BaşarıKişisel GelişimRuhsal Gelişim

Steve Jobs’un Son Sözleri – Bu Sözler Doğru Mu Veya Gerçek Nedir?

(Sosyal Medyada paylaşılan Steve Jobs’un Son Sözleri doğru mu?)

Kasım 2015’in başından bu yana, birçok sosyal medya sitesi ve blog “Steve Jobs’un Son Sözleri” olarak lanse edilen mutluluk ve zenginlik arayışı üzerine tartışmalı bir makale yayınlamışlardır.

Bu tartışmalı makale şu satırlarla paylaşılmıştı:

“Steve Jobs’un Son Sözleri

İş dünyasında başarının zirvesine ulaştım. Diğer insanların gözünde, benim hayatım tam bir başarı örneği.

Ancak, çalışmanın yanında mutluluğu çok az yaşadım. Sonuç olarak, zenginlik ve varlık hayatın alıştığım bir yönü oldu.

Şu anda bir hasta yatağında tüm hayatımı gözden geçirirken, kıvanç duyduğum tüm zenginlik ve tanınmanın ölümün karşısında solduğunu ve anlamsızlaştığını anlıyorum../.” Yazının tamamı için aşğıdaki linke tıklayınız;

STEVE JOBS’UN SON SÖZLERİ

Peki, Steve Jobs’un Son Sözleri doğru mu?

Bu sözlerin doğruluğu hiçbir zaman ne Apple Şirketi, ne de ailesi tarafından doğrulanmadı.

Sosyal medyada dolaşan bu yazı güzel ve duygusal olarak dokunaklı bir okuma olsa da, gerçekleri yansıtmıyor.

Gerçek şu ki, Steve Jobs bu sözleri asla söylememiş. Hatta bunları ima eden hiçbir şey ifade etmemiş.

İşte bazı gerçekler:

Steve Jobs’un son sözlerinin gerçekte ne olduğunu son saatlerinde onun yanında olan kız kardeşi, romancı Mona Simpson’ın söylediği şeylerden biliyoruz. Mona Simpson’un Steve’in ölümü üzerine yaptığı övgü konuşması 30 Ekim 2011’de New York Times‘da yayınlanmıştır. Mona Simpson konuşmasında Steve’in son anlarını şöyle açıklamıştır:

Steve’in son sözleri, ölümünden saatler önce, üç kez tekrarlanan tek heceli kelimelerden oluşuyordu.

Son sözlerini söylemeden önce kız kardeşi Patty’ye, sonra uzun bir süre çocuklarına, sonra hayat arkadaşı Laurene’e baktı ve sonra bakışları onların omuzlarının üzerinden geçti gitti.

Steve’in son sözleri şunlardı:

OH VAAY! OH VAAY! OH VAAY! (OH WOW! OH WOW! OH WOW!)

Steve Jobs’un “OH WOW!” sözlerinin bir anlamı var mıydı, veya bunları o anda yine neyi keşfedip de söyledi, şu anda kimse bilemez.

Kasım 2011’den 2015’e kadar ölümünden bu yana sosyal medyada dolaşan “Steve Jobs’un Son Sözleri” ile ilgili hiç kimse bir şey söylemedi. Ancak aradan dört yıl geçtikten sonra bu sözler sosyal medyada kabul gördü ve yaygın olarak paylaşıldı. Sanırım bunun nedeni bu sözlerin de Steve Jobs’a yakışıyor olmasıydı. Yazı güzel, dokunaklı ve yaşamla ilgili doğru şeyleri yansıtıyordu (“Steve Jobs’un Son Sözleri” başlıklı tartışmalı yazıyı henüz okumadıysanız, yukarıda verilen linkten ulaşarak yazının tam metnini okumanızı tavsiye ediyorum).

Steve Jobs’un resmi biyografi yazarı Walter Isaacson, hayatının son üç yılı boyunca Steve’le düzenli olarak görüşmüş ve Steve’le 40’tan fazla özel röportaj yapmıştır. Steve Jobs’un biyografisinde sosyal medyada dolaşan ve kabul gören “Steve Jobs’un Son Sözleri” içerikle ilgili hiçbir şey bahsedilmiyor. Steve Jobs ile ilgili başka hiçbir kitap da bu alıntıdan bahsetmiyor. Eğer Steve Jobs bu bilgeliğin daha geniş kitlelere yayılmasını isteseydi, en azından biyografistine veya aile üyelerine ya da Apple Şirketi.’ndeki herhangi birine bunlardan bahsederdi. Bu sözlerin gerçekliği hakkında henüz hiçbir kanıtımız yok.

Yazımı yine Steve Jobs’a ait şu sözlerle bitirmek istiyorum;

Ölüm muhtemelen yaşamın tek en iyi icadıdır.” – Steve Jobs

Melik Safi DUYAR

www.MrMemory.com
Başa dön tuşu