Motivasyon

Öğrenci Motivasyonu– Öğrencilerinizi Motivasyonla Besleyin!

Öğrenci Motivasyonu – Öğrencilerinizi Motivasyonla Besleyin! Öğrenciler özellikle kendi kendine motive olmada yetişkinlere göre daha başarılıdırlar. Çünkü çocuğun, bir yetişkinden farklı olarak, uzun bir geçmişi olmadığı için, beyninde eskiye dair bariyerler oluşmadığından tam olarak motive olabilirler. Bu durum, öğrenmede, arkadaş edinmede, birbirleriyle olan ilişkilerinde de görülür. Mesela çocuklar arkadaşıyla küsse bile hemen barışabilir. Çünkü önyargıları oluşmamıştır. Çocuk henüz kötülüğü, yanlış şeyleri, yetişkinlerin kin tuttukları şeyleri öğrenmediği için, daha fazla affedici, daha fazla barışçı özellikler taşır.

Bu özellikler yanında, çocuklar bazen içinde oldukları eğitim ve öğrenme ortamında kendi kendilerini motive etmekte zorlanabilirler.

Öğrenci motivasyonu – Neyse ki, öğrencilerin kendi kendine motive olmalarına yardımcı olmak için öğretmenler, ebeveynler ve yetişkin mentorların da alabilecekleri bazı önlemeler var. Ayrıca, öğrencilerin kendilerine uygulayabilecekleri birçok strateji de söz konusu.

İşte öğrenci motivasyonu ve öğrencilerde öz-motivasyonun nasıl teşvik edileceğine dair bazı fikirler:

1-) Öğrencilere mümkün olduğu kadar özerklik ve seçme özgürlüğü sağlayın. Örneğin, sınıfta oturma düzenlemelerinde öğrenciler karar versin. Seçim yapmayı gerektiren bir durum analizinde çocukların çözmesini sağlayacağınız problem davranışları öğretin; yani probleme dayalı öğrenme yöntemlerini uygulayın.

2-) Öğrencinin yetki kullanabilmesini teşvik etmek için “eğer” gibi gizli müdahale cümleleri değil, “…ve” gibi kelimeleri kullanarak çocuğun yetki kullanması rolünü üstlenmesi olumlu geri bildirim sağlar; buna çalışın. “Eğer derslerine çalışırsan, istediğin o robotu alacağım!” demek yerine; “Derslerine çalış ve o robota sahip ol!

3-) Öğrencilere gerçek ilgi göstererek, arkadaşça davranarak, esnek kalarak, odaklanmaya odaklanarak ve onlardan vazgeçmeyerek yüksek kaliteli bir ilişki kurun.

4-) Öğrencilerinizi, öğrendiklerinin kendi yaşamları ile nasıl ilişkili olduğunu düşünmeye, yazmaya ve tartışmaya teşvik edin.

Öğrenciler! Öz Motivasyonunuzu Artıracak Bazı Yöntemler!

Öğrencilerin kendi öz motivasyonlarını destekleyebilecekleri bazı yollar ve yöntemler vardır. Bunlardan bazılarını öğrenciler için derledik:

  • Eğitiminize anlam katın; bilginiz ve öğrenmeniz üzerinde kişisel mülkiyet sahibi olun.

  • Bir plan oluşturun: Ayınızı, haftanızı ve hatta gününüzü planlayın.

  • Daha organize ve üretken olmak için zaman yönetimi becerilerinizi uygulayın.

  • Çalışma ortamınız öğrenmeyi destekleyici olsun; öğrenme konforlu çalışma ortamı belirleyin (ortam sessiz olmalı ve dikkat dağıtıcı olmamalıdır.)

  • Yeterince uyuyun, konsantrasyonu artırıcı ve hafızayı geliştirici yiyecekler yiyin ve sağlıklı kalmak için düzenli olarak egzersiz yapın.

  • İnternet, video oyunları veya arkadaşlarla harcanan verimsiz zamanlar gibi zaman canavarlarından uzak durun.

  • Aynı anda üzerinde çalışılacak bir konu veya görev seçin ve tüm dikkatinizi bu konuya odaklayın; çoklu görev yapmaktan kaçının.

  • Yenilenmek ve motive olmak için planlı ve nitelikli aralar verin. 

  • Sizi, en iyisini yapmaya teşvik edecek arkadaşlarla arkadaşlık yapın ve bu konuda ailenizin desteğini isteyin. 

  • Kendi kendinizle olumlu konuşun.

—– Sponsor Bağlantı – Sponsor Bağlantı —–

KONSANTRASYON VE MOTİVASYON İÇİN

konsantrasyon ve motivasyon

KONSANTRASYONUN GÜCÜ KİTABI

—– Yazının Devamı – Yazının Devamı —–

Öğrenci Motivasyon Ateşini Tutuşturmak için 15 Öneri

Bazen kendi kendine motive olmak için bir desteğe ihtiyaç duyarsınız. Kendi kendine motivasyonda ikincil kişilerden destek almayın; kendi içinizdeki ateşi tutuşturun. Onu parlatın. Bazen bir kelime, bazen bir cümle sizi motive edebilir.

Aşağıda size önereceğimiz 15 motivasyon cümlesini odanızın uygun ve kolay görebileceğiniz bir yerine asın; sıklıkla göz atın.

“Usta sensin; kilitlerini açacak anahtar sendedir.” – Amit Ray

“Kendine inan! Yeteneklerine inancın olsun! Mütevazi ama makul bir güven olmadan kendi güçlerinle başarılı veya mutlu olamazsın.” – Norman Vincent Peale

“Hayal edebiliyorsan, yapabilirsin.” – Walt Disney

“Beklemeyin; zaman asla ‘doğru zaman’ olmayacak. Bulunduğunuz yerden başlayın. Elinizdekiyle çalışın, ilerledikçe daha iyi araçlar bulursunuz.” – George Herbert

“İleri tuşuna basın. Sakın durmayın, yolculuğunuzda oyalanmayın, ama önünüzdeki işaret için çaba gösterin.” – George Whitefield

“Gelecek, hayallerinin güzelliğine inananlara aittir.” – Eleanor Roosevelt

“Ay için nişan al. Eğer ıskalarsan bir yıldızı vurabilirsin.” – W. Clement Stone

“Saate bakıp durmayın; ne yaparsan yap, devam et.” – Sam Levenson

“Engeller, Şüpheler, Hatalar… Hepsi olacak; ancak sıkı çalışmanın mazereti yoktur.” – Michael Phelps

“Gözlerini yıldızlara dik; ama ayakların yerde kalsın.” – Theodore Roosevelt

“Momentumun devam etmesinin bir yolu, sürekli olarak daha büyük hedeflere sahip olmaktır.” – Michael Korda

“Asla pes etmeyen kişiyi yenemezsin.” – Baby Ruth

“Bir yerden başla. Sahip olduklarını kullan. Elinden gelenin en iyisini yap.” – Arthur Ashe

“Neden hayallerinin peşinden koşmaya devam etmelisin? Çünkü yapamayacağınızı söyleyen insanların yüzlerine bakarken… bu manzara paha biçilmez olacak.” – Kevin Ngo

“Başarısızlık yoktur; sonuçlar vardır.” – Anonim

Ayrıca motivasyon hakkındaki aşağıda linki verilen yazıyı da okuyabilirsiniz:

MOTİVASYON HAKKINDA MOTİVE EDİCİ SÖZLER

Etiketler
Başa dön tuşu
Kapalı