İnsan İlişkileriKişisel GelişimMüzakere TeknikleriPsikolojiStres Yönetimi

Öfke Yönetimi – Öfkeyle Kalkan Zararla Oturur!

Öfke yönetimi konusunda atalarımız ne güzel buyurmuşlar: Öfkeyle kalkan zararla oturur!

Öfke yönetimi için birinci kontrol beyin kimyanızla ilgilidir. Beyinde DHA denen maddenin eksikliği çoğu kez öfkenin birinci derecede sorumlusudur. İkinci kontrol da düşünme sistemimizle ve olaylara bakış açımızla ilişkildir. “Beyindeki DHA eksikliği ve Öfke İlişkisi” konusunu merak edenlere aşağıda linki verilen makaleyi okumalarını tavsiye ediyorum. Bu makalede amacım daha çok öfke ve düşünme sistemimizle ilgili ilişkiyi ortaya koymaktır.

Yüksek DHA ile Öfke Kontrolü

YÜKSEK DHA İLE ÖFKE NASIL KONTROL EDİLİR?

Öfkelenmek insani bir tutumdur. Ama asla bir çözüm yolu değildir. Anlık öfke nedeniyle işlenen suçlar, ölümler, kazalar gibi olumsuz sonuçlar hayatın birer gerçeğidir.

Anadolu insanı öfke yönetimi konusunda çok güzel argümanlar ifade etmişlerdir. Hatta kişinin öfkelendiği zaman kendisini kontrol etmesini “olgunluk” işareti olarak değerlendirmişlerdir. Herkes kızabilir. Kızmak da sevmek kadar doğal yapımızda var edilmiştir. Yaratılıştan gelen bu duyguların eğitimi, kontrolü ve kullanımı bizim irademizin bir sonucu olacaktır.

Öfkeyi yönetmek bir sanattır. Hayat pratiklerine baktığımızda, öfke anında öfkeyi başarılı bir şekilde yönetmek zor olsa da, bu beceri, sefalet veya mutluluk arasındaki farkı oluşturabilir. Öfkenizi yönetemiyorsanız, bu durumda sonuçlar, hayatınızı farklı şekilde etkileyebilir; arkadaşlarınız, aileniz ve iş arkadaşlarınızla ilişkilerinizi bozabilir, iş performansınızı ciddi şekilde etkileyebilir ve kendinize ve başkalarına fiziksel ve duygusal zarar verebilir, sağlığınızı etkileyebilir ve hastalanma olasılığını artırabilir.

Öfke yönetimi konusunda gerçek olan şu ki, öfkelenme durumu çoğunlukla dışsal olayların bize empoze ettiği durumlardır. Talihsizlikler, aksilikler, şanssızlıklar yanında, diğer insanlardan kaynaklanan olumsuz davranışlar veya ortamlar sizi öfkelendirebilir. Tüm bunlara rağmen, içtenlikle isterseniz, öfkenizi kaybetmemeyi tercih edebilirsiniz. Çünkü seçim tamamen sizindir. Kızmak ya da sinirlenmek her zaman sizin seçiminizdir. Ancak sonuçları iyi düşünmekte yarar var. Öfke nöbetine varacak kadar baştan çıkan asabi mizaçlardan biri olmamak için öfkenizi nasıl yönetmeniz gerektiğine dair teknikler öğrenin ve uygulayın!

Bir öfkeli davranışın hangi sonuçları doğuracağını ve sonuçların 100 yıl sonraya bile bu yansıyacağını mübalağalı bir şekilde de olsa anlatan aşağıdaki animasyon filmi izlemenizi tavsiye ediyorum. Oldukça güzel ve anlamlı.

Uygulamalı Öfke Yönetimi Teknikleri 

1-) Öfke anında bulunduğunuz yeri terk edin!

Başka bir yere gidin. Sizi sinirlendiren durumdan kendinizi çıkarın. Mümkünse, dışarıda, iş yerinizde veya evinizde uygun yerlerinde kısa bir yürüyüş yapmayı deneyin.

2-) Diğerleri düşman değildir!

Pozitif açıdan bakarsak, öfke hayatta kalma duygusudur. Duygusal sistemimiz hayatta kalma çabası sunar. Öfke duygusu ise sizi düşmanlarınızdan korumak için verilmiştir. Oysa öfkelendiğiniz insanlar gerçekten sizin düşmanlarınız mı? Hiç sanmıyorum; ama öfke anında bunu düşünmeniz çok zordur.

3-) Egzersiz, Egzersiz, Egzersiz!

Bu harika bir şey! Öfke ile başa çıkmanın en etkili yollarından biri ve negatif öfke enerjisini pozitife dönüştürmenin en etkili yolu egzersizlerdir.  Egzersizler sihir gibi çalışır. Mesela öfke nöbetiniz geldiğinde derin bir nefes alın. Beyninize oksijen gitsin. Anadolu insanı inancının bir göstergesi olarak “la havle” çeker. “Başımı belaya sokma Allah’ım!” anlamında, yaratıcısına sığınır. Burada beyninizi etkin kullanmanız ve öfke merkezini kontrol altında tutma alışkanlığı kazanmanız önemlidir.

4-) Öfke durumu yaşamı karamsar yapar!

Öfke kontrolünde inanmanız gereken şey yaşamın bize her zaman ders veren öğretmen yönünü saygıyla görmek gerekir. Eğer yaşamın gerçekten adil olmadığını kabul ederseniz, size hiçbir zaman adil gelmeyecektir. Bu önyargıyı kırın. Sizi sinirlendiren ve öfkeyi daha iyi yönetmenize yardımcı olan tetikleyiciler veya olaylar hakkındaki algınızı kesinlikle değiştirmelisiniz. Öfke öfkeyi çeker ve bundan en çok zararı da öfkelenen görür. Çözümlerden biri burada şu soruda yatar: Öfkelenmeme değer mi?

5- Öfkeyle problem çözen gördünüz mü?

Öfke size yardım etmez, tersine, daha çok öfkelenmenize ve kızmanıza yardım eder. Bu dünyada öfkeyle problem çözüldüğü görülmemiştir. O halde kişi kendini, duygularını ve nefsini terbiye etmesini bilmelidir. İradesi eğitimli insanlar kolay kolay öfkelenemezler.

Öfke yönetimi konusunda sabırlı olmanızı dileriz.

Başa dön tuşu