Çocuk ve Zeka

Okul Öncesi Çocuklar İçin Beyin Gelişimi – Bu Dönemde Beyin Gelişimi Neden Kritiktir?

Okul Öncesi Çocuklar İçin Beyin Gelişimi – Dünyayı tanımaya henüz başlamış olan insan yavrusu, geleceğini şekillendiren bir yaşta olduğunu bilseydi, sanırım, ebeveynine sitem ederdi. Çünkü bu çocuklar, bilgiden, oyundan, sanata ve hatta ilişkilere kadar, beyin gelişimini temelde şekillendiren ve en önemli deneyimlerin kazanıldığı yaştalar.

Çocukluk döneminin ilk yılları insan gelişimi için önemli ve bir o kadar da beynin en hızlı geliştiği dönemdir. Yaşamın ilk 4 yılında beyindeki sinir hücreleri saniyede 750-1000 yeni akson bağlantısı kurarken, bu bağlanmaların, çocuğun sağlıklı olması ve iyi beslenmesinin yanında, çevresindeki yetişkinlerle olan etkileşimleri ve diğer uyaranların zenginliği ile de yakından ilişkilidir.

Bu dönemde beyin normal ağırlığının % 87’sine yaşamın üçüncü yılında ulaşırken, yine bu dönemde, beyin en esnek ve uyumlu dönemindedir ve esnekliğinin %50’sini ilk yedi yılda yitirir.

Beyin gelişiminde başta dil, görme ve işitme, duygusal kontrol, sosyalleşme ve temel alışkanlıklar gibi yetilerin gelişimini sağlayan sinirsel hücre bağlanmalarının en hızlı olduğu hassas dönemler ilk 4 yılda yer almaktadır. Kaynak 

Einstein’ı düşünün (Tabi Kendinize de Bir Bakın!)

Albert Einstein çocukken, çok az insan onun bilime yapacağı olağanüstü katkıları tahmin ediyordu. Oysa dil gelişimi gecikti ve ebeveynlerini bir hekime danışacak kadar endişelendirdi. Kız kardeşi bir keresinde Einstein’ın “dil konusunda o kadar zorluk çektiğini ve etrafındakilerin onun asla öğrenemeyeceğinden korktuğunu” itiraf etmişti.

Peki ne oldu da; dil gelişimi bile geciken buna bağlı olarak diğer potansiyel gelişimi de riske giren Albert, bu dilsel gecikmelerden kurtulup da Einstein olmayı başardı?

Bu sorunun cevabının bir kısmı, Einstein’ın 5 yaşındayken anne ve babasının onun için aldıkları iki armağanda sembolize ediliyor.

Einstein bir hastalıktan bütün gün yataktayken babası ona bir pusula hediye etti. Einstein için bilime olan merakını ateşleyen gizemli araç buydu.

Kısa bir süre sonra yetenekli bir piyanist olan Einstein’ın annesi Einstein’a bir keman hediye etti.

Bu iki armağan, Einstein’ın beynine tam da doğru zamanda yer ederek önünü açtı.

Babası bir bilimsel araç olan pusulayla beyninin sol lobuna destek verirken, annesi bir müzik enstrümanı aracılığıyla sağ lobunu destekledi.

—– Sponsor Bağlantı —–

ÇOCUKLARIN HAFIZA VE ZEKALARINI GELİŞTİRMEK İÇİN

ÇOCUK ZEKA VE HAFIZA SETİ

—– Yazının Devamı —–

Kritik Dönüşüm Yaşlarına Dikkat!

Okul Öncesi Çocuklar İçin Beyin Gelişimi – Çocukların beyinleri, “kritik yaş dönüşümleri”nde, ani dönüşümlerle gelişmektedir.

Bu dönemlerden birincisi 2 yaş civarındayken, ikincisi ise ergenlik döneminde ortaya çıkıyor.

Bu dönemlerin başında beyin hücreleri (nöronlar) arasındaki bağlantıların (sinapsların) sayısı ikiye katlanır. İki yaşındaki çocuklarda yetişkinlere göre iki kat fazla sinaps vardır.

Beyin hücreleri arasındaki bu bağlantılar öğrenmenin gerçekleştiği yer olduğundan, iki kat fazla sinaps beynin yaşamın diğer herhangi bir zamanından daha hızlı öğrenmesini sağlar.

Bu nedenle, çocukların bu aşamadaki deneyimlerinin gelişimleri üzerinde kalıcı etkileri vardır.

Beyin gelişiminin bu ilk kritik dönemi 2 yaş civarında başlar ve 7 yaş civarında sona erer.

Çocuklar için bütünsel bir eğitimin temelini atmak için önemli bir fırsat sağlar.

Bu kritik dönemi en üst düzeye çıkarmanın dört yolu vardır:

  • Öğrenme sevgisini teşvik etmek,
  • Derinlik yerine genişliğe odaklanmak,
  • Duygusal zeka gelişimine dikkat etmek,
  • Küçük çocukların eğitimini ”gerçek” öğrenmenin öncüsü olarak görmemektir.

1- Öğrenme Sevgisini Teşvik Edin

Okul Öncesi Çocuklar İçin Beyin Gelişimi – Küçük çocukların performansa odaklanmak yerine öğrenme sürecinden zevk almaları gerekir. Eğitimciler ve ebeveynler, yeni etkinlikleri denemenin ve yeni bir şeyler öğrenmenin zevkini vurgulayabilir. Çocukların, hataların öğrenmenin hoş ve normal bir parçası olduğunu anlamalarına yardımcı olmalıyız.

Bu dönem aynı zamanda bir büyüme zihniyetinin, yeteneklerin doğuştan sabitlenmek yerine çaba ile geliştirildiğine dair inanç oluşturma zamanıdır.

Eğitimciler çocukları etiketlemekten veya yetenekleri hakkında genel ifadeler kullanmaktan kaçınmalıdır. “Çok akıllısın” gibi iltifatlar bile ters etki yapar. Bunun yerine ısrarı vurgulayın ve öğrenme için güvenli alanlar yaratın. Sonuçları sabitlemek yerine süreç üzerinde heves gösterirsek, çocuklar öğrenmeyi sevmeyi öğreneceklerdir.

Mega Mental Aritmetik - Çocuklar için Konsantrasyon ve Zeka Eğitimi

2- Derinliğe Değil, Genişliğe Odaklanın

Okul Öncesi Çocuklar İçin Beyin Gelişimi – Bu gelişim aşamasında sonuçlara odaklanmaktan kaçınmanın bir yolu, beceri geliştirmenin derinlikten ziyade genişliğini vurgulamaktır. Çocukları çok çeşitli etkinliklere maruz bırakmak, çeşitli alanlarda becerilerin geliştirilmesi için bir temel oluşturur. Bu, çocukları müzik, okuma, spor, matematik, sanat, bilim ve dillerle meşgul etme zamanıdır.

Tek bir faaliyette mükemmelliğe odaklanmak hayatın bir noktasında uygun olabilir. Ancak hızla değişen dünyamızda gelişen insanlar, ilk önce birden fazla alandan nasıl yararlanılacağını öğrenen ve yaratıcı ve soyut düşünen kişilerdir. Başka bir deyişle, toplumumuzun çok yönlü bireylere ihtiyacı var.

Çok yönlü olmak özellikle 2-7 yaş arası çocuklar için önemlidir. Gelişmekte olan beyinleri çok çeşitli beceri setlerine girmeye hazırdır. Örnekleme zirvededir. Bu, çocukların menzilini geliştirecek penceredir. Daha sonra uzmanlaşmaları için bolca zamanları olacaktır.

3- Duygusal Zekayı Gözden Kaçırmayın

Okul Öncesi Çocuklar İçin Beyin Gelişimi – Evet, çocukların iyi okumasını ve matematiğin temellerini öğrenmesini istiyoruz. Ancak duygusal zekayı göz ardı etmemeliyiz. Beyin gelişiminin bu ilk kritik döneminde öğrenmenin avantajları, nezaket, empati ve takım çalışması gibi kişilerarası becerilere kadar uzanmalıdır.

Çocuklarda duygusal zeka bağlamında empati yüksek bir düzeydedir. Empati, kişinin duygularını kabul etmesiyle başlar. Bu nedenle, bu yaş grubundaki çocuklara ilk önce duygularını etiketlemeleri (“mutlu hissediyorum.“) ve sonra onları bu şekilde hissettiren şeyin ne olduğu hakkında hikayeyi anlatmalarını öneriyorlar (“mutlu ​​hissediyorum çünkü dondurma istedim ve sen hemen alıyorum dedin.”) .

Çocuklardaki duygusal zekayı teşvik etmenin bir yolu, yetişkinlerin başkaları için yaptıklarına çocukları dahil etmektir. Mesela, birisine maddesel yardım yaparken bunu çocukla birlikte yapmak; sonrasında da soru yağmuruna tutulmak gibi. Küçük çocukların ev işlerine yardım etmelerine izin vermek bile onları daha yararlı ve düşünceli insanlar haline getirebilir.

—– Sponsor Bağlantı —–

5-12 YAŞ ARASI ÇOCUKLAR İÇİN ANZAN MEGA ARİTMETİK EĞİTİMİ

ANZAN MEGA ARİTMETİK EĞİTİMİ

—– Yazının Devamı —–

4- Küçük Çocukların Eğitimini “Gerçek” Öğrenmenin Öncüsü Olarak Görmeyin

Okul Öncesi Çocuklar İçin Beyin Gelişimi – Çocukların beyinleri, bu kritik aşamada benzersiz bir şekilde bilgiyi emebilir. Zeka, öğrenme yeteneği olarak tanımlanırsa, 2 ile 7 yaş arasındaki çocuklar gezegendeki en zeki insanlar olabilir.

Araştırmalar, beyin gelişiminin bu ilk kritik döneminden sonra bazı becerilerin hemen hemen öğrenilemeyeceğini gösteriyor. Örneğin, kritik dönemlerde dil gelişimi başlıklı araştırmada, araştırmalar, bu yaş aralığındaki çocukların, ana dil ile aynı düzeyde ikinci bir dile hakim olmalarını sağlayarak, dil gelişimi modellerini öğrenmeye en uygun olduklarını gösteriyor.

Bununla birlikte, çocuklar 8 yaşına geldiğinde, dil öğrenme yeterlilikleri azalır ve ikinci diller anadilleri kadar konuşulmaz. Aynı yaş etkisi, müzikal yeteneklerin öğrenilmesinde de ortaya çıkar.

Einstein’ın ebeveynlerinin, onu bir Nobel Ödülü’ne götürecek bilim alanı olan fizik derslerine kaydettirmemiş olması enteresan değil mi? Bunun yerine, Einstein’ın babası onu bir mühendis olarak işine dahil etti.

Annesi, müziği sevmesini ve takdir etmesini istediği için onu keman derslerine kaydettirdi. Her iki etkinlik de genç zihnini bütünsel olarak geliştirmek için çalıştı.

Erken çocukluk eğitimini “gerçek” eğitimin habercisi olarak düşünmek cazip geliyor. Bu yılların en önemli yıllar olduğunu unutmamak gerekir.

Tavsiye Edilen Makaleler:

Albert Einstein’ın Beyninde Bizde Olmayan Ne Var?

Çocukların Zeki Olması İçin Anneler Nasıl Bir Balık Yağı Kullanmalı

Başa dön tuşu