İnsan İlişkileriKişisel GelişimLiderlikMotivasyonÖğrenme ve EğitimPsikoloji

Pozitif Tutum Nasıl Geliştirilir? Tutumla İlgili Özlü Sözler

Tutum insanın algısını yönlendiren psikolojik temel bir kavramdır. Tutum, olumlu ya da olumsuz şekliyle, insan davranışlarının şekillenmesini, başta kendisi ile olmak üzere diğer insanlarla olan iletişimini, onlara yönelmesini ve onların yönlendirilmesini sağlayan aklın bir üretimidir.

Bu hayatta insanın en büyük imtihanı diğer insanlarla olan iletişimindedir. Algılarımız ve davranışlarımız sahip olduğumuz olumlu ve olumsuz tutumların etkisi altındadır. Hatta bu algı ve davranışlar tutumlarımız üzerinde etkili olan farklı iletişim ortamlarıyla şekillenebilmekte veya değiştirilebilmektedir. Algı yönetiminin kaynağı tutumlar yönlendirilmesidir.

Tutumun iki yönü var; biri kendimize karşı tutumlarımızdır. Diğeri ise ötekine karşı tutumlarımızdır. Bu ikincisi sosyal boyutta sıkça yaşadığımız algı operasyonlarıyla şekillenebilir tutumlara dayanmaktadır. Birey olarak bizim için asıl olan birincisidir. Yani kendimize karşı tutumumuzdur. Amaçlarımızı belirlerken, hedef koyarken, program ve plan hazırlarken, içimizdeki o ses ortaya çıkar; ya bizi motive ederek başarıya koşturur, ya da engelleyici bir rol üstlenebilir. Ya başarıya inanırsınız, ya da kaybetmeye, ya zafere veya hezimete. Hangisine inancınız ağır basıyorsa onu yaşarsınız.

omega ve süper öğrenme

Davranış boyutu öylesine geniş ki, özellikle günümüzde marka çalışması yapanların odaklandığı temel nokta müşteri tutumlarının değiştirilmesi üzerinedir.

İşte her şeyden önce kendimize karşı pozitif bir tutum takınmak, ümit, aşk ve şevkle amaçlarımızı gerçekleştirmek, başarısızlık durumunda bile olumsuzluğa ve umutsuzluğa kapılmadan denemek, yine denemek…  Başarının anahtarı da işte tam burada; amaçlarımıza karşı pozitif tutum geliştirmektedir.

TUTUMLA İLGİLİ ÖZLÜ SÖZLER

Aşağıda verilen tutumla ilgili özlü sözlere bir bakın ve ilham veren anlamlarını bir kez daha düşünün!

1

Hayallerinize karşı olumlu tutum gösterin. Olumlu bir tutum gerçekten hayalleri gerçekleştirebilir. Nitekim ben bunu yaşadım. David Bailey (Moda Fotografçısı)

2

Bir şeyden hoşlanmıyorsanız değiştirin. Değiştiremiyorsanız kendi tutumunuzu değiştirin. Maya Angelou (Yazar, Şair, Dansçı)

3

Şuna inancım tamdır: İnancınızı korursanız, güveninizi korursanız, doğru tutumunuzu sürdürürseniz ve bir de minnettarlığınızı sunarsanız, Allah’ın sizin için yeni kapılar açtığını göreceksiniz. Joel Osteen (Misyoner)

4

Çekici olmak, bedenin biçiminden değil, tamamen insanın davranış ve tutumundan kaynaklanır. Bu bir çeşit zihin halinden başka bir şey değildir. Amisha Patel (Hintli aktrist ve model)

5

İnsanlar sözlerinizi belki duyabilir, belki duyamazlar; ama tavrınızı kesinlikle hissederler. John C. Maxwell (Yazar, Konuşmacı ve Din Adamı)

6

Tutum, büyük fark yaratan küçük bir şeydir. Winston Churchill (İngiliz Siyasetçi)

7

Mutluluk dış koşullara bağlı değildir; mutluluk zihinsel tutumumuz tarafından yönetilir. Dale Carnegie (Yazar, Konuşmacı)

konsantrasyon ve odaklanma - mho

8

Tutumunuz, doğuştan gelen bir yeteneğiniz değildir. Tutum sizin sosyal  rakımınızı belirleyen bir ölçektir. Zig Ziglar (Yazar ve Kişisel Gelişim Konuşmacısı)

9

Güven tutumu ile sabır tutumu el ele gider. Tanrı’ya güvenmeyi öğrendiğin zaman, hayatında bir umut ve neşe hissedersin. Tanrı’ya güvendiğinde, daha sabırlı olursun. Sabır sadece bir şeyi beklemekten ibaret değildir; nasıl beklediğinizle ya da beklerken takındığınız tutumunuzla ilgilidir. Joyce Meyer (Hıristiyan Din Kadını)

10

Tutum, başarı için, yetenekle eşit derecede önemlidir. Walter Scott (İskoç Roman Yazarı)

11

Hayattaki tek sakatlık kötü bir tutumdur. Scott Hamilton (Kayakçı, Olimpiyat şampiyonu)

12

Tutum; geçmişten, eğitimden, paradan, koşullardan ya da insanların yaptıklarından veya söylediklerinden daha önemlidir. Görünüşten, yetenekli veya üstün zekalı olmaktan daha önemlidir. Charles R. Swindoll (Konuşmacı)

13

Başarısızlığa karşı tutumunuz başarısızlık sonrası yükseliş ve düşüşünüzü (irtifanızı) belirler. John C. Maxwell (Yazar, Konuşmacı ve Din Adamı)

14

Çok fazla ben merkezli tutum, kişiyi tecrit eder, yalnızlaştırır. Sonuç: Yalnızlık, korku, öfke. Aşırı ben merkezli tutum, acı çekmenin kaynağıdır. Dalai Lama (Tibet Dini Önder)

asit

15

Ne yazık ki, olumsuz tutum, olumlu tutumdan dokuz kat daha güçlüdür. Bikram Choudhury (Hindistanlı Yoga Hocası)

16

Güçlü bir pozitif zihinsel tutum, herhangi bir mucizevi ilaca göre daha fazla mucizeler yaratacaktır. Patricia Neal (Hollywood Aktristi)

17

Ne zaman biriyle çatışıyorsanız, ilişkinize zarar vermek ile işinizde derinleşmek arasında fark yaratabilecek bir etken vardır. Bu etken tutumun ta kendisidir. William James (ABD’li filozof ve eğitimci)

18

Sadece kendimi, davranışlarımı, çalışma ahlakımı ve tavrımı kontrol edebilirim. Ali Krieger (ABD’li Bayan Futbol Oyuncusu)

19

Aynı zamanda hem daha ağır hem de melodik bir şey arıyordum; heavy metalden farklı bir şey vardı bulduğum; farklı tutum. Kurt Cobain (Müzisyen)

20

Tüm zamanların en büyük keşfi bir insanın sadece tutumunu değiştirerek geleceğini değiştirebileceğidir. Oprah Winfrey (TV Talkshow Programcısı)

ming

Melik DUYAR

www.MrMemory.com
Başa dön tuşu