri” yapılmaktadır. Konuyla ilgili daha fazla bilgi almak için aşağıdaki linke tıklayınız.

DÜNYA BEYİN HAFTASI & TÜRKİYE BEYİN HAFTASI

Yorumlar

Yazan Melik Safi DUYAR

 

md-small Melik Duyar’ın ücretsiz 7 Elektronik Beyin Eğitimi programına katılmak için, buraya tıklayın.
Melik Duyar’ın ücretsiz 6 Elektronik Hızlı Okuma programına katılmak için, buraya tıklayın.
Melik Duyar’ın ücretsiz "Mega Hafıza" dergisinin adresinize gönderilmesi için, buraya tıklayın.

Benzer Makaleler

error: