LOGO

KİŞİSEL GELİŞİM

Kişisel Gelişim Serüveninin Başlangıç Noktası

Sonbahar Meyveleri Ve Sebzeleri – Tüketmeniz Gereken 14 Meyve Ve Sebze sonbahar_meyveleri_ve_sebzeleri Full view

Sonbahar Meyveleri Ve Sebzeleri – Tüketmeniz Gereken 14 Meyve Ve Sebze

Sonbahar Meyveleri ve Sebzeleri – Tüketmeniz Gereken 14 Meyve ve Sebze – Her mevsim bir vagon dolusu sebze ve meyvelerle geliyor; ihtiyacımız kadarını boşaltıyor ve gidiyor. Sonra yeni bir mevsim, yeni bir vagon; mucizeler dünyasında yaşıyoruz değil mi? Yaz aylarında yediğimiz çilek, karpuz, kabak, kavun, fasulye ve patlıcan gibi meyve ve sebzelerin faydalı olduğunu biliyorsunuz. Yaz yakında tamamen sona eriyor. Şimdi içinde bulunduğumuz eylül ayı itibariyle elma, incir, nar, hurma, tatlı patates ve brokoli gibi sebze ve meyveler sonbaharın en iyi ürünleridir.

Sonbahar vagonunda sunulan ürünler, elmalar, armutlar ve balkabakları gibi, en sevdiğimiz tatlıların yapı taşlarıdır. Ya havuçlar, Brüksel lahanası ve karnabaharlar? Ama böğürtlen, tatlı mısır ve şeftali gibi yaz ürünlerini hala özlüyorsanız, şimdilik şansınız var; bunlar sonbaharda da kendilerini bize göstermeye devam ediyorlar

Sonbahar meyveleri ve sebzeleri bakımından, sonbaharın ayva ve hurma gibi daha az bilinen ürünlerini mutlaka bulun ve evinizden eksik etmeyin

İşte sonbaharın en iyi ürünleri:

incir

1. İncir

İncirler, tüm çeşitleriyle hepsi ayrı bir lezzet, ayrı besleyicilik özellikleriyle mevsimin şifa kaynağı. Tazesi makbul olmakla birlikte kurutulmuş olanları kış boyunca mide ve bağırsaklarımızın şifa kaynağıdır.

elma

2. Elma

Tüketimi dört mevsim olsa da elmaların üretim mevsimi bu aylardır. Elma her yaştan insanın şifa bulduğu bir meyvedir. O kadar çok çeşitleri vardır ki, sadece Kuzey Amerika’da, 2500’den fazla elma çeşidi vardır.

kış yeşili

3. Kış Yeşilleri

Sonbahar meyveleri ve sebzeleri – Hardal, kara lahana ve şalgam yeşillikleri, normal lahana kadar sevilemez, fakat beslenmeyle yoğun olan bu yeşillikler, daha fazla olmasa da, pek çok vitamin, mineral ve antioksidan içerir.

Sonbahar Meyveleri ve Sebzeleri-nar

4. Nar

Narlar, birkaç yıl önce antioksidan bakımından zengin bir besin olarak insan içine girdi. Marketteki şişelenmiş nar suyu pahalı olsa da, yılın bu döneminde pazarlardan bolca alın ve suyunu konsantre edin; kışın bile içmeye devam edersiniz.

Sonbahar Meyveleri ve Sebzeleri-armut

5. Armut

Elmalar gibi armutlar da çeşitleriyle bilinir. 3.000’den fazla çeşidi vardır. Deveci armudu, Ankara armudu gibi yerel isimlerle anılan türleri ülkemizde çoktur.

Sonbahar Meyveleri ve Sebzeleri-tatlı patates

6. Tatlı Patates

Tatlı patates, Amerika kıtasına özgü nişasta bakımından zengin bir kök sebzesidir. Sıklıkla patates kızartması ile karıştırılır ve patatesle ilgili olduğu düşünülür; oysa tatlı patatesler kendi sınıflarındandır. Ülkemizde Antakya-Yayladağı yöresinde oldukça yaygındır.

Sonbahar Meyveleri ve Sebzeleri-kış kabağı

7. Kış Kabağı

Balkabağı ve popüler balkabağı, erken sonbaharda toplanan ve kış mevsiminde toplanmaya devam eden birkaç çeşit kabak vardır. Tatlısı harikadır. Bir de tatlının üstüne az tahin dökerseniz iş tamamdır. Ancak şeker ve kolesterolünüze dikkat!

Sonbahar Meyveleri ve Sebzeleri-Brüksel lahanası

8. Brüksel Lahanası

Sonbahar meyveleri ve sebzeleri – Brüksel lahanası tarifi sıra dışı bir lezzet denemek isteyen sebze yemeği tutkunları tarafından araştırılmaya devam ediyor. Kalorisinin düşüklüğü nedeniyle diyet yapanların ve sağlıklı beslenmek isteyenlerin tercihi olan brüksel lahanası malzemeleri ile de tercih sebebi oluyor.

Sonbahar Meyveleri ve Sebzeleri-brokoli

9. Brokoli

Lahanagiller familyasının üyesi olan brokolonin faydaları saymakla bitmiyor. İtalya ile özdeşleşmiş bir sebze türü olan brokolinin dünyaya yayılması 1900’lü yıllarda gerçekleşmiştir. Brokolinin içinde bulunan besin öğeleri ve mineraller sağlık için olmazsa olmazlardır.

Tabii ki, yıl boyunca markette brokoli göreceksiniz, ancak zirvesi Ekim ve Nisan ayları arasındadır. Kızartma, sote ve buharda pişirilmiş brokoliyi öğrenmek için zaman verin. Tahin, limon ve çam fıstığı kekik ile enfes bir brokoli çorbası yapın.

Sonbahar Meyveleri ve Sebzeleri-Havuç

10. Havuç

Hiç kimse öğle yemeğine havuç koymayı aklına getirmedi (bir kurabiye olduğu sürece). Düzgün kesilmiş parlak turuncu çeşidine alışkın olsak da, çeşitleri beyaz ve mordan uzun ve engebeli olana kadar birçok şekil ve renkte olabilir. Tavşanların aşkı olan havucu eksik etmeyin sofranızdan; en azından salatalardan…

Sonbahar Meyveleri ve Sebzeleri-Karnabahar

11. Karnabahar

Brokoli, lahana ve Brüksel lahanasının kardeşleri karnabahardır; çiğ olarak servis edilebileceği gibi, sote edilmiş, makarnaya eklenmiş veya buharda pişirilmiş ve sos haline getirilmiş olarak da sofranızda bulundurabilirsiniz.

Sonbahar Meyveleri ve Sebzeleri Trabzon hurması

12. Hurma (Trabzon Hurması-Cennet hurması)

Sonbaharın baklavası diyebiliriz. Bitkinin meyveleri bol miktarda A, B ve C vitamini, potasyum, kalsiyum, çinko ve fosfor içeriyor. İçindeki fenolik bileşikler ve askorbik asit sayesinde güçlü bir antioksidan özelliği gösteren meyve, vücudu hastalıklara karşı korumada etkili oluyor. Bu güçlü antioksidan özelliği sadece grip ve nezle gibi kış hastalıklarına karşı korumuyor aynı zamanda kanser gibi çok ciddi hastalıklara yakalanma riskini de azaltıyor. Tam bir kış meyvesi olan Trabzon hurması, vücut ısısını koruyarak soğuk algınlıklarından bizi uzak tutuyor. Lifli yapısı sayesinde mide başta olmak üzere sindirim sisteminin sağlıkla işlemesine destek oluyor.

Üzüm

13. Üzüm

Sonbahar meyveleri ve sebzeleri – Kırmızı ve yeşil üzümler yıl boyunca bulunsa da esas mevsimi sonbahardır. Üzüm en yaygın meyvelerin başında gelir. Üzüm bol miktarda enerji içerir, protein açısından zengindir ve bol miktarda lif içerir. Üzüm ayrıca folatlar, Niasin, Pantotenik i Piridoksin, Riboflavin , Tiamin yanında, C,E,K vitaminleri içermektedir. C ve K vitaminleri açısından çok zengindir. Üzüm yarıca bol miktarda potasyum, sodyum, kalsiyum, bakıri manganze, demir, magnezyum, çinko, Karoten-ß ,Kripto-ksantin, Lutein-zeaksantin açısından zengindir.

pancar

14. Pancar

Yumrularından sebze olarak faydalanılan kırmızı pancarın anavatanı Akdeniz bölgesidir. A, B, C vitaminleri, fosfor, demir, magnezyum, potasyum, çinko, kalsiyum içerir. Pancarın yaprakları da vitamin ve mineraller bakımından zengindir. Anemi, Diyabet, Artrit hastalığı gibi pek çok hastalıklara tam bir devadır.

Bunların dışında isimleri hafızanızda kalsın, aşağıdaki sonbahara özgü sebzeleri de ilave edelim: EnginarKereviz, Pazı, Hindiba ve Bamya

Kışa hazır, sağlıklı bir sonbahar dilerim.

Yorumlar

 

Yazan Bestami Çiftçi

 

md-small Melik Duyar’ın ücretsiz 7 Elektronik Beyin Eğitimi programına katılmak için, buraya tıklayın.
Melik Duyar’ın ücretsiz 6 Elektronik Hızlı Okuma programına katılmak için, buraya tıklayın.
Melik Duyar’ın ücretsiz "Mega Hafıza" dergisinin adresinize gönderilmesi için, buraya tıklayın.

Benzer Makaleler