Spor

Tenis Nedir – Tenis Nasıl Oynanır – Tenis Kuralları Nelerdir?

Tenis Nedir? / Tenis Nasıl Oynanır? / Tenis Kuralları Nelerdir? – Tenis, son yıllarda ciddi bir izleyici kitlesine ulaşmayı başarmış, elit spor dalları arasında sayılan en popüler spor dalıdır. Sizi bilmiyorum, ama şahsen ben tenisi Hülya Avşar ve onun şovlarıyla hatırlıyorum. Bir de tenisi çoğunlukla masa tenisine benzetirim; sanki masa tenisi kort tenisinin minyatür bir görüntüsü gibi.

Sizin de “Ne varmış ki bu teniste; vuruyorsun topa gidiyor, ben bile yaparım” dediğiniz oldu mu? Aslında göründüğü kadar kolay değil.

Tenis Nedir – Tenis, tarihçesi Fransa’da elle oynan bir oyuna dayansa da, 19. yüzyılda İngiltere’de sistemleşip ortaya çıkmış ve şu anda dünyanın birçok ülkesinde oynanan bir spor haline gelmiştir. Majör olarak bilinen ve Wimbledon, ABD Açık, Fransız Açık ve Avustralya turnuvasını içeren dört büyük turnuva vardır.

Heryıl 23 Şubat, Tenisçiler Günü olarak kutlanmaktadır.

Tenis Nedir – Tenis kelimesi, kökeni Anglo-Fransızca “tenetz” sözcüğüne dayanır. Tenetz, “bekle ve yakala” anlamına geliyor. Tenez kelimesi de kullanılıyor ki, bu avuç içi anlamına geliyor ki, bu tenisin Fransa’daki doğuş yıllarına işaret ediyor.

Tenis Olimpik Bir Spor Dalıdır

Tenis Nasıl Oynanır – Tenis, raket ve topla, iki kişi arasında ya da ikişer kişilik iki takım arasında oynanan olimpik bir spordur. Oyuncular raketleri ile içi boş lastik bir topu ağ üzerinden rakibinin sahasına (korta) atmaya çalışırlar. Kurallar dahilinde en çok puanı alan oyuncu kazanır.

Tenis Nasıl Oynanır – Amaç, topu ağın üzerinden aşırarak, rakibinizin topa ulaşamamasını sağlayacak şekilde topa vurmaktır. Rakibiniz topu korta geri döndüremediğinde bir puan kazanırsınız.

Tenis Nasıl Oynanır – Tenis oyunu merkezinde bir ağ olan ve ikiye ayrılmış dikdörtgen bir kortta oynanır. Kort; sert beton, kil toprak, çim veya ahşap yüzeye sahiptir. Beş çeşit kort vardır: Toprak (kil), Çim, Sert Yüzey, Halı Saha ve Sentetik kortlar.

Oyuncular ve Ekipman

Tenis Nasıl Oynanır – Bir tenis maçı, her iki taraftaki bir oyuncu (tekli maç) veya her iki taraftaki iki oyuncu tarafından (ikili maç) oynanır. Oyuncular veya çiftler ağın iki tarafında karşılıklı bir biçimde durur. Bir oyuncu servisi uygular ve ağın karşısındaki oyuncu(lar) yani rakip(ler)i alıcıdır. Servis kortun iki yarısı arasından değişir.

Çim, kil, sert yüzey ve halı dahil olmak üzere dört ana yüzeyde oynanabilir. Her turnuva bir yüzey türü seçer ve baştan sona yapışır.

Ekipman ise oldukça sadedir; telli bir raket ve bir tenis topu.

Puanlama

Tenis Kuralları Nelerdir – Tenis oyununu kazanmak için dört puan almanız gerekir. Puanlar 15 (1 puan), 30 (iki puan), 40 (üç puan) olarak bilinir ve dördüncüsü kazanma noktasına ve oyunun bitmesine neden olur.

Tenis Kuralları Nelerdir – Eğer skorlar 40-40’a çıkarsa, bu ikili olarak bilinirdi. Bir oyun ikiliye ulaştığında, oyuncu daha sonra iki net puan kazanmalıdır.

Oyunu nasıl kazanmış sayılırsınız?

Tenis Kuralları Nelerdir – Teniste 4 sayı alan tenisçi bir oyunu, 6 oyunu kazanan tenisçi bir seti, 3 setin ikisini veya 5 setin üçünü kazanan oyuncu da maçı kazanmış olur.

Bir tarafservis atarak oyunu başlatır. Kazanılan her sayıda oyuncunun puanı 15, 30, 40ve oyun şeklinde artar. Sayı, topun rakibin sahasında kalması,rakibin topu hatalı atması, rakibin iki kere üst üste hatalı servis kullanması(çifte hata) gibi durumlarda kazanılır. Üç sayı alıp 40 puana erişen oyuncu,bir sayı daha kazanırsa, o set içinde 1 oyun kazanmış olur. Toplamda 6 oyunkazanan oyuncu, bir set kazanmış olur. Erkeklerin maçları genellikle 5 set vekadın maçları 3 set üzerinden oynanır. Setlerin çoğunu kazanan oyuncu, galipgelir.

Eğer oyunsırasında 40-40’lık bir eşitlik meydana gelirse oyun uzar bir sonraki sayıyıkazanan oyuncu sadece avantaj kazanır. Böyle bir durumda aynı oyuncu bir sayıdaha kazanırsa oyunu alır. Sayıyı rakibi kazanırsa eşitlik durumu yenidenoluşur. Bir oyuncu iki sayı üst üste (avantaj + sayı) kazanıncaya kadarmücadele bu şekilde devam eder.

mega ingilizce - kolay ingilizce

Tenis Kuralları

 • Oyun, taraf seçimi ve başlangıç servisini atacak tarafı belirlemek için yazı-tura ile başlar.
 • Servis, bir oyuncunun elindeki topu havaya attıktan sonra raketle vurarak karşı sahaya göndermesidir. Servis şu şekilde icra edilir (sağ elini kullanan oyuncular için):
  1- Raket ve top birbirine paralel şekilde elde hazır olur.
  2- Doğru servis kutusuna geçilir ve top alından yukarı doğru yaklaşık 2 kol boyu yükseltilir.
  3- Top raketle eş zamanlı olarak birbirinden ayrılırken sağ eldeki raket geriye doğru hareket ettirilir.
  4- Dirsekten, yukarıya doğru yükselen topa, omuzdan kuvvet alarak vuruş uygulanır ve raket sol ayağa doğru indirilerek vuruş tamamlanır.
 • Oyuncunun tek seferde iki servis atma hakkı vardır, ilk servisi atamadığında “Birinci hata” olarak nitelendirilir ve ikinci servis için atışı beklenir. İkinci servisi de atamadığı durumda ise puan karşı tarafın olur.
 • Alıcı, servisi aldıktan sonra istediği yerde durabilir. Eğer servis sekmesi olmadan topa vurulursa, puan alır.
 • Bir servis yapıldıktan sonra oyuncular arasındaki atış sayısı sınırsız olabilir. Puan, topa vurularak kazanılır, böylece rakip skor alanlarına geri dönmez.
 • Eğer bir oyuncu ağa dokunursa, rakibini oyalarsa veya yine de engel olursa, otomatik olarak puanı kaybeder.
 • Tenis maçındaki toplar her 6 maçta yeni toplar için değiştirilir.
 • Bir oyuncu, topu sahadaki doğru alanlara geri döndürmezse, ağa vurur ve rakibin alanına girmez veya yarıya iki kez sıçramadan topu geri döndürmezse bir puan kaybeder.

Kasıtlı Uygulama ve Başarı Arasındaki İlişki Teniste de Geçerli

En İyi 10 Erkek Tenisçi

Tenis Nedir  – Erkekler tenisinde listenin ilk 10 sırasında yer alan sporcular vesıralamadaki yerleri şöyle:

1. Rafael Nadal (İspanya)
2. Novak Djokovic (Sırbistan)
3. Stanislas Wawrinka (İsviçre)
4. Juan Martin del Potro (Arjantin)
5. David Ferrer (İspanya)
6. Andy Murray (Büyük Britanya)
7. Tomas Berdych (Çek Cumhuriyeti)
8. Roger Federer (İsviçre)
9. Richard Gasquet (Fransa)
10. Jo-Wilfried Tsonga (Fransa)

konsantrasyon ve odaklanma - mho

En İyi 10 Kadın Tenisçi

Tenis Nedir  – Kadınlar tenisinde sıralamanın ilk 10 sırasında yer alan sporcular ve sıralamadaki yerleri şöyle:

1. Serena Williams (ABD)
2. Victoria Azarenka (Belarus)
3. Li Na (Çin)
4. Agnieszka Radwanska (Polonya)
5. Maria Sharapova (Rusya)
6. Petra Kvitova (Çek Cumhuriyeti)
7. Sara Errani (İtalya)
8. Jelena Jankovic (Sırbistan)
9. Angelique Kerber (Almanya)
10. Simona Halep (Romanya)

GELMİŞ GEÇMİŞ EN İYİ TENİS OYUNLARINDAN BİRİ

Avustralya Open 2012’de Andy Murray ile Michael Llodra arasındaki oynanan Tenis maçı

MA

Başa dön tuşu