Başarı

YouTuber Nedir – YouTuber Olmak İçin Ne Yapmak Gerekir?

YouTuber Nedir – Çağ hakikaten değişti ve değişim süreklilik kazandı. Genelde teknolojik gelişmeler, özelde internet teknolojisinin geçtiği aşamalara bakıldığında, bu değişim hala çığ topu gibi büyüyerek üstümüze geliyor.

Her teknolojik çağın kendi insan tipolojisi ve meslekleri olduğu gibi, günümüzde internet teknolojilerindeki gelişime bağlı olarak meslekler ve insan tipolojisi de oluşuyor. Mesleklerin değişimine paralel olarak ürünler farklılaşıyor; tüketiciye ulaşmanın sorun olmaktan çıktığı bir başka pazarlama tarzı gündemde. Bu pazarlama tamamen dijital, tamamen sanal ortamda  oluşuyor. Dahası yetmiyor, internet üzerinden doğrudan para kazandıran uygulamalar yaygınlaşıyor.

Bu yeniliklerden haberi olan ve ağzının suyu akan kesim ise z ve alfa kuşağı gençlerdir. Küçük yaşlardan itibaren kullandıkları internette o denli beceri sahibi oldular ki, artık kolay para kazanmayı da biliyorlar.

Değişen dünyada, internet pazarlamacılığı çağının mesaisi de artık 9-17 değil. Geleneksel mesai olan sabah 9 akşam 5 mesaisine bağlı pazarlama satış eylemleri yerini 24 saat insansız pazarlamaya geçmiş durumda.

Bu pazarlama teknolojisinin başını YouTube çekiyor ve başrolde de YouTuberler var.

Sosyal medya siteleri söz konusu olduğunda, YouTube en hızlı para kazandıran platformlardan biridir. Birçok YouTuber bu sitelerden iyi para kazanmakta ve iyi bir yaşam sürmektedir. Bu meşhur YouTuberlerin kazandığı para ve sürdükleri yaşam gençlerin ağzının suyunu akıtmakta ve onlarda da YourTeber olup kolay yoldan para kazanma arzusunu kamçılamaktadır.

Bu durum gençleri bir kavşakta katrara zorlmaktadır. Potansiyel YouTuber’lar için en tartışmalı konu, tam zamanlı bir YouTuber olarak kariyer yapmak için, çalışıyorsa iş yerinden ayrılıp ayrılmamak ve buna karar vermektr.

YouTuber veya YouTube Fenomeni Kimdir?

YouTuber Nedir – Video paylaşım sitesi YouTube’da videoları popüler olan ve belli bir YouTube kanalından video yayınlayan İnternet ünlüsü içerik üreticilerine verilen addır. Bu kişilere İnternet ünlüsü, fenomen, influencer veya mikro ünlü ismi de veriliyor.

Bazı YouTuberların kendi videolarında ürün yerleştirme yaptıkları kurumsal sponsorları bulunmaktadır. YouTube, YouTuberları hayranları ile buluşturan etkinlikler düzenlemektedir.

YouTuber olmak için neler yapmalısınız?

YouTuber Nedir – Öncelikle bir işte çalışıyorken YouTuber olmaya karar verdiyseniz, bunun yarı zamanlı mı yoksa tam zamanlı mı olacağına kendiniz karar vereceksiniz.

Bir YouTube kanalı açmayı düşündüğünüzde, akla gelen ilk şey budur. Tam zamanlı bir YouTuber olmak için kariyerinizden ayrılmak büyük bir girişim ve karar vermeden önce YouTuber olmanın hem büyük hem de küçük yönlerine ve YouTube videosundan nasıl para kazanılacağına dikkat etmelisiniz.

Uzmanlara göre YouTube, harika içerikler oluşturup yükleyerek çevrimiçi olarak çok para kazanmak için harika bir platform olsa da, içeriğinizle milyonlarca insan arasında iz bırakmak için başlangıçta hala çok çalışmanız gerekiyor.

Sonuç olarak, birkaç videodan sonra iyi bir şey yapmayacağınız için, ilk başta YouTuber olma hayalinizin peşinden gitmek için tam zamanlı işinizden ayrılmanız tavsiye edilmez. 

Bir Youtuber olarak tam zamanlı bir kariyer yapmak istiyorsanız, çalışmaya yarı zamanlı olarak başlayabilir ve ardından içeriğiniz geniş bir kitle tarafından fark edildikten ve makul miktarda gelir elde ettikten sonra bunu tam zamanlı kariyer seçiminiz haline getirmeyi düşünebilirsiniz.

Ayrıca, YouTube kanalını büyütmek için pazarlama stratejisi hakkında bilgi sahibi olmalısınız. Bazen YouTuber kanalı büyütmek için diğer sosyal platformlardan çevrimiçi olarak YouTuber izlenme satın alabilirsiniz.

YouTube’dan Ödeme Almak İçin Kriterler Nelerdir?

YouTuber Nedir – Bir Youtuber iseniz, aşağıdakiler gibi çeşitli faktörlere bağlı olarak, AdSense ile görüntüleme başına 0,01 ile 0,03 ABD Doları arasında para kazanabilirsiniz. Şu şartlara dikkat etmelisiniz:

  • Videonuzun izlenme sayısı
  • Bir reklamın aldığı tıklama sayısı
  • Reklam kalitesi
  • Reklam engelleyiciler
  • Video uzunluğu

Ortalama olarak, YouTube görüntüleme başına 0,18 ABD doları öder, böylece 1.000 görüntüleme için yaklaşık 18 ABD doları kazanabilirsiniz vb. Youtube’dan para kazanmaya uygun olmak için kanalınızda şunlar olmalıdır:

  • En az 1.000 abone
  • Son 12 ayda 4.000 geçerli genel izlenme saatine ulaşma
  • Şartlar ve koşulları imzalama ve kabul etme
  • AdSense hesabınız olması
  • İncelenme ve onaylanma

Bir Kişi Tam Zamanlı YouTuber Olmak İçin İşinden Ne Kadar Zaman Ayrılmalıdır?

YouTuber Nedir – Belli bir aşamaya ulaştığınızda ve videolarınızdan en azından bir miktar gelir elde etmeye başladığınızda, tam zamanlı bir YouTuber olmak için işinizi bırakmanız bu şartlarda uygundur. Yeni başlıyorsanız, yarı zamanlı içerik oluşturabilir ve ardından aşağıdaki koşullar yerine getirildiğinde tam zamanlı bir YouTuber olarak kariyer yapmak için işinizden ayrılmayı düşünebilirsiniz:

1-) Sabit bir abone tabanı sayısına ulaştığınızda:

Aboneleriniz, videolarınızın görüntülenme sayısını artırmak için videolarınızı paylaşan ve beğenen gerçek kitlenizdir. Oldukça büyük bir abone tabanınız yoksa tam zamanlı bir YouTuber olarak çalışmayın. Ancak bir süreliğine gerçek izleyicilerin dikkatini çekmek için çevrimiçi olarak YouTube aboneleri satın almanız gerekebilir.

2-) Videolarınızdan yeterli gelir elde etmeye başladığınızda:

İşinizden ayrılmak, yalnızca YouTube videolarınızdan AdSense, sponsorluk ve diğer yollarla çok para kazanıyorsanız adildir. Bundan önce, doğru anı beklerken yarı zamanlı olarak yüksek kaliteli içerik oluşturmayı hedefleyin.

3-) Kanalınız yüksek düzeyde etkileşime sahip olduğunda:

YouTube’da para kazanmak istiyorsanız YouTube kanalınıza ve videolarınıza yüksek düzeyde katılım olması önemlidir. Kanalınız, oluşturduğunuz herhangi bir içerik parçasıyla ilgili güçlü etkileşim, beğeni ve geri bildirim almaya başladığında, etkileşimi sürdürmek için sıklıkla daha fazla içerik oluşturmanız gerekeceğinden, bunu tam zamanlı olarak yapmayı düşünmelisiniz.

Tam Zamanlı Bir YouTuber Olarak Yaşayabileceğiniz İlk Zorluklar…

YouTuber Nedir – Başarı herkes için doğal veya hızlı bir şekilde gelmez. Tam zamanlı bir Youtuber olmayı planlıyorsanız, aşağıdakiler gibi ilk zorluklarla yüzleşmeye hazır olmalısınız:

1-) Düşük Gelir İhtimali veya Hiç Gelir Olmama Durumu: 

Daha önce belirtildiği gibi, kanalın para kazanabilmesi için programlanan YouTube iş ortağına uygun olması gerekir; bu ilk başta mümkün değildir. Başlangıçta, yüksek kaliteli içerik üretmek için yüksek kaliteli bir kamera veya mikrofon gibi kaynaklara yatırım yapmanız gerekir, ancak kanalınızda gerekli izleyici sayısı veya izlenme süresi olmadığı için daha az gelir elde edersiniz veya hiç gelir elde etmezsiniz.

2-) İçeriğinizde daha az görüntüleme ve beğeni: 

İçeriğin viral hale gelmesi veya çok fazla etkileşim oluşturması zaman alabilir. Sitenizde daha az abone olması nedeniyle, videolarınız ilk başta çok az beğeni veya görüntüleme alabilirsiniz. Ancak devamlılık ile şüphesiz yükselecektir.

3-) Daha fazla inisiyatif kullanıp, daha az sonuç alma: 

YouTuber Nedir – Başlamak için, kitlenizi test etmek ve etkileşimi artırmak için büyük miktarda içerik üretmelisiniz. Her video olumlu yanıt almayacak ve kanalınızda güçlü bir portföy oluşturmak için ilk başta çok çalışmanız gerekecek.

Tam Zamanlı Youtuber Olmak İçin İşinden Ayrılan Kişilerin Yüzdesi

YouTube, diğer tüm ağlar gibi, bir birine baskı yapan rekabetle doludur. Bloomberg’in anketine göre, en çok izlenen YouTube kanallarının yalnızca %3’ü diğer %97’den daha fazla kazanıyor ve bu da düşük bir başarı oranı anlamına geliyor.

Başa dön tuşu