Konsantrasyon

Zihin Temizleme – Nedir, Zihinsel Netlik İçin 10 Basit Strateji

10 Uygulanabilir Tavsiye

Zihin Temizleme – Zihnimiz darmaduman. İnanılmaz bir etki-tepki dünyasında yaşıyoruz; eğer ipin ucunu kaçırırsak manipülasyona açık hale geliyoruz. Yaşama ve pratik olarak o güne dair hedeflerimiz yoksa , bizi mutlu edecek başarıların neler olabileceğine dair bir fikrimiz olmadan yeni bir güne uyanıyoruz.

Peki, böyle bir hayat keyif verici olabilir mi? Sanıyorum siz de benim gibi düşünüyorsunuz; her güne, neyi başarmak istediğinize dair hedeflerinizin netliği altında odaklanarak başlamak…

Kısacası, zihnimizi netleştirmeliyiz. Bulanık zihin başımızı belaya sokabilir. Amaçsız insanları anlatan “iki arada bir derede kalmak” deyimini duymuşsunuzdur; iki “dere” iyi, ya daha fazla dereler arasında kalırsanız ne olurdu? Boğulurdunuz. Bu neye benzer biliyor musunuz; karanlık bir gecede kara karıncaya bakmaya benzer; görebilir misiniz?

At Gözlüklerinden Zihin Gözlüklerine 

Zihin Temizleme – At gözlüğünü köy hayatını yaşayanlar daha iyi bilir. At gözlükleri bizim gözlüklere benzemez. Büyükbaş hayvanlarda kullanılır. Amacı, hayvan sağa sola değil sadece önüne baksın, diye iki gözün iki yanına takılan ve sağı solu görmeyi engelleyen aparatlardır. Böylece hayvanınızla başkalarının tarlasından geçerken, atınız veya inekleriniz tarladaki yeşillikleri görmesin ve yemesin diye kullanılır.

Peki, bir konuya odaklanmak isteyen biri olarak, bizim de “zihin gözlükleri”mizi takma zamanımız gelmedi mi?  Sağa sola bakmadan, hedeflerimize odaklanarak ilerlemek ve bu esnada zihnimizi engelleyen zihinsel karışıklıktan kurtulup zihnimizi daha nasıl netleştirmeliyiz?

Şu hayatta bizi ilgilendiren konular iki ya da üç türlüdür:

Biri, bizi doğrudan ilgilendiren ve etkileyenler, diğeri dolaylı olarak ilgilendiren ve etkileyenlerdir. Üçüncüsü ise doğrudan veya dolaysız hiç ilgilendirmeyenlerdir. Bu sonuncusu konumuz dışındadır.

Bunu iç içe geçmiş daireler gibi düşünün. En merkezde bizi doğrudan ilgilendiren görevler, işler vardır. Bireysel ilişkilerimiz, sadece bizim yapmamız gereken ve başkasına devredilemeyen işlerdir. Yemek yemek, su içmek, uyumak gibi; başkasının yemek yemesi sizin karnınızı doyurmaz.

İşte zihnimizi bizi doğrudan ilgilendiren işlerle meşgul etmeliyiz. Dışımızda ve bizi dolaylı ilgilendiren veya hiç ilgilendirmeyen görevler zihnimizi kolaya çelme gayreti gösterebilir.

Eğer doğrudan işlerle meşgul olmayıp da dolaylı işleri iş edinirsek, bu durum bizi istediğimiz şeye odaklanmaktan uzaklaştıran muazzam bir dikkat dağınıklığı yaratır. Dolaylı ilgiler bazen zarar verici olabilir. Mesela, olumsuz haberlerin ve sosyal medyanın bizi kızdırmasına, depresyona sokmasına ve üzmesine izin veriyoruz ve bu duygular kararsız olmamıza ve odaklanmamıza neden oluyor.

Peki bu duruma izin veren kim?

Geçmişe Takılı Kalmak

Zihin Temizleme – Yaptığımız hata şudur: İşlediğimiz hataların ve bize karşı uygulanan adaletsizliklerin kendimizi öfkeli ve bunalmış hissetmemize neden olduğunu fark etmiyoruz.

Zihinsel netliğimizi bozan olumsuzluklara ve sadece başarmak istediğimiz şeye, bunları başarmak için atmamız gereken adımlara ve kendimiz için istediğimiz hayata odaklanırsak, o zaman sahip olabileceğimiz fantastik geleceğe odaklanabiliriz.

O zaman ihtiyacımız olan tek şey var; zihnimizi temizlemek veya sadeleştirmek; zihnimizi dolaylı ilgilendiren veya hiç ilgilendirmeyen çöplerden temizlemektir.

İşte 10 davranış!

1- Sabahları Limonlu Su İçin

Zihin Temizleme – Birçok sağlık uzmanı, size sağladığı fiziksel sağlık yararları için bir bardak limon suyu (bir bardak suya sıkılmış yarım limon) içmenizi öneriyor. Kendinizi fiziksel olarak sağlıklı hissettiğinizde, zihinsel olarak da sağlıklı hissedersiniz.

Zihnimiz ve vücudumuz birlikte çalışır. Fiziksel olarak hastaysak, zihinsel olarak kendimizi iyi hissetmeyiz ve bunun tersi de geçerlidir. Kendimizi enerjik ve canlı hissettiğimizde, kendimizi harika hissederiz ve duygusal hislerimiz artar. Bu, sabahları limonlu su içerek küçük bir kaldırma, sadece fiziksel sağlığınızı değil aynı zamanda zihinsel sağlığınızı da iyileştireceği anlamına gelir.

2– Yürüyüş Yapın

Zihni temizleyen etkinliklerin başında yürüyüş geliyor. Düşünürler, filozoflar sürekli yürüyen insanlardır; ormanlarda, dağlarda bayırlarda sürekli yürümüşlerdir. Yürüme esnasında zihin ciddi anlamda temizlenmekte, düşünülen konu üzerinde odaklanmak mümkün olmaktadır. Yürüme etkinliği özellikle doğada olmalıdır.

3- Büyük Resmi Görün

Zihin Temizleme – Zihinsel netliğe ulaşmanın bir başka yolu da küçük gibi gözüken hedeflerinizin bir araya gelmesiyle oluşan büyük resmi hayal edin ve görün.

Çoğu zaman yaptığımız işleri önemsiz görüp büyük resmi gözden kaçırırız. Kendinize ne istediğinizi ve bunu neden yaptığınızı hatırlattığınızda çok daha net olursunuz.

4- Planlı Yaşayın

Bir gün sonraki planınızı bugünden yapın. Neyi başarmak istediğinizi bilerek güne başlayın. Siz kendi gününüzü planlamaz ve ona göre davranmazsanız, sizin için başkaları plan yapar ve değerli zamanınızı çalar.

Güne başlamadan önce neyi başarmak istediğinizi biliyorsanız, ne istediğiniz konusunda çok daha netsiniz demektir.

—– Sponsor Bağlantı —–

İNGİLİZCEYİ HAFIZA TEKNİKLERİYLE ÖĞRENİN

MEGA İNGİLİZCE

—– Yazının Devamı —–

5- Sizin İçin Neyin Önemli Olduğunu Belirleyin

Zihin Temizleme – Şöyle bir söz vardır: “Nereye gideceğini bilmeyen yelkenliye hiçbir rüzgar fayda vermez.”

Nereye gittiğinizi bilmiyorsanız, oraya gittiğinizi nasıl bileceksiniz? İnsanlar inanılmaz yaratıklardır. Aynı zamanda benzersizdir; çünkü seçim yapabilen tek canlı varlık insandır. İşte insanı problemli kılan da bu seçme duyumudur.

İnsanların diğer canlılar arasındaki seçme farkına bir bakın:

Bir ağaç dikerseniz, o ağacın yapabileceği tek şey kendi maksimum potansiyeline ulaşmaktır.

İnsanlar dışındaki tüm canlı varlıkların başka seçeneği yoktur; yani onlar tam olarak potansiyellerine ulaşırlar.

Oysa insanlar seçim yapabilir ve çoğu insan maksimum potansiyelinde yaşamayı seçmeyebilir. Size para kazandıracak iş yapmayı, bilgi edinmek amacıyla kitap okumayı veya herhangi bir işi amacınızın gereği olarak yapmak dururken, kanepede oturup sosyal medyada aylak aylak gezerek başkalarına çalışmayı mı tercih ediyorsunuz?

Hayatınızı maksimum potansiyeline göre yaşamak istiyorsanız, sizin için neyin önemli olduğuna karar verin ve bunu gerçekleştirmek için elinizden gelen her şeyi yapın.

Neyi niçin istediğinizi bildiğinizde, yolun % 80’ine ulaşırsınız. Kalan % 20 bunu başarmak için harcadığınız çabadır.

Kendi potansiyelinin zirvesine çıkan ağaçları ve hayvanları örnek almanın zamanı gelmedi mi?

6- Kişisel Bakımınızı Yapın

Her gün üzerinde çalıştığınızdan emin olmanız gereken yaşam alanlarınız vardır: Uykuyu almak, beslenmek, su içmek, egzersiz yapmak ve planlama yapmaktır.

6.1-) Uykunuzu Alın 

Yeterince uyumuyorsanız, beyin fonksiyonunuz önemli ölçüde düşecektir. Hatırlama, konsantre olma, hastalıkla savaşma ve daha pek çok becerinizde bir düşüş olacaktır Yeterince uyumuyorsanız, zihinsel netliğe sahip olamazsınız.

6.2-) Beslenmenize Dikkat Edin 

İnsan yedikleridir. Temel ve besleyici gıdalar bellidir.  Ancak rafine karbonhidrat, şeker ve sağlıksız yağ bakımından yüksek yiyecekler almak, vücudunuzun dengesini bozar.

Temel olarak, vücudunuza ne kadar kötü yiyecek (ve içecek) girerse, beyin işlevi için o kadar az oksijenli kanınız olur. Çok fazla karbonhidrat vücudunuzda kanınızda bir insülin artışına neden olan bir reaksiyona neden oluyor ve bu yüzden uykulu hissediyorsunuz. O halde sloganımız; “Daha kaliteli yiyecek = Daha kaliteli beyin işlevi”.

6.3-) Su İçin 

Susuz kalmaya başladığınızda kaybedeceğiniz ilk şeylerden biri konsantre olma yeteneğinizdir. Aşırı dehidrasyon vakalarında, kafa karışıklığı ve diğer zayıflatıcı semptomlar yaşarsınız, ancak hidrasyonunuzdaki küçük bir düşüş bile odaklanamamanıza veya zihinsel netliği kaybetmenize neden olur. Gün boyunca bol su içtiğinizden emin olun.

6.4-) Egzersiz Yapın 

Zihinsel netliği yeniden kazanmanın en iyi yollarından biri egzersiz yapmaktır. Yürüyüşle ilgili ilk maddede de söz ettiğimiz gibi, hareket halindeyken beynimiz en iyi şekilde çalışır. Bu yüzden stresli hissettiğinizde hareket edin, daha fazla netlik istiyorsanız, yürüyüşe çıkın veya koşun ya da spor salonuna gidin.

6.5-) Planlı Yaşayın

Her gün ne yaptığınız konusunda daha net olmak istiyorsanız, o zaman bir planınız olsun. Gününüzü mikro yöneten bir plan olmak zorunda değil. İhtiyacınız olan tek şey, bugün yapılması gerektiğini bildiğiniz şeylerin bir listesidir. Neyin başarılması gerektiğini bilerek güne başladığınızda, ne kadar odaklanmış olacağınıza şaşıracaksınız.

7- Sağlıklı Bir Sabah Rutini Uygulayın

Zihin Temizleme – Hayatınıza daha fazla zihinsel netlik getirmenin en etkili yollarından biri, sizi güne odaklayan tutarlı bir pozitif sabah rutini uygulamaktır. Bunun profesyonel hareketler olması gerekmez, küçük egzersizler bile iş görür

Her sabah kendinize otuz dakika zaman ayırmanıza, biraz öz bakım ve derinlemesine düşünmenize izin verirseniz, zihinsel netlik aramaktan ziyade, bu netliğin size geldiğini göreceksiniz.

8- Zihninizin Kontrolü Elinizde Olmalı

Güne moralli başlayın; biliyorum haberler can sıkıcı ve kahvaltı yaparken dinlediğiniz bu kötümserlik dağıtan haberler canınızı sıkıyor. Bırakın o zaman; hiçbir şeyi merak etmeyin. Olumsuzluğun zihninize girmesine izin vermeyin.

Güne dua ile başlayın. Kafanıza giren güzel bilgileri ise koruyun. Mümkünse dışarıya bakın, yağmurun, karın veya güneşin tadını çıkarın.

Her gün zihninizin kapısında nöbet tutun ve hayatınıza hangi düşünce ve inançları gireceğinize yalnızca siz karar verin; çünkü bu zihinsel etkiler, kendinizi ve davranışlarınızı şekillendirecekler.

9- Günlük Tutun

Zihin Temizleme – Alışkan olmadığımız için zorlansak da günlük tutmak, zihinsel netlik elde etmenin en iyi yollarından biridir. Düşüncelerinizi bir sayfaya aktarmanıza olanak tanır. Bir sayfada bu düşünceleri ve fikirleri gördüğünüzde, bunların sizin için ne ifade ettiğin ve onlar hakkında – varsa – ne yapabileceğiniz konusunda çok daha fazla netlik kazanırsınız.

Günlük tutma, nerede olduğunuzu ve nerede olmak istediğinizi, dış dünyadan rahatsızlık ve gürültü olmadan ölçmeniz için alan sağlar. Günlük tutmak sizin özel alanınızdır. Kaynak

10- Hayatınızdan Zehirli İnsanları Çıkarın

Zehirli insanları hayatınızdan çıkarın. Onlara ihtiyacınız yok. Zehirli insanlar dünyanızı, hayatınız hakkında netlik kazanmanıza yardımcı olmayan olumsuzluk, kafa karışıklığı ve duygularla doldurur. Bunun yerine, hayatınızı şüphe ve kafa karışıklığıyla doldururlar ve bunların hiçbiri daha fazla zihinsel netlik kazanmanıza yardımcı olmaz.

Sonuç: Mutlu veya Mutsuz Olmak Sizin Elinizde

Risk Çağındayız ve riskli yaşıyoruz. Ne zihnimiz ne bedenimiz, rahat değiliz; ama rahatlamaya çalışıyoruz. Geçmiş asırların cana kıyan dönemlerinden şimdi zihnimize kıyılan bir zamanda yaşıyoruz. 24 saatlik olumsuz haber döngüsü bizi perişan ederken, pazarlama mesajlarıyla bombardımana tutuluyoruz. Böylesine zor bir dünyada, zihinsel netliğinizi yeniden kazanmanız zor olabilir.

Çözüm yine sizde: Hayatınıza odaklanın ve bu dünyaya bir umut olun. Böyle yaparsanız en azından kendinizi çok daha mutlu hissedeceksiniz. Rahatlayacak, odaklanacak ve önünüze çıkan her türlü engeli aşacaksınız

beyin temelli eğitimler ve süper öğrenme

Başa dön tuşu