Mizah / Fıkralar

İşler Kötü Giderse Endişesi ve Üç Zarf Hikayesi!

İşler Kötü Giderse Endişesi ve Üç Zarf Hikayesi! Hayat güllük gülistanlık değildir. İniş ve çıkışların olduğu bir seyahattir. Olumsuz anlarda yanınızda danışmak istediğiniz bir bilgenin olması bir avantajdır.

Ancak bazen bazı hikayeler ve masallar bir bilgenin yerini tutar ve bizi etkiler. Bazen de mizahi bir tanesi bizi güldürür ve o an hayatımıza neşe katar veya bazen çözümsüzlükler içinde nasıl oyalandığımızı anlamamızı sağlar. İşte size “İşler kötü giderse ne yaparım?” diye düşünenler için “Üç Zarf” başlıklı mizahi bir hikaye.

***

Şirketin birinde çalışan genel müdür, yaşlılığın da etkisiyle işinden ayrılmış.

Yerine yeni bir genel müdür alınmış. Eski genel müdür, yeni genel müdüre tecrübelerini anlatmış ve üç adet zarf bırakmış. Her biri numaralı olan bu üç zarf için, her başı sıkıştığında sırayla bir tanesini açmasını söylemiş.

Yeni genel müdür işe başlamış. Misyon ve vizyonunu belirledikten sonra verim artsın, işyerinde sinerji ortamı oluşsun diye çalışanlarına çeşitli  seminerler verdirmiş.

Bir sene iyi giden işler birdenbire bozulmaya başlamış. Çaresizlik içinde kıvranırken yeni genel müdür, merakla birinci zarfı açmış.

Zarfta; “Kendinden önceki müdürü suçla!” yazdığını görmüş. Yeni genel müdür şirket çalışanlarını hemen toplatarak, eski genel müdürün izlediği politikaların sıkıntısını çektiklerini söylemiş ve suçlamalarda bulunmuş.

İşler bir süre daha yolunda gitmiş, fakat başka bir sorunla karşılaşmışlar. Yeni genel müdür hemen ikinci zarfı açmış.

Zarfta; “Şirketi yeniden organize et.” yazıyormuş. Yeni genel müdür, şirketi revizyondan geçirmiş, sorun çözülmüş, ancak bir süre sonra işler yine bozulmuş.

Yeni genel müdür son çare olarak üçüncü zarfı açmış.

Zarfta; “Senin dönemin tamamlandı. Üç zarf da sen hazırla ve senden sonra şirketi yönetecek kişiye ver” yazıyormuş.

***

Not: Bu fıkra, toplum karşısında konuşma ve hitabet sanatı konusunda “hikayeler ve fıkralar” dağarcığınıza atabileceğiniz bir hikayedir.

Melik DUYAR

www.MrMemory.com
Başa dön tuşu