IQ ve EQ Testleri

Raymond Bernard Cattell – Akışkan Zeka ve Kristalize Zeka Kavramlarının Babası

Raymond Bernard Cattell / Akışkan Zeka ve Kristalize Zeka Kavramlarının Babası – Raymond Bernard Cattell, 20 Mart 1905’te İngiltere’nin sahil kasabası Staffordshire’da doğdu. Cattell denizi çok seviyordu. İlk kitabı yelkenle ilgiliydi. Babası, Birinci Dünya Savaşı askeri teçhizatı, buhar motoru ve yeni içten yanmalı motor için yenilikler gibi projeler üzerinde çalışan bir makine mühendisiydi.

Cattell mükemmel bir öğrenciydi. Londra Üniversitesi’ne katılmak için burs kazandı. Kimya alanında uzmanlaştı ve lisans derecesini 1924’te birinci olarak üniversitenin şeref listesine girerek aldı.

Birinci Dünya Savaşı’nı takip eden yıllar, Avrupa’da büyük bir değişime sebep oldu. Cattell, psikoloji okumanın kendisine toplumun karşı karşıya olduğu politik ve ekonomik sorunları ele alma fırsatı sağlayacağına karar verdi. Londra’daki University College’a girdi ve burada doktorasını yaptı. Doktora tezi sırasında ünlü istatistikçi ve zeka testi uzmanı Charles Spearman ile çalıştı.

Çalışmaları sırasında, psikolojik testlerin (MMPI dahil) geliştirilmesi üzerinde derin bir etkisi olacak yeni bir istatistiksel yöntem olan faktör analizinin geliştirilmesinde yer aldı. Doktorasını tamamladı. 1929’da hem çalıştı hem de eğitimine devam etti. Altı yılını Leicester’de bir çocuk rehberlik merkezi olan City Psychological Clinic’in yöneticisi olarak geçirdi, eğitim alanında yüksek lisans derecesi ve bilim alanında doktora derecesi aldı.

1937’de Columbia Üniversitesi’nde E. L. Thorndike ile çalışmak üzere Amerika’ya geldi ve burada zeka teorileri üzerine çalışmalarını sürdürdü. 1939’da, araştırma ilgi alanlarının nesnel kişilik ölçütleri geliştirmeye yöneldiği Clark Üniversitesi’ne taşındı.

Raymond Cattell – Akışkan ve Kristalize Zeka

Yaptığı çalışmalar meşhur akışkan zekaya karşı kristalize zeka teorisini geliştirmesini sağladı. Teorinin babası psikolog Raymond B. Cattell olup, teori öğrencisi Prof. John Horn tarafından daha da geliştirilmiştir.

Cattell daha sonra 1941’de Allport’un daveti üzerine Cattell Harvard Üniversitesi’ndeki fakülteye katıldı. Harvard’dayken, Allport ve Henry Murray’den etkilendi ve Cattell, kişilik çalışmasıyla daha da güçlü bir şekilde ilgilenmeye başladı.

1945’te yaklaşık 30 yıl kaldığı Illinois Üniversitesi’nde araştırma profesörü oldu. Illinois Üniversitesi kısa süre sonra ilk elektronik bilgisayarın yeri oldu ve Cattell’e kişilik üzerine büyük ölçekli faktör analizi çalışmaları yürütmek için gerekli teknolojiyi sağladı.

Kendisi ve meslektaşlarının son derece üretken olduğu Kişilik Değerlendirmesi ve Grup Davranışı Laboratuvarı’nı kurdu ve psikoloji bilimini ilerleten bir dizi etkili kitap üretti.

1973’te emekli olduktan sonra, Cattell araştırmalarına Colorado’da devam etti. 1978’de Hawaii’ye taşındı ve Hawaii Üniversitesi’nde ve Hawaii Profesyonel Psikoloji Okulu’nda ders verdi.

Cattell, 2 Şubat 1998’de Honolulu’daki evinde öldü.

Kaynaklar:

  • http://quotepark.com/authors/raymond-cattell/
  • http://en.wikipedia.org/wiki/Raymond_Cattell
  • https://www.cientifiko.com/inteligencia-segun-raymond-cattell/
  • http://study.com/learn/lesson/raymond-cattell-life-personality-theory.html
  • A Brief Biography of Raymond Cattell. (2020, March 1). Lansing Community College. http://socialsci.libretexts.org/@go/page/12239.

ming

Başa dön tuşu