Spor

Yüzmenin Faydaları – Yüzmeniz İçin 11 Önemli Neden

Yüzmenin Faydaları – Yüzmeniz İçin 11 Önemli Neden. Yüzmenin mükemmel bir egzersiz olduğuna dair hemen herkes hemfikirdir. Özellikle denizde yüzmek harika bir yaz sporudur. Kış şartlarında havuzlardan yararlanmak da iyidir.

Yüzme sadece yaz aylarında serinlemek için eğlenceli bir yol değildir. Çok paraya mal olmayan, ya da özel donanım ya da ekipman gerektiren az sayıdaki spor ya da etkinlikten biridir. Aynı zamanda yaş veya yetenek engeli de barındırmaz.

Plajda, nehirde veya havuzda olduğu fark etmez, uzun güneşli günler suda olmak için mükemmel bir bahanedir. Ama yüzmek sadece eğlenceli ve serinlemek için harika bir yol değil, aynı zamanda sağlığınız için de çok iyi gelecek faydalar taşımaktadır.

Hiçbir egzersiz veya aktivite vücudun tamamıyla ilgili değilken, yüzmek vücudun tüm bölgelerini aktive etme özelliği taşımaktadır.  Vücudun esnekliğini arttırır; küçük çocuklardan yaşlılara kadar her yaştan insana keyifli spor yaptırır.

En sık yaz ile ilgili olsa da, yüzme aslında kapalı havuzlarda da özellikle kış aylarında yapılabilir.

Yüzmenin Faydaları – Türkiye’de yüzme ile ilgili istatistikler tutuluyor mu bilmiyorum ama, Amerika Birleşik Devletleri İstatistik Bürosu tarafından toplanan verilere göre, yüzme, ABD’deki spor etkinliklerinin popülerliği açısından 4. sırada yer alıyor. Hollanda da (Hollanda’nın kanallar ve nehirler nedeniyle bol sulu bir ülke olduğunu ve bu durumun yüzme bilmeyenler açısından bir risk olduğunu biliyoruz!) Lise yıllarında her çocuğun yüzme bilmesi şarttır.

Yüzmenin Faydaları – Sıcaklık arttıkça, daha fazla insan suya yöneliyor. Yaz aylarında serinlemek için yüzmekten faydalanmadıysanız, tüm faydaları öğrenmenin, işte, tam zamanı!

Esnekliği Artırır.

Amerikan Egzersiz Konseyi (ACE)’ye göre suyun yüzdürme gücü bir kişinin “ağırlığını” yaklaşık % 90 oranında azaltır.

Kalori Yakar.

Yüzme, istenmeyen kalorileri yakmanın en kolay ve en iyi yollarından biridir. Bir saatlik yüzme yaklaşık 500 kalori yakar. Sabit bir ritim ve hızı koruyarak en az 20 dakika boyunca düz bir şekilde yüzdüğünüzde, genel zindeliği geliştirmeye yardımcı olan, metabolizmayı uyaran ve yağ yakan aerobik bir egzersizdir.

Sigarayı Bırakmanıza Yardımcı Olur.

Evet, doğru. Su ateşi söndürür. Denize düşen sigaraya sarılmaz. Mecburen söndürürsünüz. Ağzında sigara ile yüzen gördünüz mü?

Vücut Koordinasyonunu Geliştirir.

Yüzme vücudunuzun motor koordinasyonunu sağlar. Yüzerken vücut kasının üçte ikisinden fazlası kasılır. Üst ve alt gövde, gövde, kafa, kollar ve bacaklar dengeli bir çaba göstermek için birlikte çalışmaya zorlanır. Suyun yüzdürme özelliği, yer çekimi kuvvetini önleyerek, yüzenin kemikler ve eklemleri üzerinde çok az baskı yapar. Bu da yüzmeyi mükemmel düşük etkili spor haline getirir.

Yüzme aynı zamanda eklemleri güçlendirir ve omurganın pozisyonunu iyileştirerek duruşu iyileştirir. Bu, sırt problemleri olan insanlar için mükemmel bir egzersizdir.

Isıyı Azaltır.

Yüzmenin serinletici olması bir bilinmeyen değildir. Sıcaklıklar bazen yükseldiğinde bu büyük su kütlesi inanılmaz rahatlatıcıdır.

Özgüveni geliştirir. 

Her türlü egzersiz veya spor için bu kural doğrudur; ama yüzmede bu özgüven katsayısı daha yüksektir. Yüzmek özgüven oluşturur ve arttırır.

Ruh Sağlığınızı Geliştirir.

Fiziksel aktivitenin çocuklarda ve yetişkinlerde ruh halini iyileştirdiği kanıtlanmış bir gerçektir. Fibromiyalji (*) gibi durumlara sahip kişiler için, yüzme kasları gevşetirken, güçlendirirken ve güçlendirirken stresi ve kaygıyı azaltmaya yardımcı olabilir. Su bazlı egzersiz ruh sağlığını iyileştirir. Yüzmek hem erkeklerde hem de kadınlarda ruh halini iyileştirebilir.

(*) Fibromiyalji, geceleri yeterince uyumanıza rağmen sabah kalktığınızda kendinizi hiç uyumamış gibi hissettiren yumuşak doku romatizmasıdır. Genellikle yaşam tarzının değiştirilmesi ile tedavi edilebilen Fibromiyalji, stres devreye girdiği an yeniden tekrarlayabiliyor.

Kronik Hastalıklara, Kalp masajı ve Fiziksel Terapi Olarak Yardımcı Olur.

Yüzmenin Faydaları – Su bazlı egzersiz, kronik hastalıkları olan insanlara yardımcı olabilir. Artrit hastası olanlara, yani vücut tarafından üretilen, eklemlerde meydana gelen iltihabik bir durumda olanlara çok fayda sağlar. Ayak bileği, diz, el bileği vb. eklemlerin iltihaplanması ile birlikte şişme, sertleşmeye yol açan hastalıklar ve eklemlerde ağrı gibi durumlara neden olabilir. Romatoid artrit hastaları hidroterapiye (su ile terapi) katıldıktan sonra sağlıkta diğer etkinliklere göre bir iyileşme olduğunu fark eder. Yüzme ve suya dayalı egzersiz aynı zamanda etkilenen eklemlere yardımcı olur ve osteoartrit kaynaklı ağrıyı azaltır.

Yüzmenin aerobik bir egzersiz olması kalp masajı ya da CPR olarak bilinen (İngilizcesi – Cardiopulmonary Resuscitation) kapasiteyi artırdığı ve suya dirençli ton kaslarını yenmek için dolaşım ve solunum için gereken çabayı göstermektedir.

Astım Hastalarına iyi gelir.

Yüzmenin astım hastaları için faydalı olduğu kanıtlanmıştır. Bir düşünün; sudaki masaj akciğer fonksiyonlarını ve solunum kontrolünü teşvik eder. Egzersize bağlı astım hastalığınız varsa, havuza atlamak semptomları hafifletebilir, çünkü astımlıların nemli havada çalışmasına bağlı olarak semptomları azaltır. Yüzmek nefes kontrolü gerektirdiğinden, ayrıca genel akciğer ve solunum kapasitesini de arttırır.

Vücudumuzun doğal konumu dik, ama yüzdüğümüzde yatay hale getiriyoruz; Bu solunum salgılarını hareket ettirmeye yardımcı olur ve nefes almayı iyileştirir. Yüzme kan basıncını dengeler ve nabız hızını normalleştirir.

Stresi azaltır.

Hiç arabanıza binip her şeyden uzaklaşmayı düşündünüz mü? Çalışma hayatı stres yükler. Bu durumda, herkesin biraz dinlenmeye ve rahatlamaya ihtiyacı vardır. Yaz aylarında denize girmek veya yüzmek sizi rahatlatır.

Yüzmenin aerobik yararları dolaşım sisteminizin daha iyi çalışmasına yardımcı olarak beyninize daha iyi kan dolaşımı sağlar. Beyniniz yeterli miktarda kan ve oksijen alırsa (aerobik egzersizle), hipokampal nörojenez denilen, stres nedeniyle kaybedilen hipokampustaki hücrelerin yeni hücrelerle değiştirildiği bir işlem başlar .

Yüzme gibi aerobik egzersizler beyinde, hoşnutsuzluk ve öfori hissi uyandıran kimyasallar olan endorfin salınımını tetikleyebilir.

Bağışıklık Sistemini düzenler.

Yüzmenin bağışıklık sisteminizi güçlendirdiğini biliyor muydunuz? Vücuttaki hücreler düzenli olarak kan ve oksijen aldıklarında daha iyi çalışırlar. Daha etkili bir iş çıkarırlar veya karbondioksit gibi toksinleri giderirler. Bu, vücudunuzun genel olarak iyi olmasına yardımcı olur. Yüzme aynı zamanda lenfatik sistem üzerinde de olumlu bir etkiye sahiptir. Lenf sistemi düzenliyken, beyaz kan hücreleri düzenli olarak dağılır, bu da hastalıklara ve enfeksiyonlara karşı artan bağışıklık ile sonuçlanır.

Özetle, yüzmenin daha fazla faydaları sayılabilir. Yazın denizde, kışın anlaşmalı bir havuzda yüzmeye devam edin. Ömrünüz uzun olsun.

Başa dön tuşu