Başarı

Verimlilik Nedir – Bir İş Gününüzü Daha Verimli Hale Nasıl Getirirsiniz?

Verimlilik Nedir – “Verimlilik” gelişmiş ülkelerin en önemli ekonomik gündemlerinden biridir. Öğrenciden öğretmene, işçiden işverene, üretenden tüketene, toplumun geniş kesimlerinde konuşulan bir konudur verimlilik. Soru şudur: “Yaptığımız işte nasıl daha verimli olabiliriz?” “Evde veya işyerinde geçirdiğimiz zamanı iş odaklı olarak nasıl daha iyi kullanabilir ve üretime dönüştürebiliriz?”

Siz de kendinize “Nasıl daha verimli olabilirim?” diye soruyor musunuz? Ne iş yaptığınız önemli değil; önemli olan, yaptığınız işe ayırdığınız zaman ile elde ettiğiniz sonuçlar birbirini karşılıyor mu? Harcadığınız enerjiye eşdeğer mi?  Siz de üretkenlikle mücadele etmenin ve istediğiniz kadar verimli olamamanın nasıl bir şey olduğunu bilirsiniz. Bu nedenlerden dolayı dikkatinizin dağılması ve yaptığınız şeye odaklanmada çektiğiniz sıkıntıları hatırlayın!

Verimlilik nedir? 

Günümüzde ekonomik bir terim olarak karşımıza çıksa da, verimlilik, sadece üretilen mal ve hizmetler değil, düşünceler de dahil geniş bir yelpazede elde edilen sonuçların miktar ve kalitesi ile bunları üretmek için kullanılan kaynaklar arasındaki ilişkidir.

İnsan tüketici olduğu kadar üretken bir varlıktır. Ancak iş piyasasındaki işlerin niteliği ile işgücünün niteliği ve talepleri çoğu kere çatışıyor, bu nedenle verimlilik düşüyor.

Günde 8 saatlik çalışma ortamında, her gün aynı şeyi yaparak, minimum molalarla üretim yapmak kolaydır. Ancak bazı organizasyonlar, rutin ve planlama ile yönetilebilir.

Bu açılardan yöneticiler birlikte çalıştığı insanların psikolojisini doğru yönetmelidir. Bu konuda size verimliliğinizi artırmanız için yapmanız gereken bazı tavsiyelerimiz olacak:

  1. Çalışırken dinlenmek için aralar verin.
  2. Yaptığınız her ne ise, onun için bir son tarih atayın!
  3. Kayzen Mantığı: Küçük Küçük İlerleyin
  4. Hafızanızı en üst düzeye çıkarın 
  5. İş ortamınız temiz olsun
  6. Ortamınızdan tüm dikkat dağıtıcı şeyleri temizleyin

Çoğu kere işteyken zihin dağınıklığı yaşıyorsak bir sorun var demektir. Yaptığımız işte hata ve fire oranları artıyorsa bir başka sorun daha var demektir. Bir de işteyken sıkılıyorsanız psikolojik önlemler almanız gerekebilir. Her geçen gün kendinizi daha az üretken buluyorsanız durum vahim demektir.

Bunları yaşıyorsanız doğru bir makale okuyorsunuz demektir. 

Bu yazıda, bir iş gününüzü daha verimli hale getirmeniz için alabileceğiniz önlemlerden söz ediyoruz:

1-) Çalışırken dinlenmek için molalar verin.

Verimlilik Nedir – Gününüzü size en uygun şekilde düşünülmüş aralıklara bölün.

Harvard üniversitesi tarafından yapılan bir araştırmaya göre, ideal iş molası oranı 52 dakika çalışma ve 17 dakika dinlenme şeklindedir. Kaynak 

İş ve yaşam arasında bir denge bulmak, dengeli çalışma hayatı için önemlidir. Bunu yapmanın en iyi yolu, işinizin tüm zamanınızı almasını önlemektir.

Ofisteyken, dinlenmek için kendinize de planlı olarak zaman ayırın. Hareket etmenin sizi daha verimli hale getirdiğini fark ederseniz yürüyüşe çıkın. Hiçbir iki insan aynı değildir. Herkesin bir şeyler yapma şekli vardır ve ofisler herkes için uygun olmayabilir.

2-) Yaptığınız her ne ise, tamamlamak için bir son tarih atayın! 

Verimlilik Nedir – “Bir şey onun için ayrılan zamana yayılır” demişti Eisenhower. Yani bir işi yarım saatte bitirebiliyorsanız onun için 1 saat ayırmayın. Çünkü böyle yaparsanız gerçekten 1 saatte bitirirsiniz. Kendinize son bitirme tarihleri vermek, bir aciliyet duygusu uyandırmaya yardımcı olacaktır. Bu, aksi takdirde yapacağınızdan daha fazla çalışmanıza sebep olur. Çünkü son teslim tarihlerini karşılamak istersiniz. Sonuç olarak, gün içinde teslim tarihleri ​​olmadan olacağınızdan çok daha üretken olmanız muhtemeldir.

Son teslim tarihleri ​​olmadan, insanlar iş gününün uzunluğu ne olursa olsun gevşeme eğilimindedir. Harvard Business Review, üretkenliğin, görev yapmak için harcadığınız zamandan daha çok gününüzün yapısıyla ilgili olduğunu buldu. 

Kendilerine “son tarih” dayatan insanlar daha üretkendir. İşler arasında küçük molalar vermeye devam ederler. Bu, hiç durmadan çalışanlardan çok daha etkili olma eğilimindedir.

3-) Kayzen Mantığı: Küçük Küçük İlerleyin

Verimlilik Nedir – İşten bunalmak çok kolaydır, bu nedenle her seferinde bir göreve odaklanın. İşinize adım adım yaklaşın.

Aynı anda birden fazla göreve odaklanırsak, gerçekten iş yapmak yerine aralarında geçiş yapmak için daha fazla zaman harcarız. Odağınız dağıldığı için işinizin kalitesini de etkiler.

Ne yapabilirsiniz? Diğer tüm görevleri ortadan kaldırın ve yalnızca bir tanesine odaklanın. Bir hedef belirleyip diğer tüm işleri aklınızdan çıkarmak verimliliğinizi artıracak ve daha hızlı bitirmeniz için sizi motive edecektir. Bu yüzden, sihrin gerçekleştiğini görmek için sadece bir tanesiyle başlayın.

4-) Hafızanızı en üst düzeyde kullanın 

Verimlilik Nedir – Verimlilik için hepimiz kısa süreli ve uzun süreli belleği en üst düzeye çıkarmalıyız. İşleri daha verimli yapmamıza yardımcı olur.

Sürekli olarak ne yaptığınızı/yapmanız gerektiğini hatırlamaya çalışıyorsanız, bu çok zaman alacaktır. Bir şeyi hatırlamaya çalışmak için harcanan birkaç dakika kulağa çok da kötü gelmiyor. Ancak, yıllar içinde birikmeye başlar ve her hafta saat kaybedersiniz.

Elbette, bir günlük, kontrol listesi veya yapışkan notlar kullanabilirsiniz, ancak bir şeyler yazmak da zaman alır. Sorunlarınızı hafifletmeye yardımcı olur, ancak sizi önemli ölçüde daha üretken yapmaz.

Bunu yapmanın en iyi yolu, belleğinizi en üst düzeye çıkarmaktır. Bu şekilde, kendinize ne yapmanız gerektiğini hatırlatmanın yollarını bulmak için fazladan zaman harcamanıza gerek kalmaz.

5-) İş ortamınız temiz olsun

İşlerinizi tamamlamak, ihtiyaç duyduğunuz araçları aramak ve zaman harcamamak için iş ortamınızın temiz olduğundan emin olun.

Çalışma alanınız düzenliyse, üretken olmanız ve görevlerinizde daha iyi çalışmanız çok daha olasıdır.

Bir anket, çalışanların %94’ünün hijyenik, sağlıklı ve risksiz bir çalışma ortamında çalıştıklarında daha mutlu olduğunu buldu. 

Ne kadar mutlu olursanız, o kadar üretken olursunuz. Ve düzenli olmak buna yardımcı olduğundan, iş yerinizi boşaltmanın ve güzel görünmesini sağlamanın zamanı geldi.

6-) Ortamınızdan tüm dikkat dağıtıcı şeyleri temizleyin

Verimlilik Nedir – Odağınızı işten uzaklaştıran her şeyi ortamınızdan uzaklaştırın.

Çalışırken telefonunuza bakmak çok yaygın bir dikkat dağıtıcıdır. Bir diğeri de sizinle sürekli konuşan iş arkadaşlarınızdan biri olabilir. Bu dikkat dağıtıcı şeylerden kurtulmanız gerekiyor.

Telefonunuzu, ulaşamayacağınız bir çekmeceye kilitleyin. Bir şey üzerinde çalışırken meslektaşınızdan kibarca konuşmamasını isteyin.

İyi dinlenmiş ve iyi beslenmiş bir şekilde çalışmaya başlayın. Çalışırken yorgun veya açsanız, bu durum sizi rahatsız etmeye devam edecektir.

Dikkatinizi dağıtan şeyleri ortadan kaldırarak odağınızı geliştirmek, üretkenliğinizi artırmanın en kolay yollarından biridir.

Sonuç: Çalışırken sadece çalışın!

Çalışırken dikkatinizin dağılması çok normal bir duygudur. Herkesin başına gelir ama iyi haber şu ki yönetilebilir.  İster odaklanma, ister hafıza ile mücadele ediyor olun, ister rutininizde bir denge oluşturuyor olun, bu makalede sözü edilen gerçekleri dikkate alın.

Başa dön tuşu